שמועה משוגעת: ליבת ה-Pascal של NVIDIA תכלול 17 מיליארד טרנזיסטורים • HWzone
מחשביםכרטיסי מסך

שמועה משוגעת: ליבת ה-Pascal של NVIDIA תכלול 17 מיליארד טרנזיסטורים

היתכן שליבת הדור הבא של , בתצורתה המלאה, תכלול מספר כפול של טרנזיסטורים לעומת ה-Titan X, בתוספת עד 32GB של גראפי מהיר במיוחד מסוג HBM2?

אנחנו כבר יודעים שדור הליבות הגראפיות הבא בתור, הן מבית והן מבית AMD, יביא עימו בשורות משמעותיות תודות למעבר לייצור בליטוגרפיית 16 ננומטר, לאחר חצי עשור בהתבסס על טכנולוגיית ה-28 ננומטר הישנה והטובה – אך האם יתכן כי הדור החדש של יגרום לנו לשכוח מכל הסטנדרטים שהכרנו עד היום? דיווח חדש מפי Fudzilla מצהיר שזה בדיוק מה שעשוי לקרות.

לפי אותו דיווח עדכני, ליבת דור הפסקל המלאה והגדולה ביותר, זו שתירש את ה-GM200 (ותיקרא, ככל הנראה, GP200), תכלול מספר חסר תקדים של 17 מיליארד (!) טרנזיסטורים – יותר מפי שניים מליבת ה-GM200 האימתנית ב-Titan X (כ-8 מיליארד טרנזיסטורים), כמעט פי שניים מליבת ה-Fiji המלאה של ה-Fury X (כ-8.9 מיליארד טרנזיסטורים) ואפילו יותר מה- R9 295×2 הכפול (כ-12.4 מיליארד טרנזיסטורים). אם לא די בכך, במקור מצהירים גם כי גודלה הפיזי של ליבת ה- החדשה יהיה קטן יותר מזה של ליבת ה-GM200. כיפוף כל חוקי הפיזיקה המוכרים לנו זה כאן, מסתבר.

קפיצה של שני דורות ייצור בבת אחת תאפשר להכפיל את מספר הטרנזיסטורים שנדחסים אל הליבה?

זה לא נגמר כאן – המקור גם מצהיר כי דגמים שיבוססו על ליבת ה-Pascal יכילו גם עד 32GB של זכרון גראפי, אשר יהיה מסוג HBM2 חדיש, שידרוג של מה שראינו בדגמי ה-Fury של רק לאחרונה, עם יכולת להגיע לקצב תעבורה אדיר של עד 1,024 ג'יגה-בייט לשנייה, בתוספת לחסכון בצריכת ההספק ובמקום הפיזי על גבי המעגל המודפס אותם אנחנו כבר מכירים.

nvps5

אם לצאת מנקודת הנחה שהמידע הנ"ל מדוייק, יתכן מאוד כי 32GB של זכרון גראפי ישמרו לכרטיסי ה-Tesla וה-Quadro העתידיים שמיועדים ליישומים ארגוניים וליישומי מחשוב עתיר למיניהם, אך זה עדיין אומר כי כרטיס המסך המוביל לגיימרים (GTX Titan Y? GTX Titan XX?) יכיל כנראה 16GBשל אותו בקצב אדיר, יחד עם מספר טרנזיסטורים שאמור להכפיל את ביצועי ה- X, לפחות על הנייר.

כשב-NVIDIA דיברו על קפיצה של עד פי 10 בדור ה-Pascal היה לנו קצת קשה לקחת אותם ברצינות, אך השמועה העדכנית גורמת לנו להתחיל לשקול מחדש את הנחרצות ההיא
כשב- דיברו על קפיצה של עד פי 10 בדור ה- היה לנו קצת קשה לקחת אותם ברצינות, אך השמועה העדכנית גורמת לנו להתחיל לשקול מחדש את כל העניין

יקח עוד לא מעט זמן עד שנוכל לגלות האם מדובר כאן בדיווח הראשוני על מהפכה גדולה או על תוצר לוואי של דמיון קצת יותר מדי פעלתני בשילוב עם ההצהרות הגדולות שאנחנו שומעים אודות הקפיצה ל-FinFET מצד TSMC, ומקבילותיהן – אך אנחנו חייבים להודות כי מדובר באחת מהשמועות המסקרנות ביותר שיצא לנו לפגוש בתקופה האחרונה. נחזיק אצבעות לכך שלפחות חלק מהנתונים הטכניים מעוררי ההשתאות האלו יהפכו למציאות בסופו של דבר, במהלך שנת 2016.

קישורים נוספים

תגיות
Back to top button
Close
Close