מה זה חצי מוליך? - עמוד 2 - מדע וטכנולוגיה - HWzone פורומים
עבור לתוכן
  • צור חשבון

מה זה חצי מוליך?

nehmia

Recommended Posts

se7en,כתבה נחמדה. אין שם הסבר על מה זה מל"מ (אתה ישר נכנסת להסבר על סוגי המל"מים... n,p), אבל זה מספיק לרמה הבסיסית. ח"ח :)

רמה בסיסית זה מה שהוא ביקש.

חוצימיזה שלא קראת כי אני דוקא כן מסביר שם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רמה בסיסית זה מה שהוא ביקש.

חוצימיזה שלא קראת כי אני דוקא כן מסביר שם.

קראתי את הרוב... אתה מסביר מה זה קשרים כימיים ואורביטאלים. אתה לא נכנס להסבר על פסי הולכה וערכיות או אזורי ברילואין והפער האנרגטי בינייהם, שהם הדברים שמאפיינים את החומרים השונים, וזה מהסיבה הפשוטה שזה בערך חצי קורס של תכונות חשמליות של מצב מוצק (מה שמתקשר לשורה הראשונה של ההודעה שלך ;))

אגב, יש לך כמה טעויות:

קשר קוולנטי בד"כ חזק יותר בסדר גודל ויותר מקשר מתכתי

מבנים גבישיים לא נוצרים רק בחומרים קוולנטיים. כל המתכות והחומרים היוניים גם מסודרים בגבישים.

יהלום זה צורת סידור של האטומים במבנה קריסטליני (ע"ע סריגי ברווה- Bravais Lattices... יהלום זה מקרה מיוחד של FCC...). היהלום והסיליקון מסתדרים בצורה הזו (אגב, סידור היהלום של פחמן לא יציב בטמפ' החדר... הצורה היציבה של פחמן זה מבנה הקסאגונאלי). לסיליקון אין מראה קריסטליני מתכתי (אין דבר כזה... כנראה שהתבלבלת עם כמה מילים או משהו כזה...), ובטח שהוא לא דומה ליהלום גולמי. המתכות נראות בצורה שונה (אחת מהשנייה...) "במצב גולמי", וחומר מבודד ממש לא נראה כמו מתכת. הברק המתכתי נוצר כתוצאה מפיזור האור ע"י האלקטרונים החופשיים. בחומר מבודד אין אלקטרונים חופשיים- אין ברק מתכתי- לא דומה למתכת ;)

לפי הגדרה של חוזק, יהלום הוא רחוק מלהיות החומר הכי חזק. הוא הקשה ביותר, אבל הוא לא עומד במאמצי מתיחה וכפיפה, שגם הם פרמטרים של החוזק...

איפה הידע (הנכון ברובו ;D)?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי שאלה(שנראה לי קשורה, כי דיברתם על משהו בסגנון):

אני לומד עכשיו בפיזיקה על התנגשות אלקטרונים באטומים. הבנתי שכמות האנרגיה שצריך להשקיע כדי להעביר אלקטרון באטום מאורביטל אחד לשני נקבעת ע"י מספר הפרוטונים בו. יש גם את הנוסחא: E=-a0/(n^2). רציתי לדעת אם הנוסחא מתאימה לכל סוגי החומרים או רק לחומרים מסויימים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איפה הידע (הנכון ברובו ;D)?

בקשר לידע בכימיה, כנראה שלך יש יותר מאשר לי. לא הייתה לי כל כוונה להתחרות. מה גם שזה לא מוסיף כלום.

בקשר לשאלה שפתחה את הת'רד, נראה לי שהוא רצה הסבר בסיסי ביותר (בכל אופן לפי השאלה.). ניסיתי לעזור. :-[

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אני לא מתכוון להתחרות. ואני לא יודע הרבה בכימיה. אני לומד הנדסת חומרים...

רציתי לדעת איפה ומה אתה לומד (אם...) כי הרבה מהדברים שכתבת לא נלמדים בבצפר...

ההסבר הבסיסי ביותר זה שמוליך למחצה זה חומר שמוליך בתאים מיוחדים. אבל זה לא הסבר שאפשר להבין ממנו משהו, בגלל זה הייה צורך להרחיב. בכול אופן, אני מאמין שהכתבה שלך עזרה להבין איך פועל המעבד (ורכיבים נוספים על בסיס מל"מים...) ;)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בסופו של התהליך תגיע למצב שנוצרים בו אלקטורנים חופשיים, או שיש מחסור באלקטורנים. אבל בהתחלה כדי להגיע לקשר קוולנטי אתה יכול לחבר משהו מהטור השלישי ווהחמישי למשל יש לך 5+3 אלקטרונים כמו לדוגמא גליום וארנסק. אחרי זה אתה מוסיף חומרים לגביש שיצרו מצב של אלקטורנים חופשיים, או מחסור באלקטרונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אני לא מתכוון להתחרות. ואני לא יודע הרבה בכימיה. אני לומד הנדסת חומרים...

רציתי לדעת איפה ומה אתה לומד (אם...) כי הרבה מהדברים שכתבת לא נלמדים בבצפר...

ההסבר הבסיסי ביותר זה שמוליך למחצה זה חומר שמוליך בתאים מיוחדים. אבל זה לא הסבר שאפשר להבין ממנו משהו, בגלל זה הייה צורך להרחיב. בכול אופן, אני מאמין שהכתבה שלך עזרה להבין איך פועל המעבד (ורכיבים נוספים על בסיס מל"מים...) ;)

את האמת? :-[

כשאני בשרותים יש לי שלושה ספרים על כימיה ואחד על פיסיקה ברמות שונות.

אני לומד לאט. מה שבטוח זה מאד מעניין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

את האמת? :-[

כשאני בשרותים יש לי שלושה ספרים על כימיה ואחד על פיסיקה ברמות שונות.

אני לומד לאט. מה שבטוח זה מאד מעניין.

playboy aint doin it for ya?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם לא כל המוליכים למחצה בנויים מ- -4 אלקטרונים ברמה האחרונה, מה החוקיות בהם?

הפער האנרגטי שבין פס הערכיות (האלקטרונים הלא חופשיים) ופס ההולכה (האלקטרונים החופשיים)... זה פשוט רמות שונות של אנרגייה שביניהם יש תחום של אנרגיות "אסורות". לפי תורת הקוונטים, לא כול אנ' מותרת...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארכיון

דיון זה הועבר לארכיון ולא ניתן להוסיף בו תגובות חדשות.

• צור חדש...