פייסבוק, תממני אותי בבקשה

התוספת החדשה עבור הרשת החברתית הגדולה ביותר תאפשר לכל אחד לפצוח במסע גיוס כספים בסגנון GoFundMe

אחרי כל התוספות שנועדו להתחרות בסנאפצ'ט, וגם Twitch, בפייסבוק החליטו כי הגיע הזמן לקרוא תיגר גם על תחום קצת פחות נפוץ, אך לא פחות מעניין ובעל פוטנציאל – , ובפרט שנועד למטרות צדקה של אנשים אחרים ברשת.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


בדומה ל-Headstart הישראלי ו-GoFundMe האמריקאי, בפייסבוק יציעו שילוב באופן מדורג (תחילת למשתמשים בארצות הברית שהם בני 18 ומעלה, ובהמשך גם למשתמשים בכל רחבי העולם) של יכולת ליצור קמפיינים למימון מקוון של צרכים אישיים חשובים – סיוע בתשלום על טיפולים רפואיים, סיוע בתשלומי שכר לימוד, סיוע לכיסוי חובות עבור אלו שמתקשים לעשות זאת באופן עצמאי ועוד, כל זאת תוך קישור לחשבון הפייסבוק של המשתמש (במקום לפרופיל 'גנרי' אותו יוצרים לעצמם המשתמשים בפלטפורמות המקבילות), אשר יאפשר לבקשה להגיע להיקף רחב ומגוון הרבה יותר של אנשים תודות לפופולריות הענקית של הרשת החברתית, וגם יאפשר לתורמים הפוטנציאליים להתרשם באופן איכותי יותר מאורח החיים של המבקש ולהחליט האם ראוי לסייע לו או שלא ממש.

חברים – בואו לתרום לחברים שלכם

התוספת החדשה מגיעה כשנתיים אחרי שבפייסבוק פתחו את האפשרות לעמודי חברתיים מאומתים של עמותות ללא כוונות רווח לקבל תרומות דרך הפלטפורמה, ולמרות שבחברה מגדירים זאת בתור מיזם התנדבותי – 6.9 אחוזים מכלל סכום התרומות שיגוייס ו-30 סנט מכל תרומה ותרומה עדיין ילכו לטובתם, לצורך שיתוף עם אמצעי הגיוס והסליקה המקוונים, מנגנונים לאימות ומניעת זיופים וכדומה, מה שעדיין מציג עדיפות קלה על פני התנאים של אותו GoFundMe שנחשב לאתר אשר החל את כל הקונספט.

האם בעתיד נראה גם אפשרות לגיוס כספים עבור מיזמים מסחריים, בדומה לקיקסטארטר ו-Indiegogo? כנראה שזה משהו שלא ניתן לפסול אותו על הסף

לא נופתע אם באחד מהשלבים הבאים בהתפתחות הפלטפורמה תתווסף אליה גם היכולת ליצור עצומות מקוונות באופן מובנה, בדומה לשירותים שמעניקים אתרים כגון change.org – אחרי הכל, המטרה המוצהרת של היא להוות מעין מיקרוקוסמוס חברתי כלל-עולמי, ואין משהו שיכול לתרום לתחושת אחדות ושייכות יותר מזעקות דיגיטליות עבור מטרה אחת מאוחדת כלשהי.

האם GoFundMe נמצא בצרות, כשגוף ענקי כמו החליט לשים לו למטרה לנצח אותו במשחק שהוא עצמו המציא?

נהדר או מיותר? זה ככל הנראה תלוי במערכת היחסים שלכם עם האימפריה של מארק צוקרברג – האם היא צינית ומתרחשת רק בלית ברירה, או שיש לכם אהדה אמיתית לאותה פלטפורמה שמאפשרת לכם להתעדכן בכל מה שהחברים והמכרים עושים בכל רגע נתון של חייהם.