משרד התקשורת הורה לעצרו את השדרוג בחינם ל-100 מגה - צרכנות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

משרד התקשורת הורה לעצרו את השדרוג בחינם ל-100 מגה

odedg

Recommended Posts

משרד התקשורת הורה לחברת בזק לעצור תוך יומיים את מבצע השדרוג ל-100 מגה.

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1000917227#fromelement=hp_morearticles

עדיין ניתן להירשם דרך האתר מי ש לא הספיק כדאי שתזדרזו.

אגב כרגע יש לחץ אדיר על ה 199 התקשרתי לברר מתאי אקבל את הראוטר עם שליח נאמר לי שאני מס' 60 בתור וזמן המתנה כ 35 דקות כמובן שניתקתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מעתיק לכאן את התגובה שכתבתי בדיון המקורי על המבצע:

משרד התקשורת ממש אינו כסיל, אלא נוהג בחוכמה רבה ועומד על המשמר. מי שחושב אחרת לא מבין את המהלך של . אסביר:

מתגלגלת עכשיו רפורמה בשוק האינטרנט שנקראת "השוק הסיטונאי". מהות הרפורמה היא לחייב את להשכיר את התשתית שלה לחברות כמו סלקום ופרטנר, אשר יספקו תשתית ללקוחות הקצה (קרי, אנחנו). המהלך דומה מאוד לרפורמה בשוק הסלולר, כאשר חייבו את אורנג', סלקום ופלאפון לתת למפעילות סלולר חדשות לרכוב על התשתית שלהן. המטרה הסופית היא כמובן תחרות במקטע התשתית: לא רק והוט, אלא גם חברות אחרות. התשתית היא מה שנקרא ברגולציה כלכלית "מונופול טבעי", תחום שלא משתלם ולא יעיל כלכלית לתת לכל מי שרוצה להקים. לכן, נותנים אישור למספר מוגבל של גורמים, אבל מטילים עליהם רגולציה כדי שלא ינצלו את המונופול שלהם. כך, במסגרת הרפורמה, משרד התקשורת מחייב את למכור תשתית לסלקום ולפרטנר במחירים מסוימים. הרפורמה תביא הן להוזלת מחירים והן לשירות/תנאים טובים יותר בתחום התשתית (מהירויות העלאה למשל, שהיום הן פשוט מגוחכות).

מה בזק בעצם מנסה לעשות ולמה זה גרוע? בזק נוקטת בשיטה שנקראת "מחירים טורפניים". היא מורידה את המחירים בצורה דרסטית, כדי לתת מכת מנע לסלקום ולפרטנר. היא מציעה מחירים זולים ללקוחות הקצה, בהם ופרטנר לא יוכלו להתחרות. כי כאמור, המחיר שבו ופרטנר קונים/שוכרים מבזק תשתית נקבע מראש ע"י משרד התקשורת. המטרה במחירים טורפניים היא להוציא מהשוק מתחרים (או במקרה הזה לא לתת להם להיכנס לשוק מלכתחילה). אחרי שהמתחרים כבר לא מהווים איום, המונופול מעלה את המחיר בחזרה. כבר אין לו מתחרים והוא יכול לעשות מה שהוא רוצה.

המבצע הזה של בזק אולי מוזיל את העלויות לשנה הקרובה, אבל לאחר מכן הייתם משלמים בריבית דריבית על ההוזלה הזו, כי הוא היה הורג את רפורמת השוק הסיטונאי ואת התחרות. לכן, זה דבר טוב שמשרד התקשורת (הרגולטור הסקטוריאלי של נושא זה) מפעיל את סמכותו ומפסיק את המבצע. במקום לכנות אותו "כסיל", אתם צריכים לשמוח שיושבים שם אנשים שיודעים מה הם עושים.

כרגע המבצע מוקפא עד לתגובת בזק ובירור. יכול להיות שהפיתרון יהיה כמו ש-ag43 טוען - הורדת המחירים הסיטונאיים. אם למשל יוכח שבזק שיקרו כדי שלא יכפו עליהם מחירים סיטונאיים מסוימים, יורידו את המחירים האלה. אם ופרטנר יהיו ערניים, זה מה שהם יטענו וינסו להוכיח בעקבות המבצע הזה. אפשרות נוספת היא שבזק הוריד את המחיר למחיר הפסד, ואז אי אפשר יהיה לדרוש מבזק לתת את המחיר הזה למתחרים, אבל כן יוכלו להעניש אותם לפי חוק ההגבלים העסקיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שאלה מעולה!

אני אישית מקווה שכחלק מהרפורמה גם תנאי השירות ישתפרו: כלומר, לא רק הוזלה במחירים, אלא אספקת שירות טוב יותר. כרגע, החיסרון הגדול ביותר של האינטרנט בארץ הוא חוסר הסימטריה בין קצבי ההורדה וההעלאה. והוט יושבים חזק מאוד על הברז של ההעלאה ומוכרים חיבורים סימטריים בהון תועפות.

התחרות שרפורמת השוק הסיטונאי תביא בהחלט יכולה להביא לשיפור בנושא הזה, ולהעלות את קצבי ההעלאה ללקוחות הקצה. הלוואי שזה יהיה כך.

מה שבטוח, שכדי שיהיה בכלל סיכוי שזה יקרה, צריך שתהיה תחרות. וכדי שתהיה תחרות, אסור לתת לבזק להרוג את המתחרים עוד לפני שהם נולדו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איך הפיכת שיווק חבילות האינטרנט לשוק סיטונאי תשנה את הקונספציה אותה מכתיבים בעלי תשתיות הכבל הימי?

איזו נוסחת קסם יש באמתחתו של החוזה שמשרד התקשורת מבשל, שתוביל לשינוי המיוחל?

היתכן שמדובר על העמדת פנים בלבד?

היתכן שמדובר על שינוי שאין בו תועלת?

על תרגיל שנועד לייצר אשליה ולמשוך זמן? ממנו "נתפקח" רק יותר מאוחר כדי לגלות שביזבזנו זמן על מהלך כושל?

היתכן שבמשרד התקשורת יושבים כסילים? או אולי סתם מושחתים שמשרתים אינטרסים פרטיים נוגדי ציבור?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מושחתים וכסילים? אני חושב שלא. לגבי כל משרד אחר הייתי ספקן הרבה יותר, אבל משרד התקשורת הוכיח עצמו בעבר ברפורמות ובעמידה נחרצת אל מול אוליגופולים ומונופולים. לראיה, הרפורמה בשוק הסלולר שהצליחה מעל ומעבר למשוער, הצליחו להוזיל חבילות של מאות שקלים לפחות מ-100 ש"ח.

כמו שכתבתי, אני לא יודע אם באמת נזכה ליותר upload. אני מקווה שזה יקרה, משום שכאשר יש תחרות, איכות השירות עולה. המתחרים ינסו לגרוף לקוחות ויציעו להם דברים שעד עכשיו לא הוצעו להם.

אתה מוזמן לקרוא את המסמך של משרד התקשורת ולנסות להבין בעצמך מה יקרה בעתיד. אתה אפילו לא צריך להתאמץ לחפש, הנה קישור עבורך:

http://www.moc.gov.il/sip_storage/FILES/8/3448.pdf

החלק החשוב, להבנתי, הוא מסמך ההחלטה. הוא הגיע לאחר קביעת המדיניות ולאחר השימוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לי נראה שמשרד התקשורת מנסה ליצור מנגנון מסחרי דומה למקומות אחרים בעולם בהם מודלים סיטונאים הצליחו לשנות את פני האינטרנט.

אבל עושה זאת ברמת הקצה ולא ברמה השורשית, ובכך בעצם כמעט ואינו משנה דבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שאתה נחרץ מדי ואולי לא מבין עד הסוף את סל שירותי המדף שיוצעו במסגרת הרפורמה. האם קראת את המסמך המפורט של משרד התקשורת, שקישרתי אליו?

בקרב ספקיות האינטרנט יש כיום תחרות. יש אפילו תחרות בסיבים האופטיים (מד1, בזב"ל וכו'). אין כיום תחרות אמיתית בתחום התשתית, וזה צוואר הבקבוק הכי מהותי כיום בארץ. אם תפתח את צוואר הבקבוק הזה, תוכל לקבל טוב יותר וזול יותר. תוכל גם לקבל ערוצי טלויזיה וטלפון OIP (על גבי האינטרנט).

אז מה עושים? מאלצים את לחלוק בתשתית שלו ופותחים מכרז לסיבים אופטיים (IBC).

האם אני חושב שאחרי הרפורמות האלה נגיע למנוחה ולנחלה? לא. אבל כרגע זה המכשול העיקרי. אחרי שמשרד התקשורת יסיר אותו, יהיה אפשר להתגבר על המכשולים מסדר שני. בהחלט יתכן שיסתבר שצריך רגולציה גם בתחום הכבלים התת-ימיים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יכול להיות שמחירי התשתית יוזלו בעקבות הרפורמה, זאת לא הטענה שלי.

בהתייחסות לעניין הUPLOAD אני לא רואה איך כל המהלך משנה משהו ברמת הבסיס שם קיימת קונספציה שאינה מושפעת ממנו.

מבחינתי כל המהלכים של משרד התקשורת משרתים את האינטרס של חברות האינטרנט הגדולות שהם במקרה גם בעלות/שותפות בתשתיות הגישה לחו"ל.

האינטרס שלהם הוא לעשות הכל כדי לא לפגוע בפרה הקדושה, הרי היא הקונספציה העסקית שמבודדת את השוק הפרטי מהשוק העסקי, ומאפשרת גם לסחוט כספים גדולים מעסקים שצריכים כמו חמצן, וגם לייקר את החמצן להגבילו ולמנוע אותו מעסקים היכולים להתחרות בהם בשירותים המבוססים על .

ולכן הם ממלאים את השיח הציבורי וממקדים אותו במהלכי סרק שנועדו למשוך זמן, ולזרוק פירורי לחם ליונים ההומות כדי להשתיק את קריאות העורבים.

האם משרד התקשורת מקדם עניינים לטובת הציבור?

כן, כמו שכל משרד ממשלתי לכאורה עושה.

אך משרד התקשורת יכול במקביל גם לעכב למנוע את טובת הציבור בנושאים אחרים.

האנשים במשרד התקשורת אפילו יכולים להאמין שהם פועלים לטובת הציבור כשהם עושים פשרות בהם הציבור מקבל משהו בתמורה למניעת משהו אחר ממנו, כאילו מדובר בעסקה משתלמת.

לא קשה לשכנע אותם שהשוק הפרטי לא באמת צריך UPLOAD מהיר, ושעדיף להשקיע בDOWNLOAD מהיר במקום.

לא קשה לשכנע אותם שהשוק הפרטי צריך הוזלת מחיר יותר ממה שהוא צריך UPLOAD מהיר.

לא קשה לשכנע אותם שהציבור לא באמת צריך UPLOAD מהיר, ושמדובר בעניין שולי וחסר חשיבות.

וכך אפשר לתרץ תירוצים למה לשמר את הקונספציה הקיימת, וליצור 10-20 שנה של מניעת פס רוחב יוצא מהציבור הרחב או מעסקים הרוצים להתפתח.

זה אבסורד בקנה מידה בלתי יאומן שבמדינת ההייטק והסטארטאפים, תחום רחב היקף של אפשרויות יצירתיות חדשנות ופרודוקטיביות נמנע מרוב רובו של הציבור הפרטי כמו גם העסקי.

חברות האינטרנט חרגו מתחום עיסוקם כספקי שירותים נחוצים, ומעלו בתפקידם(בין אם הם מכירים בכך או לא) כאפוטרופוסים של ערוצי התקשורת בין אנשים תחומים ומקומות.

במקום להיות מובילי הקידמה, מפריחי השממה, הם הפכו להיות מדכאי החברה, מונעי הצמיחה.

פוטנציאל עצום הפך להיות שבוי בידיים לא ראויות.

ומשרד התקשורת?

משרד התקשורת כנראה לא רואה זאת כך.

אחרת משרד התקשורת היה מדבר ועושה בנושא.

אך לא שמעתי מהם ולו ציוץ ולא ראיתי מהם צל של סימן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה לא צריך לשכנע אותי למה upload זה חשוב.

אני חושב שבמסמך הרפורמה יש התייחסות לשוק העסקי ולהגדלת התחרות גם בתחום זה. אמנם לא מדובר במפורש על הגדלת upload, אבל זה בדיוק מה שתחרות עושה - שיפור איכות השירות והמוצרים.

כלומר, הגישה הכלכלית היא לוודא ולהבטיח תחרות, ומשם לתת לכוחות השוק לומר את דברם. כשיש תחרות, ספקי השירות עושים כל מה שהם יכולים כדי לזכות בנתח שוק.

היזכר מה קרה בשוק הסלולר - חבילות הגלישה הסלולרית היו יקרות ומוגבלות מאוד. ברגע שהרגולטור פתח את השוק לתחרות, לא רק שהמחירים ירדו אלא גם איכות המוצרים עלתה - חבילות גלישה בלתי מוגבלות (או עד 3 ג'יגה, שזה שקול).

במלים אחרות, משרד התקשורת לא צריך לאלץ upload גבוה. הוא צריך להבטיח תנאי תחרות, וה-upload כבר יבוא.

זה לפחות החזון. ברור שהמונופולים יעשו כל שביכולתם כדי לסכל את המהלך, כמו שבזק עכשיו עשו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך אגב, גם בשוק הספקיות, שנוטים לחשוב שהתחרות בו עזה, המצב דיי סטטי כבר תקופה ארוכה מאוד.

זה נכון שהלקוחות קופצים מחברה לחברה, אבל המחיר הוא 20 ופחות או יותר כולם ישרו קו עם זה...

רק FAST היא יוצאת דופן בעניין, אבל כמעט לא מתייחסים אליה, ובזב"ל שמרימה את האף.

לפחות נמנעת עליית מחירים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך אגב, גם בשוק הספקיות, שנוטים לחשוב שהתחרות בו עזה, המצב דיי סטטי כבר תקופה ארוכה מאוד.

זה נכון שהלקוחות קופצים מחברה לחברה, אבל המחיר הוא 20 ופחות או יותר כולם ישרו קו עם זה...

רק FAST היא יוצאת דופן בעניין, אבל כמעט לא מתייחסים אליה, ובזב"ל שמרימה את האף.

לפחות נמנעת עליית מחירים.

המצב סטטי כי הוא הגיע לשפל וכבר אין לאן לרדת. אנשים היום משלמים 0 ש"ח או 20 ש"ח ל-100 מגה. ה"משקיענים", כמוני, שרוצים פינג קצת יותר נמוך, משלמים 30 ש"ח לבזב"ל ל-100 מגה. שלא יהיה ספק - התחרות במקטע הספקיות היא חזקה. אני חושב שמתח הרווחים שלהם כיום על כל לקוח נמוך יחסית, וכך גם צריך להיות.

צוואר הבקבוק הוא ללא ספק התשתית, בה יש כיום דואפול. החזון של משרד התקשורת הוא שבסוף הרפורמה, הצרכן ישלם פעם אחת ויקבל את כל שירותי התקשורת דרך האינטרנט:

- אינטרנט מהיר

- טלפון VOIP

- ערוצי טלוויזיה ולווין

עוד מהפכה, שעדיין לא מדברים עליה בהקשר זה, היא מהפכת הדור הרביעי. לא נצטרך בכלל תשתית פיזית: בכל בית נציב ראוטר משולב במודם סלולרי של 4G, שיספק אינטרנט מהיר. הבסיסי הוא 150 הורדה ו-50 העלאה. הגרסאות המתקדמות של התקן הן 300 הורדה ונדמה לי 75 העלאה.

הדור הבא של , הוא LTE Advanced מגיע כבר ל-1Gbps הורדה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...