יום הולדת שמח: כל הפרטים על עדכון השנה הגדול של Windows 10

10 תגובות

עדכון משמעותי למערכת ההפעלה יגיע אל כלל המשתמשים באמצע השבוע הבא. הנה מה שכדאי לכם לדעת עליו

היום הוא היום האחרון בו תוכלו לשדרג את המערכת שלכם בחינם ל-Windows 10 (חלונות 10), אך יכול להיות שהמשדרגים הטריים מביניכם ייאלצו להסתגל פעמיים לממשק חדש בתוך שבוע. עדכון השנה של המערכת נמצא מעבר לפינה, ויגיע לכלל המשתמשים ב-2 באוגוסט. העדכון, אגב, לא מיועד רק למחשבים אישיים אלא מגיע לכל מוצרי מיקרוסופט, ביניהם מכשירי Windows Mobile, טאבלטי ה-Surface שלה, קונסולת ה- ואפילו משקפי ה-HoloLens.

העדכון לא מביא עמו שינויים מרחיקי לכת בסדר גודל של חדשה, אלא מתמקד בעיקר בייעול ושיפור של תכונות קיימות. ההבדלים הראשונים הניכרים לעין הם השינויים בתפריט ההתחל שעבר שיפוץ, וכעת מציג בפני המשתמש את רשימת התוכנות שלו מיד כשנפתח. קטגוריה אחת מסדרת את התוכנות לפי תדירות השימוש ואחרת מציגה תוכנות ומשחקים שהותקנו לאחרונה.

כדי להעניק לתפריט החדש מראה נקי יותר, אפשרויות כמו כניסה ל"סייר הקבצים", כיבוי והפעלה מחדש של המחשב חבויות תחת אייקונים בלבד. אתם מוזמנים לצפות בשינויים (מתוך הטוויטר של ג'ניפר ג'נטלמן ממיקרוסופט):

עיצוב התפריט עדיין מקדש את ה-Live Tiles, אותם אריחים שמתעדכנים באופן קבוע ומציגים עדכוני חדשות, פיננסים, מייל או אפילו הודעות מחברים ב-Xbox. בעדכון החדש, לחיצה על ידיעה חדשותית ספציפית שמעניינת אתכם תפתח את תוכנת News ותשלח אתכם ישירות אליה. במצב הקיים רק התוכנה נפתחת, והמשתמשים נאלצים לתור אחר הידיעה בעצמם.

מרכז ההתראות של המערכת, ה-Action Center, בולט במיקומו ביחס לאייקונים אחרים בשורת המשימות. העדכון הופך את ההתראות לצבעוניות וחיות יותר במראה שלהן תחתיו. האייקון בשורת המשימות גם מספק הצצה לסוג ההתראה בה מדובר, כדי שלא תצטרכו לפתוח אותו ולגלות, שוב, התראת "Updates were installed". השינויים הללו אמנם חביבים, אך אינם מהותיים. אני משתמש בגרסת עדכון השנה של 10 קצת יותר משבוע, ועד כה האינטרקציה שלי עם ה-Action Center המחודש נשארה ממש מינימלית.

שיפורים למרכז ההתראות של המערכת (תמונה: Microsoft)
שיפורים למרכז ההתראות של המערכת (תמונה: Microsoft)

עוד ברמת הקוסמטיקה, ניתן להחליף את עיצוב המערכת ל"כהה" (Dark Mode). עד היום ניתן היה לעשות זאת רק באפליקציות מסוימות, כמו דפדפן Edge. העדכון החדש מנסה ליצור אחידות מראה, אך העובדה שיש עדיין תוכנות וחלקים מהמערכת שמשתמשים בעיצוב ברירת המחדל קצת גורעת ממנה. התכונה הזו מיועדת בעיקר לבעלי מכשירים עם מסך AMOLED שמריצים את 10.

תכונות מעניינות נוספות שמגיעות בעדכון המערכת הן תמיכה שלה בהטמעת זיהוי טביעת אצבע בכניסה לאפליקציות מסוימות (במסגרת "Windows Hello") ושדרוגי פונקציונליות קלים למצב Tablet, אשר הופך את המערכת ליותר ידידותית עבור בעלי .

במסגרת העדכון יושק סט של פיצ'רים חדשים המיועדים למשתמשי עט מגע (סטיילוס), תחת השם "Windows Ink". אפליקציית Ink Workspace מאגדת את כלל הפעולות שתוכלו לבצע באמצעות הסטיילוס, כמו שרבוט, פתירת משוואות או עריכת הערות.

רוב המשתמשים בעט לצורכי עבודה עובדים בעיקר מול OneNote, אך Ink משולב כעת גם באפליקציות נוספות, כמו אפליקציית המפות המובנית. מתגאה בכך שמפתחים יכולים להטמיע בתוכנות שלהם את האפשרות להשתמש באותם הפיצ'רים באמצעות שורות בודדות של קוד.

מרחב העבודה של Windows Ink
מרחב העבודה של Ink (תמונה: Microsoft)

גם קורטנה, העוזרת האישית של מיקרוסופט שקיבלה את שמה מהדמות המוכרת שמכבבת במשחקי Halo, עברה מקצה שיפורים. היא מזהה יותר שמות של אפליקציות (כרגע למעלה מ-1,000) שניתן לשלוט עליהן באמצעותה וההתראות שלה עובדות כעת בסינכרון גם מול מכשירי Mobile.

כמו כן, למדה להציע בעצמה הצעות למשתמש בהתאם למיקום שלו, למשל על מסלולי תחבורה ציבורית בקרבת מקום ועל מסעדות ומקומות בילוי. את קורטנה ניתן יהיה להפעיל כבר ממסך הנעילה של , מבלי להתחבר קודם למשתמש.

העוזרת האישית Cortana זמינה כבר במסך הנעילה
העוזרת האישית Cortana זמינה כבר במסך הנעילה (תמונה: Microsoft)

השדרוג המשמעותי ביותר, לטעמי, הוא זה שעבר דפדפן Edge. יורשו של Internet Explorer הוא אמנם הדפדפן הכי חסכוני בחשמל מבין החמישייה המובילה, מהיר בהרבה מקודמו ומוצלח יותר בהזרמת תוכן, אך עדיין מפגר מאחור מבחינת נתח שוק. אחת הסיבות העיקריות למצב הזה היא חוסר התמיכה של הדפדפן בתוספי מפתחים, אשר חלקם הפכו כמעט הכרחיים ממש לגלישה באינטרנט.

העדכון החדש מוסיף, סוף סוף, תמיכה כזו. כרגע זמינים להורדה רק מספר מצומצם של תוספים פופולאריים, כמו חוסם הפרסומות AdBlock Plus, מנהל הסיסמאות LastPass, שירות תרגום עמודי אינטרנט וכפתור אינטגרציה עם Pinterest.

העדכון ההכרחי, שגם מאפשר שליטה גמישה יותר על הדפדפן באמצעות מסכי הגדרות חדשים, הוא כל מה שהיה נחוץ ל-Edge כדי להתחרות בליגה של הגדולים. אני חיבבתי מאוד את הגרסה החדשה, אך העדפתי להמתין בינתיים ולשוב להשתמש ב- עד שיגיעו עוד תוספים (אחרי השחרור הרשמי).

בעלי יקבלו את העדכון במקביל למחשבים האישיים. הם יהנו מעיצוב חדש של המסך הראשי (ה-Dashboard), שמקל על הגישה לאיזור המשחקים והאפליקציות.

האיזור הזה, בו משתמשי הקונסולה מבלים לא מעט זמן, גם הוא מתחדש ומציג בצורה יותר נהירה את התוכן הזמין וזה שנמצא בתהליכי הורדה או התקנה. קיבלתי את העדכון לפני כשבועיים, ולדעתי השינויים הללו שעושים סדר בבלגן הם בדיוק מה שהממשק של ה-One היה זקוק לו.

העדכון עבור ה-One גם עושה צעד חשוב במגמה לאחד בין הפלטפורמות שמריצות את מערכת ההפעלה. ה-One תממש את רעיון "Windows Universal Apps", כלומר תוכנות מחשב שזמינות בחנות יעבדו בצורה מלאה גם על הקונסולה (עם התאמות למסך הגדול במידת הצורך). תוכנת המוזיקה של , Groove, תהיה מבין הראשונות לקבל גרסה חדשה ותאפשר לנגן מוזיקת רקע בזמן ניווט בתפריטים ובזמן משחק. זו הייתה אחת התכונות המורגשות בחסרונן ב-One.

ה-Xbox One מתעדכן ומקבל תמיכה במוזיקת רקע
ה- מתעדכנת ומקבלת תמיכה במוזיקת רקע (תמונה: Microsoft)

לצערנו, מיקרוסופט עדיין לא פירטה בדיוק אילו חידושים יגיעו גם למכשירי Mobile. ידוע כי העדכון לניידים יופץ למשתמשים בהדרגה החל מה-6 באוגוסט.

כעת, כשאתם יודעים כיצד 10 תתחדש, נשאלת שוב השאלה – לשדרג או לא לשדרג? שתפו אותנו במחשבותיכם בתגובות.


שיתוף

הגב

מיין לפי:   החדש ביותר | הישן ביותר | המדורג ביותר
1stcowgirl
משתמש

נו CORTANA תעבוד ב TZ של ישראל או לא?
ומה זאת אומרת "אך העדפתי להמתין בינתיים ולשוב להשתמש ב-Firefox"?
ההתלהבות מדפדפן חדש מובנת אבל ברור לך שעד שלא תקבל יותר ממה ש FF נותן אתה לא תעבור לשום מקום אחר!
דרך אגב אתה מוזמן לנסות את WATERFOX או את CYBERFOX. (הראשון מגיע רק ב X64)

Dan Benouaich
אורח

לא מעניין אותי עיצוב ופונקציות יותר מעניין אותי אופטימיזציית שימוש הזיכרון ויציבות המערכת בכללי כל השאר סתם בונוס

Chen Erez
אורח

חחח בדיוק! הם מחבאים את כל הפאקים שלהם מאחורי אפקטים וקוסמטיקה

Ori Lapko
אורח

Daniel Garkavuk

Googleness
משתמש

בתכל'ס אני אשמח לנסות לעבוד עם EDGE ברגע שיהיו לו תוספים כמו חוסמי פרסומות. דפדפן מצוין.

שני דברים,
1. האם קורטנה תעבוד בישראל?
2. קראתי באיזה מקום ברשת שבשדרוג החדש הם ביטלו לגמרי את ה Hibernation ו Sleep, יש לכם עוד מידע בקשר לזה?

shapin
משתמש

הבנתי שלא ניתן לבטל את קורטנה בעדכון החדש, אז אני מקווה שהיא לא תעבוד בארץ.

Ofir Aviram
משתמש

אני מאוד מקווה שזה יפתור בעיות דרייברים כי יש לי בעיה עם דרייבר יואסבי 3 של אינטל ללוח Z77 ויש לי בעיה עם הממשק המובנה של וינדוז לבלוטוס שפשוט לא נמצא אצלי משום מה.http://imgur.com/a/Uax7p

Liav Elgarat
אורח

במקום לתקן את ה system and compressed memory שאוכלת לך את ה hdd ו 4 גיגה מהראם בשביל משהו לא ידוע הם מוציאים לי עדכון לעיצוב….

moog
משתמש

חברים שכחתם פונקציה הכי חשובהה !
סינכרון מלא עם טלפונים של אנדרוייד ווינדוס מובייל
מרכז ההתראות נהדר עם הסינכרון הזה

alex hole ahava
משתמש

למה לא קיבלתי עדיין את העדכון? גם כשבודקים ידנית זה מראה לי שהמחשב מעודכן

wpDiscuz