'שגרת סוללה' - איך לשמור על הסוללה לאורך זמן? - ייעוץ לפני רכישת מחשב - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

'שגרת סוללה' - איך לשמור על הסוללה לאורך זמן?

Murmur

Recommended Posts

שלום לכולם,

אני אקבל את הנייד החדש שלי בקרוב (אין לי ולא היה לי מעולם), וכבר מטרידה אותי השאלה איך לשמור על הסוללה שתאריך ימים ובכל יום כזה תשמור על הביצועים ההתחלתיים שלה ככל האפשר (ברור לי שיש פחת טבעי).

גורמים שאני מתלבט לגביהם (שאני מכיר מעולם הצילום אבל לא בטוח שהתאם החשמליים בסוללות הניידים מתנהגים באותה צורה):

זמן טעינה (לנתק כשנטען עד הסוף או לא?)

תזמון/תדירות טעינה (האם להחזיק את המחשב מחובר לטעינה בשימוש שולחני או לתת לסוללה להתפרק ולטעון רק כשנגמרת?)

אז מה אתם אומרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סוללות Li-Ion מושפעות לרעה מחום ולכן מומלץ לנתק אותן מהמחשב כאשר הן אינן בשימוש או טעינה והמחשב נמצא בשימוש על חשמל. במציאות יש מעט אנשים שאני מכירה שבאמת עושים את זה כי זה לא נוח ומבטל את הגיבוי לחשמל שמספקת הסוללה.

טכנית הדרך הטובה ביותר לאחסן את הסוללה כאשר אינה בשימוש היא בנפרד מהמחשב, במקום קריר (יש שממליצים על המקרר) וברמת טעינה של 40%. מיותר לציין שהיחידים שעושים את זה עם שנמצאות בשימוש באופן קבוע הם פדנטים עם הרבה סבלנות וזמן....(יש לחמם את הסוללה לטמפרטורת החדר לפני השימוש וכמובן לחכות שתטען).

לא כדאי לחכות שהסוללה תתרוקן לחלוטין על מנת לטעון אותה. הרבה יותר בריא לסוללה לא להגיע למצב של טעינה או ריקון מלא. פעם בתקופה של מספר שבועות עד מספר חודשים (יש הטוענים יותר או פחות מזה) מומלץ לעשות סבב אחד של טעינה וריקון מלא על מנת לכייל את מד הסוללה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סוללות Li-Ion מושפעות לרעה מחום ולכן מומלץ לנתק אותן מהמחשב כאשר הן אינן בשימוש או טעינה והמחשב נמצא בשימוש על חשמל. במציאות יש מעט אנשים שאני מכירה שבאמת עושים את זה כי זה לא נוח ומבטל את הגיבוי לחשמל שמספקת הסוללה.

טכנית הדרך הטובה ביותר לאחסן את הסוללה כאשר אינה בשימוש היא בנפרד מהמחשב, במקום קריר (יש שממליצים על המקרר) וברמת טעינה של 40%. מיותר לציין שהיחידים שעושים את זה עם שנמצאות בשימוש באופן קבוע הם פדנטים עם הרבה סבלנות וזמן....(יש לחמם את הסוללה לטמפרטורת החדר לפני השימוש וכמובן לחכות שתטען).

לא כדאי לחכות שהסוללה תתרוקן לחלוטין על מנת לטעון אותה. הרבה יותר בריא לסוללה לא להגיע למצב של טעינה או ריקון מלא. פעם בתקופה של מספר שבועות עד מספר חודשים (יש הטוענים יותר או פחות מזה) מומלץ לעשות סבב אחד של טעינה וריקון מלא על מנת לכייל את מד הסוללה.

תודה... חידשת לי לא מעט...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סוללות ליתיום שלא עושים בהם שימוש לתקופה ארוכה ,מומלץ לשים במקפיא בקופסא אטומה לחלוטין ללחות .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ישנו ויכוח לא קטן בנושא "האם להחזיק במקפיא בטריות Li-ion". מצב של הקפאת התאים הוא כמובן בלתי רצוי אבל כנראה שרוב המקפיאים הביתיים לא יגיעו לקור שיגרום לזה. למרות זאת, רוב המקורות האמינים בנושא ממליצים שלא לעשות את זה והנתונים בנוגע לשחיקת סוללות בתנאי חום שונים מראים שסוללה שמוחזקת בתנאי קירור של המקרר ב-40% טעינה נשחקת רק ברמה מאד נמוכה של אחוזים בודדים כך שגם אם באופן עקרוני במקפיא עשוי להועיל, יהיה מדובר כאן בהבדל של אולי אחוז אחד. לדעתי מומלץ להמנע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב, אז שאלה פרקטית - כיצד צריך להיראות היום שלי עם הסוללה (בלי לאבד את שפיות דעתי)?

ממה שאני מבין - הנה יום בחיים:

1. קם בבוקר, נוסע לאוניברסיטה.

2. מגיע, מחבר את הסוללה למחשב והופ לחשמל לטעינה (שותה קפה).

3. כשהסוללה טעונה ברמה גבוהה (95%-98%) מנתק את המחשב מהטעינה ועובד עד שהסוללה מתרוקנת ל-50%, ואז טוען שוב, וחוזר חלילה...

4. בסוף היום, כשהסוללה על 40%-50% - מנתק אותה מהמחשב, הופ לתיק, ונוסע הביתה.

עכשיו - כל עוד יש לי גישה לרשת החשמל (רוב שעות היום) שלב 3 לעיל נראה לי בעייתי מבחינת אורך חיי הסוללה (טוען-מנתק-טוען-מנתק...) המוגבל למספר מחזורי טעינה מסוים בדרך כלל. אם כן - חלופות אפשריות:

א. לעבוד מחובר לחשמל ובטעינה כל היום

ב. כאשר המחשב מחובר לחשמל, לנתק את הסוללה מהמחשב

מה לבחור? מה עדיף? מי ומה בחוברת?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא הבנתי את שלב 3...הוא אכן נראה לא הגיוני. אם אתה עובד על חשמל באוניברסיטה אז למה להחליף בין חשמל לסוללה בסבב כזה? פשוט תעבוד על החשמל.

מבין אפשרויות א' ו-ב', אפשרות ב' יותר טובה לסוללה. אישית אני לא עומדת בהחלפות האלו ופשוט משאירה את הסוללה במחשב רוב הזמן ורק לפעמים מחליפה לסוללת "שחיקה" ישנה יותר כשהמחשב בבית (בעצם אני לרוב עובדת על ולא על חשמל באוניברסיטה) אבל אולי אתה אדם יותר נחוש ממני.

תזהר שם בסעיף 2 עם הקפה על המקלדת :P

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

tgolin

לסוללות של היום, אין את אפקט הזכרון, אשר את זמכירה אותו.

על ידיד כך שלא מומלץ לטעון עאשר היא מגיע לריקון מלא וכו' וכו', שטות לגמריי ,מכיוון שהסוללות היום ללא "אקפט הזכרון" שהיה פעם לסוללות מדורות קודמים וישנים.

*** אשמח מאוד לחיזוק טענותייך על ידי מקומות אמינים פחות או יותר ולא , אלה משהו כמו מאמר טכני או מקצועי על למינהן? אפשרי?

או מהיכן שאבת את המידע, אמשח להציץ שם, אם זה בפורום טפוז ל ידי "מומחה" אזמ צטער.... זה לא זה .

לדעתי, כל מה שנאמר על מנת לשמור על חיי הסוללה, בולשיט אחד גדול, היום לא מה שהיו פעם, כמו כן, לא חשבתם לעצמכם לקרוא את המדריך אולי ? של המחשב? המדריך הטכני לתפעול מחשב וטעינת סוללה? זה לא יותר קל? לא נראה לכם שחברה בעל תקציבי של מליונים וצוות בודקים יודעים קצת יותר טוב? בדקו קצת יותר טוב דברים ולא סתם מעלים השערות שאולי באחוז אחד זה יעזור?

זה ממש קל, רק לפתוח את חבורת ההדרכה לטעינת הסוללה שלכם והופ, מה שכתוב לעושת, מבחינתכם זה אלוהים.

כמו כן, לכל מוצר או יש סוג או מהירות או זמן טעינת שונה, לכן מומלץ לבדוק בספר הוראות לפני כן, מכיוון שיש שיש שמגיעות לטעינה מלאהל אחר X שעות וזקוק לריקון מלא כמהפ עמים על מנת להגיע למצב עבודה אופטימלי, ויש ויש סוללות, הבנתם את הכוונה.

**** לא מגיע בקטע של כעס או הצקה או זלזול חס וחלילה. נא לא לקחת אישית ללב. :xyxthumbs:;):D

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על מה אתה מדבר? :D

אני לא הזכרתי אפקט במילה אחת. מה שאמרתי זה שאין צורך ולא מומלץ לחכות עד שהסוללה מגיעה לריקון מלא על מנת לטעון אותה - טענה שלא מתיישבת עם אפקט כלל (בעבר היה צורך לפרוק את הסוללה לגמרי באופן די סדיר על מנת להמנע מאפקט הזכרון).

אני ממליצה לך לקרוא כמה מדריכים כימיים/ פרקטיים על דרכי הפעולה של Li-Ion, נשמע שאתה מבלבל הרבה דברים. אם יש לך טענות הגיוניות בנוגע למה שאמרתי אני אשמח כמובן לדון בהן, ההודעה הנ"ל לא מאפשרת התייחסות רצינית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

tgolin

לסוללות של היום, אין את אפקט הזכרון, אשר את זמכירה אותו.

על ידיד כך שלא מומלץ לטעון עאשר היא מגיע לריקון מלא וכו' וכו', שטות לגמריי ,מכיוון שהסוללות היום ללא "אקפט הזכרון" שהיה פעם לסוללות מדורות קודמים וישנים.

*** אשמח מאוד לחיזוק טענותייך על ידי מקומות אמינים פחות או יותר ולא , אלה משהו כמו מאמר טכני או מקצועי על למינהן? אפשרי?

או מהיכן שאבת את המידע, אמשח להציץ שם, אם זה בפורום טפוז ל ידי "מומחה" אזמ צטער.... זה לא זה .

לדעתי, כל מה שנאמר על מנת לשמור על חיי הסוללה, בולשיט אחד גדול, היום לא מה שהיו פעם, כמו כן, לא חשבתם לעצמכם לקרוא את המדריך אולי ? של המחשב? המדריך הטכני לתפעול מחשב וטעינת סוללה? זה לא יותר קל? לא נראה לכם שחברה בעל תקציבי של מליונים וצוות בודקים יודעים קצת יותר טוב? בדקו קצת יותר טוב דברים ולא סתם מעלים השערות שאולי באחוז אחד זה יעזור?

זה ממש קל, רק לפתוח את חבורת ההדרכה לטעינת הסוללה שלכם והופ, מה שכתוב לעושת, מבחינתכם זה אלוהים.

כמו כן, לכל מוצר או יש סוג או מהירות או זמן טעינת שונה, לכן מומלץ לבדוק בספר הוראות לפני כן, מכיוון שיש שיש שמגיעות לטעינה מלאהל אחר X שעות וזקוק לריקון מלא כמהפ עמים על מנת להגיע למצב עבודה אופטימלי, ויש ויש סוללות, הבנתם את הכוונה.

**** לא מגיע בקטע של כעס או הצקה או זלזול חס וחלילה. נא לא לקחת אישית ללב. :xyxthumbs:;):D

הכימיה הבסיסית של סוללות ליתיום יון או פולימר זהה למדי,כך שאם קראת פעם אחת הוראות שימוש זה כאילו קראת את כולם.

רצית ספר משתמש ?

קיבלת:

להלן לינק להורדת ספר משתמש של סוללת ליתיום בפורמט PDF שמוכיח את מה שאמרתי:

ftp://194.90.8.49/NV6399/ftproot/BugSupport/%EE%E3%F8%E9%EB%E9%20%EE%F9%FA%EE%F9/%EE%E3%F8%E9%EB%E9%ED%20%F9%E5%F0%E9%ED/%F1%E5%EC%EC%FA%20%E2%E9%E1%E5%E9%20%E5%E4%E8%F2%F0%E4%20-%20Anycan%20L50.pdf

ישנו ויכוח לא קטן בנושא "האם להחזיק במקפיא בטריות Li-ion". מצב של הקפאת התאים הוא כמובן בלתי רצוי אבל כנראה שרוב המקפיאים הביתיים לא יגיעו לקור שיגרום לזה. למרות זאת, רוב המקורות האמינים בנושא ממליצים שלא לעשות את זה והנתונים בנוגע לשחיקת סוללות בתנאי חום שונים מראים שסוללה שמוחזקת בתנאי קירור של המקרר ב-40% טעינה נשחקת רק ברמה מאד נמוכה של אחוזים בודדים כך שגם אם באופן עקרוני במקפיא עשוי להועיל, יהיה מדובר כאן בהבדל של אולי אחוז אחד. לדעתי מומלץ להמנע.

מומלץ להימנע מאמירת דברים לפני שהם נבדקו עד תומם.

החומצה האלקטרוליטית שישנה בסוללות ליתיום קופאת רק בטמפרטורה הנמוכה ממינוס 40 מעלות .

אני לא כימאי ואין לי מושג מה ההרכב הכימי המדויק של החומצה ,אולם זה שבאופן יחסי אחוז המים בה קטן למדי לעומת אחוז המינרלים שבתמיסה ,והם אלו שקובעים את הטמפרטורה שבהם עשויה להתבצע קפיאה.

כדאי לדעת שיש הרבה סוגים של נוזלים,ומים הם בסך הכול עוד סוג אחד של נוזלים .

אני עצמי, בחורף שעבר הייתי בצפון הרחוק של אירופה ונהגתי ברכב בטמפרטורה של מינוס 20 מעלות .

ברור שהנוזל ששימש לקירור המנוע התבסס על תמיסה שבה היו לצד מים גם חומרים מונעי קיפאון .

להלן לינק להורדת ספר משתמש של סוללת ליתיום בפורמט PDF שמוכיח את מה שאמרתי:

ftp://194.90.8.49/NV6399/ftproot/BugSupport/%EE%E3%F8%E9%EB%E9%20%EE%F9%FA%EE%F9/%EE%E3%F8%E9%EB%E9%ED%20%F9%E5%F0%E9%ED/%F1%E5%EC%EC%FA%20%E2%E9%E1%E5%E9%20%E5%E4%E8%F2%F0%E4%20-%20Anycan%20L50.pdf

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=91846

מדריך מצויין ומבוסס!

אני באופן אישי מאמץ את הטיפים שנוגעים לטיפול תקופתי כמו "כיול" ודברים כאלה מאשר ניתוק הסוללה כל כמה שעות שהמחשב מחובר לחשמל.

תהנו מהניידים שלכם, ההתעסקות הזאתי של הוצאת הסוללה בשביל כמה שעות המחשב מחובר לחשמל ואז החזרתה אוליי יתרמו לכם עוד כמה ימי חיי הסוללה.

אם תשמרו על הסוללה באופן סביר ללא תנאים קיצוניים היא תחזיק בממוצע אותו משך זמן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לחלוטין נכון - ההפרש בזמן עם טיפול סביר ונכון או טיפול פדנטי לא יהיה משמעותי...

והדבר באמת הכי נורא שאפשר לעשות לסוללה כזו היא להגיע להתרוקנות מלאה, ולא בגלל אפקט ולא שום דבר אחר אלא בגלל עובדה מאוד פשוטה:

בסוללות האלה יש תאים, וסדר וחלוקת טעינת התאים מתבצעים על ידי לא אחר מאשר Microprocessor. ברגע שהסוללה הגיעה למצב שבו היא כ"כ מרוקנת שאין מספיק מתח חשמלי כדי להפעיל את הMicroprocessor שאחראי על הטעינה הסוללה לא תטען יותר (באופן כללי - לעולם).

אם תהיו עיקשים תוכלו לשלוח אותה למעבדת שיקום ושם יוכלו להחזיר אותה לחיים, אין לי מושג מה העלות... כך או כך - להגיע למצב שבסוללה אין טיפת חשמל - זה באמת השלב שאליו אתם לא רוצים להגיע...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...