גדוד העליה - אקטואליה ותרבות - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

גדוד העליה

MiniMizer

Recommended Posts

למען מי שאינו צופה בתוכנית 'אולפן שישי' מדי יום שישי, הנה סיכום קצר של הכתבה שהוכנה בתוכנית על 'גדוד העליה':

מדובר על קבוצה קטנה יחסית של אנשים מבוגרים, עולי חבר המדינות, ששירתו במשך כל חייהם ביחידות העלית המובחרות ביותר של הצבא הרוסי (אלפא, ספטצנאז), לחמו במלחמות הקשות ביותר (צ'צ'ניה/אפגניסטן [שנות השמונים]/יוגוסלביה) וצברו ניסיון עצום בלוחמת גרילה וקאונטר-גרילה.

הם עלו לארץ כי הם יהודים ורצו להתגייס למערך הסדיר של צה"ל - כדי לתרום מהידע והנסיון העשיר שלהם (נסיון שעולה על נסיון של כל חייל צה"ל) אך נתקלו בסירוב מפאת גילם (עפ"י הכתבה ששודרה, הכושר הגופני שלהם הוא מעולה) ולכן הם מתנדבים כרגע באבטחת התנחלויות.

בעקבות התוכנית (ככל הנראה) הוחלט לגייס חלק מהם לשירות סדיר במרץ 2003.

מעניין אותי מה אתם חושבים על האנשים האלו? האם הם יוכלו להשתלב בצבא הישראלי בצורה טובה? ואם כן, אז באיזה תפקיד? האם הרעיון של הקמת גדוד התנדבותי נפרד ליוצאי יחידות העלית של הצבא הרוסי (ויש די הרבה כאלו בארץ) הוא רעיון טוב או שמא הדבר יגרום לחיכוכים בלתי רצויים בין חיילי הגדוד הזה לבין חיילי צה"ל בשירות סדיר?

לדעתי, יצירת גדוד מקצועי (או אפילו חטיבה) היא רעיון מעולה - הגדוד יכיל בתוכו חיילים מצבא הקבע של צה"ל בעלי ניסיון קרבי עשיר, בנוסף לחיילים ממדינות אחרות (לאו דווקא מרוסיה, פשוט משם יש הכי הרבה 'מקצוענים') בעלי רקע צבאי עשיר; הגדוד יהיה על בסיס התנדבותי ויהיה חלק ממערך הקבע של צה"ל, כלומר - משכורת חודשית מלאה לכל החיילים המשרתים בו.

הגדוד יוכל לבצע את כל הפעולות המסובכות שחיילי סדיר לא יכולים להתמודד איתן מבלי לספוג אבידות (פעולות כמו ג'נין לדוגמא - הקרב בו נהרגו 13 חיילים יכול היה להסתיים אחרת לגמרי לו היה מדובר בחיילים מקצוענים ולא בחבר'ה שסיימו חצי שנה של טירונות במקרה הטוב | לבנון - העתק מושלם של צ'צ'ניה | הקרב בחברון ותקריות רבות נוספות).

כמו כן, חיילי הגדוד יהיו מסוגלים להעביר קורסים ללחימה נגד טרור וללחימת גרילה לחיילי הסיירות של צה"ל.

בקיצור, יחידה מקצועית לכל דבר כמו שנהוג בצבאות רבים ברחבי העולם (SAS, Alfa וכו').

החסרון היחידי שאני רואה נובע גם הוא בעצם מהרקע הצבאי של החיילים הללו - הלחימה לה הם הורגלו היא לחימת גרילה - לחימה של טרור בטרור, דבר שקצת קשה בתנאים השוררים בשטחים (אוכלוסיה אזרחית רבה).

מסיבה זו הרוב המכריע של הפעולות בשטחים יבוצע ע"י חיילים סדירים של צה"ל, והגדוד המיוחד יעסוק רק בפעולות בהן רמת הסיכון היא גבוהה מאוד וישנה לחימה אינטנסיבית רבה בשטח בנוי.

לפתח את הגדוד הזה זו לא בעיה של ממש - ידועה ברמה הגבוהה של היחידות השונות ללוחמה בטרור (במסגרת הצבא הסדיר ז"א) ולכן גדוד כזה, לכשיוקם, יכול למשוך אליו הרבה מאוד מתנדבים יהודים מכל רחבי העולם...

ותחשבו על זה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעד ועוד איך בעד! אני גם בעד להביא את סטאלין לפה אבל זה כבר לחלומות הרטובים שלי בלילה! :P

בכל אופן הרוסים ידועים בעקשנותם ובדבקותם במטרה וזה ידוע שהחיילים הרוסים הם החיילים הכמעט הכי אכזריים בעולם, וגם ככה הערבים מפחדים מחילים רוסים שמשרתים בצה"ל...

בכל אופן זה לא יזיק עוד קצת נסיון וכוח, מה שקצת חסר לנו בזמן האחרון, במיוחד כוח...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הבעיה היא בעיית האחריות, אם צה"ל יגייס אותם הוא יהיה אחראי להם ולמעשיהם. ולצה"ל יש בעיה עם אחריות שכזו מכיוון שהוא לא אימן אותם למלחמה כזו ומבחינתו הם לוחמים בלתי מאומנים ואף יותר גרוע מכך - בלתי צפויים.

לצה"ל תהיה בעיה לקחת אחריות על כוח לוחם שכזה ורק משום כך הם מסרבים להצעה זו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראשית אני לא מבין מאיפה הם מקבלים את התהילה ? לצערי אני לא יכול לשבח את פעולתם במלחמת אפגניסטאן וכמובן בצ'צניה.

בלי לזלזל בכבוד של אף אחד, והם לוחמים מעולים אבל אני לא בטוח שהם "יותר" טובים מחיילי צה"ל.

פה בדיוק יש טעות.

לגבי חיכוכים עם חיילי צה"ל: בדיוק כמו שאין חיכוך בין חיילי צה"ל הסדיר לבין סיירת מטכ"ל, כך אין סיבה לחיכוך בינם לבין חיילי צה"ל.

אפשר ללמוד מהם, אפשר לתרגל איתם מצבים מהפשוטים ביותר עד למסובכים (אסטרטגיה וכ....) - תמיד אפשר ללמוד מוותיקי לוחמים במיוחד כשיש להם נסיון מר עם מוסלמים.

ציטוט:"אני לא מבין איך חייל ישראלי יכול לתת למחבל לשתות ולעזור לו" זה בדיוק(כמעט) מה שאמר אחד מהעולים.

זה רק מראה כמה הומניים חיילי צה"ל.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

TGM: אז הם יכולים לעבור טירונות מקוצרת של חודשיים שתכניס אותם לאווירה של צה"ל, את כל מה שהחיילים לומדים אחרי זה הם יודעים בעצמם, בעיקר מתוך נסיון.

udicol:

זה כל העניין, שהם _כן_ יותר טובים מחיילי צה"ל. לא מדובר בחיילים ששירתו שנתיים בצבא הרוסי ואחרי זה פרשו ועלו לארץ, מדובר באנשים ששירתו בצבא הרוסי חלק גדול מאוד מהחיים שלהם - אני לא מאמין שיש חייל בצבא הסדיר של צה"ל בעל רמת נסיון שמתקרבת לנסיון שלהם - שנים של לחימה רצופה בשטח.

קח למשל את סיירת מטכ"ל - מי משרת שם? חבר'ה צעירים בני 19-20, משרתים 3 שנים ואז משתחררים מהצבא. אתה לא תמצא מישהו בן 40 בסיירת מטכ"ל. זאת לעומת יחידות מקצועיות בצבאות אחרים בעולם, יחידות שבהן הגיל הממוצע הוא 30 (כמובן שכל מי שמשרת ביחידה הוא בעל עבר צבאי קרבי של הרבה שנים ולא מישהו שסיים חצי שנה של טירונות, עשה מסע של 90 ק"מ וקיבל כומתה).

נכון, חיילי צה"ל הם הומניים מטבעם, זה החינוך שהם קיבלו ולכן ציינתי שחיילי הצבא הסדיר יעסקו במרבית הפעולות בשטחים, בעוד שחיילי היחידה הזאת יעסקו רק בפעולות שבהן המגע עם אוכלוסיה אזרחית הוא מינימלי עד כמה שניתן ומטרת הפעולה היא חיסול של מחבלים ולא חיפושים מבית לבית...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מסכים עם הנאמר! החיילים יוצאי חבר המדינות בצה"ל פשוט מפחידיםםםםםםם במיוחד המג"בניקים והכי מפחיד שהם יודעים גם להסתיר את האכזריות שלהם וראיתי זאת במו עיניי איך חייל מג"ב כל כך ממושמע וחביב ליד המפקד ושהיינו במחסום הוא היה כל כך קשוח ואכזרי שאני התחלתי לפחד ממנו! וכמובן שצה"ל חייב לקחת אחריות וכשחייל נתקל במצב שהוא לא יודע איך נכון לפתור אותו הוא פונה להגיון שלו, הגיון של חייל יחידה מובחרת אומר לבצע נוהל מעצר חשוד ואם יש סכנת חיים אז לפתוח באש. חייל שבא מיחידת עילית שפעלה בתקופת הקומוניזם עוד יפנה להגיון שאומר: "איפה מיחבל בלאאאאאאאד" ויתחיל לרסס את כל בני הכפר ;D.

אני בעד להכניס אותם למערך המאמן של צה"ל ושהם יעבירו אימונים ליחידות החי"ר של צה"ל הידע התיאורתי שלהם לגבי קבוצות טרור הוא מעולה! אחרי הכל הם גם היו פעם כאלה :). אימונים אימונים ועוד אימונים זו השיטה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מסכים עם הנאמר! החיילים יוצאי חבר המדינות בצה"ל פשוט מפחידיםםםםםםם במיוחד המג"בניקים והכי מפחיד שהם יודעים גם להסתיר את האכזריות שלהם וראיתי זאת במו עיניי איך חייל מג"ב כל כך ממושמע וחביב ליד המפקד ושהיינו במחסום הוא היה כל כך קשוח ואכזרי שאני התחלתי לפחד ממנו! וכמובן שצה"ל חייב לקחת אחריות וכשחייל נתקל במצב שהוא לא יודע איך נכון לפתור אותו הוא פונה להגיון שלו, הגיון של חייל יחידה מובחרת אומר לבצע נוהל מעצר חשוד ואם יש סכנת חיים אז לפתוח באש. חייל שבא מיחידת עילית שפעלה בתקופת הקומוניזם עוד יפנה להגיון שאומר: "איפה מיחבל בלאאאאאאאד" ויתחיל לרסס את כל בני הכפר ;D.

אני בעד להכניס אותם למערך המאמן של צה"ל ושהם יעבירו אימונים ליחידות החי"ר של צה"ל הידע התיאורתי שלהם לגבי קבוצות טרור הוא מעולה! אחרי הכל הם גם היו פעם כאלה :). אימונים אימונים ועוד אימונים זו השיטה!

:lol: :lol: :lol:

ולהיות רציני עכשיו, אני אומנם מבין את בעית האחריות, אבל לדעתי זה בזבוז גמור לא לנצל כוח אדם שכזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

TGM: אז הם יכולים לעבור טירונות מקוצרת של חודשיים שתכניס אותם לאווירה של צה"ל, את כל מה שהחיילים לומדים אחרי זה הם יודעים בעצמם, בעיקר מתוך נסיון.

udicol:

זה כל העניין, שהם _כן_ יותר טובים מחיילי צה"ל. לא מדובר בחיילים ששירתו שנתיים בצבא הרוסי ואחרי זה פרשו ועלו לארץ, מדובר באנשים ששירתו בצבא הרוסי חלק גדול מאוד מהחיים שלהם - אני לא מאמין שיש חייל בצבא הסדיר של צה"ל בעל רמת נסיון שמתקרבת לנסיון שלהם - שנים של לחימה רצופה בשטח.

קח למשל את סיירת מטכ"ל - מי משרת שם? חבר'ה צעירים בני 19-20, משרתים 3 שנים ואז משתחררים מהצבא. אתה לא תמצא מישהו בן 40 בסיירת מטכ"ל. זאת לעומת יחידות מקצועיות בצבאות אחרים בעולם, יחידות שבהן הגיל הממוצע הוא 30 (כמובן שכל מי שמשרת ביחידה הוא בעל עבר צבאי קרבי של הרבה שנים ולא מישהו שסיים חצי שנה של טירונות, עשה מסע של 90 ק"מ וקיבל כומתה).

נכון, חיילי צה"ל הם הומניים מטבעם, זה החינוך שהם קיבלו ולכן ציינתי שחיילי הצבא הסדיר יעסקו במרבית הפעולות בשטחים, בעוד שחיילי היחידה הזאת יעסקו רק בפעולות שבהן המגע עם אוכלוסיה אזרחית הוא מינימלי עד כמה שניתן ומטרת הפעולה היא חיסול של מחבלים ולא חיפושים מבית לבית...

דן אתה טועה בכמה דברים,

1) הם לא יותר טובים מהחיילים שלנו.

2) הלוחמים של סיירת מטכ"ל לא משרתים 3 שנים, יש להם שנתיים של הכשרה ועוד 3 שנים קבע.

וסבבה שהרוסים יבואו לצבא למה לא ?! לדעתי צריך לשלב אותם בתוך יחידות שקיימות כלומר גם רוסים וישראלים ביחד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני בטוח שהמילואיניקים שנשלחו להיהרג בג'נין הרגיעו את עצמם לפני המשימה בשינון מיתוסים שמחדירים בנו מגיל צעיר : "צה'ל הוא אחד הצבאות המקצועיים בעולם. אם כך, הרי לא ייתכן שישלחו אותנו לשם בלי ציוד מתאים או אם אנחנו לא מתאימים למשימה?"

זו בדיוק הסיבה שבצבא הגנה לישראל אין יחידה מקצועית למלחמה בטרור.

צה"ל לא רוצה חיילים בעלי נסיון שיגידו "עצרו רגע, משהו מסריח בתכנית הזו. זה נשמע לי כמו תכנית התאבדות"! -- צה"ל רוצה את החיילים שלו כמו אותם מילואימניקים - שטופי מח ,כאלה שלא יעיזו להטיל ספק בפקודות והכי חשוב -ניתנים להקרבה. בקיצור, צברים טיפוסיים, לא אנשי מקצוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא כל כך הבנתי באיזה נימה אמרת את זה.

צה"ל הוא אכן אחד הצבאות המקצוענים בעולם והוא לא ישלח חיילים בלי ציוד, אבל ופה האבל הגדול יש כמה שמאלנים יפי נפש מגוש[צונזר] שהם כן ישלחו מילואינקים [צונזר]

ולצה"ל יש יחדות מיוחדות ללחימה בטרור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ofir, אתה לא מבין... הם כן יותר טובים מהחיילים שלנו.

יש להם פי כמה יותר נסיון מחייל סדיר בצה"ל, גם אם הוא משרת ביחידה המובחרת ביותר.

חוץ מזה, שנתיים הכשרה של סיירת מטכ"ל הם בדיוק מה שהם - הכשרה; אין שום פעילות מבצעית והם לא צוברים שום נסיון קרבי.

אבל נניח לרגע שהם לוחמים לכל דבר למשך חמש שנים מלאות. אז מה? אותם יוצאי אלפא (המקבילה הרוסית לכוחות הדלתא וה SEALs של ארה"ב) וספצנאז הם בעלי נסיון קרבי (לא הכשרה) של 10-15 שנים.

ולא מדובר בלוחמה סטייל מלחמת העולם הראשונה, בה צבאות עצומים פשוט הסתערו זה על זה או במקרה הטוב התחפרו בשוחות במרחקים של 50 מ' זה מזה. מדובר בלוחמת גרילה נגד טרור, לעתים בשטח בנוי.

אין אף יחידה בצה"ל שיכולה להשתוות ליחידות המיוחדות של רוסיה מבחינת נסיון. השילוב של הנסיון הרוסי עם הטכנולוגיה הישראלית-אמריקאית (רובי תבור במקום קלשניקוב לדוגמא) יעשה רק טוב לצה"ל, במיוחד אם הפוטנציאל ימוצה במסגרת יחידה מקצועית נפרדת ולא במסגרת יחידה קיימת, עליה מפקד (בשטח) ברוב המקרים בחור בן 20+ עם נסיון מועט.

הנימה שבה WindDax אמר את זה היא ציניות והוא התייחס לקרב בג'נין בו נהרגו 13 מילואימניקים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בעד ועוד איך בעד! אני גם בעד להביא את סטאלין לפה אבל זה כבר לחלומות הרטובים שלי בלילה! :P

בכל אופן הרוסים ידועים בעקשנותם ובדבקותם במטרה וזה ידוע שהחיילים הרוסים הם החיילים הכמעט הכי אכזריים בעולם, וגם ככה הערבים מפחדים מחילים רוסים שמשרתים בצה"ל...

בכל אופן זה לא יזיק עוד קצת נסיון וכוח, מה שקצת חסר לנו בזמן האחרון, במיוחד כוח...

למה שתרצה להביא לפה מישהו שרצח מליוני אנשים(רובם מהמדינה שלו)?

יש לך כמה מליוני אנשים שאתה רוצה לחסל ואתה רוצה שהוא יעשה את העבודה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לחזירים יש כנפיים של עוף.

discussion

\Dis*cus"sion\, n.

The act of discussing or exchanging reasons; examination by argument; debate; disputation; agitation

או בקיצור, פרט, נמק והסבר למה לדעתך "החיילים שלנו טובים יותר"? בגלל שזה מה שכתוב באתר של דובר צה"ל? נו באמת...

אני בטוח שאתה גם חושב שצה"ל הוא הצבא החזק ביותר בעולם...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...