adplus-dvertising

מה היא חשבה שיקרה? AMD מקבלת מקלחת קרה לאחר השקת RX 6500 XT

AMD השיקה את כרטיס המסך התקציבי הטרי שלה לביקורות נוקבות בעקבות שורה של החלטות משונות –  והתוצאה היא מוצר שפשוט אי אפשר להמליץ עליו

כאן ב-HWzone אנו דואגים להשיג חומרה מסויימת עבור ביקורות ולתת במה הוגנת לביצועים לדבר בעד עצמם, אמנם אולי דילוג על פיסת החומרה הזאת הייתה החלטה מוצלחת וחוסכת עבודה שכן המסקנה כנראה הייתה נשארת דומה בין כה וכה.

לא מזמן בכנס CES הכריזה AMD כי היא משיקה כרטיסי מסך חדשים, ובניהם גם אח קטן לכל כרטיסי המסך בסדרת Radeon RX 6000 שראינו עד כה. הסדרה התחילה את דרכה עם RX 6800 XT ו-RX 6800 אותם אהבנו. כרטיסי מסך אלו מסמנים דבקות ברצון להשיג את NVIDIA בביצועים הגרפיים ולספק חווית משתמש טובה.

ה-Radeon RX 6500 XT שהושק לאחרונה הינו כרטיס המסך הראשון בסדרה שזוכה לתהליך יצור משופר אצל TSMC הטאיוואנית, תהליך ה-N6 שלה או 6 ננומטר כפי שרבים מכירים. ההבטחה של AMD הייתה לספק בעבור 199 דולר מוצר לגיימרים ברחבי העולם שיוכל לשרת גיימינג ב-1080P עם הגדרות תצוגה מכובדות. כבר בעת חשיפת המחיר וחלק מהמפרט טכני היו כאלה שהרימו רבות.

המחיר – לא נמוך במיוחד. אנחנו רגילים לראות מוצרים כאלה בעבר תמורת 179 או 149 דולר, לעיתים גם פחות. רבים חששו שעם כנסות המחסות בשבבים והקריפטו אנחנו נקבל מחיר של 300 דולר או אולי יותר, מה שהסתמן כנכון.

המפרט הטכני – אפשרות של 4GB בלבד כזיכרון גרפי על גבי רוחב פס זעיר של 64BIT. התקווה היא שזיכרון המטמון מרמה שלישית בליבה יהווה באפר למידע שיגרום לנפח הזיכרון הזה לעבוד בצורה סבירה עם משחקים. עם 16 קבוצות עיבוד גרפיות בלבד, שהן חצי ממה שראינו ב-RX 6600 XT, מכוון כרטיס המסך הזה לעבר נתח שוק שונה.

המלח על הפצעים – ממשק כרטיס המסך הינו ברוחב פס של X4 בלבד ובתקן 4.0, כאשר הרשת מוצפת בשלל מבחנים שמראים כי שילוב של נפח זיכרון גבולי עם רוחב פס נמוך לתעבורת מידע מהממשק יבשלו מרק של תקיעות תמונה וביצועים ירודים. אוקי, נשארנו עם מה שכרטיסי Radeon עושים טוב בכל זאת – מדיה? לא, מנוע המדיה המתקדם שאנחנו מכירים בכרטיסי המסך שלה הופשט לרמה של חוסר בתמיכה בסיסית בהאצות וידאו וקידוד פופולריות. ממשקי היצאה? אחד HDMI ואחד DisplayPort וזה הכל. מדובר בסט פשרות מעליב למדי.

התוצאה של כל ההחלטות ההנדסיות הללו ביחד עם תג מחיר שמהווה סטירת יד אחורית מגולמת בתגובות הסוקרים באינטנט להשקה. הסיבה? בעיקר ביצועי הכרטיס ביחס למחיר המעליב.

מקור התמונה: Techpowerup.com

במידה ויש לכם מערכת מתקדמת שתומכת בתקן PCI-Express 4.0 – אתם כנראה לא קהל היעד של כרטיס מסך זה בכל מקרה. בעלי תקן PCI-Express 3.0 שעדיין נחשב לנפוץ ביותר? מתנצלים, אתם תאבדו לעיתים 10% ויותר מפוטנציאל כרטיס המסך כתוצאה מסך. משתמשים במערכת בעלת תקן ותיק עוד יותר של 2.0 כמו מערכות Core i5 מהדור הראשון או השני? שכחו מזה, במצב זה עשרות אחוזי ביצועים הולכים לפח עוד לפני שתנסו.

ביצועים אבסולוטיים? מבישים למדי. מדובר בכרטיס מסך שחלש מזה שהוא מחליף, RX 5500 XT ובעל ביצועים דומים ל-GTX 1650 Super. תעזו להשתמש בממשק בדור הקודם ואתם עומדים מאחורי ביצועי RX 580 ו-GTX 1060, אשר נחשבים לכל כך ותיקים, שהם ירדו מהמדפים לפני שנים (!).

כרטיס המסך הזה גם לא זוכה ליותר מדי תשואות בגזרת צריכת החשמל, שכן בשל הרצה בתדר ליבה גבוה במיוחד של מעל ל-2.6GHz הוא צפוי למשוך מעל ל-100 וואט. בהחלט מביך.

בקרוב אנחנו צפויים לראות כרטיס מסך אחד מגיע למדפים – GeForce RTX 3050 של NVIDIA. מדובר בכרטיס מעט יקר יותר, אך בעל נתונים טכניים בריאים משמעותית (כמו כמות מכובדת של מעבדים פנימיים, זיכרון בנפח 8GB וממשק רחב יותר של X8). אולי זאת תהיה הזדמנות קצת יותר טובה להציג כיצד צריך להראות כרטיס מסך שנחשב ליותר זול מהמחירים המבהילים שקיימים היום במוצרים מתקדמים.