פוביית האינטרנט האלחוטי מכה שנית • HWzone
טכנולוגיה

פוביית האינטרנט האלחוטי מכה שנית

מדוע בעידן שבו לכל אדם יש בכיס עם גישה אלחוטית לרשת האינטרנט, עדיין קיים פחד בלתי מוסבר מרשתות Wi-Fi?

במסגרת דיון שנערך ביום שלישי האחרון (30/6/2015) בוועדת החינוך של הכנסת, דרש יו"ר הוועדה – ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) – לבטל את תוכנית הטאבלט לכל תלמיד (BYOD).

דרישה זו באה בעקבות מחאה קולנית של הורים מהוד השרון הפועלים נגד יישום תוכנית ה-BYOD בבתי הספר בעיר.  במסגרת תוכנית זו לכל תלמיד יש או טאבלט אישי הצמוד אליו לאורך כל שעות הלימוד בבית הספר וגם מחוצה לו.  הביקורת מושמעת בשלל רחב של מישורים – פדגוגיים ובריאותיים – וכרגיל בדיונים מסוג זה עולה נושא השימוש ב-WiFi בבתי ספר והחשש מפני "הקרינה" הנובעת מכך.

פוביית "הקרינה מאינטרנט אלחוטי" אינה חדשה ובהקשר הפדגוגי היא צצה ועולה מדי פעם. כך למשל בשנת 2012 פירסם משרד החינוך, בשיתוף עם משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה, דו"ח הממליץ לאסור על השימוש באינטרנט אלחוטי במסגרת בתי הספר.  בעקבות ביקורת שהושמעה כנגד הדו"ח, הוא עבר רוויזיה והגרסא העדכנית שלו מציגה גישה הגיונית ומעשית יותר כלפי הנושא.

nby1

במסגרת המדיניות הנוכחית ממליץ משרד החינוך, לרשויות המקומיות ולבתי הספר, לבצע את היישום של אינטרנט אלחוטי תוך נקיטת "זהירות מונעת" המעדיפה שימוש בטכנולוגיות קוויות, אך בניגוד לעבר הוא אינו אוסר על שימוש בטכנולוגיות אלחוטיות.  מעיון בפרטי המסמך המעודכן ניכר שהמשרד מכיר ביתרונות של טכנולוגיות אלחוטיות ומבין שקרינה מהתקני WiFi היא שולית לעומת מקורות קרינה אחרים – מתקני חשמל, טלפונים סלולריים, ציוד אלקטרוני וכד'.

המדיניות העדכנית של המשרד המתירה, בסייגים שונים, התקנת אינטרנט אלחוטי בבתי הספר הביאה את "הנהגת ההורים הארצית" וגופים נוספים אחרים להגיש עתירה כנגד משרד החינוך (בג"צ 6269/12). במסגרת העתירה ביקשה הנהגת ההורים הארצית לכפות על משרד החינוך לחזור למדיניות הקודמת ולהורות לבתי הספר להימנע מליישם תקשורת WiFi וחיבור לאינטרנט, במקרים שבהם לא ניתן לפרוס קווית.

עוד מ-NetCHIEF

לפני כחודשיים דחה בג"צ את העתירה וקבע שלמרות שפריסה של אלחוטית חושפת את התלמידים למידה מסוימת של קרינה אלקטרומגנטית בלתי מייננת, אין מקום להתערב בהחלטה של המשרד.  הבג"צ קבע כי משרד החינוך בחן את הנושא על פי קריטריונים מקצועיים מקיפים ושהמדיניות הנוכחית שהמשרד מתווה, מאזנת בין "הנזקים האפשריים" ו-"הצרכים הפדגוגיים" הנדרשים במאה ה-21.

ההחלטה של הבג"צ נשענת על העובדה שכמעט לכל תלמיד בבית הספר, ובוודאי לאנשי הצוות העובדים בו, יש היום טלפון חכם הכולל חיבור קבוע אל האינטרנט.  מכשירים אלה פולטים בדרך כלל קרינה בעוצמה הגבוהה בהרבה מזו של חיבור WiFi – האם יעלה על הדעת לסלק ממתחם בית הספר את כל המכשירים הללו?  חברי הוועדה וההורים מעדיפים להתעלם מעובדה זו, נטפלים ליישום של בבית הספר ושוכחים שכמעט בכל בית בישראל יש מקור קרינה כלשהו – נתב , טלפון חכם, טאבלט או טלפון סלולרי.

במקום להתמודד עם הנושא באופן רציונאלי, מעדיפה וועדת החינוך להיכנע ללחץ פופוליסטי ובמקום לקדם את החינוך והתלמידים בישראל אל העידן הדיגיטלי, מחזירה אותו לעידן הטרום טכנולוגי.  מן הראוי שהוועדה המכובדת תזמן לדיוניה גם בעלי דעות אחרות ותשמע על האופן בו אלפי תלמידים בראש העין ובבת-ים לומדים, זאת תוך שימוש שוטף באמצעים פדגוגים עדכניים הכוללים מחשבים , ספרים אינטרקטיביים, לוחות חכמים ואינטרנט .

ב-NetCHEIF תוכלו למצוא סקירות ומדריכים נוספים בנושאי נתבים ורשתות ביתיות

תגיות
Back to top button
Close
Close