קוואלקום רוצה לחקות את המוח האנושי ב-2014 • HWzone
סמארטפוניםטכנולוגיה

קוואלקום רוצה לחקות את המוח האנושי ב-2014

Qualcomm Zeroth היא סדרת המבוססים על עצביות והמוח האנושי

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


קוואלקום, הידועה בתור אחת מיצרניות מעבדי ARM הגדולות בעולם, מסתכלת קדימה ומכריזה על סדרת מעבדים חכמים המחקים את המוח האנושי ומערכת העצבים אשר תצא במהלך 2014, במטרה ללמוד כיצד מוחות ביולוגיים מתייחסים למידע ומעבדים אותו.

המנהל הטכנולוגי (CTO) של קוואלקום, מאט גרוב (Matt Grobe) סיפר שהחברה, יחד עם תאגיד Brain, המתמחה באלגוריתמים מורכבים המחקים את פעולת העצבים האנושיים, עבדו באופן צמוד בשנים האחרונות בכדי לפתח עיצוב כמו גם פלטפורמת תוכנה מתאימה לחיקוי פעולת המוח האנושי.

החומרה ה"ניורומורפית" מקבלת השראה מיצורים ביולוגיים – שונה לחלוטין מזו שבשימוש כיום – ומסוגלת לפתור בעיות ברמה שונה לחלוטין מאשר החומרה הסטנדרטית והמוכרת. היא באמת עושה שימוש במבנים פיסיים שנבנו על פי ניורונים אמיתיים, ועובדת באופן מקבילי ומבוזר", כך צוטט גרוב בירחון הטכנולוגיה של MIT.

כך מתכננת לחקות את המוח האנושי – באמצעות מודלים מורכבים של ניורונים

גרוב הוסיף, "מה שאנחנו מחדשים כאן, זו היכולת לבנות מספר גדול של מבנים אלה על סיליקון. הכלים שאנו יוצרים מאוד מתוחכמים. והתוצאה שאנו שואפים אלה היא מכונה שמסוגלת ללמוד, וניתן לתכנת אותה ללא שימוש בשפת תוכנה – אלא בדיוק כפי שאתה מלמד את הילד שלך"

השם שניתן לסדרת המעבדים – Zeroth – לקוח מספרי המדע הבדיוני של הסופר המנוח אייזק אסימוב, ומתייחס לחוק זירות' (Zeroth) אשר אוסר על לפגוע באנשים אם ישירות או בעקיפין.

מעבדי זירות' מיועדים להשיג שלוש מטרות שאפתניות במיוחד:

 1. למידה בהשראה ביולוגית (בדומה לבעלי חיים)
 2. לאפשר למכשירים לראות ולהבין את העולם כפי שאנשים יכולים
 3. יצירה והגדרה של יחידת עיבוד ניורונית – NPU

כל אחת מהאפשרויות הללו מקפלת בתוכה עולם של בעיות, שאלות, וקשיים.

המעבדים החדשים יעבדו באופן מקבילי מורכב אך לא יחייבו ידע בתכנות מסורתי

קוואלקום מכוונים להביא את החומרה שסובבת אותנו לנקודה שבה התקשורת בין אדם למכונה תהפוך לטבעית ותאפשר אימון של מכשיר לאינטראקציה והתנהגות כמו-אנושית.

יצרנית השבבים עושה שימוש בידע של מדעני מוח ומודלים מתימטיים שמתארים את התנהגות הניורונים הביולוגיים במוח אנושי בכדי לאפיין פעולות כגון משלוח, קבלה ועיבוד של מידע ביחידות העיבוד מבוססות זירות' אשר ייוצרו בעתיד. בכדי להגיע לכך, הם ישכפלו את האותות החשמליים (קפיצות זרם) שנוצרים על ידי ניורונים כאשר סף מתח מסוים נחצה. שיטה זו נקראת (SNN (Spiking Neural Network, והיא אחת מהשיטות היעילות ביותר הידועות לצורך קידוד ושידור של מידע במוח שלנו. מתכוונים ליישם יכולת זו בסמארטפונים ומכשירים חכמים אחרים בעתיד.

הסרטון מתאר כיצד המעבד המדובר עובד במציאות. הרובוט מכיל גרסה מוקדמת של המעבד המדובר, והמדענים נתנו למכונה ללמוד בעצמה. הרובוט עושה שימוש בלמידה מבוססת דופאמין – או במילים אחרות – חיזוקים חיוביים – כדי ללמוד ולשפר את רמת ההבנה שלו.
המגמה שעליה רוכבים בקוואלקום אינה חדשה לחלוטין. אחד מהפרוייקטים המסקרנים ביותר כיום נקרא "פרוייקט המוח האנושי" , אשר החל רשמית לפני שמונה ימים (8 לאוקטובר) בשוויץ, ומתכנניו שואפים לדמות את המוח האנושי על כל מורכבותו באמצעות מחשב בעל עוצמה ומורכבות שטרם הושגו עד כה. הפרוייקט מערב 135 נציגים של 135 גופים מדעיים, בעיקר באירופה, ובעל תקציב דמיוני כמעט של כמיליארד לירות שטרלינג. השגת המטרה הסופר-שאפתנית הזו תפתח צוהר לטיפול במחלות מורכבות, ניסויים שלא התאפשרו בעבר מסיבות אתיות, ועוד ועוד.
האפשרויות הן מעבר לדמיון. אבל בשביל לפשט מעט: דמיינו לעצמכם מצב, שהסמארטפון שלכם באמת מתקשר איתכם, מבין מה שאתם אומרים ומנהל איתכם שיחה. הוא מסוגל לקלוט אם אתם כועסים, עצובים או שמחים, ולשנות את הגישה שלו בהתאם. כיום ניתן "לדבר" אל המכשיר ה"חכם" רק ברמה של חיפוש ופקודות פשוטות, אבל בעוד כמה שנים, ייתכן שנוכל לעשות הרבה, הרבה יותר.

האם נוכל לדבר עם המכשירים שלנו בעתיד ולצפות שבאמת יבינו אותנו ואף יצפו את צרכינו? האם נוכל לסמוך עליהם שלא יהפכו למרושעים? שתפו אותנו בדעתכם בתגובות!


תגיות

7 תגובות

 1. בזבוז של כסף, זה יפגע בנו.
  ישנם המון מאמרים שמצביעים על כך
  שהזמן יעשה אותנו בעלי טכנולוגיה "חכמה" יותר.
  זה כמובן יביא את המכונה לבקשה (בהתחלה)
  להיות שוות ערך, ולא רק מכונה.
  עם ההמשך ויכולת האינטיליגנציה שלה רק תגדל, ועם זאת גם היא תשלוט בעולם.
  משווה פשוטה, שה-דרך אליה, קשה בטירוף.

 2. זה כמו בשליחות קטלנית!
  קוואלקום היא סייברדיין?

  אגב, חוק ה-0 של הרובוטיקה ע"פ אסימוב אומר ש"לא יפגע רובוט לרעה באנושות ולא יניח, במחדל, שהאנושות תיפגע", כלומר, גם אם זה אומר לעבור על החוק הראשון של הרובוטיקה ולהרוג אדם כלשהו.

 3. יאפשר לנו להפסיק
  להרוג בכבישים, ויסיר את המגבלה בתקשורת בינינו, השפה.

 4. "פרוייקט המוח האנושי"
  "פרוייקט המוח האנושי" יהיה מהפכני הרבה יותר מכל דבר שהכרנו בעבר , הוא יכניס אותו באופן הכי מוחשי לעידן בו חיי נצח ועוד דברים שנראו לא אפשריים לאפשריים .

  אנו חיים בעידן מופלא שכמו לא היה מעולם אך הסכנות בו יהיו גדולות ממה שהכרנו.

 5. גימיק
  המעבד מחקה את המוח האנושי כמו שסירי מחקה מזכירה אנושית.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close