מעבד אינטל Core i9 9900K בביקורת מקיפה

מבחני הביצועים וסיכום

מערכת הבחינה ומבחני הביצועים

זו ביקורת ביצועים, והגיע הזמן למנה העיקרית בשבילה אתם פה. לצורך בחינת המעבד i9 9900K נעזרנו באחד מהכלים המשוכללים ביותר שקיימים כיום בעולם לוחות האם – ה-Maximus XI Extreme הטרי והחדש מבית אסוס. זה מבוסס על ערכת השבבים שגם החלה להמכר היום רשמית.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


כפי שצוין, למעבד תדרי פעולה אגרסיביים במיוחד. כאשר מעבד זה נבחן במאמץ מלא, כל שמונה ליבותיו עבדו בתדר מדהים של 4700Mhz. כל האצות או המהרות מיוחדות כובו בהגדרות לוח האם.

מערכת בחינה

מערכת הבחינה שלנו מורכבת מהרכיבים הבאים:


 • מעבד i9 9900K
 • לוח אם Maximus XI Z390
 • זיכרון Kingston HyperX Predator RGB 2X8GB 2933Mhz
 • ספק כח HX 1050W
 • קירור למעבד Kraken X62

הפעם החלטנו לפנק אתכם בהשוואה מעמיקה ומשכילה במיוחד שערכה ימים (וגם לילות) ארוכים. לקחנו ארבעה פופולאריים נוספים הנמכרים כיום יחד עם שלושה בדרגות כח שונות ויצרנו מסדר נתונים המראה את השפעת עוצמת העיבוד במצבים שונים ומגוונים.

המעבדים שנבחנו בנוסף הם:

 • Core 8700K
 • Core i5 8400
 • Ryzen 5 2600
 • Ryzen 7 2700X

כל חמשת המעבדים הללו נבחנו עם שלושה בעוצמות שונות:

 • Gigabyte Geforce RTX 2080 Ti OC 11GB
 • Palit GTX 1080 Jetstream 8GB
 • Gigabyte GTX 1060 6GB Windforce

הביצועים במשחקים נמדדו לפי מספר פריימים ממוצע לשניה ברזולוציות שונות על מנת להמחיש את השפעת המעבדים על כרטיס המסך של מערכת הבחינה.

כל מבחן של משחק נבחן גם ברזולוציית 1920X1080 וגם ברזולוציית 2560X1440. אלו שתי הרזולוציות הנפוצות ביותר היום בקרב גיימירים ומתאימות מאוד לעוצמה המוצעת על ידי כרטיסי המסך שנבחנו. יחד עם המשחקים השונים נבחנו גם מבחני גרפיקה סינטטיים לצד שני מבחני הרינדור Cinebench ו-Blender BMW ומבחן הדחיסה של Winrar.

אנחנו חושבים שזה חשוב להציג את התמונה המלאה לגבי יכולות של להתמודד עם משחקים, ולכן בשונה ממבחנים רבים בהם יש שימוש בכרטיס מסך אחד ספציפי, יש ללמוד לגבי התנהגות המעבדים בהינתן האפשרות להתמודד עם בעוצמות שונות אשר רלוונטיות כיום. לא כל מעבד מתאים לכל כרטיס מסך.

בסך הכל ביצענו 150 בחינות על מנת לייצר עבורכם את מבחני הביצועים הללו. נתחיל במבחני הגיימינג להם i9 9900K נועד.

GTA V נותן לנו מבט מאוד ברור לגבי תופעת צוואר הבקבוק שיכולה להווצר כאשר אנו מחברים בין כרטיס מסך חזק "מדי" לבין מעבד בעל עוצמה מוגבלת. על אף שמשחק זה כבר חגג שלוש שנים, הוא נחשב לאחד מהפופולאריים ביותר ולכן החלטנו לכלול אותו בבחינות.

עם ה- i9 9900K, ניתן לספק מספיק כח עיבוד על מנת להפיק הבדלים בין כרטיסי המסך השונים תחת רזולוציית 1920X1080. כאשר מטפסים ל-2560X1440 העומס על כרטיס המסך גובר וההבדלים מתכווצים במעט. בד בבד עם התהליך הזה ניתן לראות שכאשר מצמדים כרטיס מסך המתקשה בעיבוד בתמונה הוא עצמו הופך להיות צוואר הבקבוק דוגמת GTX 1060 ברזולוציית 1920X1080, שם תחת כל המעבדים הודגמו זהים כמעט.

המשחק עטור השבחים Witcher 3 הוא אחד מהמותאמים ביותר לשלל חומרות שנבחן במעבדתינו. בעוד שב-1920X1080 נמצאו הבדלים של עד 17% בהתמודדות עם RTX 2080 Ti בין המעבד החזק לחלש בחבורה, ההבדל התכווץ ל-10% ב-2560X1440 עם הגברת הדרישה הגרפית. במבחן זה נשאר i9 9900K כמעבד המהיר ביותר.

המשחק Far Cry 5 מבוסס על מנוע ה-Dunia מבית והוא מנוע בעל הסטוריה טכנית עשירה למדי. מדובר במנוע שיש בו קצת מה-DNA שהיה ל-CryEngine וגם כמה טעימות טכניות ממנוע ה-Anvil שהמשיך את דרכו תחת שמות שונים עם סדרת Assassin's Creed. אפקטים רבים במנוע זה תלויים בעוצמת העיבוד של המעבד ולא של כרטיס המסך ורואים זאת היטב במבחני הביצועים שביצענו.

ב-Far Cry 5 לא לכל מעבד יש את היכולת למצות כח גרפי גבוה ואולי זה מספר מעט על יכולת של אותם מעבדים להתמודד עם שדרוגים בעתיד. בשתי הרזולוציות שבחנו Core i9 9900K עמד בראש כאשר צמד מעבדי ה- מעט התקשו עם 2080 Ti על כתפיהם. בשימוש GTX 1080 התופעה בולטת הרבה פחות.

המשחק הסופר-פופולארי מבית בליזארד נכנס אצלינו לקטגוריה של אלקטרוני ומשחק קל מאוד להרצה. ברזולוציה הנמוכה אנו שמים לב לצוואר בקבוק שקיים עם המעבדים החלשים יותר בעיקר בשימוש 2080 Ti. היכולת לפלוט כמות גדולה של פריימים קשה יותר בעיקר איפה שביצועי הליבה הבודדת נמוכים יותר.

במעבר ל-2560X1440 ועם העמסה גדולה יותר על כרטיס המסך, נראה שהתופעה התכווצה מאוד גם בשימוש כרטיס ה-RTX 2080 Ti האימתני. לשחקנים התחרותיים בניכם שמשתמשים בעיקר ב-1920X1080 עדיין אמליץ על הצד הכחול. גם ה- i5 8400 הזול מסוגל להפיק כמות פריימים לשניה גבוהה מהתחרות.

למבחני הגרפיקה הסינטטיים אני מקדיש חשיבות בינונית אך גם מהם אפשר ללמוד כמה דברים כאשר בראש ובראשונה אותו עיקרון פשוט – עומס גרפי גבוה ומפורט יותר = פחות הבדלים בין חזקים וחלשים. התוצאות מדברות בעד עצמן. כל הבדל לכאן או לשם נופל על סטיית תקן, אותה הייתי מגדיר בכ-2%.

במבחני הרינדור השונים אנחנו רוצים תוצאות מאוד מעניינות. ה- i9 9900K הוא אכן הראשון שסיים לרנדר את ה-BMW הכתובה במבחן של בלנדר וגם השיג את הציון הגבוה ביותר במבחן מבוסס Cinema4D שהוא Cinebench. ההובלה שלו על פני "התחרות" נמדדה בכ-10%.

צריכת חשמל וטמפרטורות פעולה

בגרף שלפניכם נמדדה צריכת החשמל מהקיר לכלל מערכת המחשב בשימוש ספק הכח HX 1050W. מצב מנוחה הינו מצב בחלונות כאשר אין תוכנות כבדות הפועלות ברקע. מצב מאמץ הינו מצב בו אנו משתמשים בתוכנה Aida64 למאמץ מירבי של המעבד:

מכיוון שמדובר בתהליך יצור דומה, צריכת החשמל של ה- i9 9900K גבוה מזאת של ה- 8700K כמו שביצועיו בפעולות חשובות גבוהים בהתאם. אין כאן קסמים, כל עוד משתמשים באותו תהליך היצור ומוסיפים ליבות, מוסיפים גם צריכת חשמל.

עם זאת, אני שמח לבשר לקוראי הביקורת שהופתעתי מאוד והתגעגעתי להלחמה של . מדהים כמה שדבר כזה משנה את המשחק ואולי קצת לא מפתיע לאלו מכם שמכירים את שיטות הסרת המכסה השונות והשמת המתכת הנוזלית, שמיושמות מזה שנים.

כאשר מאוורר גוף הקירור הוגדר לעבודה ב-50% בדיוק בזמן מאמץ, הציג ה- 8700K טמפרטורת פעולה מירבית לליבותיו של 84 מעלות צלזיוס. המעבד שהה במהירות של 4300Mhz לאורך כל הבדיקה.

לעומת זאת, באותה הגדרת נפח קירור, הציג ה- i9 9900K טמפרטורת פעולה מירבית לליבותיו של 80 מעולת צלזיוס. זאת, להזכירכם, בתדר מדהים של 4700Mhz ללא ירידות כלל.

משמע, על אף שהוספנו 45W של פליטת חום תיאורטית למעבד, טמפרטורת הפעולה היא נמוכה משמעותית ויש לגופי גדולים יכולת ביטוי טובה הרבה יותר כאשר החום עובר אליהם ביעילות מגוף המעבד. השיפור הוא אמיתי, קל למדידה ויעיל עד מאוד. אמנם, אני חייב להודות שציפיתי לשיפור מעט יותר דרמתי. אני חושב שנדע בקרוב למה.

להפעלת המעבד i9 9900K לכל שימוש, אנו ממליצים על גופי דוגמת ה-Noctua NH-D15S, אך גם גופי זולים משמעותית דוגמת Arctic Freezer 33 יתאימו.

סיכום

המעבד i9 9900K וכל ההשקות שקדמו לו מסמלות עבורינו כוונות אמיתיות לשיפור מאינטל. היא רוצה להשאר חזקה, רלוונטית ושולטת בשוק עד כמה שניתן. כמעבד, מדגים ה-i9 החדש את כל מה שיש לאינטל לתת בתהליך היצור של 14 ננומטרים לפני שהיא מסיימת בדרום את שיפוציה ומתחילה בתהליך יצור מתקדם הרבה יותר.

ביקשנו פתרון תרמי איכותי וקיבלנו אחד לכל המעבדים המושקים כיום. ביקשנו עוד קצת תדרים בטעם Core i7 8086K וגם את זה קיבלנו. רצינו להשתמש בלוחות האם הקיימים אצלינו למעבדים החדשים ונראה שגם כאן אין יותר מדי בעיות עם Z370 ו-H370.

יש בשוק שטובים למטרות מסויימות וקצת פחות לאחרות, בעיקר בטווח מחירים הנחשב לפופולארי היום. יש שיריצו משחקים ללא בעיה בהגדרות גבוהות כמו מרובעי הליבות למיניהם, אך יכנעו ויאטו כשנבקש מהם לרנדר סרט או סצנה תלת מימדית. יש שאת הרינדור יעשו בקלות, אך יקחו צעד אחורה ויתנו את הבמה למרובעים ולמשושי הליבות הזריזים.

בכל הנוגע לביצועים כלליים, i9 9900K מסתמן כמעבד הורסטילי ביותר עד היום. קצין וג'נטלמן. ירנדר בקצב גבוה אך ידחוף לקצה במשחקים. שילוב של תדר פעולה מדהים יחד עם כמות ליבות גבוהה מביא למוצר יחודי שכזה, ואיתו יכולת פליטת חום משופרת משמעותית.

יתכן מאוד וזה הפתרון למשתמשים כמו סטרימרים למיניהם, שלא רוצים שני מחשבים על מנת לשחק ולהזרים בו-זמנית, אלא לעשות זאת במחשב בודד. יכולת הגיימינג כבר כאן.

כששמים את זה בגרף מקבלים קצת זעזוע. אני מבין, ל-"אני הכי חזק" יש מחיר. אמנם, בכל ליבי אני חושב שכאן נעשה צעד מעט מוגזם בכל הנוגע לתמחור המעבד החדש, ואין לי בכלל ספק שהמחירים שמוצגים כאן בגרף הולכים להשתנות ברגע שבאינטל יבינו את גודל הטעות.

אני לא חושב שיש מישהו שמכיר את השוק ויופתע ש-Core i9 9900K הוא מעבד מתומן הליבות המהיר ביותר. יש כאלו שמחפשים את העלות מול התועלת, ושם הקרב הוא שונה לחלוטין. זה לא מעבד שיקבל ציון לשבח על מחירו. על פי הגרף אתם יכולים להסיק טוב מאוד אלו דווקא כן.

יש את אלו שזקוקים לתכונותיה של , ומעבדים כמו ה- i7 8700K לא מרווים את צמאם. הוא לא זול, אך ה- i9 9900K מהיר כמו שד. זו משאית כבדה במהירות של מכונית מירוץ. מעבד זה נטול פשרות מכל כיוון אפשרי ומחוסן לחלוטין מול איזו-חולשה שלא תהיה למעבדים ביתיים. 8 ליבות ו-16 נימים שאף אחד מהם לא יתקשה במטלות עיבוד.

עליית מחירי המעבדי הקיימים של גם לא באה בעיתוי טוב במיוחד דווקא אל מול ירידת מחירי מעבדי המתחרה שבין היתר גם מציעה קירורים מתקדמים באריזה, משהו שאינטל כבר חדלה מלעשות במעבדיה המתקדמים. , את ניצחת. יש לך את המעבד החזק ביותר בקטגוריה, אך למחיר יש תפקיד חשוב מאוד. מותר ל- i9 9900K להיות יותר יקר מ- 7 2700X, אין בכך ספק, אך צריכה להשאל השאלה כמה יקר יותר זה בתחום הסביר והיכן נמצא סף יכולת ההשקעה של המשתמש.

מדובר במעבד מבריק וזריז במיוחד שאנו מקווים שיהפוך בקרוב לנגיש יותר עבור רבים.