המחאה: בנייה ציבורית ופיקוח על שכ"ד, חינוך חינם מ-גיל 0, בריאות בחינם - עמוד 2 - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

המחאה: בנייה ציבורית ופיקוח על שכ"ד, חינוך חינם מ-גיל 0, בריאות בחינם

Judas Iscariot

Recommended Posts

חייבים לשים דגש על פיתרון הבעיות החברתיות הבוערות.

אך בואו לא נשכח שהסיבות שגרמו למצב הזה עדיין קיימות, וימשיכו להיות קיימות אם לא נשנה אותם.

ש בעיה יסודית בקפיטליזם המודרני ובכלכלת האשראי/צמיחה.

יש בעיה יסודית במנגנון השלטון בישראל ובשיטת הבחירות.

לא מדובר על מפלגה כזאת או אחרת.

לדברים יש נטיה להקצין עם הזמן.

לכן חשוב מאוד שיהיו מערכות שיאזנו אחד את השני.

הסיבה שאנחנו רואים תוצאות שליליות מצטברות הם שאין איזון בין המערכות.

גם בתוך המערכות אין איזון. לדוגמא: מערכת המשפט, שאינה מענישה באופן מידתי כדי למנוע עבירות חוזרות ומגמות נצלניות של חברות ועסקים.

לדעתי הדבר החשוב ביותר לשנות במדינה כרגע, הדבר שנמצא ביסוד כל הבעיות, זה שיטת המפלגות.

חייבים לבטל את שיטת המפלגות, ולעבור לבחירות ישירות של נציגים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 69
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

ביטול מיסוי אינו הפתרון, וגם לא העלאה או הפחתה אחידה. לדעתי הפתרון ההגיוני ביותר כמעט בכל תחום שהוא הממוסה כרגע היא מיסוי פרוגרסיבי. למשל, אני לא רואה סיבה למה צריך להיות מס כ"כ גבוה על מכוניות מיני, אבל אין לי בעיה שיהיה מיסוי גבוה על מכוניות יוקרה. למה שלא יהיה מצב בו עד 30,000 שקל (עלות ללקוח לפני מס) יהיה מס של 20% לדוגמה, וכל 10K נוספים ימוסו מ10% ביחס ל"יחידה" הקודמת, בדומה למס הכנסה? למה שלא יהיה מצב בו דירות קטנות יזכו להנחה משמעותית במיסוי ביחס לדירות 4 חדרים ויותר? אין שום הצדקה למכור מוצר זהה לקבוצות שונות במחירים שונים, אך יש הצדקה לגבות יותר מס על מוצרים שמלכתחילה מיועדים לאנשים שרוצים יותר לא מילוי צורך בסיסי אלא מוצרי מותרות...

אגב, אני מניח שמבחינה טכנית ניתן (אם כי יותר מסובך) להחיל הגיון זה גם בתחומים בהן המוצר הוא אחיד אבל הצריכה אינה אחידה, למשל דלק. כרגע המס על הדלק הוא אחיד בלי קשר לסוג הרכב שאתה נוסע בו ולזללנותו. לדעתכם מי שכיום נוסע על ג'יפ שעולה חצי מליון שקל ועושה בקושי 5 קילומטר לליטר יתרגש מזה שעלות הדלק עבורו תתייקר ב20%? מצד שני, מי שרוכש מיני שעושה 20 לליטר כנראה יותר מודע לנפח המוגבל של הארנק שלו, ועבורו הוזלה של 20% תהיה משמעותית. האם זו בעיה כה גדולה להתקין סוג כלשהו של תג זיהוי אוטומאטי ולתמחר את הדלק בהתאם לרכב המתודלק?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא שהבעיה היא שלממשלה יש חוסר בכסף, וכל מה שחסר זה עוד מס שיפתור את הבעיות החברתיות. אם אומרים לי שהסיבה שצריך דיור ציבורי זה שהעניים לא מסוגלים להשיג דיור, ושהסיבה שצריך ציבורית זה העניים, והסיבה שצריך חינוך ציבורי זה שלעניים אין כסף לחינוך פרטי, אני מחלק את כל ההוצאה "החברתית" למספר המשפחות העניות, ופעם אחרונה שבדקתי ההוצאה היא כ 12 אלף שקל לחודש למשפחה ענייה.

כל תוכנית "חברתית" יוצרת ביוקרטיה חדשה, כל תוכנית "חברתית" יוצרת שכבה חדשה של אנשים התלויים בה, כל תוכנית "חברתית" לא משיגה את את המטרות שהציבה לעצמה, ודורשת כספים נוספים או יצירת תוכנית "חברתית" חדשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הכלכלה לא יציבה.

הקפיטליזם משתולל ללא פיקוח.

כשלדברים יש נטיה לצאת מפרופורציה צריך כללים מייצבים.

1) הגבלת העלאת שכר דירה ל5% בשנה.

2) תכנון ובניה כמותית כל שנה בהתאם לגודל האוכלוסיות והצרכים.

3) תוכנית הגנת דיור על שכבות חלשות ונזקקים.

זה לא טילים.

המערכות יצאו משליטה, והמדינה נסחפת בזרמי הטייקונים ללא מנהיגות אחראית.

עכשיו יותר מתמיד אנחנו זקוקים למגילת זכויות האזרח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אדם עני לא קונה כרטיס מסך שעולה לא 1000 ולא 800.

אין שום סיבה שבעולם שהמיסים לאנשים העשירים ירד, ואין שום סיבה שמס החברות ירד.

ואין שום סיבה שמס למכוניות יקרות ירד.

אבל איך ירד!?!?!?!?!??! מאיפה הכסף אין כסף!!!!! אין!!

אני לא זוכר במדוייק את הנתונים, אבל אחוז מאוד מאוד גבוה מאוכלוסיית מחזיק במחשב. עניין כרטיס המסך היווה אנלוגיה בלבד למיסוי פרוגרסיבי. המדינה לוקחת ממך יותר על אותו שירות על בסיס הטענה היחידה שאתה מרוויח יותר. יעיל? אולי. מוסרי? אני לא חושב.

יש סיבה שכל המיסים ירדו, אך גם בתור קפיטליסט אני אומר שהורדה עכשיו של המיסים היא אסון. המדינה מוציאה יותר מדי כסף, להוריד את ההכנסות שלה עוד יותר זה גובל בשיגעון. רק לאחר צמצמום ההוצאות יהיה אפשר לדבר על צמצום ההכנסות.

אם יש לך הכנסה של 5K בחודש ואתה מוציא כרגע 6.5K, אני לא אומר לך שהדרך לפתור את הבעיות הכלכליות שלך היא לצמצם את ההכנסה ל3K...

שאני אבין, פותח הדיון, אתה חושב שהמצב בארץ טוב ולא מצריך כל מחאה?

נכון אולי הפתרונות שמציעים הם קצת קיצוניים אבל כמו כל משא ומתן, כל צד מתחיל מנק' קיצונית ונפגשים באמצע.

אישית אני רואה הרבה אנשים שחשים את עצמם אינטלקטואלים ומציעים הצעות "טובות יותר" אבל ממשיכים לשבת בפייסבוק במקום להגיע להפגנה. אז תמשיכו להיות חכמים יותר ולפתוח עוד עצומות אינטרנטיות או שתהיו טיפשים אבל בואו להשפיע.

לא. המצב בארץ לא טוב - הוא יכול להיות גרוע יותר, אבל הוא אכן לא טוב - זה לא אומר שאני צריך להפגין עם אנשים שעם כל הכוונות הטובות, רק יגרמו יותר נזק.

אני חושב שצריך לפתור את הבעיה עם הפלשתינאים, זה לא אומר שאני אלך להפגין עכשיו עם פעילי כהנא חי, ולא עם פעילי חד"ש - זה שהם מפגינים על נושא שבוער גם לי, כאשר הפתרון שלהם אינו נראה - זה סימן ברור להתרחק מהפגנה כזו.

הכלכלה לא יציבה.

הקפיטליזם משתולל ללא פיקוח.

כשלדברים יש נטיה לצאת מפרופורציה צריך כללים מייצבים.

1) הגבלת העלאת שכר דירה ל5% בשנה.

2) תכנון ובניה כמותית כל שנה בהתאם לגודל האוכלוסיות והצרכים.

3) תוכנית הגנת דיור על שכבות חלשות ונזקקים.

זה לא מדע טילים.

המערכות יצאו משליטה, והמדינה נסחפת בזרמי הטייקונים ללא מנהיגות אחראית.

עכשיו יותר מתמיד אנחנו זקוקים למגילת זכויות האזרח.

על איזה קפיטליזם מדובר פה? אתה יודע שמקרקעין ובנייה הוא כנראה השוק הכי מפוקח בישראל? נמצאת באחד המקומות האחרונים בעולם בזמן שדרוש ליזם להתחיל לבנות(כלומר - כל שלב הבירוקרטיה הממשלתית).

זה לא טילים, אבל כל ההצעות שלך הן רק נזק, נזק ועוד נזק. ייתכן שיטיבו עם כמות אוכלוסייה קטנה, אך יזיקו לכמות אדירה שלה. אם אתה מעוניין, אין לי בעיה לפרט קצת על כל סעיף והנזק שהוא יגרום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק בשביל הפרופורציות שאנשים יבינו:כל הדברים הנפלאים האלה כמו חינם,שכר דירה יותר נמוך,זה לא יבוא מ"קסם" וזה לא יבוא רק מהכיס של העשירים,זה יבוא על חשבון דברים אחרים.

במצב כזה,דווקא הייתי מעדיף להוריד מיסים ולא להוסיף עוד נטל שידרוש עוד מיסים.

תחשבו על זה שנייה,זה שיהיה "חינוך חינם מגיל 0" זה דורש העלאת מס הדלק בעוד כמה עשרות אגורות בשביל להשיג את הסכום (6 מיליארד אם אני לא טועה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

על איזה קפיטליזם מדובר פה? אתה יודע שמקרקעין ובנייה הוא כנראה השוק הכי מפוקח בישראל? נמצאת באחד המקומות האחרונים בעולם בזמן שדרוש ליזם להתחיל לבנות(כלומר - כל שלב הבירוקרטיה הממשלתית).

זה לא טילים, אבל כל ההצעות שלך הן רק נזק, נזק ועוד נזק. ייתכן שיטיבו עם כמות אוכלוסייה קטנה, אך יזיקו לכמות אדירה שלה. אם אתה מעוניין, אין לי בעיה לפרט קצת על כל סעיף והנזק שהוא יגרום.

מה אתה מיתמם ?

עוד מעט תגיד שאין שום בעיה בדיור בארץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במדינה שבה הממשלה שולטת על 93% מהקרקעות, כשלתוכניות בנייה לוקח שנים בוועדות עד שמאשרים אותם, כשמנהל מקרקעי (מיניסטריון התכנון המרכזי של הקרקע) משחרר אדמות טיפין טיפין, כשבנק יוצר תמריצים בדמות ריבית נמוכה לקחת משכנתאות שבלעדי זה הרבה לא היו יכולים לקחת, כשהממשלה מחרימה חצי מההכנסה הלאומית כל שנה, אין ספק מה גורם הבעיה: קפיטליזם חזירי

כל מה שאתה מציע נוסה בעבר במקומות שונים בעולם ונכשל. מה יעשה בעל בית שאסור לו להעלות את מחיר השכירות אבל יש ביקוש גדול לדירה? השיטה השבדית היא ששוכר הבית יקבל גם "רהיט" או "מכונת כביסה" במחיר מופקע. בניו יורק זה הפיקוח על שכר דירה גרם לכך ששכר הדירה לא כיסה את ההוצאות של חימום הבית (שהם היו חייבים לספק לפי החוק) ולכן הם היו שורפים את הדירות או בורחים. החוק גם אמר שהשוכרים שנשרפה להם הדירה היו מקודמים לקדמת רשימת ההמתנה לדיור ציבורי, הרבה שריפות פרצו בניו יורק בשנות ה 70, ולא היה מספיק פראיירים שיבנו דירות להשכרה. עד שהעירייה הבטיחה שהדירות החדשות לו יהיו נתונות לפיקוח על שכר דירה, אבל לאחר מספר שנים היא החליטה לא "לפקח" על שכר הדירה אלא "לייצב" אותו עבור הדירות החדשות.

בקשר ל "תכנון ובנייה" של דיור ציבורי - זה לא "מדע טילים" זה בלתי אפשרי - המדינה לא יודעת לעשות את הדברים האלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה אתה מיתמם ?

עוד מעט תגיד שאין שום בעיה בדיור בארץ.

אתה דמגוג מגעיל ודוחה. בכל הפוסטים שלי כאן כתבתי שיש בעיה רצינית ביוקר המחיה ומחיר הנדל"ן בארץ. בכולם.

זה שאני לא מסכים עם הפתרונות הטיפשיים שלך לא אומר שאני לא מסכים שהמצב לא טוב.

זה לא הפיתרון, דביל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אוקי אולי יש בעיתיות עם (1).

התאמת תכנון ובניה לצרכי המציאות זה בעייתי ?

זה בעייתי כשזה לא מותאם לצרכי המציאות!

דיור ציבורי כדי להגן על שכבות חלשות ונזקקים זה אלף בית של אנושיות.

אנשים זקוקים לבית.

לא מעניין אותי קישקושי כלכלה.

לא יתכן שאנשים ישנו ברחובות על ספסלים כשאפשר לספק להם דירת חדר קטנה שהעלות שלה עם תמיכה ממשלתית היא קטנה מאוד.

ואותם אנשים מסכנים שיושנים על ספסל ברחוב כבר שם שנים על גבי שנים.

העובדים הסוציאלים יכולים לנסות לעזור אבל אין להם איך.

אפילו הם לא מסוגלים לשלם את שכר הדירה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ואתה מניח שהדרך הכי יעילה וצודקת לעזור לאנשים האלה היא באמצעות המדינה, ושרק חסר עוד כסף וכמה חוקים חדשים כדי שהמדינה תפתור את הבעיות החברתיות.

1440675229_3523dc445c.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תארו לעצמכם שלא היו בונים כבישים במשך 20 שנה.

ואז היו עושים הפגנות ענק ומחאות ודורשים בניית כבישים מאסיבית שתענה על הדרישות.

הממשלה והאוצר היו אומרים שהעלויות אדירות ומסתכמות בעשרות מיליארדים, ולכן זה לא ריאלי ויבוא על חשבון דברים אחרים נחוצים.

הטעות היא שלא בנו במשך 20 שנה והבעיה גדלה למימדים אדירים.

הזמן הוא כוח אדיר!

אם רק היו בונים דיור ציבורי בעקביות ומדי פעם מוכרים נכסים כדי לממן בניה של יותר נכסים במיקום פחות יוקרתי, הדיור הציבורי היה יכול לממן את עצמו ולהתקיים כאיבר חיוני שבולם הידרדרות לחוסר אנושיות.

אם היו משקיעים יותר ברכבות וברכבת תחתית הינו יכולים לחבר את הפריפריה למרכז והמצב מבחינת עבודה ודיור והוצאות תחבורה ויעילות זמנים היה הרבה יותר טוב.

ניהול נכון לאורך זמן יביא תוצאות מהותיות.

ללא תוכניות טווח ארון להתמודד עם כל הנושאים החשובים במדינה, הפיצוץ בלתי נמנע.

פקיד באוצר, שדיבר שלא לייחוס, אמר: "לשני נמאס מהשליפות של נתניהו. במקום לשבת ולתכנן דברים בצורה מסודרת ולקבל החלטות, הכל נעשה בשליפות ובפרטץ'"

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4102275,00.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...