שוק הכוננים הקשיחים מחלים, אט אט

דיווח: היקף ייצור הכוננים הקשיחים יגיע לכ-80 אחוז מזה שהיה לפני ההצפות בתאילנד במהלך הרבעון הנוכחי. המחירים ישארו גבוהים יחסית לאורך כל שנת 2012

אם ביקשתם להרחיב את נפח האחסון במחשבכם מתישהו במהלך ארבעת החודשים האחרונים – כנראה שלא צריך להסביר לכם על השטפונות שפקדו את תאילנד, כי את התוצאות חשתם כבר בגזרת הארנקים שלכם.
ההצפות ההיסטוריות בסוף השנה שעברה גרמו לנזק של מיליארדי דולרים למדינה האקזוטית חביבת הישראלים, והביאו בין היתר לפגיעה קשה במפעליהן של יצרניות הכוננים הקשיחים Western Digital וטושיבה ולפגיעה במפעליהן של מספר יצרניות רכיבים מרכזיות בתחום.
התוצאה? מחסור עתידי צפוי ובלתי נמנע שהביא לנסיקת רף הפאניקה ולעליית מחירים מסחררת.
עתה, השאלה הנפוצה ביותר בתחום הכוננים הקשיחים היא מתי סוף סוף יפסיקו המחירים להזכיר את שנת 2009 או 2010, ויתחילו להזכיר קצת יותר את שנת 2012.

לא בטוח שלמישהו בעולם יש תשובה מדוייקת לשאלה זו, אך לנו יש דיווח חדש עבורכם שכמו רופא מסרט קומדיה קלישאתי מציע חדשות טובות – וחדשות קצת פחות טובות.
החדשות הטובות הן שייצור הכוננים הקשיחים מתחיל לחזור לעצמו ולצבור תאוצה – גורמים בשוק מעריכים כי היקף ייצור הכוננים העולמי עבור הרבעון הראשון של שנת 2012 (זה שיגמר בסוף חודש מרץ הקרוב) יעמוד על כ-140 עד 145 מיליון יחידות, שהם אמנם רק כ-80 אחוז מ-175 מיליון הכוננים שיוצרו ברבעון לפני השטפונות בתאלינד, אך עדיין מהווים שיפור לא קטן לעומת 120 מיליון הכוננים שיוצרו ברבעון האחרון של שנת 2011, בשיאו של המשבר.

אותם מקורות מעריכים כי במהלך הרבעון השני של 2012 ייצרו כלל החברות בשוק הקשיחים כ-160 מיליון יחידות, כ-90 אחוז מן ההיקף של טרום ההצפות, ובמהשך השנה יחזור הייצור למספרים שאיפיינו את אמצע שנת 2011 באופן מלא.
אופטימיות זהירה? יש, אך בעיה מרכזית אחת נותרת בעינה – מה עם מעל ל-100 מיליון היחידות שעדיין "יחסרו" בשל הייצור המשובש.
פער משמעותי בין הביקוש להיצע יוותר גם לאחר החזרה לייצור בהיקף "מלא", ולמעשה יחייב את יצרניות הקשיחים להמשיך ולהגדיל את מספרי הייצור הלאה לפני שנוכל להגיע למצב של נורמליזציה וחזרה אמיתית לשגרה בשוק.

הפער המדובר, בצירוף הערכות ריאליות לפיהן שחקניות עסקיות ויצרניות מחשבים מורכבים ש"נכוו" קשות מהמחסור הפתאומי יהיו מוכנות לחתום על חוזי אספקה ארוכי טווח עם חברות הכוננים הקשיחים במטרה לנסות ולהבטיח אספקה שוטפת גם בעת משברים דומים בעתיד, מביאים לחלק הפחות אופטימי בדיווח, לפיו מחירי הכוננים יוסיפו להיות גבוהים בכ-30 עד 40 אחוז מן המחירים שלפני ההצפות בתאילנד – אמנם מדובר בשיפור לא קטן לעומת המחירים הכפולים שאנחנו רואים בשווקים בארץ כיום, אם כי מי שקיווה לחזרה מלאה לשגרה כנראה יתאכזב בכל זאת.

אנחנו בהחלט מקווים שאכן נזכה לחוש בירידת המחירים היחסית הזו גם בישראל, ומקווים עוד יותר שלא ניתקל בעוד "הפתעות" לא נעימות שכאלו בשוק הקשיחים בעתיד. נמשיך לעקוב אחר ההתפתחויות ולעדכן אתכם.