האם יש צורך לשנות את שיטת הממשל הארץ? - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

האם יש צורך לשנות את שיטת הממשל הארץ?

WhiteLen

מהי לדעתכם שיטת הממשל העדיפה?  

1408 הצבעות

1. 1. מהי לדעתכם שיטת הממשל העדיפה?

• דמוקרטיה נשיאותית (ארה"ב)
    • דמוקרטיה פרלמנטרית (בריטניה)
    • מה שיש היום זה מצויין.

Recommended Posts

לדעתי השיטה הנוכחית כבר מזמן פשטה את הרגל. מאז ניסיון "חוק הבחירה הישירה" אני שומע הרבה על מעבר לשיטה נשיאותית שנראת בעיני הרבה יותר טובה ( תקראו את הכתבה ) אבל שום דבר לא זז בנושא.

הבעיה שלנו בארץ היא שיש המון מפלגות: חרדים, דתיים, פנסיונרים, ערבים, ימנים קיצונייים... ולכן קשה מאד להעביר חוקים המיטיבים עם האזרח ללא מלחמה פוליטית וסחיטה כספית של המפלגות התומכות.

Component תקרא את הלינק יש שם הסברים:

אנגליה מחולקת לכמה איזורים וכל איזור בוחר נציג אחד לפרלמנט. לכן הפרלמנט מייצג את הרוב באותו איזור ואין חלוקה מדוייקת לכל דיעה.

לדוגמא: נניח ויש לך בית עם 10 דירות. 4 דירות מסוכסכות כנגד 4 דירות אחרות ו 2 דירות ניטראליות.

בשיטה הישראלית ועד הבית יהיה מורכב מחמישה אנשים. 2 בעד הקבוצה הראשונה 2 בעד השניה ו1 ניטראלי.

מה שיקרה זה שבכל החלטה של הוועד הדירה הניטראלית תוכל לסחוט את אחד הצדדים כדי שיצביעו בעדם ויאפשרו רוב, לכן הנציג הניטראלי יהיה המרוויח הגדול ולא שתי הקבוצות הגדולות.

בשיטה הפרלמנטרית יהיו רק 3 נציגים. 2 בעד קבוצה אחת ו1 בעד הקבוצה השניה. לכן בכל תקופת הוועד לא תהיה סחיטה ואם בסוף הקדנציה לא יהיו מרוצים הדירות הניטראליות יעבירו את הרוב לקבוצה השניה.

האמת זה מה שקורה גם בשיטה הנשיאותית, אבל בכל מקרה שניהן לא דומות למה שקורה בארץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה מודע לזה שאי אפשר ליישם את השיטות שיש במדינות האלה בצורה מלאה בארץ נכון? אנחנו קטנים מידי, בכל מקרה מה שיש במדינת זה ממשל פרלמנטרי שהבסיס שלו זה בריטניה.

וד"א ארצות הברית היא לא דמוקרטיה היא רפובליקה, אלא אם אתה מתייחס רק לצורת בחירת הגוף המושל. כנ"ל גם בריטניה - רפובליקה פרלמנטרית.

אבל ממשל נשיאותי הוא עדיף בבסיסו, נותן יציבות פוליטית וכוח ליישם החלטות, מה שחסר מאוד למדינה שלנו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

DOGMA,

מה זה משנה אם אנחנו קטנים או לא במילא קולות הבוחרים יחסיים.

חוץ מזה מה הקשר בין רפובליקה לדמוקרטיה? ההגדרה לרפובליקה היא שלטון שמתחלף תוך זמן קצוב, אך הוא לא חייב להיות דמוקרטי למשל רומי העתיקה היתה רפובליקה אבל הקיסר היה נבחר ע"י הסנאט ולא העם כמו בדמוקרטיה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש קשר הסנאט נבחר ע"י העם אז היא הייתה רפובליקה דמוקרטית. בכל מקרה כרגע אנחנו דמוקרטיה פרלמנטרית. רפובליקה זה שלטון שלא עובר בירושה, ומתחלף כל כמה זמן, דיקטטורה לא משנה באיזה צורה לא יכולה להיות רפובליקה, רומא הייתה רפובליקה דמוקרטית(אזרחים בוחרים סנאטורים, הסנאט בוחר קיסר) רק יוליוס קייסר בעצם הכריח אותם לתת לו כוח "אין סופי".

קטנים אני מדבר על נציגות מחוזות והאצלת סמכויות לשילטון פדרלי זה לא ילך לנו במיוחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסנט לא נבחר ע"י העם הוא נבחר ע"י האצילים באימפריה הרומית. לאזרח פשוט לא היתה זכות בחירה וגם לא לנשים. אפשר לומר שבעלי הממון היו בוחרים מי יהיה הקיסר שלהם.

דיקטטורה דמוקרטית - היטלר ( נבחר דיקטקטור באופן דמוקרטי )

רפובליקה דמוקרטית - רוב מדינות המערב כיום.

הרפובליקות האיסלאמיות - רפובליקה לא דמוקרטית.

מה שרציתי לומר זה שאין קשר בין דמוקרטיה לרפובליקה אילו שני דברים שונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הסנט לא נבחר ע"י העם הוא נבחר ע"י האצילים באימפריה הרומית. לאזרח פשוט לא היתה זכות בחירה וגם לא לנשים. אפשר לומר שבעלי הממון היו בוחרים מי יהיה הקיסר שלהם.

דיקטטורה דמוקרטית - היטלר ( נבחר דיקטקטור באופן דמוקרטי )

רפובליקה דמוקרטית - רוב מדינות המערב כיום.

הרפובליקות האיסלאמיות - רפובליקה לא דמוקרטית.

מה שרציתי לומר זה שאין קשר בין דמוקרטיה לרפובליקה אילו שני דברים שונים.

לכל citizen - אזרח הייתה זכות בחירה, לא כל התושבים ברומא היו אזרחים זה נכון, לא היה קל במיוחד להכנס לסנאט אבל עדיין זה לא מונע מרומא להיות הדמוקרטיה הראשונה בעולם.

אותו דבר אפשר להגיד על היום, גם לפני 100 שנה לא הייתה זכות בחירה לנשים אז מה? בארצות הברית העם בכלל לא בוחר את הנשיא שלו אז מה אין שמה דמוקרטיה?

ויש ועוד איך קשר בין רפובליקה לדמוקרטיה אני מצטער לבשר לך זאת, דיקטטורה לא יכולה להיות רפובליקה, כיוון שברפובליקה שלטון לא יכול לעבור בכוח, בירושה, ולא יכול להחזיק גם למשל לכל תקפות החיים של השליט, זה כבר לא רפובליקה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם כבר מדברים על דמוקרטיה אתונה היוונית היתה הדמוקרטיה הראשונה ולא הרומאים. ברומא הנבחרים לסנאט היו רק מאנשי האצולה וככל שהאדם היה בעל יותר אדמות ויותר רכוש כך הצבעתו היתה נחשבת יותר. בעיני זה לא נחשב לשלטון העם.

חוץ מזה אני טענתי שאין קשר בין רפובליקה לדמוקרטיה כפי שטענת בתגובה הראשונה שלך. מעולם לא כתבתי שאין קשר בין רפובליקה לדיקטטורה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם כבר מדברים על דמוקרטיה אתונה היוונית היתה הדמוקרטיה הראשונה ולא הרומאים. ברומא הנבחרים לסנאט היו רק מאנשי האצולה וככל שהאדם היה בעל יותר אדמות ויותר רכוש כך הצבעתו היתה נחשבת יותר. בעיני זה לא נחשב לשלטון העם.

אכן, ביוון הייתה הדמוקרטיה הראשונה, אבל היא הייתי דמוקרטיה אליטיסטית, כלומר רק גברים (לא נשים), חופשים (ולא עבדים) יכלו להצביע....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

^^

עבדים הם לא אזרחים וזה מוצדק

זה כמו לתת לעובדים זרים לצביע בבחירות

נשים לא הצביעו נכון אבל זו עדיין הדמוקרטיה הראשונה

המדינה הראשנה שנתנה הצבעת נשים אם אני לא טועה הייתה בריטניה אבל אל תתפסו אותי במילה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עבדים הם לא אזרחים וזה מוצדק

זה כמו לתת לעובדים זרים לצביע בבחירות

עבדים של יוון הם עדיין היו יוונים, האנלוגיה צריכה להיות כמו שכירים של היום!

נ.ב

סוף סוף שיעורי אזרחות משתלמים..... :lol: :lol:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...