ה-Raspberry Pi Zero החדש הוא הדבר הכי טוב שתוכלו לרכוש לעצמכם ב-10 דולר

הכירו את המחשב הזעיר החדש אשר שובר את כל השיאים ומציע חבילה שקרובה להיות מלאה במחיר שתתקשו לסרב לו

מחשבי ה- מלווים אותנו כבר כמעט חצי עשור, ומאז הרגע הראשון שבו כמו מספר יזמים צנועים וסיפקו הכרזה מטורללת משהו כי יציעו יחידת עיבוד מלאה במחיר של 25 דולר ועד היום – התחושה היא שהם לא מפסיקים להפתיע אותנו לרגע, גם בתוך ים סוער שעמוס במתחרים יומרניים.


לפני כשנה וחצי נפלנו מהכיסא פעם נוספת עם ההכרזה על מחשב ה-Raspberry Pi Zero, שהיה זעיר עוד הרבה יותר מדגמי המשפחה האחרים, והציע יחידת עיבוד שלמה לכל דורש במחיר של 5 דולר בלבד. זה היה נהדר, אך אותו מחשב היה חסר יכולות מובנות לתקשורת אלחוטית, וכך למעשה לא באמת היה מסוגל לתפקד בפני עצמו, ללא לוח תוסף, בעידן המודרני שבו הקישוריות והגישה לרשת היא אחת מאבני הבניין המרכזיות והחשובות ביותר שניתן לדמיין.

מהפכה חדשה של מחשוב זמין

עכשיו, יתכן מאוד שאנחנו מקבלים את הפתרון האולטימטיבי למחשוב זול מודרני שזמין ממש לכל אחד – עם ה-Raspberry Pi Zero Wireless,או ה-Raspberry Pi Zero W בקיצור: אותם המימדים הפיזיים, אותו הקונספט, אבל עם קישוריות אלחוטית מובנה בחבילה, והכל במחיר שומט לסתות של 10 דולר בלבד.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


החומרה הבסיסית ב-Pi Zero Wireless זהה לזו של הדגם המדהים ב-5 דולר, ומורכבת משבב BCM2835 של Broadcom הכולל ליבת ARM11 וותיקה בודדת בתדר עבודה של 1GHz וליבה גראפית מובנית מסוג VideoCore 4 שפועלת בתדר 250MHz ומספקת כוח עיבוד של כ-24GFLOPS ויכולת קידוד ופענוח וידאו בקצב 1080p30 בהתבסס על תקן H.264, יחד עם זכרון דינאמי בנפח צנוע של 512 מגה-בייט וחריץ microSD עבור כרטיס אשר ישמש בנפח הראשי של המערכת (ואינו כלול במחיר הרצפה הזה, ראוי לציין).

היינו שמחים מאוד לקבל קצת יותר כניסות ויציאות, אבל במחיר של 10 דולר באמת קשה להתלונן על זה או על כל דבר אחר

החידוש כאן, כאמור, הוא תוספת של Cypress CYW43438, זהה לזה שקיים במכשירי ה-Raspberry Pi 3 שעולים הרבה יותר (באופן יחסי), אשר מספק למחשב תמיכה בתקשורת בתקן 802.11n, תקשורת 4.1 וגם תמיכה בתקן ה-BLE החסכוני של השן הכחולה, ובכך מסיר את הצורך בשימוש בלוח נוסף או בכל אילתור אחר לקבלת היכולת הבסיסית – כך שבעבור כמה עשרות שקלים (ה-Pi Zero Wireless יחד עם כרטיס אחסון) באמת ניתן ליצור מחשב זעיר מלא אמיתי, לכל שימוש שהמוח הקודח שלכם יכול לפנטז עליו.


נכון להיום ממש לא פשוט להשיג מחשב שכזה – נראה שהמלאים נחטפים בקצב שיא, אם כי זה משהו שכנראה ישתנה בעוד כמה חודשים

המחשב הטרי כולל צמד חיבורי Mini-HDMI להעברת אותו וידאו ואודיו לאמצעי תצוגה חיצוני, חיבור microUSB אחד שמספק את האנרגיה הנדרשת ויכול לשמש גם לחיבורים קוויים באמצעות מפצל מתאים, 17 נקודות GPIO לחיבור לוחות ויחידות משנה מכל סוג וגם חיבור MIPI עבור חיצונית, כולל יחידה אחת שנוצרה עבורו באופן ייעודי ומוצעת במחיר זעיר משלה.

רוצים להוסיף ולהפוך את המחשב למצלמת רשת? בבקשה

כל המערך הזה לא יוכל להחליף את המחשב השולחני הבא שלכם, כמובן, אך כן מדובר במערכת בגודל ומשקל של קופסת מסטיקים שתוכלו להפוך ליחידה לצפייה בוידאו, למעין מיקרו קונסולה שתפעיל משחקי רטרו באמצעות אמולציה, יחידה לביצוע שיחות ועוד אינספור אפשרויות פשוטות ומדליקות – כשהבונוס הוא כמובן חדוות היצירה והפיתוח העצמי שלא תקבלו במערכת אותה תרכשו בתצורה שלמה ומוכנה.

אגודת ה-Raspberry Pi מציעה גם מספר ייעודיים עבור ה-Zero W, שיכולים להפוך אותו, טכנית, למחשב השולחני הכי זול בעולם כולו – או לכל דבר אחר שתרצו

ה-Raspberry Pi Zero Wireless הוא עוד פיתוח מדהים שעוזר להמחיש עד כמה תעשיית השבבים והמחשוב התקדמה והשתדרגה בשנים האחרונות, אך אנחנו בהחלט לא נתנגד לראות עוד שדרוג חומרתי למשפחת המוצרים הזו בהקדם, משום שאלמנטים כמו ארכיטקטורת ה-ARM11 או דינאמי שנספר במגה-בייטים ולא בג׳יגות מרגישים לא במקומם בשנת 2017, גם במוצר כל כך זול. אנחנו מאמינים כי בטווח המחיר בין ה- 3 הבסיסי שמתומחר ב-25 דולר לבין ה-Pi Zero Wireless החדש ב-10 דולר יש מקום לעוד דגם אחד לפחות, שינסה לשלב בין החומרה המודרנית יותר של הראשון למימדים המינימליים של השני. נקוטה שגם זה משהו שנמצא בפיתוח בזמן זה ממש במסגרת האגודה המהפכנית והנהדרת הזו.

מה התוכניות לעתיד? אולי נראה מחשב Zero Pro עם חומרה משודרגת? אנחנו מחזיקים אצבעות