עוד כוח ועוד זמינות בחנויות? AMD מתכוננת לרענון משפחת Radeon RX 6000

לאחר האכזבה הכללית מהשקת ה-Radeon RX 6500 XT, נקווה כי הדגמים הבאים בדור ה-RDNA 2 יוכלו לספק לנו קצת נחת

AMD כבר אישרה כי סדרה חדשה לגמרי של כרטיסי מסך המבוססים על ארכיטקטורת RDNA 3 מעודכנת נמצאת בתוכנית להשקה בהמשך השנה הנוכחית, בהתאם למפות דרכים שהוצגו לנו פומבית בעבר, אך בין נקודת הזמן הנוכחית לעד שזה יתגשם כנראה שיש לנו עוד כמה השקות בתחום העיבוד הגראפי של המחנה האדום, בתקווה שיהיו חכמות ומוצלחות (הרבה) יותר מזו האחרונה.

על פי הטוויטר של ערוץ ה-YouTube הפופולרי Moore's Law is Dead, מפתחת השבבים מכינה לנו השקה של דגמי Radeon RX 6950 XT, Radeon RX 6850 XT ו-Radeon RX 6750 XT באמצע השנה הנוכחית – ללא שדרוג בתהליך הייצור מ-7 ננומטר ל-6 ננומטר כפי שצפו חלק מהמקורות ברשת תחילה (בהתבסס על ליבות ה-Navi 24 שנהנות כבר עתה מהתהליך המשופר) אך עם שדרוג של כל זכרונות ה-GDDR6 למהירות בסיסית של 18Gbps שעשויה להיות מתורגמת לשיפור ביצועים של עד 12 אחוזים במקרה של ה-RX 6950 XT וה-RX 6850 XT ולשיפור בריא אפילו יותר במקרה של ה-RX 6750 XT.

AMD תמשיך לשמור אמונים לתהליך הייצור של TSMC ב-7 ננומטר גם בתקופה הקרובה, כך נראה

מנגד, הטוויטר של ערוץ ה-YouTube העונה לשם Coreteks מצייר תמונה מעט שונה – עם השקה מוקדמת יותר באיזור חודש אפריל עבור ה-Radeon RX 6950 XT המדובר, אך ללא דגמי RX 6850 XT או RX 6750 XT באופק.

סימני שאלה משמעותיים אודות מספר הדגמים שיזכו לרענון במהלך החודשים הקרובים

עצם קיומו של ה-Radeon RX 6950 XT מקבל דחיפה כפולה קדימה ממקורות בעלי מוניטין חיובי, אם כך, תוך הסכמה על כך שלא צפוי זינוק גדול כלשהו במספר יחידות העיבוד או בתדר הפעולה אלא שיפור בעיקר בתדר הזכרון הגראפי הפנימי (שעדיין יוכל להיות משמעותי בהחלט במצבים בהם התקשורת בין הליבה לזכרון מהווה את צוואר הבקבוק) – כאשר במקביל עוד לא ברור האם יהיו לנו דגמי RX 6X50 XT נוספים או שמא AMD תסתפק בחידוש אחד בלבד לפני המעבר להתמקדות בדור החדש. יתכן מאוד שההחלטה הסופית בנושא טרם התקבלה באופן פנימי בחברה, ותושפע מהיחסים בין זמינות שבבי ה-7 ננומטר של TSMC לבין רמות המלאים והמחירים של זכרונות GDDR6 בעתיד הקרוב.

יש תכנון להשקה נוספת גם בקצה הנמוך ביותר – אם כי לא כל כך בטוח שיש סיבות להתרגש לקראתו

לקינוח, ישנן שמועות על כך שה-Radeon RX 6400 שהוצג כדגם צנוע במיוחד עבור מערכות מחשב מורכבות בלבד יהפוך למוצר Retail באיזור החודשים אפריל-מאי תחת השם Radeon RX 6500, עם תג מחיר מומלץ אפשרי של כ-130 דולר. טבעי להניח כי גם כרטיס זה יוצע עם ממשק PCI-Express 4.0×4 חשמלי בלבד שיחתוך את פוטנציאל הביצועים שלו במערכות וותיקות יותר עם ממשקי PCI-Express 3.0 בלבד, אך עם מחיר נמוך בעשרות אחוזים וגם ביצועים צנועים עוד יותר ביחס ל-Radeon RX 6500 XT יתכן כי הפשרה הזו תהיה מעט יותר נסלחת והגיונית.

גם דגמי ה-RDNA 3 אמורים לנחות לפני שהשנה נגמרת. עדיף לחכות בסבלנות או ללכת על ההיצע הקיים? מוזמנים לשתף בדעותיכם בתגובות