אסטרונומיה - דיון ראשי - עמוד 19 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

אסטרונומיה - דיון ראשי

alex.turovsky

Recommended Posts

יש דברים שלא טורחים להסביר כי הם מסובכים יחסית להבנה לאנשים בעלי השכלה תיכונית +\-.

99 אחוז מהאנשים שחושבים שהם יודעים למה השמיים כחולים טועים, כנ"ל בנוגע לאיך עובד מיקרוגל, , וכו' וכו'. הרוב זה בגלל שטויות שלומדים בתיכון (גם שם מתאימים את רמת הנכונות של הפיסיקה ליכולת של התלמיד לקלוט), ובגלל אירועים כמו הקמת המאיץ ב-CERN, שמשום מה מהדורות חדשות שלמות הוקדשו לזיוני שכל בנוגע לאיך זה עובד ומה מנסים לחפש (כמעט הכל לא נכון, מן הסתם -_-)

אני אנסה (בתור אחד שעדיין לא סיים תיכון :) ), אגב אני כרגע עונה על השאלות ללא בדיקה באינטרנט, אלא רק מידע אישי, אתה מוזמן לתקן אותי.

השמיים כחולים בגלל האטמוספירה, טוב זה בקצרה, אבל ממה שאני הבנתי זה בגלל עניין דילול הגזים ושכבות האטמוספירה, בשילוב עם התנגשות האור של השמש.

המיקרוגל לא מחמם את האוכל, הוא מחמם את המים שבאוכל :)

לייזר, הממממ אני יודע? הייתי משער שיש מעין נורית (לא בדיוק נורית, רק אני לא יודע איך לתאר את זה) שברגע שעובר בה חשמל היא ממירה את האנרגיה לאנרגיית אור בצורת מהלומת אור מרוכזת וישרה.

אגב אני קיבלתי איזה 60 בפיסיקה בכיתה י' ולא המשכתי משם, למדנו על גלים, אבל אני מכיר תלמידים בתיכון שלומדים פיסיקה גם עכשיו ועושים בזה 5 יחידות, אני בטוח שהם היו יודעים לענות על השאלות הללו הרבה יותר טוב ממני, אז אל תזלזל בהשכלה תיכונית :smile1:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 359
  • נוצר
  • תגובה אחרונה
מה החישוב שלך?

בהנחה והמנוע שלי מביא אותי בדיוק למהירות של 299,792,458 מטרים בשניה (1c/מהירות האור), הרי שדקת אור שוות ערך ל 17,987,547,480 מטרים. תכפיל את זה ב 525,900 (סך כל הדקות בשנה אחת בקירוב, שנה אחת היא 365 יום וקצת...) וקיבלת 9,459,651,219,732 ק"מ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיכום קטן לעצמי:

שנת אור היא המרחק שהאור עושה במשך 365 יום (בריק, כמובן) - 9.46 טריליון ק"מ. אם תטוס באופן רציף במשך שנה במהירות האור, עשית שנת אור אחת.

אתה רוצה להגיע לאלפא סנטאורי? בהצלחה - ייקחו לך רק 4.5 שנים לערך של טיסה במהירות האור.

איך הגענו לחישוב של 9.46 טריליון ק"מ ?

בהנחה והמנוע שלי מביא אותי בדיוק למהירות של 299,792,458 מטרים בשניה (1c/מהירות האור), הרי שדקת אור שוות ערך ל 17,987,547,480 מטרים.

תכפיל את זה ב 525,900 (סך כל הדקות בשנה אחת בקירוב, שנה אחת היא 365 יום וקצת...) וקיבלת 9,459,651,219,732 ק"מ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אור כהן, יש לענות מידע שאתה זוכר בע"פ (99 אחוז מהלימודים בתיכון כאלה, לצערי) ויש הבנה.

ד.א ההסברים נכונים חלקית. אומנם השמיים כחולים בגלל "משהו" באטמוספירה, אבל אין ממש קשר לדילול גזים, זה אפקט פיסיקלי "פשוט" שנקרא פיזור ריילי. מיקרוגל בהחלט מחמם את המים, איך הוא עושה את זה? התשובה הפופולרית היא "מסובב" או "מרטיט" את מולקולות המים, ובנוגע ללייזר, אי אפשר להסביר את תורת הקוונטים על רגל אחת, אבל בעיקרון מדובר בתופעה פיסיקלית תמוהה למדי שגילה איינשטיין שבה חלקיקים במצב מסויים יגבירו קרינה אלקטרומגנטית מסויימת כאשר היא עוברת דרכם. החומר והקרינה האלה נמצאים בין 2 מראות בתוך הלייזר, כאשר מראה אחת נותנת לאחוז ואפילו פחות לצאת החוצה - וזו קרן הלייזר שרואים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אור כהן, יש לענות מידע שאתה זוכר בע"פ (99 אחוז מהלימודים בתיכון כאלה, לצערי) ויש הבנה.

ד.א ההסברים נכונים חלקית. אומנם השמיים כחולים בגלל "משהו" באטמוספירה, אבל אין ממש קשר לדילול גזים, זה אפקט פיסיקלי "פשוט" שנקרא פיזור ריילי. מיקרוגל בהחלט מחמם את המים, איך הוא עושה את זה? התשובה הפופולרית היא "מסובב" או "מרטיט" את מולקולות המים, ובנוגע ללייזר, אי אפשר להסביר את תורת הקוונטים על רגל אחת, אבל בעיקרון מדובר בתופעה פיסיקלית תמוהה למדי שגילה איינשטיין שבה חלקיקים במצב מסויים יגבירו קרינה אלקטרומגנטית מסויימת כאשר היא עוברת דרכם. החומר והקרינה האלה נמצאים בין 2 מראות בתוך הלייזר, כאשר מראה אחת נותנת לאחוז ואפילו פחות לצאת החוצה - וזו קרן הלייזר שרואים.

ואו..

הסברים כאלו מלמדים אותך כמה מעט (על קצה המזלג) מלמדים אותך בתיכון בקשר למקצועות מדעיים.

תודה רבה על ההסבר המרשים :)

אגב, שאלתי לפחות 15 אנשים מהתיכון את השאלות ששאלת אותי, כמו: מדוע השמיים כחולים, איך מיקרוגל פועל, ואיך עובד.

אפילו התלמידים המחוננים שלומדים פיזיקה 5 יחידות לא הצליחו לענות לי על שאלה 1 ו3, רבים אף התקשו ב2.

זה רק מוכיח כמה מעט אנו לומדים בתיכונים בקשר למדע.

נ.ב: תהנו מחר בתצפית בנגב! כרגע חזרתי מהטיול השנתי, שבסיומו היינו באילת (וברובו באיזור פארק תמנע והרי אילת)

בפארק תמנע הבטתי במשקפת ה50MM הפשוטה שלי ב3 בלילה, ולמרות האורות הרבים שהפריעו השמיים היו חדים ויפיפיים, הצלחתי לקלוט את ORION NEBULA, ANDOMEDA , Plesdies וכדומה.

הרי אילת יפיפיים, אני מקווה שנוכל להגיע לשם כדי לצפות בטלסקופ כי באמת המקום נראה הכי מתאים לתצפית.

אגב, איך עליתם למעלה הר באילת ללא ג'יפ? כי חייבים ג'יפ כדי לעלות לשם זו חתיכת עלייה עד למעלה ההר איפה שהאנטנה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה כיף, מהחלון בעבודה אני רואה את כל גוש דן מתקדרת לאיטה. אני כבר חש סופ"ש רגוע בבית כאשר בחוץ יורד גשם.

תמיד יש לי חשק לפרוייקטים בזמנים כאלו בבית כשבחוץ אפור וקריר ואם יש גשם - פינוק אמיתי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אכן, התגעגתי לחורף הזה כלכך (אבל עכשיו רק התחיל הסתיו :-* )

אני מת על הריח שאחרי ובזמן הגשם, ועל הטמפרטורה הנוחה.

בנוסף שמי הלילה בחורף הרבה יותר טובים משמי הלילה בקיץ :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...