תביעת מיליארדים נגד אפל והאייפד שלה – גם בארצות הברית?

מסתבר שהיצרנית הסינית פושטת הרגל Proview יצרה מכשיר בשם iPAD לפני למעלה מעשור. עכשיו אנחנו מגלים גם מה היה אותו אייפד קדמון

צוחק מי שתובע אחרון? בתקופה האחרונה ראינו איך אפל עולה לכותרות פעמים רבות לא בגלל מכשירים או שירותים חדשים עליהם הכריזה, אלא בשל מאבקים משפטיים חובקי עולם ובלתי מתפשרים כנגד מספר לא קטן של חברות בתחום, אשר נועדו להגן על שמות המותג, הפטנטים והקניין הרוחני שלה.
המאבק הבלתי נגמר כנגד חטיבת המכשירים האולטרה ניידים של סמסונג היא ככל הנראה המפורסמת שבהרפתקאותיה של אפל בבתי המשפט, שהביאה עימה הרבה כאבי ראש לענקית הקוריאנית עם עיכובים שונים וצווי המורים על הפסקת המכירה של מכשירים מסויימים, שהביאו בין היתר ליצירתן של גירסאות אלטרנטיביות למספר דגמים – כאלו שלא יעמידו את הפרת קניינה של אפל בסימן שאלה.

לא פעם מצאה עצמה החברה מקופרטינו גם על דוכן הנאשמים בעקבות תביעות כאלו ואחרות, אחתן מהגדולות שבהן מתנהלת עוד משנת 2009 בסין, היכן שנציגיה של חברת Proview, אשר הגישה בקשה לפשיטת רגל בשנת 2010, תובעים אותה על סך של כ-1.6 מיליארד דולר (סכום כלל לא פעוט, אפילו עבור חברה מגה מצליחה כמו אפל) בעקבות השימוש במותג האייפד (iPad) במדינה הקומוניסטית בה יש להם, לטענתם, זכויות בלעדיות עליו.
אפל הציגה הוכחות לפיהן רכשה את הזכויות על מותג האייפד מחברת הבת הטאיוונית של Proview בצורה חוקית וכשרה עוד אי שם בשנת 2001 (תמורת כ-35,000 פאונד בריטיים), אך בחברה הסינית טוענים מנגד שלא העניקו אישור למכירה וכי לחברת הבת לא היו הזכויות הדרושות לבצע עיסקה שכזו.
כמו כן, ב-Proview מתעקשים כי תביעת הענק כלל לא נועדה לרכב על גל ההצלחה האדיר של הטאבלט מבית אפל במטרה לנסות ולהושיע אותם מחובות הענק שצברו.

ה-iPAD המקורי וה-iMac הראשון של אפל. יש דמיון?

המחלוקת המשפטית המדוברת נמשכת כבר קרוב לשלוש שנים כאמור, אך בימים אלו אנו שומעים על עדכון מעניין, כשאנשיה של Proview חושפים כי בכוונתם לתבוע כ-2 מיליארד דולר מאפל גם בארצות הברית – ומציגים לעולם כולו מהו בדיוק אותו iPAD שהקדים את זמנו.
מסתבר שה-iPAD (ראשי תיבות ל-Internet Personal Access Device) של Proview, אשר השתייך לסדרה שלמה של מכשירי 'i' שונים מבית החברה, היה מחשב All-In-One מבוסס מסך CRT שמנמן שמזכיר את הדורות הראשונים של מחשבי ה-iMac.
פיתוחו של האייםד הסיני החל בשנת 1998 והוא הגיע אל החנויות בשנת 2000, מצוייד במסך 15 אינץ' בעל רזולוציה של 800×600 פיקסלים, מעבד במהירות 256MHz וזכרון RAM בנפח 32MB.
ב-Proview טוענים כי השקיעו כ-30 מיליון דולר בפיתוח המוצר, ומעריכים כי מכרו בין 10,000 ל-20,000 יחידות ממנו בין שנת 2000 לשנת 2009.

קשה להאמין שהיצרנית הסינית תצליח להגיע להישג משמעותי אם אכן תבחר לתבוע את אפל גם בארצו של הדוד סם, אך בכל זאת משעשע מאוד לגלות ש"אייפד" היה קיים עוד לפני שבאה אפל והפכה את השם והמותג הזה לאחד מה"חמים" והמצליחים ביותר בעולם הטכנולוגיה אי פעם.
עם זאת, לא מן הנמנע שבחברת הענק יצטרכו לשלשל בעתיד לא מעט מזומנים לכיסה של Proview, בתקווה לשים סוף לפרשה גם בסין עצמה.
נמשיך לעקוב בעניין אחרי "מלחמת האייפד" המתחדשת הזו.