ב-AMD מרוצים פעמיים

מעבדי ה-Llano הראשונים יוצאים מהמפעל וכרטיס ה-Radeon HD 6790 נוחת בחנויות

אין רגע דל: כצפוי, הוסר היום הלוט מהכרטיס החדש של AMD, ה-Radeon HD 6790 שהגיע, כרגיל, מלווה בהכרזות על שלל גרסאות מהיצרניות השונות ובביקורות מדוקדקות מרחבי הרשת. הכרטיס החדש מוצע למכירה בכ-150 דולר ליחידה, בדומה למחיר ההשקה של המתחרה הישיר שלו, ה-GTX 550 Ti.
המבקרים השונים ברשת היו תמימי דעים בנוגע למוצר החדש מבית AMD – סביר, אבל לא במחיר הזה. ה-HD 6790 זכה בחלק מהמקומות לכינוי "HD 6830" תודות לדמיונו הרב ל-HD 5830 שהציעה AMD בדור הקודם, לפחות מבחינת הקונספט של ליבה חזקה שעברה "סירוס" בכח העיבוד ללא אופטימיזציה כמעט (אפילו שמות הליבות, Barts LE לעומת Cypress LE, מרמזים על התהליך הדומה), אם כי בעוד שה-HD 5830 הציג צריכת חשמל והתחממות שלא תאמו את יכולות העיבוד המסורסות שלו, ה-HD 6790 מצליח לצרוך הספק בצורה סבירה ולהיות די קריר ושקט (בחלק מהאתרים נשמעו טענות לגבי קירור רפרנס שנהיה רעשני תחת עומס), תודות למאפייניה העדיפים של ליבת ה-Barts עצמה.
הכרטיס הצליח להציג ביצועים עדיפים במקצת על פני ה-GTX 550 Ti ברוב המקרים, כ-5-10 אחוז, אך בהתחשב בעובדה שבמחירו הנוכחי הוא ניצב נגד ה-GTX 460 768MB, וקרוב מאוד ל-HD 6850 וגם ל-GTX 460 1GB, הביאה לכך שאף ביקורת לא מיהרה להרעיף שבחים על ההצעה החדשה של AMD.
ביצועי האוברקלוקינג של גרסת הרפרנס לא הפילו אף אחד מהרגליים, עם אוברקלוקינג של כ-10 אחוז, פחות ממה שה-GTX 550 Ti מציע, אם כי סביר להניח שגרסאות ייחודיות מהיצרניות השונות יציעו פתרונות קירור שיעזרו לשחזר את יכולות האוברקלוקינג המרשימות שראינו בכרטיסים האחרים שמבוססים על ליבת ה-Barts.
סביר מאוד להניח שהמחיר הנוכחי הוא רק מחיר השקה גבוה שירד בקרוב מאוד, בדומה ל-GTX 550 Ti שהיה חסר הגיון במחיר של 150 דולר, אך כבר עתה ירד מחירו לכ-130-140 דולר, שהופכים אותו לסביר יותר, וניתן להניח שהצטרפותו של ה-HD 6790 למירוץ, תביא לירידת מחירים נוספת, הן מצד NVIDIA והן מצד AMD. ברגע ששני הכרטיסים יגיעו למחירים זהים ותחרותיים, הבחירה הסופית ככל הנראה תיקבע על פי ההעדפה הספציפית למותג של הצרכנים, שכן לכל אחד מהכרטיסים יתרונות וחסרונות בתחומים אחרים. שורה תחתונה? ה-GTX 550 Ti וה-HD 6790 הם ממשיכים ראויים לכרטיסי ה-GTS 450 וה-HD 5770, אבל אין כאן שום דבר פורץ גבולות.

ברוך הבא, HD 6790 תרים טלפון כשירדו המחירים יש לכם ד"ש מ-AMD

חדשה נוספת ומפתיעה יותר שנוגעת ל-AMD, מכריזה בחגיגיות על כך שמעבדי ה-Llano הראשונים יצאו ממפעלי האריזה של החברה בטאיוון, ונמצאים בדרכם אל היצרניות השונות. מדובר במאורע בהחלט משמח ל-AMD, שלא פעם נאלצה להתמודד עם בעיות בלוחות הזמנים, דחיות וכדומה. ב-AMD לא סיפרו אילו מעבדים בדיוק מפלטפורמת ה-Llano נשלחו (ברשת מנחשים שמדובר דווקא במעבדי Llano ניידים, שמציעים תדרי עבודה נמוכים יותר ועל כן ניתנים לייצור מסחרי בצורה קלה ומהירה יותר, בדרך כלל) או למי בדיוק נשלחו המעבדים, אך העובדה שעדיין לא שמענו על מעבדי Bulldozer שנשלחו ליצרניות, מעלה פעם נוספת ספקולציות לגבי המועד בו אנו עשויים לראות את סדרות המעבדים החדשות מגיעות לשוק.
עד כה נראה היה שמעבדי ה-A-Series, מבוססי פלטפורמת ה-Llano, יגיעו לשוק ביולי, ואילו מעבדי ה-FX-Series מבוססי ליבות ה-Bulldozer יגיעו ביוני. כעת נראה שמעבדי ה-A-Series עשויים להפוך לזמינים מוקדם מהצפוי, בסביבות חודש יוני (ותערוכת ה-Computex), ומה עם מעבדי ה-Bulldozer? נחכה ונראה, בתקווה שהמשמעות של ידיעה זו היא איננה דחיה למעבדי ה-FX.

כך או כך, נראה שסוף סוף אפשר לברך את AMD רשמית על כניסתה לעולם הייצור בליטוגרפיה של 32 ננומטר, כמעט שנה וחצי אחרי אינטל, ופחות משנה לפני שנראה, אם לא יהיו תקלות בלתי צפויות, מעבדי 22 ננומטר מיצרנית השבבים הגדולה בעולם.