צפו: הדגמה מעשית ראשונה לעידן הבא של התחבורה

במקביל לשמועות על כך שחוזה הטכנולוגיה עשוי להתחיל לפתח אותה בצורה מסחרית, חברת One מציגה לנו ריצת ניסוי עם מהירויות של מעל ל-300 קמ"ש

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


גם אם לא בדיוק מעניינת אתכם כיום, סביר להניח כי אם יכולנו להבטיח לכם הגעה מבאר שבע לתל אביב (ומכל מקום אחר ברדיוס של מאות קילומטרים מגוש דן) בתוך דקות ספורות, המצב היה משתנה – וזה פחות או יותר מה שעומד בבסיסו של קונספט ה- לבניית "צינורות תנועה" בוואקום יחסי שיצמצם משמעותית את התנגדות האוויר ויוכל להוביל נוסעים ממקום למקום ביעילות ובמהירויות אדירות באמצעות רחיפה מגנטית.


רעיון ה- הבסיסי נהגה בידי היזם אילון מאסק והופץ בחופשיות לכל דורש בתקווה כי יקומו מספיק חברות שיוכלו להפוך אותו למציאות, וזה אכן מה שקרה – כשאת הפירות הראשונים של מהלכים אלו אנחנו מתחילים לקבל עכשיו.

אחת מהחברות המתקדמות ביוּתר בפיתוח טכנולוגיית ה- עונה לשם One – והיא מכריזה כעת כי הצליחה להשיג מהירות תנועה מרשימה למדי של כ-309 קמ"ש בהתבסס על מסלול ניסוי ייעודי באורך של כ-500 מטרים ובהתבסס על אב-טיפוס קפסולת נסיעה אשר עשוי מסיבי פחמן.

לטענת המפתחים מהירות הנסיעה הוגבלה למעשה רק באורכו של המסלול הזמין (מרחק הבלימה הנדרש עבור קרון הנסיעה עמד על כמעט 150 מטר), כאשר מסלול ארוך יותר עשוי היה לאפשר קבלת מהירויות נסיעה של כמעט 1,100 קמ"ש, שכבר היו הופכות לשיא חדש בתחבורה קרקעית ומאפשרות לגמוע את המרחקים המאפיינים את ארצנו הקטנה בתוך כמה דקות בלבד, כאמור.

אלו הם צעדים קטנים, אך מדהים לראות איך חזון חדשני כמו זה מתקדם אט-אט ליישום אמיתי

הניסויים של One עתידים להמשיך בעתיד הקרוב גם במדינות אחרות מחוץ לארצות הברית, במקביל לנסיונות לקבל הסכמים ומימון לבניית מסלולי תנועה מעשיים בין מיקומים מרכזיים ברחבי העולם – אך מה שבאמת עשוי להזניק את הטכנולוגיה קדימה הוא בראש ובראשונה התערבות אפשרית מצד מאסק בכבודו ובעצמו, שלא היה פעיל יתר על המידה עד עכשיו.

לפי דיווחים עדכניים, מאסק מתכנן לנצל את המיזם המסקרן הטרי שלו, The Boring Company (שנוצרה לשם טכנולוגיות כריית מנהרות מהירות וזולות), בכדי לקבל אישורים רשמיים ליצירת עורקי ייעודיים ברחבי ארצות הברית, אשר לכאורה יוכלו לשמש את אותם מיזמים נוספים אשר מפתחים את קרונות הנסיעה וטכנולוגיות ההנעה, כדוגמת One ו- Transportation Technologies.

החברה החדשה של מאסק ממש לא משעממת, ועשויה להפוך לחלק חיוני ומרכזי בהגשמת החלום לאמצעי תחבורה עממי במהירות חסרת תקדים

אז האם בעוד עשור מהיום נוכל לנוע ממקום למקום בקצבים שגבוהים פי 10 מאלו הזמינים לנו היום? כנראה שהסיכויים לכך הם בלתי מבוטלים, לשמחתנו.