התלבטות בנוגע להוספת זכרונות - מעבדים, לוחות-אם וזכרונות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

התלבטות בנוגע להוספת זכרונות

originall

Recommended Posts

אני משתמש במחשב שמכיל לוח אם P67A-UD3-B3 וזכרונות 2X4GB מסוג CMX4GX3M1A1600C9. אני מעוניין לשדרג את כמות הזיכרון שפועלת במחשב באופן משמעותי, ומתלבט בין הוספה של זכרונות 2X8GB לזכרונות הקיימים לבין החלפה שלהם בזכרונות 4X8GB. השדרוג נועד לשימוש שוטף ביישומים שדורשים כמות גדולה, כגון הפעלה של מספר מכונות וירטואליות.

אילו זכרונות 2X8GB ניתן להוסיף באופן שבו לא תהיה איזושהי בעיית תאימות עם הזכרונות הקיימים? לחלופין, האם מוטב לרכוש שני סטים זהים של זכרונות 2X8GB לצורך החלפת הזכרונות הקיימים? האם להערכתם צפוי להיות הבדל מורגש בין כמות כוללת של 24GB (סטיקים של 2X4GB ו-2X8GB) לבין 32GB (סטיקים של 4X8GB), באופן שמצדיק את התוספת הכספית הנדרשת עבור ה-8GB הנוספים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אף אחד לא יכול להבטיח לך שלא תהיה בעיית תאימות בין מודולי הזיכרון הקיימים והחדשים או בין מודולי הזיכרון והלוח - הסבירות לכך היא נמוכה אבל כמעט תמיד קיימת. למעשה, הדרך אולי היחידה והבדוקה להימנע מהאפשרות של אי-תאימות היא שימוש במודולי זיכרון שאושרו לשימוש ע"י הלוח (הרשימה מופיע באתר הלוח). במקרה שלך זה לא ממש יעזור מסיבה פשוטה - אין ברשימה הזו מודולי זיכרון בנפח 8GB (לפחות לא שאני ראיתי מריפרוף מהיר). אפשרות אחרת היא לבקש מהחנות לבדוק את הזיכרון במחשב לפני שאתה קונה אותו (בהנחה שאתה קונה מחנות פיזית ושאתה יכול לקחת את המחשב אליה) - לא כל החנויות יסכימו לכך, אבל שווה לנסות.

2. מבחינת כמות הזיכרון - אני מציע לך לקנות 2 מודולי זיכרון של 8GB כל אחד ולהתקינם במקביל ל 8GB שכבר יש לך (אין בעיה פיזית - יש לך 4 חריצי הרחבה לזיכרון, כאשר כרגע רק 2 מתוכם בשימוש). אם תראה ש 24GB לא מספיקים לך, תחליף את הסט הקיים ב-2 מודולים נוספים של 8GB, כך שתגיע ל 32GB.

3. שים לב למתח העבודה של הזיכרון - לפי נתוני הזיכרון הקיים הוא יעבוד במתח של 1.5V בתדר של 1333MHz ובתיזמונים של 9-9-9-24. אם תפעיל את מצב XMP, הזיכרון יעבוד במתח של 1.65V בתדר של 1600MHz ובתיזמונים של 9-9-9-24. מכיוון שקשה למצוא היום זיכרון שעובד במתח של 1.65V, וגם ככה זה לא מומלץ לעבוד במתח כזה (אינטל ממליצה שהמתח של הזיכרון לא יעבור את ה 1.5V בכדי שלא להעמיס על בקר הזיכרון שנמצא במעבד), סביר להניח שהזיכרון שתקנה יעבוד במתח של 1.5V. במקרה כזה אסור לך להפעיל את הזיכרון במתח של 1.65V, שכן אתה יכול לגרום לו נזק. זה אומר שהזיכרון הקיים, וכתוצאה מכך כל הזיכרון, יעבוד לכל היותר בתדר של 1333MHz ובתיזמונים של 9-9-9-24, ולכן אין טעם להשקיע בזיכרון "מהיר" יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לאחרונה הוחלפה במחשב סוללת ה-CMOS ונעשה בו פירמוט. לרוב אני נוטה לא לשנות הגדרות, אלא אם מתברר שמוטב אחרת, כך שכרגע הזכרונות פועלים בתדר נמוך יותר:

mkem0x.jpg

האם ניתן להוסיף סט של זכרונות סטנדרטיים כמו G.Skill 2X8GB DDR3 1333Mhz PC3-10600 ולצפות שהמחשב יעבוד באופן תקין? לחלופין, האם לא עדיף לרכוש שני סטים של זכרונות 2X4GB כבר עכשיו, כלומר למכור את הזכרונות הקיימים ולהחליף אותם ב-4X8GB? בעבר נתקלתי במקרים שבהם לא היה ניתן להשיג עוד רכיבי חומרה מסוימים כתוצאה מפרק זמן ארוך שחלף עד שהתעורר הצורך בהם. בנוסף, האם יהיה הבדל מורגש בביצועים או ביציבות לאורך זמן בין זכרונות 4X8GB סטנדרטיים למיניהם, כשהשוני ביניהם הוא בתדר (1333/1600) או בתזמונים, כלומר האם מוטב לרכוש סטיקים בעלי נתונים טובים יותר כמו G.Skill Aegis 2x8GB DDR3 1600Mhz PC3-12800 Kit CL11-11-11-28?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נתחיל מעניין תדר הזיכרון הנוכחי:

1. הלוח שלך תומך בזיכרון DDR3 עד תדר של 2133MHz:

Support for DDR3 2133/1866/1600/1333/1066 MHz memory modules

2. המעבד שלך (Core i5-2500K, קישור) תומך בתדר זיכרון מקסימלי של 1333MHz.

3. לפי דגם הזיכרון, במצב רגיל (לא XMP), הזיכרון שלך אמור לעבוד בתדר של 1333MHz.

4. הזיכרון שלך עובד כרגע בתדר של 1066MHz (התדר המעשי, שאותו ניתן לראות ב CPU-Z, הוא חצי מזה - 533MHz) ובתיזמונים של 7-7-7-20.

5. לפי CPU-Z, ה SPD של מודול הזיכרון הראשון שלך מדווח רק על עבודה בתדר של 1066MHz (תדר מעשי של 533MHz/תדר אפקטיבי של 1066MHz בתיזמונים של 7-7-7-20 או 8-7-7-20 או 9-7-7-20) ועל תדר של 1600MHz במצב XMP.

מ-1, 2 ו-3 נובע שהזיכרון שלך אמור לעבוד בתדר של 1333MHz ולא בתדר של 1066MHz. הבעיה נובעת מערכי ה SPD של מודול הזיכרון הראשון (לא ברור אם היא קיימת גם במודול הזיכרון השני כי אין תצלום מסך עבורו). זו כנראה בעיה ב SPD של הזיכרון, שכן תקן JEDEC לזיכרון מגדיר תיזמונים אפשריים של 7-7-7, 8-8-8, 9-9-9, 10-10-10 ו 11-11-11 (לפי תדר הזיכרון), ולכן תיזמונים של 8-7-7 או 9-7-7 הם לא סטנדרטיים. לאור המצב הבעייתי הזה, בכדי לעבוד בתדר של 1333Mhz אתה צריך להגדיר את תדר הזיכרון באופן ידני בביוס ל 1333MHz ואת התיזמונים ל 9-9-9-24 (אלו התיזמונים שנתמכים ע"י הזיכרון לפי אתר היצרן בתדר 1333MHz).

אגב, אני מניח שהזיכרון של עובד בתדר של 1.5V, אבל עדיף שתבדוק את זה באותה התוכנה בחלק המתחים (זה נראה כמו AIDA64, לשעבר Everest).

בקשר להוספת זיכרון:

1. אין שום מניעה שתקנה זיכרון שעובד בתדר של 1600MHz - הוא פשוט יעבוד בתדר של 1333MHz. למעשה זיכרון כזה הוא בד"כ יותר משתלם שכן ההפרש במחיר בינו לבין זיכרון זהה שעובד בתדר של 1333MHz הוא כמה שקלים לכל היותר.

2. שוב - אי אפשר להבטיח לך ב 100% שלא תהיה בעיית אי-תאימות בין הזיכרונות, אבל אכן אפשר לצפות שהמחשב יעבוד באופן תקין אם תוסיף לו עוד 2 מודולי זיכרון של 8GB כל אחד.

3. אם אתה יודע שאתה צריך 32GB זיכרון ואתה לא יכול להסתפק ב 24GB, אז תקנה 2 סטים של 2X8GB או 4 מודולי זיכרון בודדים של 8GB כל אחד (מה שיוצא יותר זול). מאד מומלץ שתקנה זיכרון שעובד במתח של 1.5V או אפילו 1.35V (צריך לוודא שהלוח שלך מסוגל לתת מתח כזה לזיכרון), בפרט אם אתה מבצע המהרה. אם אתה קונה 32GB, אז אתה יכול לנסות למכור את הזיכרונות הקיימים - סביר להניח שיש אנשים שמחפשים זיכרון שעובד במתח של 1.65V בכדי להרחיב את הזיכרון הקיים.

4. סביר להניח שתוך שנה זיכרון יוחלף ע"י זיכרון DDR4 (במקביל ליציאת מעבדי ה Skylake), דבר שיתבטא בכך שמחירי זיכרון יעלו (כפי שקרה עם זיכרון DDR2), עד שבסוף לא יהיה ניתן להשיגם כלל.

5. מבחינת הביצועים - ההבדל בין תדר זיכרון של 1333MHz ו 1600MHz הוא קטן וכנראה לא יהיה מורגש ברוב היישומים, וכנ"ל לגבי התיזמונים (תיזמונים של 9-9-9 יהיו עדיפים, אבל כנראה לא ממש תרגיש הבדל אם הזיכרון יעבוד בתיזמונים פחות טובים של 11-11-11).

6. אין ממש צורך בהשקעה בזיכרון רק בגלל שיש לו גופי קירור או שהוא עובד בתיזמונים קצת יותר טובים, אלא אם כן אתה יודע שאתה צריך את זה או מתכנן . לדעתי מה שחשוב הוא שהזיכרון יהיה של חברה מוכרת ובעל אחריות ארוכה ככל האפשר (רצוי לכל החיים). במקרה של זיכרונןת ה Aegis הנ"ל - הוא גם שנראה טוב וגם זול יחסית (במיוחד אם אתה קונה רק מ KSP, אם לא - ייתכן שאפשר למצוא יותר זול).

7. אם אתה אכן קונה עם גופי , תוודא שגוף הקירור של המעבד לא יפריע להתקנתם (יש גופי שיכולים לחסום חלק מחריצי ההרחבה לזיכרון).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק אוסיף לתשובה המקיפה של שי (smalul) שעדיף לך לקנות 1600 שכן במידה ותרצה יום אחד למכור אותם - הם פופולרים יותר.לגבי השאלה האם יש צורך ב32GB : כמעט ואין מצב להגיע לשימוש ב24GB אם כי יש מקרים (ויניב סנה אל תקפוץ עליי) במכונות שצורכות יותר אבל לכן עדיף שתבדוק קודם או - במידה והדבר אפשרי - תברר מראש כמה עשויה להיות הצריכה שלך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התשובות, זה חידש לי המון. יש עוד כמה נקודות שעלו לי:

1. רצ"ב צילום מסך של המודול השני ב-CPU-Z ושל המודול הראשון ב-AIDA64 (הנתונים שלו זהים לראשון). אני לא בטוח לגבי התדר שבו הזכרונות פועלים, האם ניתן להסיק זאת מהצילומים הנוכחיים או שצריך לבדוק את זה במקום אחר? כיצד ניתן לוודא שלוח האם יתמוך במתח המתאים?

2qjy3au.jpg

2. גוף הקירור של המעבד הוא Scythe Yasya והמארז הוא Lancool K60W. האם הקירור עלול לחסום שימוש בחריצי ההרחבה של הזכרונות? אם כן, כיצד להתקין אותם? בנוסף, בעמוד של ה-Aegis נכתב "No" ב-"Fan lncluded", האם אני מפספס משהו והם כן מכילים גוף קירור?

3. אני אהיה מעוניין למקסם את כמות הזיכרון שנתמכת ע"י הלוח בשלב זה או אחר. אם המחירים של זכרונות עשויים לעלות בטווח של כשנה, כך שהם יהיו יקרים יותר או שכלל לא ניתן יהיה להשיג תואמים, אני מניח שמוטב להחליף את הזכרונות הקיימים ב-4XGB זהים ולשמור אותם כגיבוי/לצורך מכירה עתידית (בהנחה שהשווי שלהם עשוי לעלות עם הזמן). אם הבנתי נכון, 4X8GB זהים גם יפחיתו באופן משמעותי את הסיכון של אי-התאמה כלשהי בין הזכרונות הנוכחיים לזכרונות 2X8GB חדשים.

4. האם יש צורך לעדכן את הביוס לגרסה האחרונה ולאפס אותו לפני החלפה של הזכרונות? ככל הידוע לי עדכון של הביוס עלול לגרום לנזקים כלשהם במידה שהוא לא עובר כהלכה.

5. המעבד (I5 2500K) לא תומך בתדר גבוה מ-1333Mhz, אך יש לציין שבעבר הוא עבר המהרה, בין היתר כדי להיות תואם לתדר של הזכרונות הקיימים (1600). מאז האוברקלוק התאפס במהלך שינויים שנעשו בחומרת המחשב (החלפת לוח האם, החלפת סוללת ה-CMOS), אך אני מניח שבמידת הצורך ניתן יהיה לבצע שוב המהרה גם בעתיד. באתר של KSP נתקלתי גם בסטיק G.Skill 8GB DDR3 1600Mhz PC3-12800 F3-1600C11S-8GNT, כשארבעה כאלה זהים במחירם לשני סטים של G.Skill Aegis 2x8GB DDR3 1600Mhz PC3-12800 Kit CL11-11-11-28. בהשוואה ביניהם נכתב שהוא מכיל פיצ'ר בשם "Intel XMP (Extreme Memory Profile) Ready". מה המשמעות של הפיצ'ר הזה? בנוסף, ב-"SPD Speed" צוין התדר 1333MHz על-אף שהזכרון מוגדר כבעל מהירות של 1600MHz. מה למעשה הכוונה כאן?

6. אין לי העדפה לחנות ספציפית, השיקולים העיקריים הם טיב הזכרונות (והחנות בפרט), המחיר ואחריות מקסימלית (לצד שירות תקין מהחנות במידת הצורך), כך שאני אשמח להמלצה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. בניגוד למה שכתוב באתר היצרן, ה SPD מדווח שהזיכרון שלך יכול לעבוד רק בתדר של 1066MHz. זאת כנראה בעיה ב SPD - תגדיר את התדר בביוס ידנית ל 1333MHz ואת התיזמונים ל 9-9-9-24.

2. לגבי תדר העבודה של הזיכרון - לפי התמונה הקודמת מ CPU-Z (בתגית ה Memory), הזיכרון עובד בתדר של 534.8MHz, כלומר בתדר מעשי של בערך 1066MHz (מעשית קצת יותר).

3. לגבי מתח העבודה של הזיכרון - צריך להיות לך חלק ב AIDA64 שמראה את המתחים בפועל, אבל אני דיי בטוח שהזיכרון שלך עובד כרגע ב 1.5V.

4. כל לוח אם יתמוך בזיכרון DDR3 במתח של 1.5V כי זה התקן לפי JEDEC. אם אתה רוצה לדעת האם הלוח מסוגל לעבוד במתח גבוה יותר או נמוך יותר - תבדוק בחוברת של הלוח, או שתיכנס לביוס ותראה מה טווח המתחים שאתה יכול להגדיר לזיכרון.

5. אני לא יודע אם גוף הקירור שלך מפריע או לא להתקנת מודולי זיכרון - פשוט תפתח את המחשב ותסתכל האם הוא חוסם חריצי הרחבה לזיכרון.

6. זכרונות ה Aegis מגיעים עם גוף קירור, אבל בלי מאוורר. אני לא חושב שראיתי זיכרון שכן מגיע עם מאוורר (אני חושב שיש זיכרונות שמתאימים לקירור מים, אבל אני לא חושב שראיתי זכרונות שמגיעים עם מאוורר).

7. אם תקנה 4 מודולי זיכרון זהים, הסיכוי לבעית אי-תאימות יהיה קטן יותר, אבל תמיד יש סיכוי (קלוש) שהלוח לא יסכים להסתדר איתם. ליתר ביטחון - וודא כי הביוס שלך מעודכן (יש עדכוני ביוס שנועדו לטפל בדיוק בבעיות מהסוג הזה).

8. כפי שציינתי ב-7, רצוי שהביוס יהיה מעודכן. אם אתה רוצה להיות בטוח שזיהוי הזיכרון נעשה באופן אוטומטי ולא מוגדר ידני, אז תאפס את הביוס, אבל סביר להניח שאתה לא צריך לעשות את זה (ואם אתה כן עושה זאת - תזכור להחזיר את מצב בקר ה SATA למצבו המקורי IDE או AHCI בכדי שמערכת ההפעלה שלך תעלה).

9. אין צורך לבצע המהרה למעבד בכדי להתאימו לתדר הזיכרון.

10. אני הייתי בוחר בזיכרון ה Aegis פשוט כי המחיר למודול זהה, התדר זהה, התיזמונים זהים, אך הוא מגיע בקיט של 2 מודולים של 8GB, דבר שמפחית את הסיכוי לבעית אי-תאימות אף יותר, ומכיוון שיש לכל מודול גוף קירור (זה לא הכרחי אבל זו תוספת נחמדה). למעשה, הסיבה היחידה שלא לקחת זיכרון כזה היא אם גופי הקירור יפריעו להתקנת הזיכרון (בגלל גוף הקירור של המעבד).

11. למידע לגבי SPD ו XMP ראה כאן (סעיפים 1.14 עד 1.16). בגדול, SPD הוא שבב המאפשר הגדרה אוטומטית של תדר ותיזמוני הזיכרון ו XMP הוא הרחבה של תקן זה, שמאפשר שימוש בתדרים ותיזמונים לא תקניים (לפי JEDEC).

12. לגבי המלצה לזיכרון - יש מספר חנויות כמו TMS ופלונטר שמוזכרות הרבה פה בפורום, אבל במקרה של KSP המחיר לזיכרון ה Aegis הוא דיי טוב, כך שאם החנות מתאימה לך (יש סניף הקרוב אליך), אין סיבה להימנע מהם (למעשה, זה זיכרון ה DDR3 שעובד בתדר של 1600MHz הכי זול שאני רואה). אגב, שים לב שב KSP יש לך ב-650 ש"ח 2 מודולי זיכרון של 8GB כל אחד שעובדים בתדר של 1333MHz (קישור) - מכיוון שאתה לא יכול לעבוד בתדר הגבוה מ 1333MHz בכל מקרה והזיכרון הזה זול ב-80 ש"ח מה Aegis, אולי ישתלם לך לקנות אותו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שתי שאלות נוספות בנוגע לביוס:

1. לפי CPU-Z ה-Rev של לוח האם הוא 09, אך העמוד הייעודי עבור לוח האם באתר של Gigabyte מתייחס ל-rev 1.x. ההבדל הוא סמנטי בלבד, או שעלולה להיות כאן השפעה כלשהי?

2. הגרסה הנוכחית של הביוס היא U1a שעודכנה ב-31.07.12. לפי העמוד של עדכוני הביוס ללוח האם הגרסה החדשה ביותר היא U1D מהתאריך 08.03.13, אך נכתב שזו גרסת בטא. אם אני מפרש נכון, הגרסה הנוכחית שלי היא פשוט גרסה מוקדמת יותר של אותו עדכון, שעדיין לא יצא בשלמותו. האם יש הכרח בעדכון הביוס לצורך החלפת הזכרונות, על אף שזו גרסת בטא בלבד, או שניתן להישאר עם הגרסה הקיימת? אם אין הכרח בעדכון ובאיפוס של הביוס, האם למעשה כל מה שנדרש הוא להכניס את הזכרונות ולהדליק את המחשב - או שיש אי-אילו הגדרות או פרוצדורות אחרות בתהליך?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. אני רואה שיש רק גירסה אחת ללוח GA-P67A-UD3-B3 באתר של כך שזה כנראה הלוח שיש לך. ה 09 שמופיע ב CPU-Z מתייחס לגירסת ערכת השבבים ולא לגירסת הלוח.

2. אני אכן לא רואה את גירסת הביוס U1A באתר, מה שמעיד על כך שהגירסה שיש לך כרגע היא כנראה גירסת בטא מוקדמת יותר מאשר גירסה U1D שמופיעה באתר. מטרת עדכון הביוס הזה (מ F9 ל U1x) היא לאפשר תמיכה בביוס UEFI בלוח. האם הוסיפו בגירסה זו תמיכה טובה יותר בזכרונות? אני לא יודע, פשוט כי לא מצויין דבר לגבי זה באתר של . כנ"ל לגבי המעבר מגירסה U1A לגירסה U1D, אבל אם הוציאו גירסה חדשה יותר סביר להניח שהיא תיקנה באגים בגירסאות קודמות.

הערה: שים לב שלפי האתר גם גירסאות הבטא הן גירסאות אמינות (כלומר יציבות), רק שהן אולי אינן כוללות את כל התכונות שיופיעו בגירסה הסופית. אם תיקח בחשבון את העובדה שהלוח שלך הוא כבר דיי ישן ותוסיף לכך את העובדה שעברו כמעט שנתיים מאז שפורסמה גירסת ביוס כלשהי ללוח שלך, תוכל להסיק שסביר להניח שגירסה U1D היא גירסת הביוס האחרונה שתהיה ללוח הזה (סביר להניח שב כבר לא ישקיעו משאבים בפיתוח גירסת ביוס חדשה יותר ללוח שלך). בהתחשב בכך, ומכיוון שגם ככה יש לך גירסת בטא, מכיוון שאתה גם ככה עובד עם ביוס UEFI ומכיוון שיש לך ביוס כפול, אני הייתי מעדכן את גירסת הביוס בכל מקרה - סביר להניח שנעשו שיפורים בין גירסה U1A לגירסה U1D, רק שהם לא מצויינים בשום מקום. אתה כמובן יכול לבחור לעדכן את הביוס רק במידה ואתה קונה עוד ויש בעיית תאימות איתו (העדכון לא מבטיח שבעיית התאימות תיפתר).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...