מדיניות הטיפים במסעדות - עמוד 4 - כללי - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מדיניות הטיפים במסעדות

Arik.G

Recommended Posts

אני לא מבין את תרבות הטיפים ואף פעם לא הבנתי אותה. אני לא רואה סיבה לתת טיפ למלצר שמטרת העבודה שלו היא בדיוק כפי שקוראים לו "מלצר" ולא משנה אם הוא עשה עבורי "מעל ומעבר" או לא. על אחת כמה וכמה אני לא מבין למה צריך לתת טיפ לברמן שמזג לי בירה או לשליח של הפיצה שהביא לי את הפיצה (ובחלק מן המקרים המשלוח הוא תוספת תשלום).

לא אכפת לי שיקראו לי קמצן, אני עושה את זה מתוך עקרון. זה בדיוק כמו שמישהו כתב באחד העמודים פה, שהמתכנת של תוכנה, לא מקבל טיפ ממי שהזמין את התוכנה, כי היא הוכנה לפני הזמן או כי הוא הכניס תכונות נוספות והגדיל ראש. גם לי אף אחד לא נותן טיפים כי העבודה שלי מצויינת.

ולגבי שכר למלצרים ושליחים וכו". עבר בכנסת חוק שמחייב לשלם למלצרים, בלי קשר לטיפים. אם משלמים להם שכר מינימום או יותר? לא זוכר.

לכל מי שלא נותן טיפים - המלצה חמה מחברכם, לא לחזור לאותה מסעדה שוב אחרת תהנו מ"תופסות" בארוחה שלא ממש הזמנתם. יש לי מספיק סיפורים מאנשים שהכרתי שעבדו כמלצרים (סטודנטים בעיקר) ש"פינקו" לקוחות שלא נתנו טיפ למרות שהשירות היה טוב בשלל "תוספות", בעיקר נטזלי גוף. והמבין יבין.

אתה מוזמן להגיד לחברים שלך שביום שאני אתפוס אחד מהם עושה לי את זה או למישהו שאני מכיר, אני אדאג באופן אישי שאף מסעדה באותה עיר לא תקבל אותו לעבודה אפילו כמנקה שולחנות. וגם, התמונה שלו ופרטים אישיים נוספים יגיעו לעיתונות וגם למשטרה על נסיון להרעלה (וכן, אם מישהו נותן לכם "תוספות" כאלו ואחרות, ואתם תופסים אותו, אתם יכולים לפנות למשטרה ולהגיש תלונה על נסיון להרעלה. תאמינו לי שבעל המסעדה יסבול מזה מאוד. אתם מוזמנים גם לספר מראש לבעל המסעדה ולדווח לו שתפנו למשטרה). :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• תגובות 80
  • נוצר
  • תגובה אחרונה

לכל מי שלא נותן טיפים - המלצה חמה מחברכם, לא לחזור לאותה מסעדה שוב אחרת תהנו מ"תופסות" בארוחה שלא ממש הזמנתם. יש לי מספיק סיפורים מאנשים שהכרתי שעבדו כמלצרים (סטודנטים בעיקר) ש"פינקו" לקוחות שלא נתנו טיפ למרות שהשירות היה טוב בשלל "תוספות", בעיקר נוזלי גוף. והמבין יבין.

באיזו זכות, לעזאזל, הוא מעז לזהם ארוחות של לקוחות? תפקידו להגיש אוכל עם חיוך מאוזן לאוזן. אני אחליט אם השירות שקיבלתי שווה טיפ, לא הוא. לא מרוצה? שילך לחפש עבודה אחרת. חוצפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צודק ב-200% ולכן אמרתי:

אתה מוזמן להגיד לחברים שלך שביום שאני אתפוס אחד מהם עושה לי את זה או למישהו שאני מכיר, אני אדאג באופן אישי שאף מסעדה באותה עיר לא תקבל אותו לעבודה אפילו כמנקה שולחנות. וגם, התמונה שלו ופרטים אישיים נוספים יגיעו לעיתונות וגם למשטרה על נסיון להרעלה (וכן, אם מישהו נותן לכם "תוספות" כאלו ואחרות, ואתם תופסים אותו, אתם יכולים לפנות למשטרה ולהגיש תלונה על נסיון להרעלה. תאמינו לי שבעל המסעדה יסבול מזה מאוד. אתם מוזמנים גם לספר מראש לבעל המסעדה ולדווח לו שתפנו למשטרה). :)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מן הסתם זה לא חוקי להעביר מישהו על בסיס טיפים בלבד.

זה שזה לא חוקי לא אומר שזה לא קורה.

בנוגע לשכר של מלצר:

מלצר יכול להקבל כל שכר שהוא, ממינימום עד למליון שקל בשעה. לא הבנתי את ההמצאות השונות.

כמו כל דבר, זה תלוי במקום. :nixweiss:

יש מלצרים שמקבלים שכר טוב גם, לא כולם "עניים".

היה לי חבר שמילצר בזה שאני הייתי בקבע, הבן אדם הרוויח פי 2 ממני בחודש ועבד אפילו פחות שעות.

הרבה פעמים מלצרים מקבלים בסיס של מינימום ומרוויחים עוד טיפים מצויינים.

בנוגע לתרבות הטיפים:

אני פשוט לא סובל את זה גם כן.

אבל מאחר ואני לא בטוח האם המלצר באמת מקבל משכורת בסיס, אני תמיד משאיר טיפים (פרט למצבים קיצוניים).

אני בדר"כ משאיר 10% (אם אם כן זה היה משהו מאוד זול ואני לא אוהב להשאיר שקל טיפ) ונלחם עם חברים שלי שמאוד חשוב להם לא לצאת "קמצנים" וחושבים שצריך להשאיר יותר.

ד"א, יש דבר שהוא עוד יותר מעצבן לדעתי- חיוב על ישיבה\שמירה. זה פשוט מרתיח.

מעשיה קצרה:

לא מזמן הזמנו מקרר. בטופס הזמנה צויין בפירוש "משלוח + פינוי של המקרר הישן" (זה מה שההורים שלי סגרו איתם).

אוקיי, המובילים הגיעו, העלו את המקרר והתחילו לרדת למטה. פתאום אני קולט שהם לא פינו את המקרר הישן- אז רצתי אחריהם למטה ואמרתי להם שהם צריכים לפנות את המקרר הישן (וגם שמתי לב שהם זרקו את כל הניילונים בכניסה של הבניין שלנו :bash:).

הם התחילו להתווכח איתי, להגיד שלא שווה להם, שזה מקרר ישן וכו'. הם התקשרו למנהל בחנות והביאו לי לדבר איתו. הבן אדם אמר שהוא יגיד להם לפנות אבל שאני "אצ'פר אותם". אמרתי לו "אני לא יודע מה זה אצלך ציפור, אבל בסדר" (תוך כוונה לא לעשות שום דבר).

בכל מקרה, המובילים המשיכו להתווכח איתי אחרי זה ואמר לי שהם יעשו את זה רק תמורת 100 שקל. (אני כמובן טענתי כל הזמן טיעון מאוד פשוט- זה פשוט רשום בחוזה ולכן הם צריכים לעשות את זה ושאני לא מבין על מה הוויכוח בכלל).

בסוף עליתי הביתה והבאתי לאמא שלי לשבור את הראש עם מנהל החנות. אחרי איזה חצי שעה הם בסוף עלו לקחת את המקרר הישן (הוא היה מקולקל ד"א).

החוצפנים האלה (שהתווכחו איתי שעה!) עוד אמרו לי אחרי שהם יצאו מהבית "אם אני יכול לצ'פר אותם". אמרתי להם שיסתדרו אם הבוס שלהם. :nixweiss:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא חברים שלי אלא אנשים ששיתפו אותי בסיפורים מיד ראשונה ויד שנייה - יותר מפעם אחת ושנית אף אחד מכם בחיים לא ידע למה למחרת התחילו לו שילשולים, את זה אני מבטיח לך. איך אתה חושב ש"תתפוס אותו" בדיוק? הפכת לגשש בלש? תעקוב אחרי המנה מהמטבח לשולחן? תמשיך להתחכם, בסוף התוצאה תהיה זהה.

אני אישית נותן טיפ כשהשירות טוב - למה? כי ככה זה עובד ולא אני ולא אתה נשנה את זה. כל מדינה והתרבות שלה ובתרבות שלנו נהוג לתת טיפ לנותני שירות שעושים עבודתם היטב. כל מי שמנסה להתפלסף ולהצדיק אי נתינת טיפ במקרה והשירות שניתן היה טוב פשוט מחפש תירוצים להצדיק את הקמצנות שלו ולא משנה כמה תתדיינו על הנושא.

בנימה אישית -אני ממש, אבל ממש מתעב קמצנים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אותי מעצבן שאני הולך לאכל עם חברים במסעדה ובחשבון רשום בעט" לא כולל שירות"

אבל שאני הולך עם ההורים אף פעם הם לא רושמים אתזה....

יכל להיות שהם רושמים אתזה כי הרבה בני נוער לא שמים טיפ אבל אני בטור נער שמתכוון לשים טיפ יפה(סה"כ אם אני עם חברים כל אחד שם 4 שקל יוצא טיפ של 20 לפחות..) זה קצת מעצבן אותי שרושים לי דבר כזה....

ד"א לסיפורך האישי: אני הייתי לוקח לה תכסף והולך למנהל.... ממש חוצפה (ועוד על 6 שקל :nono:)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש עוד תופעה מעצבנת שנתקלתי בה באחת המסעדות.

הלכתי למסעדה עם כמה חברים והתיישבתי, עוד לפני שהזמנתי וראיתי את התפריט הגישו לי על השולחן הרבה סוגים של סלטים מבלי שאני אבקש. (אני הייתי בטוח שזה חלק מהשירות של המסעדה הזאת ולא צריך לשלם על זה)

כשבקשתי את החשבון ראיתי לתדהמתי שיש חיוב לסלטים - 15 ש"ח לכל סועד. התווכחנו איתם והם הורידו לנו את המחיר הם טענו שרשום בתפריט שיש חיוב עבור הסלטים אני לא הבחנתי בשום דבר כזה קודם לכן. העניין המסריח שהם הניחו אותם עוד לפני שהזמנו וראינו את התפריט, הם מנסים לגרום לך להרגיש חוסר נעימות להסתלק משם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא ידעתי שיש גזע "דתי".

דתיים באמת לא משאירים טיפ. ספציפית, חרידים לא משאירים בחיים טיפ. עבדתי באולם ארועים במשך תקופה ארוכה (למעלה משנתיים), ובחתונות חרידיות בחיים לא קבלנו טיפים. במיוחד כי האולם בהפרדה ואז הבנות שעובדות בחלק של הנשים בחיים לא יקבלו טיפ מהנשים והבנים שעבדו בחלק של הגברים בחיים לא הוציאו כלום, אולי היו כמה צדיקים בסדום שהצליחו להוציא 20 שקל פה בעשור.

לגבי מה ש-Kidney_stonE אמר, אני שוב חוזר ואומר, אין דבר כזה זכאי. אמרתי כבר שאף אחד לא מכריח אותך להשאיר טיפ, זה לא חובה. אבל זהו נוהג שקיים בעסקי המסעדנות והמלונאות. המנהג הזה קיים בגלל אופי העבודה של המלצרים, שחלק גדול מהם חי רק על טיפים. זה לא קשור לכמה קשה העבודה או שיש עבודות יותר קשות. אתה בבירור לא מסכים עם הנוהג הזה אז חבל מה אני עוד יכול להגיד.

אולי עבדנו באותו האולם? "יד עזרה" בבני ברק? :D הוצאתי שם 13 שקל טיפ בשנתיים :D

חרדים חושבים שהם מגיעים לסופר כשמגישים להם אוכל... מצד שני, האוכל שם לרוב בהתאם(זה עולה 10-15 דולר למנה) והשירות בהתאם. רוב המלצרים היו רוסים, ואם עבדו שם למשל תימנים, אז הם נראו "יהודים" לחרדים, והחרדים פינקו אותם בטיפים... הכרתי שם אחד שקיבל 20 שקל כמעט כל ערב(שזה המון יחסית למקום)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה לא חברים שלי אלא אנשים ששיתפו אותי בסיפורים מיד ראשונה ויד שנייה - יותר מפעם אחת ושנית אף אחד מכם בחיים לא ידע למה למחרת התחילו לו שילשולים, את זה אני מבטיח לך. איך אתה חושב ש"תתפוס אותו" בדיוק? הפכת לגשש בלש? תעקוב אחרי המנה מהמטבח לשולחן? תמשיך להתחכם, בסוף התוצאה תהיה זהה.

אני אישית נותן טיפ כשהשירות טוב - למה? כי ככה זה עובד ולא אני ולא אתה נשנה את זה. כל מדינה והתרבות שלה ובתרבות שלנו נהוג לתת טיפ לנותני שירות שעושים עבודתם היטב. כל מי שמנסה להתפלסף ולהצדיק אי נתינת טיפ במקרה והשירות שניתן היה טוב פשוט מחפש תירוצים להצדיק את הקמצנות שלו ולא משנה כמה תתדיינו על הנושא.

חבל מאוד שאתה רואה את העולם בשחור ולבן. לא כל מי שלא נותן טיפ הוא קמצן.

תכף גם תגיד לי שאני חייב לתת שקל לקבצן ברחוב, או לקנות פרחים מההוא שמוכר בצומת? (דרך אגב, זו כבר התפלספות ;)).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני אשמח אם משיהו שעבד פה בעולם יסביר לי

שאתם אומרים שמקבלים טיפים באיזה אירוע מדובר? חתונות או כל אירוע חגיגתי אחר או שזה אישהו אירוע מבוסס חג שאנשים לא קשורים אחד לשני?

כי אולי במסעדות אני מבין את הקטע בלתת טיפ כי זה בכאילו "חלק מהתשלום" אבל אף פעם לא הבנתי את ההיגיון לשלם באולם

במיוחד לא באירועים שאין שום קשר בין האוכל ל"תשלום"

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל מי שמנסה להתפלסף ולהצדיק אי נתינת טיפ במקרה והשירות שניתן היה טוב פשוט מחפש תירוצים להצדיק את הקמצנות שלו ולא משנה כמה תתדיינו על הנושא.

ואני ממש ממש מתעב גנבים וגזלנים. אתה סתם שבוי בנורמות שמשום מה לא מפריע לך לקיים (אולי אתה לא מבין לעומק את המשמעות של כסף ומבחינת אם מנה עולה 70 שקל או 80 שקל - עם טיפ - אז אין שום הבדל). וזה נורמות, כי אתה נותן טיפים רק לפי הנוהג - אתה לא נותן טיפים לקופאית בסופר, אבל כן נותן למלצרית. ואתה לא נותן טיפ בתמורה לשירות טוב, אתה נותן טיפ באופן אוטומטי (אלא אם השירות היה גרוע במיוחד). לכן המלצרים כבר לא מתאמצים להיות נחמדים, הם יודעים שכל עוד הם לא יהיו מגעילים הם צפויים לקבל לפחות 10%, ולכן האידאל שלפיו טיפ הוא עבור שירות מעבר למצופה כבר לא מתקיים, כי לקוחות שמפחדים שיחשבו עליהם שהם קמצנים הורסים לכולם על ידי כך שהם נותנים טיפ לכל שירות כמעט שהם מקבלים (חוץ מבאם הוא גרוע באופן קיצוני).

יש עוד תופעה מעצבנת שנתקלתי בה באחת המסעדות.

הלכתי למסעדה עם כמה חברים והתיישבתי, עוד לפני שהזמנתי וראיתי את התפריט הגישו לי על השולחן הרבה סוגים של סלטים מבלי שאני אבקש. (אני הייתי בטוח שזה חלק מהשירות של המסעדה הזאת ולא צריך לשלם על זה)

כשבקשתי את החשבון ראיתי לתדהמתי שיש חיוב לסלטים - 15 ש"ח לכל סועד. התווכחנו איתם והם הורידו לנו את המחיר הם טענו שרשום בתפריט שיש חיוב עבור הסלטים אני לא הבחנתי בשום דבר כזה קודם לכן. העניין המסריח שהם הניחו אותם עוד לפני שהזמנו וראינו את התפריט, הם מנסים לגרום לך להרגיש חוסר נעימות להסתלק משם.

מזכיר לי שהייתי בפראג והלכתי למסעדה, והזמנתי 2 מנות וקיבלתי איתן גם לחם יפה כזה. חשבתי שזה בחינם, "בונוס" מהם על חשבון הבית ושזה כלול במחיר המנות שהזמנתי (כאילו שבלי ה"מתנה" הזאת מחירי המנות שלי היו יורדים בנגיד 5%). להפתעתי ראיתי שהלחם כלול בחשבון. דרך אגב, שם גם מקבלים כזאת קופסה יפה (כמו של תכשיטים) עם החשבון בתוכה. משאירים בתוכה כמה כסף שרוצים, הולכים ומשאירים אותה על השולחן. בעיקרון אפשר להשאיר 0% טיפ ואפילו אפשר לא לשים כלום (אם כי זה די שפל, וכנראה ש-99.99% לא עושים את זה, כי הם סומכים על הלקוחות שלהם). השארתי משהו כמו 15% בעיקר כי התפעלתי מכך שהם סומכים כל על הלקוחות (אם כי הקטע עם הלחם עצבן אותי, אבל מצד שני החיוב עליו לא היה גדול והוא היה טוב מאוד). צריך גם לעשות ככה בארץ, ומקסימום לקוח שבורח בלי לשלם אפשר "לסמן" אותו ולא לשרת אותו יותר (או פעם הבאה לדרוש ממנו בתוקף לשלם לפני שהוא מזמין ולמנוע ממנו לעזוב באם הוא לא משלם, כי הוא גנב אוכל בפעם הקודמת). עבור 99% מהלקוחות שישלמו, זה יהיה סימן שהמסעדה סומכת עליהם ומכבדת אותם, ולכן הטיפים שיושארו יהיו לדעתי יפים. את ה-1% שיברח אפשר לחשב במחירי המנות (להעלות את המחיר ב-1% בהתאמה).

חבל מאוד שאתה רואה את העולם בשחור ולבן. לא כל מי שלא נותן טיפ הוא קמצן.

תכף גם תגיד לי שאני חייב לתת שקל לקבצן ברחוב, או לקנות פרחים מההוא שמוכר בצומת? (דרך אגב, זו כבר התפלספות ;)).

זה נורמות שמשתרשות. החוכמה היא לבדוק בעצמך כל נורמה ולהחליט אם היא מתאימה לך, או שהפגיעה שלה בך גדולה יותר מהתועלת שהיא נותנת למישהו אחר (למשל - נורמה להאמין באלוהים כשאתה אתאיסט, זה יעזור לך הרבה יותר מאשר זה יפגע במישהו אחר אם לא תאמין באלוהים). וממש לא צריך להיות לך אכפת מה הוא חושב. זה לא מעניין. פזרנות זה לא ערך גבוה יותר מחסכנות, ו"הליכה אחרי העדר" (לתת טיפ כי ככה כולם עושים" לא טובה ממה שחלק מהאנשים יגדירו אולי כ"קמצנות" (ומה אכפת מה אנשים חושבים? רוב האנשים חושבים שיש אלוהים, זה אומר שיש אלוהים?)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

" עבור 99% מהלקוחות שישלמו, זה יהיה סימן שהמסעדה סומכת עליהם ומכבדת אותם, ולכן הטיפים שיושארו יהיו לדעתי יפים. את ה-1% שיברח אפשר לחשב במחירי המנות (להעלות את המחיר ב-1% בהתאמה). "

זה שיעלו את המחיר באחוז אחד בהתאמה ...זה לא אומר שהכסף הזה ילך למלצרים , הבעל מסעדה יקח את זה לעצמו.

אני אישית שונא שרושמים לי על החשובן לא כולל שירות בעט , אני בכוונה לא נותן ככה. טיפ לא מבקשים בכוח , הלקוח אמור לתת לבד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממתי דתיים נחשבים לגזע נפרד?

ידעתי שיהיו חכמולוגים כמוך. בכל מקרה, במשמעות המילולית של המילה, אתה אכן צודק.

ולא יודע מה קורה עם חרדים בקטע הזה, אז על מה שכתבו בנוגע אליהם אין לי מה לכתוב. אבל לכתוב "דתיים" סתם זה לא נכון, וממש הכפשה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...