חלוקה למחיצות - לינוקס, Mac ומערכות הפעלה אחרות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

חלוקה למחיצות

Googleness

Recommended Posts

אני בדיוק קורא איזה ספר הדרכה של לינוקס (Learnkey Comptia Linux+ Certification Study Guide) מהדורה מ2008 אבל בסדר זה חביב.

בכל מקרה בלי שום קשר לדיון ממה שהבנתי מערכת הקבצים שכיום הכי יעילה למחשב ביתי היא EXT4?

ונחזור לנושא הדיון, בספר אני בפרק שמסביר על התקנת לינוקס ואם נתעמק בחלק של חלוקה למחיצות. הכותב ממליץ שם לחלק כמה שיותר מחיצות לפי הסידור הבא:

/ = root לפחות 4 גיגה או יותר

boot/ = מחיצת אתחול בין 100 ל200 מגה

home/ = מחיצת הבית, כמה שיותר מקום לקבצי המשתמש

opt/ = לתוכנות שמותקנות במחיצה זאת, כמות מספקת של נפח (האמת אין לי מושג מה זאת המחיצה הזאת עוד לא גיגלתי)

tmp/ = מחיצת קבצים זמניים, לפחות 1 גיגה או יותר

usr/ = מחיצה לעזרי מערכת, לפחות 5 גיגה או יותר בהתאם למה שבוחרים להתקין

var/ = מיועד לקבצי LOG, לפחות 3 גיגה

swap/ = לפחות פי 2 מגודל הRAM בשביל וירטואלי

עכשיו לשאלותיי,

זה בכלל יעיל לחלק את המערכת לכל כך הרבה מחיצות? (מחיצה הבית זה הגיוני בשביל שמירה על מידע אבל מה עם כל השאר)

ומהי החלוקה המומלצת של מחיצות למערכת מחשב ביתית עליה מותקנת הפצת מיינסטרימית?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

המערכת הכי נפוצה בברירת מחדל היא ext4 (עד לא מזמן ext3). בדקתי אצלי את ההבדל בביצועים בין 4 ו 3 ולא נראה לי שהיה הבדל

חלוקה לכוננים יכולה להיות משמעותית בשרתים, כדיי למנוע מצב שקבצים גדולים בכונן אחד יגמרו את המקום לכל המערכת

במחשב ביתי לדעתי צריך מינימום כוננים, כי הרבה כוננים שבכל אחד מהם יש מקום ריק לא ניתן לניצול זה בזבוז של מקום. עדיף שיהיה בכונן אחד כך שניתן לעשות משהוא אם המקום הזה, ושלא יהיה צורך לשמור מקום פנוי בכל כונן

כונן root - 10 גיגה או יותר (למערכת כבדה 15)

כונן home - מומלץ כן לעשות, כמה שיותר מקום לקבצי משתמש

כונן opt / tmp / usr / var / boot - לא צריך את הכוננים האלה. וגם אם כן, ההמלצות בספר פשוט לא נכונות :

boot - מספיק 50 M, אבל מיותר לגמרי - grub יכול לקרוא ישר את כונן ה root

opt - במערכות לינוקס חדשות כמעט אין שימוש בו. אצלי למשל הוא ריק

tmp - במחשבים שיש להם הרבה מאוד זיכרון פנוי ניתן להגדיר tmpfs (ram disk) כדיי לעלות ביצועים, _במקום_ הכונן הקשיח

usr - כל התוכנות שמותקנות במערכת, קבצים משותפים, רקעים וכו - לפחות 10 G

var - מקום לקבצים של תוכנות (חלק מהם קבועים פחות או יותר), ובהרבה מקרים לכאן גם יורדים עדכוני מערכת שרק הם לבד יכולים לקחת הרבה יותר מ 3 G

כונן swap - כ 200 M אם רוצים זיכרון וירטואלי בלבד (רק שיהיה מספיק כדיי שהמחשב לא ייתקע אם נגמר הזיכרון - זיכרון swap איטי מאוד ולא אמור להיות בשימוש במצב רגיל. אם רוצים תמיכה ב hibernate אז שיהיה משהוא כמו כמות ה + 100-200M. ההמלצה של כמות ה X2 הגיעה ממתיי שלמחשבים היה 128 - 256 M RAM

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תיקון קל - בנייד שלי הייתי צריך ליצור מחיצת BOOT בגלל מגבלות הביוס ו50 מגה לא מספיקים. מהר מאוד קיבלתי הודעות שגיאה שאין מספיק מקום

במחיצה כדי לבצע עדכונים. בפירמוט הבא הגדרתי אותו ל500 מ"ב (קצת אוברקיל אבל נותן לי שקט נפשי :) )

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

באמת הספר מדגים בהתקנה מחשב עם 256 מגה אבל זרמתי עם זה.

כרגע התקנתי אופן סוזה11.3 על מכונה וירטואלית בVirtualBox 4 בשביל להתפרע עליה עם הספר.

המדריך של פרק ההתקנה הדריך לבצע מחיצות:

1. Boot (עשיתי EXT4) ו200 מגה נפח

2. Swap (פי 2 ממה שיש למכונה הוירטואלית - 1.5 גיגה) הגדרתי נפח של 3.072 גיגה

3. / = הגדרתי את כל מה שנשאר לי מהדיסק וירטואלי (כמעט 10 גיגה)

4. var/ - הגדרתי 2 גיגה

זה פחות או יותר לפי מדריך ההתקנה, חוץ מהSWAP כל המחיצות הן EXT4.

בקיצור אני אגמור את הספר ואני שוקל להתקין על הנייד בדואל בוט הפצת לינוקס כמערכת ראשית ולהשאיר גרסת 7 כלשהי ערומה בשביל משחקי מחשב בצד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההמלצה שלי

boot/ בגודל 100 מגה מקסימום 150 מערכת קבצים ext2. אין שום סיבה הגיונית לשים על המחיצה הזאת ext3 מכיוון שהיא פעילה רק באיתחול המחשב.

על כל שאר השטח המוקצה ללינוקס להתקין LVM.

את הLVM הזה לפצל בהתחלה 5 ג'יגה לסיפריית השורש.

מחיצת SWAP בגודל הזיכרון או טיפה יותר.

ואת כל השאר למחיצת הבית.

מכיוון שמוגדר LVM תמיד במקרה של מחסור מקום בספירה מסויימת, יהיה אפשרי לשנות את גודלה ולגנוב מספריות אחרות בלי זמן כיבוי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה היתרון של EXT2 למחיצת הBOOT על פני EXT4 למשל? (פשוט בספר שאני קורא אין עדיין על EXT4)

בנוסף עוד לא קראתי על LVM בספר אבל מגיגול קצר הבנתי שזה מה שנקרא Volume? ושהיתרון הוא שאפשר בצורה דינמית לשנות את הגדלים של הLVM בלי פרמוט מחיצות ואם אני לא טועה גם בלייב בזמן שהמערכת רצה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההבדל העיקרי בין EXT2 לבין יורשיו EXT3,EXT4 הוא הג'ורנל.

זאת תוספת שרושמת כל כתיבה לדיסק ומאפשרת עכב כך התאוששות מהירה מנפילות.

אבל במחיצת הבוט לא מעוגנת בזמן העבודה של המחשב, היא מיועדת רק לשלב האתחול ותעוגן רק במקרה של עדכון קרנל.

אז המקום שמבוזבז על רישומי הג'ורנל מתבזבז סתם.

עקרונית מספיקה מחיצת בוט של 20-30 מגה, אבל מכיוון שההמלצה שלי היא על מחיצות ראשיות בLVM, ותמיד יתכן מצב שרוצים להוסיף עוד (LINUX או FREEBSD) אז ציינתי גודל של 100 מגה בהמלצה.

דרך אגב, בקשר למחיצת הHOME.

FreeBSD לא תומך עדיין (ככל הידוע לי) במערכת קבצים Ext4.

אז אם תרצה להתנסות בעתיד גם בו על אותו המחשב, ותרצה גישה למחיצת הבית שלך בלינוקס. אציע שימוש של Ext3 במחיצה הזאת.

בקשר לLVM, אז ניתן לשנות גודל מחיצות בזמן ריצת המערכת. (למרות שבדרך כלל ההמלצה היא לנתק את עיגון המחיצה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 חודשים מאוחר יותר...

אם אני רוצה להתקין Kubuntu וLubuntu על אותו המחשב נייד

לשתף את מחיצות Boot וHome?

ההארדיסק הוא 320GB

הוינדוס 7 משתמש ב60GB

ביחד עם מחיצה ראשית C שכוללת את הBOOT ומחיצת FAT32 שהיא השחזור של הוינדוס בגודל 16-17GB

ואני יודע שהGRUB יודע לטעון וינדוס..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מי שמעל Lyoko :

לדעתי כונן בוט נפרד הוא מיותר. אני מתקין מחשבי בלבד, מחשבי + , ומחשבי + וינדוס בלי ליצור כונן ל boot בכלל וזה עובד ללא בעיה

Lyoko :

תתקין אחת ואז תוסיף את ההתקנה kubuntu-desktop או lubuntu-desktop

תוכל לבחור את הדסקטופ במסך של ה user / password. תוכל לעבור בין הדסקטופים אל ידיי log out / log in או switch user (בלי לסגור כלום), ותוכל להריץ בכל אחד מהם תוכנות של השני

אתה לא צריך להתקים 2 פעמים את אותה מערכת בשביל דסקטופ שונה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מי שמעל Lyoko :

לדעתי כונן בוט נפרד הוא מיותר. אני מתקין מחשבי בלבד, מחשבי + , ומחשבי + וינדוס בלי ליצור כונן ל boot בכלל וזה עובד ללא בעיה

Lyoko :

תתקין אחת ואז תוסיף את ההתקנה kubuntu-desktop או lubuntu-desktop

תוכל לבחור את הדסקטופ במסך של ה user / password. תוכל לעבור בין הדסקטופים אל ידיי log out / log in או switch user (בלי לסגור כלום), ותוכל להריץ בכל אחד מהם תוכנות של השני

אתה לא צריך להתקים 2 פעמים את אותה מערכת בשביל דסקטופ שונה

מציק לי לעשות את זה

יהיו לי אלף תוכנות ברשימה שעושות אותו דבר

והרבה מאוד

וההסרה תעצבן גם..

אני רוצה לדעת מה יהיה ולשלוט..

חשבתי שזה הפתרון שיפריד תוכנות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אז שיהיו לך אלף תוכנות (וזה לא אלף אלא 2 בלבד), לא מבין מה זה מפריע לך

זה לא הולך לפגוע בביצועים של המחשב

אתה יכול להעיף מהתפריט בכל אחד מהדסקטופים את התוכנות שאתה לא רוצה לראות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...