ההספק של רמקולים 1000WPMPO שווה להספק של רמקולים 1000WRMS? - עמוד 2 - אודיו וקולנוע ביתי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

ההספק של רמקולים 1000WPMPO שווה להספק של רמקולים 1000WRMS?

*NightMare

Recommended Posts

אתם מתבלבלים בין 2 מושגים:

עוצמה - נמדד בוואט (RMS, אני לא מתייחס אפילו ל-PMPO) ואומר לך בעצם כמה חזק הרמקול מסוגל להניע את האוויר במכה אחת (לתת בום בלי שהרמקול ישרף, או במילה אחרת PEAK)

לא.

RMS זה נתון חשמלי נטו שהקשר בינו לבין "העוצמה" של הרמקול הינו מקרי בהחלט.

בהחלט יתכן שרמקול שמקבל 80 וואט RMS ישמע חזק יותר מרמקול שמקבל 100 וואט. איך? פשוט - תלוי בנצילות שלו. פיזיקה פשוטה.

אגב, you all do realize, שמדובר פה ב-RMS שהרמקול מקבל מהמגבר, נכון? אין קשר לנתון ה-RMS שמצויין על הרמקול (שמציין בסה"כ את ה-RMS המקסימלי שהוא יכול לעבוד איתו לפני שהוא יכנס ל-clipping (ועם הזמן, ישרף).

"עוצמה", SPL, נמדדת בדציבלים (dB) והיא תלויה בהמון דברים.

איכות - אין פה מדד מדוייק, בעיקרון שילוב של כמה נתונים מעידים על איכות טובה של רמקול:

DUMPING FACTOR שזה אומר כמה מהר הרמקול (הדיאפרגמה) מסוגל לעצור אחרי מכה שהוא נותן (כמובן שכל תנועה של הדיאפרגמה מייצרת צליל, ואם הרמקול לא מסוגל לעצור מהר אז אחרי כל תיפוף למשל אתה תשמע הרבה רעשי לוואי שנובעים מתנועות לא מכוונות של הדיאפרגמה).

אחרי זה מגיע המדד שמודד כמה ואט אתה יכול לספק לרמקול לפני שהוא יתחיל לעוות את הצליל (אין לזה קשר ל-RMS שמתייחס לפיקים בלבד).

א. אף נתון טכני לא יכול לספק מידע על "איכות", מסיבה אחת מאוד פשוטה - זה דבר סובייקטיבי. צליל שישמע למישהו פשוט מדהים ומפורט יכול להישמע למישהו אחר כצווחני וזוועת עולם.

ב. לא הבנתי מה ניסית להגיד עם ה-Peaks.. נתון ה-RMS שמצויין על הרמקול הוא הנתון המקסימלי שבו יש להזין את הרמקול. לדוגמה, של 100w RMS מומלץ להפעיל ע"י מגבר של כ-80-100w RMS, כאשר זה משתנה בעוד גורמים רבים נוספים (למשל, הרמן-קרדון ומספר חברות נוספות משתמשות במגברי מתח גבוה ששולחים לדוגמה 50w RMS אבל מפעילים באותה "עוצמה" (שכאמור בכלל נמדדת בדציבלים) את אותם שמגבר אחר צריך 80w RMS בשביל להפעיל אותם בעוצמה דומה.

אחרי זה תבוא השאלה כמה אלמנטים יש ברמקול (בד"כ מדף ממוצע מגיע עם 3 אלמנטים, ריצפתי מגיע עם 4 אלמנטים בד"כ).

אח"כ מגיע תחום התדרים זה אומר כמה גבוה וכמה נמוך הרמקול מסוגל לשחזר תדרים.

איזה שטויות, אתה טוען שרמקולים 5way הם בהכרח טובים יותר מ-2way ?

למעשה ברוב המקרים זה בדיוק ההיפך. כאשר יצרן משתמשים בדרייברים נחותים, הוא צריך הרבה כאלה בשביל לשחזר תחום תדרים גדול יותר. הבעיה היא ששילוב של אלמנטים רבים הוא בעיקר מפריע וגורם לעיוותים וחוסר תאימות בין הדרייברים השונים.

ברוב המקרים האלה (כלומר, "מערכות מיני עם 5way") מן הסתם היצרן גם לא טורח לשים קרוס אובר איכותי (שלא נאמר "סביר"), מה שלא מוסיף לחגיגה..

האם זה מפתיע אותך שקיימים רמקולי high-end במחירים של עשרות אלפי דולרים (!) שהם 2way בלבד ?

כמו כו יש את הגורם החשוב ביותר, השומע, או בקיצור, זה חשוב לבדוק את הנתונים של הרמקול אבל בסופו של דבר הדעה הסובייקטיבית של כל אדם תהווה את הגורם המכריע בקנייה של כזה או אחר.

זה כמעט נכון... :)

אם אפשר, הדרך הטובה ביותר היא לבדוק מספר שנכנסים בתקציב שלך במבחן עיוור (ללא הידיעה איזה רמקול אתה שומע, כדי שלא תהיה מושפע משמות, נתונים טכניים, מחירים, דעות קדומות..) ופשוט לבחור את זה שנשמע לך הכי טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

א. אף נתון טכני לא יכול לספק מידע על "איכות", מסיבה אחת מאוד פשוטה - זה דבר סובייקטיבי. צליל שישמע למישהו פשוט מדהים ומפורט יכול להישמע למישהו אחר כצווחני וזוועת עולם.

ברור זה בדיוק מה שאמרתי

ב. לא הבנתי מה ניסית להגיד עם ה-Peaks.. נתון ה-RMS שמצויין על הרמקול הוא הנתון המקסימלי שבו יש להזין את הרמקול. לדוגמה, של 100w RMS מומלץ להפעיל ע"י מגבר של כ-80-100w RMS, כאשר זה משתנה בעוד גורמים רבים נוספים (למשל, הרמן-קרדון ומספר חברות נוספות משתמשות במגברי מתח גבוה ששולחים לדוגמה 50w RMS אבל מפעילים באותה "עוצמה" (שכאמור בכלל נמדדת בדציבלים) את אותם שמגבר אחר צריך 80w RMS בשביל להפעיל אותם בעוצמה דומה.

עוד פעם, זה מה שאמרתי, נתון הוואט מייצג את הPEAK, השיא, כמה אתה יכול לתת לרמקול לפני שהוא ישרף, או כמו שאמרת "הנתון המקסימלי שבו יש להזין את הרמקול"

איזה שטויות, אתה טוען שרמקולים 5way הם בהכרח טובים יותר מ-2way ?

למעשה ברוב המקרים זה בדיוק ההיפך. כאשר יצרן משתמשים בדרייברים נחותים, הוא צריך הרבה כאלה בשביל לשחזר תחום תדרים גדול יותר. הבעיה היא ששילוב של אלמנטים רבים הוא בעיקר מפריע וגורם לעיוותים וחוסר תאימות בין הדרייברים השונים.

ברוב המקרים האלה (כלומר, "מערכות מיני עם 5way") מן הסתם היצרן גם לא טורח לשים קרוס אובר איכותי (שלא נאמר "סביר"), מה שלא מוסיף לחגיגה..

האם זה מפתיע אותך שקיימים רמקולי high-end במחירים של עשרות אלפי דולרים (!) שהם 2way בלבד ?

איפה ראית שזה מה שרשמתי?

לא חוויתי דעה בכלל, פשוט מניתי את הגורמים שגורמים להבדלים בין הרמקולים, לא אמרתי בשום מקום שאחד טוב מהשני, פשוט בתור אדם שלא מבין זה חשוב לפרש את הנתונים היבשים של הרמקול ולשים אותם בפרספקטיבה (ולא להכנע ללחץ של המוכר שיגיד "לרמקול הזה יש 3 אלמנטים לעומת ההוא שיש לו 4" וכו', למעשה בתור איודיופיל, שמעתי כמה עשרות סוגים של חלקם מדפיים וחלקם רצפתיים לפני שבחרתי את הרמקולים שמשרתים אותי נאמנה כבר כמה שנים.

זה כמעט נכון... :)

אם אפשר, הדרך הטובה ביותר היא לבדוק מספר רמקולים שנכנסים בתקציב שלך במבחן עיוור (ללא הידיעה איזה אתה שומע, כדי שלא תהיה מושפע משמות, נתונים טכניים, מחירים, דעות קדומות..) ופשוט לבחור את זה שנשמע לך הכי טוב.

כמו שכבר כתבתי, זאת היתה המטרה של ההודעה הארוכה הזו, כדי לא להסתנוור מההסברים של המוכר ולשים את הדברים בפרופורציות.

נ.ב

וואו, זאת אולי ההודעה המסובכת שכתבתי מבחינת ציטוט-תגובה... (הרבה COPY-PASTE)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברור זה בדיוק מה שאמרת

לא אתה אמרת:

איכות - אין פה מדד מדוייק, בעיקרון שילוב של כמה נתונים מעידים על איכות טובה של רמקול

אבל כל השאר נכון (מה שאתה אמרת).

Milford Cubicle תתחדש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אף נתון טכני לא יכול לספק מידע על "איכות", מסיבה אחת מאוד פשוטה - זה דבר סובייקטיבי. צליל שישמע למישהו פשוט מדהים ומפורט יכול להישמע למישהו אחר כצווחני וזוועת עולם.

ברור זה בדיוק מה שאמרת

לא אתה אמרת:

איכות - אין פה מדד מדוייק, בעיקרון שילוב של כמה נתונים מעידים על איכות טובה של רמקול

אבל כל השאר נכון (מה שאתה אמרת).

מה שנכון נכון, I STAND CORRECTED...

וחוצמזה, אהבתי, אתה ממש קראת את כל המגילה הזו, אני בעצמי לא קראתי את זה אחרי ששלחתי בגלל שלא היה לי כוח לקרוא את מה שאני כתבתי(!) בגלל האורך... :hi:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתם מתבלבלים בין 2 מושגים:

עוצמה - נמדד בוואט (RMS, אני לא מתייחס אפילו ל-PMPO) ואומר לך בעצם כמה חזק הרמקול מסוגל להניע את האוויר במכה אחת (לתת בום בלי שהרמקול ישרף, או במילה אחרת PEAK)

זה לא נכון בעליל. RMS לא אומר יותר מכמה הרמקול מסוגל לספוג מבחינת חשמל. ישנו נתון הXMAX שקובע מה האמפליטודה המירבית של הממרברנה-כמה אוויר הרמקול יכול להעביר. ככל שהווליום עולה כך האמפליטודה גוברת, הן מבחינת החשמל שמגיע לרמקול בצורת גלים והן לגבי האמפליטודה שאליה מגיעה הדיאפרגמה של הרמקול.

איכות - אין פה מדד מדוייק, בעיקרון שילוב של כמה נתונים מעידים על איכות טובה של רמקול:

DUMPING FACTOR שזה אומר כמה מהר הרמקול (הדיאפרגמה) מסוגל לעצור אחרי מכה שהוא נותן (כמובן שכל תנועה של הדיאפרגמה מייצרת צליל, ואם הרמקול לא מסוגל לעצור מהר אז אחרי כל תיפוף למשל אתה תשמע הרבה רעשי לוואי שנובעים מתנועות לא מכוונות של הדיאפרגמה).

הנתון הזה חל על מגברים. לא על . למעשה כשמו כן הוא: פאקטור הזניחה. בכדי שהרמקול יזוז צריך זרם חשמלי שיצור תנועה, ומכאן כשיש תנועה נוצר חשמל בחזרה. החשמל הזה חוזר למגבר בצורת הפרעות שמשפיעות על הגל הבאה שיצא מהמגבר. ככל שהמגבר איכותי וטוב יותר כך הוא יכול להוריד את ההשפעות האלו ע"י זניחת החשמל שחוזר מהרמקול.

אחרי זה מגיע המדד שמודד כמה ואט אתה יכול לספק לרמקול לפני שהוא יתחיל לעוות את הצליל (אין לזה קשר ל-RMS שמתייחס לפיקים בלבד).

צר לי, אבל זה בדיוק RMS. כמה וואט "אמיתי" אפשר לספק לרמקול. לפיקים מתיחס נתון הMAX. שוב נתון שאינו אומר הרבה.

אחרי זה תבוא השאלה כמה אלמנטים יש ברמקול (בד"כ מדף ממוצע מגיע עם 3 אלמנטים, ריצפתי מגיע עם 4 אלמנטים בד"כ).

אח"כ מגיע תחום התדרים זה אומר כמה גבוה וכמה נמוך הרמקול מסוגל לשחזר תדרים.

כאמור יש עוד הרבה גורמים שמשפיעים על איכות הרמקול ומה שכתבתי פה זה רק חלק, כל מדד שלא מסתמך על כל הנתונים הוא לא יהיה מבוסס ומטעה בעיקר.

כמו כו יש את הגורם החשוב ביותר, השומע, או בקיצור, זה חשוב לבדוק את הנתונים של הרמקול אבל בסופו של דבר הדעה הסובייקטיבית של כל אדם תהווה את הגורם המכריע בקנייה של כזה או אחר.

צר לי אני לא חזק עם הקודים אז ההערות שלי מסומנות בבולד ולא בציטוטים :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא מבין, בשביל מה שמתי את הלינק?

::)

PMPO זה מדד של נקודת שיא ההספק של הרמקול בתנאים אופטימליים. בפועל, אין סיכוי להגיע אפילו קרוב לזה. הרמקול צריך לקבל מתח מאוד גבוה, ולעבוד ב100% תפוקה, והוא יישרף ישר אחרי זה.

RMS זה ההספק הממוצע של הרמקול בתנאים אמיתיים, כלומר זה מדד די מדויק לאיכות האמיתית של הרמקול.

אין טעם להשוות בכלל בין PMPO לRMS כי בתכלס אין שום קשר ישיר ביניהם. רמקול עם RMS גבוה יכול להיות לו PMPO נמוך ולהפך. RMS הוא ממד אמין הרבה יותר, PMPO זה לא מדד לכלום. יש?

אחי שים לב מה הדגשתי. אתה טועה פה בענק!

PMPO זה ההספק המאקסימאלי של הרמקול. לא מתייחסים פה לאיכות השמע אלא רק להספק המאקסימאלי.

ה-PMPO תמיד יהיה גבוה יותר מה-RMS מפני ש-RMS זה בעצם ההספק המתמשך של הרמקול, כלומר, הממוצע של עוצמות הגל.

יש לציין שסביר להניח שאחרי בדיקת PMPO הרמקול יישרף. הוא יכול להישרף לאחר חצי שניה וגם לאחר רבע שעה. בכל תלוי באיכות האלמנט ובעמידות שלו בפני עוצמות כאלה גבוהות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

PMPO זה ההספק המאקסימאלי של הרמקול. לא מתייחסים פה לאיכות השמע אלא רק להספק המאקסימאלי.

ה-PMPO תמיד יהיה גבוה יותר מה-RMS מפני ש-RMS זה בעצם ההספק המתמשך של הרמקול, כלומר, הממוצע של עוצמות הגל.

יש לציין שסביר להניח שאחרי בדיקת PMPO הרמקול יישרף. הוא יכול להישרף לאחר חצי שניה וגם לאחר רבע שעה. בכל תלוי באיכות האלמנט ובעמידות שלו בפני עוצמות כאלה גבוהות.

הספק מקסימלי של שטויות !!!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אורח ztos--

PMPO זה פשוט שיטה פשוטה שלא מראה ומוכיחה את העוצמה האמיתית של הרמקול.

וגם עם יש שימוש ב PMPO אפשר להבין שזה חלש.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני דיי בטוח שהוא התכוון בצורה יחסית... נגיד 20 RMS על 1000PMPO אל מול 80 RMS עם 500 PMPO...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני דיי בטוח שהוא התכוון בצורה יחסית... נגיד 20 RMS על 1000PMPO אל מול 80 RMS עם 500 PMPO...

זה אכן מה שהתכוונתי. מן הסתם PMPO יהיה יותר גבוה מהRMS...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ייייייייאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא אלוהים

המילה PMPO היא קיצור למונח peak momentary power output.

ובעברית: הספק מקסימלי רגעי

בלי פילוסופיה, בלי "אני צודק" ו"הוא צודק" - הנתון הזה אומר בדיוק מה שהוא אומר, ולכן הוא לא באמת מספק מידע שמעניין את מי שקונה את הרמקול!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...