20,000 הגישו מועמדות לטיסה למאדים…בכיוון אחד

12 תגובות

לפני כשבוע חברה הולנדית פתחה פרוייקט שאפתני ביותר ומטרתו לשלוח ארבעה אנשים למסע בכיוון אחד למאדים

הרעיון נראה שאפתני בצורה מטורפת. את המימון העצום, המוערך בסכום של כ-6 מיליארד דולרים, המייסדים מתכוונים להשיג באמצעות הציבור, בעזרת הפיכת הפרוייקט לתוכנית ריאליטי בקנה מידה שלא נודע מעולם.

אחד ממייסדי הארגון (Mars One Space Project – מוסד ללא כוונת רווח), באס לאנסדורפ (Bas Lansdorp) צופה כי 500 אלף אנשים יגישו מועמדות בנסיון להשיג את אחד מארבעת המקומות הנחשקים על החללית.


בינתיים, שבוע בלבד לאחר ההשקה, "רק" 20 אלף אנשים הגישו מועמדות לפרוייקט.

אין כל צורך בנסיון קודם, והדרישות מאפשרות גם לאנשים מבוגרים להגיש מועמדות, כל עוד הם בריאים.

פני כוכב מאדים. סופות חול ואבק בקנה מידה עצום, קור כלבים, אה, ואין אוויר

600 מהאנשים שהגישו מועמדות הם מסין. זהו מספר עצום אשר לא רק מייצג את גודלה של סין ביחס לאוכלוסיה העולמית, אלא גם מעיד על הרצון העז של הסינים כיום למצוא חיים במקום אחר, כמו גם על זיהום האוויר והסביבה הגבוהים ששוררים בעריה הגדולות של סין.

לפחות אחד מהמועמדים ציין כי ישמח לחיות בסביבה בה האוויר נקי יותר מאשר בארצו.

לאחר הסבבים הראשוניים, מספר המועמדים ידולל ויירד עד לאסופה של 24-40 מועמדים, שכולם יעברו אימונים מלאים לקראת היציאה לחלל המתוכננת ל-2023. ארבעת האסטרונאוטים ייבחרו לבסוף בהצבעת הצופים.

סדרי הגודל – כדור הארץ גדול בערך פי שתיים מאשר מאדים, ורובו מכוסה במים

מעבר לדרישות הרפואיות והפיסיות, התכונות הנדרשות עבור המועמדים האידיאליים לפרוייקט הן עמידה, הסתגלות, סקרנות, יכולת לבטוח ויצירתיות/יכולת אלתור.

ההיענות הגדולה ההתחלתית בהחלט מעוררת התפעלות ואף תמהון. האם כל כך הרבה אנשים מעוניינים לעזוב את כוכב הלכת שלנו, בעל כל כך ידידותית (אולי בין היחידות) לחיים אורגניים, כדי לנסות את מזלם בכוכב עוין כל כך כמו מאדים?

בהנחה שיגיעו בשלום, כך תיראה המושבה שתיבנה על פני מאדים

המייסדים לא מדגישים את הדבר, אך המסע צפוי להיות בכיוון אחד בלבד.

הנוסעים אמורים להקים במאדים את המושבה האנושית הראשונה. הישג ענק לכל הדעות, וכזה שדורש משאבים ותכנון לא מבוטלים. לאחר המסע הארוך, ובהתחשב בעלות הגדולה הצפויה, אין צפי כי החברה תממן את עלות החזרה של מי שיהיה מעוניין בכך.

הדמיית חדר במושבת מאדים החדשה

הפרוייקט מתוכנן לרוץ כשנתיים בצורה של תחרות טלוויזיונית מצולמת ומשודרת מסביב לעולם, במהלכה הצופים יעזרו לבחור 24 מועמדים מבין המשתתפים. כל המועמדים חייבים להיות מעל גיל 18, בגובה מינימלי של 157 ס"מ, ובעלי ראייה מושלמת ותקינה (6/6).

לאחר הסינון על ידי הקהל, המועמדים יעברו 6 עד 8 שנות אימונים אינטנסיביים, ויחולקו לקבוצות בנות ארבעה משתתפים, שיתאמנו יחדיו בסביבה מדומה של תנאי המחיה על מאדים. הקהל יחליט גם על ארבעת המועמדים הסופיים.


האם יש לכם מה שצריך בשביל להקים מושבה על המאדים? או למות תוך כדי נסיון?
האם אתם הייתם מוכנים לקחת את הסיכון הבלתי מבוטל הזה ולצאת למסע שסופו אינו ידוע? להפרד ממשפחותיכם, מכל מי שאתם מכירים, כדי להסגר עם שלושה אנשים זרים ולהתחיל מושבה על כוכב חדש ועוין?

קשה לומר מה גורם לאדם לקחת את הסיכוי הקטן להצלחה והסיכוי הגדול למוות, וללכת עם זה עד הסוף. בתחילה חשבתי שזהו וודאי אתגר שימשוך אנשים בעלי דחף התאבדותי, אך לפי מספר אנשים שהתראיינו באתר (כל מועמד מתבקש להעלות קטע קצר ולהסביר מדוע הוא מועמד טוב למשימה), הדחף העיקרי הוא רצון לשינוי ואופי הרפתקני.

מארצנו הקטנה, נכון לעכשיו, יש רק מועמד אחד. כל מועמד משלם סכום קטן עבור הזכות להגיש מועמדות. הסכום תלוי בארץ המוצא שלו ומווסת כדי שיהיה נמוך ולא יהווה מכשול למי שמעוניין. (לסינים לדוגמא, הסכום עומד על 11 דולר – פחות ממחירו של כרטיס קולנוע)

האם אתם הייתם מוכנים לקחת את הסיכון ואת הסיכוי להצלחה ולעלות על טיסה שכזו? ספרו לנו בתגובות!


12
הגב

avatar
ירח אפל
ירח אפל

לא הבנתי את הקטע עם סין
סך הכל הגישו 20 אלף מועמדות
מסין הגישו 600 מועמדות
כלומר רק 3 אחוז

בסין חיים כחמישית מאוכלוסיית העולם
אז איך מספר המועמדיםן מסין הוא עצום?

Mandheling
Mandheling

פודקאסט רלוונטי:
http://www.ranlevi.com/2012/09/28/ep117_terraforming/

מעניין מאוד לדעתי

mulderfox
mulderfox

1 – זו כמות עצומה בהתחשב בכך שזה שבוע

3emi
3emi

הזוי
לא יתממש
לא יגיעו לשם גם אם ירצו
ואם יגיעו ישתגעו תוך תקופת זמן קצרה ביותר של ימים שבועות וימותו יהרגו
הם מנסים להחליט ולשפוט שהם יעמדו בזה
אבל אין להם שום פרספקטיבה להגיע להבנה כזאת היות ומדובר בעולם אחר זר לחלוטין ואיך אפשר לנסות לדמיין במה נסיעה כזאת כרוכה שכל המוכר לאדם זה החיים על כדור הארץ

דובי770
דובי770

ל1
הגיוני יותר שכותב המאמר התכוון ל3000 אנשים מסין ולא 300 כפי שנכתב בטעות

GIL1974
GIL1974

מגניב ביותר ו..
הם יגיעו לשם ודוקטור הו יציל אותם.. ככה זה אמיתי 😉

rodnik
rodnik

אני מקווה שלתוכנית יהיה סוף טוב יותר מהסרט המפגר הזה "קונטאקט"

EGarchmorph
EGarchmorph

קטני אמונה שכמותכם!
למה להיות כל כך שליליים?
האם באופן ודאי ללא צל של ספק הכל יקרה כפי שמתוכנן? לא יודע, מה אני, חוזה עתידות?
אבל אני מאוד מתרגש מהיוזמה. בני האדם יותר מדי חשים את עצמם גיבורים גדולים דחוסים על הכוכב הקטן הזה. וצחוק צחוק, אבל המין האנושי יכול להמחק מזכרון היקום בשניות ספורות עם איזה אסרואיד תועה, וזה כבר קרה פעם אחת על כדור הארץ!
אז מה הסיבה שחלקיכם כל כך שליליים? "לא יקרה" "פרוייקט הזוי" "רעיון טפשי" האנושות נידונה לאבדון עם אנשים כמוכם בעמדות משפיעות, מזל שהכי רחוק שתגיעו זה להיות לוחמי מקלדת. אנחנו צריכים יותר יוזמות מרחיקות לכת כמו אלה, גם כאלה שנידונו לכישלון! ואילו רק בשביל להרים את המבטים שלנו מהצלחת של אנשים אחרים בעולם הצפוף שלנו למעלה אל יקום האפשרויות האינסופיות.
צאו שניה מראיית השחורות שלכם ולפחות תכירו במשמעות ההסטורית של מושבה מחוץ לגדור הארץ.
אני לא מאמין שאני באמת צריך להגיד את הדברים האלה, במיוחד שבהסטוריה האנושית יש לנו פרק אחד כבר על משימה בלתי אפשרית להגיע לגוף אסטרונומי מחוץ לכדור הארץ, והתוצאות המרחיקות לכת שלה.

אגב, טל לוי, שמתי לב שמעטות הכתבות שאתה לא מגיב בהם, לפעמים סתם תגובה למען התגובה. בדרך כלל אני מחליק, אבל בחייך, תקרא את תוכנית הפעולה של הפרוייקט, הם מדברים על 4 אנשים חדשים למושבה כל שנתיים. מה רצית, שיבנו מגה חללית שתטיס אלף למאדים במכה? ומה זה אסטרונאוטים? קראת יותר מדי "המשחק של אנדר" אם אתה חושב שמתחילים לאמן אותם מגיל 4. אסטרונאוטים אלה אנשים צעירים, בערך בגיל של מגישי המועמדות, שנבחרים עם פי נתנים שכליים וגופניים גבוהים, כמו גם התאמה פסיכולוגית, ועוברים כמה שנים של אימונים. איך זה שונה בדיוק מהפרוייקט? כי לא תפור להם נאסא על החולצה? כי חברה פרטית מממנת את זה? או כי סתם התאים לך בשביל לרשום תגובה למען התגובה שוב?

Dandy23
Dandy23

גם אני לא הבנתי משהו בקשר ל"אוויר הנקי"
איזה אוויר בדיוק
יש בכלל במאדים אטמוספרה?

אכן מדובר באנשים או עם דחף התאבדותי
או רפי שכל
או מעריצים גדולים של "זיכרון גורלי"

אנונימי
אנונימי

זה יכולה להיות התיישבות ראשונית ללא התאבדות
אם כל מדעני כדור הארץ ישלבו מחשבה אפשר למצוא פתרונות טכנולוגים שיאפשרו ל4 האסטרונאוטים את היכולת להתקיים במאדים עד שתגיע המשלחת הבאה עם טכנולוגיה יותר מפותחת ויותר משאבים !
על החללי שתנחת שם במאדים צריך :
א.מערכת יצירת אנרגיה על ידי פאנלים סולארים או כור גרעיני קטן !
ב.מערכת סינון נוזלים שמאפשרת לנוזלים שנפלטים בדרכים הרגילות מבני אדם להסתנן ולחזור שוב כמים !
ג.מערכת שתאפשר חקלאות מהירה בהידרופוניה על מנת להאכיל את האסטרונאוטים ולאחר מכן בעזרת סעיף ב תאפשר שוב חזרה של נוזלים על מנת ליצור שוב את הירקות למאכל במחזוריות
ד. אם כבר האסטרונואטים מתקיימים במבנה עראי על פני המאדים שיתחילו לבנות תשתית לחללית המחקר הבאה שתגיע ובכך לבנות תשתית להתיישבות
ה. בדיקות גאולוגיות של חלליות מחקר מהעבר הראו שיש קרח בקטבים של המאדים דבר זה לא ידוע אם נכון או לא אבל במידה וכן
נחיתה ליד הקטבים תאפשר ליקוט הקרח על ידי חציבה והחזרתו אל הבסיס שהוקם ושם הפיכתו למים ולחמצן בעזרת הטכנולוגיה הקיימת כיום !

אם ישלבו כוחות המעצמות אפשר ליצור משימה שלא תהיה חד כיוונית כי אם בכיוון אחד להתיישבות ולבניית בסיס להקמת יישוב קטן על המאדים !

mulderfox
mulderfox

תיקנתי את הטעויות בכתבה
תודה על ההארות והתיקונים. בעיקר ליאיר אבן אור מפייסבוק

mulderfox
mulderfox

ל-10 כמה הערות
אם תביט בתמונה שצירפתי של חדר בתוך המושבה המתוכננת, ניתן לראות גידולים הידרופוניים ברקע. בנוסף לכך, בתמונה שמראה את המושבה המתוכננת מבחוץ אפשר להבחין בלוחות סולאריים. עם זאת, אלה תכנונים כרגע, ועד 2023 הכול יכול להשתנות, ואף להתבטל.