המלך היקר הוא עירום: כרטיס מסך GeForce RTX 3090 TUF של ASUS בביקורת

הקדמה

כש-TITAN הופך ל-GeForce

בביקורת זאת נצלול אל תוך כרטיס המסך החזק ביותר לגיימינג – ה-GeForce RTX 3090 של NVIDIA בגרסה של אסוס. האם אלו הביצועים שכולם חיכו וקיוו להם? התשובות בפנים

היום באופן רשמי הופכים כרטיסי המסך מדגם GeForce RTX 3090 של NVIDIA לזמינים… לפחות לרכישה מוקדמת עד שיהיו זמינים בפועל. בביקורת זאת אנו מביטים אל דגם ספציפי בולט אחד, והוא ה-RTX 3080 TUF 24GB של חברת אסוס על מנת לראות כיצד מוצר הפרימיום הכי פרימיום שמותג ה-GeForce ראה עד היום מתנהג בשלל משחקים.

את הביקורת הזאת אנחנו מקדישים בעיקר ליכולות הגיימינג של כרטיס המסך הזה, וההתמודדות שלו עם משחקים חדשים תחת שלל רזולוציות נפוצות, כולל 4K 3840X2160.

ברשותכם, נחזור טיפה אחורנית בזמן.

בדמבר 2018 מכריזה NVIDIA על כרטיס מסך חדש שיהווה את המוצר המתקדם ביותר לצרכן המבוסס על ארכיטקטורת Turing, ה-TITAN RTX שידוע בכינויו T-REX. היות והוא שייך למשפחת המלוכה של TITAN, המחיר היה בהתאם לכרטיס מסך זה, ועמד בהשקה על 2,499 דולר, הרחק הרחק מה-999 דולר שביקשה NVIDIA עבור ה-GeForce RTX 2080 Ti. בשימוש אותה הליבה הגרפית, אך כמות מלאה של מעבדים (4,608) לעומת כמות מעט קטנה יותר ב-GeForce RTX 2080 Ti של 4,352 בלבד, הפך ה-TITAN RTX לכרטיס המסך המהיר ביותר גם עבור גיימרים.

על אף זאת, בשל היותו TITAN ולא GeForce, נותר ה-TITAN RTX בעל עיצוב אחד קבוע, וזה העיצוב אותו NVIDIA נתנה לו, יחד עם אותם תדרי פעולה שנקבעו בהתאם ליכולת הקירור. בשעה זאת, כרטיסי מסך מדגם RTX 2080 Ti קיבלו קירורים מתקדמים ותדרים מוגברים. עבור הגיימרים, התוצאות בפועל דיברו על ביצועים גיימינג שהם כמעט זהים בין שני כרטיסי המסך הללו, ושלמרות ההבדל בזיכרון גרפי (11GB מול 24GB), פשוט אין לאף גיימר סיבה לשקול כרטיס מסך יקר בצורה כל כך משמעותית מבלי להרוויח דבר.

אמנם, הנקודה מאחורי ה-TITAN RTX היא שהוא יכול להתאים גם לגיימינג וגם לפרודוקטיביות כאשר פקודוקטיביות תופסת עדיפות ראשונה. "אם במקרה יתחשק לכם לשחק בין מטלה למטלה, תזכרו שכרטיס המסך שלכם מסוגל גם לזה" הייתה המנטרה עבור מוצר הסופר-פרימיום הזה.

כעת בדור ה-GeForce RTX 30, מחליטה NVIDIA לעשות שינוי גישה לאותו סגמנט סופר פרימיום. יש TITAN חדש… אבל הוא למעשה לא TITAN, אלא שמדובר בכרטיס מסך בעל מיתוג GeForce, וכתוצאה מכך פונה לגיימרים לפני הכל.

ה-GeForce RTX 3090 הוא כרטיס המסך הראשון בעל מיתוג GeForce שמקבל תג מחיר של 1,499 דולר. המסר הוא ברור למדי – "הוזלנו את ה-TITAN, הפכנו אותו ל-GeForce, השארנו את המאפיינים של TITAN, קדימה גיימרים להתפרע".

בכל הקשור להבדלים הטכניים בין ספינת הדגל GeForce RTX 3080 לבין ספינת הדגל האמיתית GeForce RTX 3090 הליבה הגרפית היא אותה הליבה הגרפית, כאשר ב-RTX 3090 אופשרה כמות מירבית של יחידות עיבוד. בעוד ש-RTX 3080 כולל 8,704 מעבדי CUDA, ה-RTX 3090 כולל 10,496. כמות מעבדי ה-RT גדלה מ-68 ל-82, כמות מעבדי ה-Tensor גדלה מ-272 ל-328. ה-RTX 3090 מכיל בקר זיכרון ברוחב 384BIT לעומת זה ברוחב 320BIT ב-RTX 3080.

הפרט הטכני שמקבל את השינוי הגדול ביותר בין דגמי GeForce החדשים הוא נפח הזיכרון הגרפי. אותו זיכרון מסוג GDDR6X שפועל במהירות 19Gbps נוכח בכרטיס המסך GeForce RTX 3090 בנפח של 24GB לעומת נפח של 10GB "בלבד" ב-RTX 3080. עבור שווקים רבים, נפח של זיכרון גרפי הוא הדבר שמבדיל רבות ביכולות היקף פרויקטים, ממש כמו שבשווקים אחרים זיכרון RAM כללי של מחשב הוא גורם מגביל. המשאב הזה יקר, ו-NVIDIA יודעת שיש רבים שמוכנים לשלם את המחיר.

פיזית, ה-RTX 3090 TUF של אסוס זהה ל-RTX 3080 TUF OC שלהם. מדובר באותו קירור מתקדם בעל שלושה מאווררים, כמות מכובדת של צינורות קירור ומניפות אלומיניום רבות. אנחנו יודעים שביצועי הקירור הזה מעולים, ולמעשה מדובר במוצר ה-TUF האהוב ביותר עלינו עד כה.

אפילו עוביו של כרטיס המסך הזה זהה לחלוטין לזה של ה-RTX 3080 TUF OC.

הכל על דור ה-Ampere החדש של NVIDIA:

אפילו כמות מחברי החשמל לא השתנתה, והדרישה לשני מחברי 8PIN סטנדרטיים נשארה. בפועל, לרוב ספקי הכח אין בעיה כלל לספק זרמים גבוהים למדי בשימוש מחברים אלו. מערך המחברים הזה מאפשר שישה גידים שנושאים +12V בעובי 18AWG. המהדרין בנושאי כבילה שמגדירים כל גיד שכזה להתמודדות עם 7A, יכולים להבין שיכולת הזרם עם מערך המחברים הזה הוא 42A שהם 504W במתח 12V, הרבה מעבר לצריכת חשמל מירבית של 350W בה כרטיס המסך מוגדר.

כמו לאחיו מדגם ה-RTX 3080, גם ל-RTX 3090 TUF יש מתג ביוס כפול לבחירה בין מצב שקט יותר למצב אגרסיבי יותר של מאורר. ההבדל הוא שבמצב אגרסיבי המאווררים מתחילים להסתובב כבר מטמפרטורת ליבה של 45 מעלות, ומטפסים משם בהתאם, כאשר הפרופיל השקט יותר משאיר את המאווררים במנוחה עד טמפרטורת ליבה של 55 מעלות ומטפס בקלילות מעלה.

ממש כמו ל-RTX 3080 TUF OC, גם כרטיס מסך זה חורג קלות מהסטנדרט וכולל חמש יציאות תצוגה כאשר שתיים מהן מסוג HDMI 2.1 המתקדם, ושלוש מהן מסוג DisplayPort 1.4a המתקדם קצת פחות. ניתן לחבר עד ארבעה מסכים במקביל לכרטיס מסך זה.

מה שאתם רואים בתמונה הזאת היא תכונה שקיימת אך ורק בכרטיס המסך RTX 3090 של NVIDIA בדור כרטיסי המסך החדש הזה – מחבר NVLink לחיבור של כרטיס מסך נוסף. פרוטוקול ה-NVLink הוא החיבור העוצמתי ביותר שקיים בין כרטיסי מסך שונים כיום, ומכיל תכונות רבות כמו שיתוף של בריכת זיכרון בין כרטיסי המסך המערך. למעשה, חיבור של RTX 3090 נוסף יכול להביא לבריכת זיכרון גרפי של 48GB עבור שימושי רינדור ותלת מימד.

מערכת הבחינה ומבחני ביצועים חלק ראשון

לצורך בחינות כרטיסי המסך החדשים מ-NVIDIA כעת ומ-AMD בקרוב, הכנו מערכת בחינות טריה לחלוטין וגם בחרנו מבחני ביצועים חדשים יחד עם שיפורי דיוק תוצאות.