האם סוללות אלומיניום אוויר הן המהפכה שהמכשירים הניידים שלנו זקוקים לה? • HWzone
טכנולוגיה

האם סוללות אלומיניום אוויר הן המהפכה שהמכשירים הניידים שלנו זקוקים לה?

טכנולוגיית סוללה חדשה-ישנה שבאה אלינו מחברת Fuji Pigment מתיימרת להחזיק עד שבועיים של שימוש עם הצורך ב"הטענה" של מים בלבד

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


Electric_batteries
עד מתי נצטרך לחכות למהפכת האנרגיה הבאה?

עוד שבוע, עוד סוללה מהפכנית. חברת Fuji Pigment היפנית הכריזה כי היא פיתחה טכנולוגיית חדשה ליצירת סוללות עם פוטנציאל גבוה יותר לאגירת אנרגיה עם השימוש בשיטת ה-Aluminum-Air (בה הסוללה מסתמכת על ריאקציה של האלומיניום עם החמצן שבאוויר). בשיטה זו, על פי החברה, ממוצעת (המשתווה בגודלה לסוללת סמארטפון) עשויה לפעול עד כשבועיים שלמים ללא הצורך בהטענתה מחדש. מה עוד, בגלל שסוללות אלו מסתמכות על הריאקציה בין האלומיניום לחמצן שבאוויר, ניתן "להטעינה" במים ובכך לרענן מחדש את הסוללה.

אם נשווה בין טכנולוגיות שונות בתחום, כמעט וכל מסקנה תוביל לכך שסוללות "Fuel Cell" (או תא דלק) הם בעלי דחיסות האנרגיה הגבוהה ביותר כיום, כאשר יכולת ההטענה של מסוג זה היא נמוכה. אם נתייחס לכלל טכנולוגיית הטעינה המבוססות על ברזל וחמצן (הכוללות בינהם את טכנולוגיית ה-Aluminum-Air), טכנולוגיות אלו אומנם אינן דחוסות מבחינה אנרגטית כמו תא דלק, אך הם מסוגלים להיטען בצורה טובה ומהירה יותר, מה שהופך את הטכנולוגיה הזאת לאידיאלית יותר (לפחות בזמן זה) להטמעות בספקטרום רחב של תחומים כמו לסמארטפונים, למכוניות חשמליות ועוד.

למרות זאת, הבעיה העולה מטכנולוגיה זאת מתמקדמת בתוצרי לוואי הנוצרים כבר בטעינה הראשונה של הסוללה, או במילים אחרות, כבר במפגש הראשון של מתכת האלומיניום עם החמצן. במפגש בין החמצן לאלומיניום נוצר החומר "אלומיניום הידרוקסיד" שמצד אחד ניתן להשתמש בו לבניית סוללת Al-Air חדשה (מה שמקנה לה את התואר "ניתנת להטענה מחדש"), אך שמצד שני מפריעה ואף מפסיקה את פעילותה של הסוללה, כך שסילוק חומר זה הינו הכרחי לקיומו. פתרון אחד לבעיה שעלה על ידי מומחה בחברה, בשם ריוחאי מורי, אומר כי בניית נוספת מסוג Al-Air הצמודה לסוללה הראשונה מאותה הסוג עשויה להניע את תוצרי הלוואי הרחק מהסוללה הראשונה ותאפשר לה להמשיך בפעילותה כרגיל.

kraftwerk_models
המטען החיצוני "kraftwerk" המבוסס על תא דלק

השימוש בסוללות המבוססת על טכנולוגיית ה-Aluminum-Air אינו דבר חדש לגמרי, כאשר הצבא האמריקאי עושה שימוש בסוללות אלו כבר מספר שנים ואפילו חברת Phinergy הישראלית, המפתחת Al-Air מתקדמות עבור מכוניות חשמליות, עושה שימוש נרחב באלומיניום בסוללות שמתוצרתה.

Fuji מתכננת להביא את טכנולוגיית ה-Al-Air החדשה שלה לשימוש נרחב ומסחרי כבר בשנת 2016, כאשר עד אז אנחנו מצפים לראות יצרניות מכוניות חשמליות (בעיקר) וכלל תעשיית הסוללות למינהם להסתכל מקרוב על זו והפוטנציאל שהיא מבטיחה להביא עימה.


תגיות
Back to top button
Close
Close