הכל על חלונות 10: הגירסה למובייל נחשפת, דפדפן חדש ועוד הפתעות

13 תגובות

כמו שהבטיחה, חשפה מיקרוסופט את העדכונים האחרונים למערכת ההפעלה 10 למחשבים, טאבלטים וסמארטפונים, עם חידושים כמו דפדפן חדש, חוצות מכשירים וגרסה למכשירים ניידים

Terry Myerson On Stage
מיקרוסופט מעדכנת את 10

מיקרוסופט מראה לנו את העתיד של חלונות. באירוע שקיימה היום ברדמונד שבוושינגטון, הציגה את החידושים האחרונים שכללה במערכת ההפעלה הנמצאת בפיתוח זה זמן מה, המיועדת לפעול על מספר גדול מתמיד של מכשירים.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


על פי מיקרוסופט, 10 מהווה את השינוי הגדול ביותר במערכת ההפעלה של החברה מאי פעם, עם הפיתוח של הליבה המשותפת שהיא קוראת לה "OneCore". ליבה זו מאפשרת ללב ליבה של מערכת ההפעלה לפעול על מחשבים נייחים וניידים, בנוסף לטאבלטים ולסמארטפונים. אפל יישמה שיטה כאשר חשפה את מכשיר האייפון הראשון, שעל פיה הריץ את הליבה של מערכת ה-Mac OS X, וכעת שואפת לעשות את האותו דבר.

מיקרוסופט מתכננת להציע את 10 בתור שדרוג חינמי לכל משתמשי 8 ו-8.1, עם האפשרות לשדרג בחינם למערכת חדשה זו בשנה הראשונה של זמינות גם למשתמשי 7. תחילה, נסתכל על השינויים שמיקרוסופט יישמה גרסה של 10 למחשבים נייחים וניידים.

Phone_Laptop
10 על גבי מחשבים, וסמארטפונים

השינוי הראשון שניתן להבחין בגרסה המעודכנת של 10 שמציגה מיקרוסופט באירוע הוא כמובן הממשק. לאחר מספר שינויים במספר גרסאות ששיחררה מיקרוסופט למשתמשים בתוכנית ה-Tech Preview, החברה החליטה להפריד את צורת הממשק לשני קטגוריות: מחשבים עם מסכים גדולים וטאבלטים וסמארטפונים עם מסכים הקטנים מ-8". מיקרוסופט ליטשה עוד יותר מספר אספקטים של ממשק המערכת, מבינהם ניתן למנות את שורת המשימות. השינויים שנעשו לשורת המשימות בגרסה המעודכנת של 10 כוללים אייקונים מופרדים יותר מבעבר עם פס אור המצביע על פתוחות (לעומת ריבוע זוהר בגרסאות קודמות של המערכת), עם תיבה ייעודית לחיפוש המשמשת גם כביתה של קורטנה (העוזרת הדיגיטלית האישית של מיקרוסופט), ושמחליף את כפתורי המולטיטסקינג והחיפוש הקודמים.

קורטנה משחקת תפקיד חשוב במערכת ההפעלה 10 של מיקרוסופט, אם זה במחשב, בטאבלט או בסמארטפון. כעת קורטנה מקשיבה לקול הפקודה של המשתמש, שנקבע ל-"Hey Cortana", אפשרות שאנחנו בטוחים שניתן לשנות ואף לבטל אם ברצונו של המשתמש שלא להפעיל זיהוי קולי בכל עת. כמו בשימושה ב- Phone, קורטנה יכולה למצוא מידע, לעקוב אחר נושאים שנקבעו מראש החשובים למשתמש האינדבידואלי, כל זאת עם סנכרון תמידי בין המידע שהיא לומדת על המשתמש בין כל מכשיריו.

גם תפריט ה-"התחל", אותו החזירה החברה למערכת בגרסה החדשה של , קיבל מתיחת פנים מכובדת למדי. כעת ניתן לקבוע את שקיפותו של התפריט כנגד שולחן העבודה, שינוי שאומנם נחשב קטן וחסר חשיבות במידה, אך מראה כי החברה בהחלט שמה דגש על ליטוש הממשק לאורך כל המערכת. אפשרויות הכיבוי וההדלקה של התפריט כעת נמצאים מעל לאריחים המוכרים, כאשר כפתור הנמצא מצידו של אפשרויות אלו מאפשר למשתמש להגדיל את תפריט ההתחל בכדי שיתפוס את כל שטח המסך, בדומה למה שמיקרוסופט הציגה במערכת ההפעלה Windows Phone 7 לסמארטפונים ושמיגרה למערכת 8. מצב זה ישים דגש רב יותר על האריחים החיים שמיקרוסופט כללה בעבר, כאשר מצב זה מתאים יותר לשימוש במסך מגע ולא למחשב נייח או .

win10_windows_startscreen2_web
תפריט ההתחל המחודש, עם האפשרות להגדיל או להקטין את שטחו בממשק

חלק מהרעיון המרכזי של מערכת 10 היא לאפשר לצרכנים להשתמש במערכת במגוון רחב של מכשירים, אם זה במכשירים עם מסכי מגע, ללא מסכי מגע, עם עכבר או בלי וכדומה. תכונת ה-Continuum שמיקרוסופט כללה במערכת החדשה מזהה את מצבו הקיים של המחשב (האם מחוברים מקלדת ועכבר או האם קיים מסך מגע), ותכונה זו קובעת את הממשק המתאים ביותר לשימוש באותו המכשיר. כך לדוגמה אם חיבר המשתמש מקלדת לטאבלט המריץ את מערכת 10, תזהה המערכת את שינוי ותשאל את המשתמש האם ברצונו להיכנס למצב "נייח", המחזיר את החלונות ואת תפריט ההתחל למצבם הרגיל, לו אנחנו רגילים במחשבים נייחים.

זוכרים את התפריטים שהופיעו מצידי המסך שמיקרוסופט כללה בחלונות 8? אז לא, הם לא חזרו, אך מיקרוסופט השתמשה במיקומים אלו בכדי למקם דברים אחרים מהמערכת, שצפויים להקל על השימוש היומיומי במערכת לכלל המשתמשים, מגע או לא. בהחלקת האצבע מצידו הימני של המסך (או גרירת העכבר לצד זה, כמו שנעשה בחלונות 8) ייפתח חלון ההתראות, אשר מופיע בגרסה הנוכחית (והכעת מיושנת) של 10 בתור חלון מזערי באיזור ההתרעות (שנמצא על ידי זמן המערכת).

כעת מרכז ההתראות לוקח חלק משמעותי יותר בממשק, המופיע בצידו הימני (או השמאלי, דבר שתלוי שפה) של שולחן העבודה ושתופס חלק שלם, ממש כמו אפליקציה המודבקת לצד. המרכז החדש (המסתנכרן עם מקבילו במכשיר הסמארטפון המריץ 10 של המשתמש) מציג התראות בצורה טובה יותר, עם האפשרות לבטל התראות בצורה סלקטיבית, ולא לפי התראות לאפליקציות שלמות בלבד. מרכז ההתראות החדש מאפשר גם לאפליקציות התומכות בכך להטמיע אפשרויות לפעול על אותן התראות, כך לדוגמה אפליקציית תוכל להציג תמונה שהמשתמש תוייג בה, והיא תאפשר לו לראות אותה בעת לחיצה על ההתראה, או אפילו להגיב ולשתף אותה, הישר מהמרכז המחודש. 

העוזרת האישית של מיקרוסופט, קורטנה, רצה על מחשב ועל סמארטפון 10

בתחתית מרכז ההתראות החדש מופיעים מספר כפתורי עזר שמאפשרים גישה מהירה לאפשרויות החבויות במערכת, כמו הפעלת או כיבוי "מצב טאבלט", שליטה על בהירות המסך, שליטה על האינטרנט האלחוטי, כניסה לאפשרויות ועוד. את כפתורים אלו ניתן להרחיב לקבלת מגוון רחב יותר של כפתורים המציעים גישה רחבה עוד יותר של אפשרויות, שוב, הישר במרכז ההתראות. בצידו השני של המסך מיקרוסופט הטמיעה את תכונת ה-Task Switch המחודש שהציגה בחלונות 10, כאשר כעת בגרירת האצבע, או העכבר, מצידו השמאלי של המסך ניתן מהר להיכנס למצב זה ולהחליף בין הרצות על המחשב, זאת לעומת תפריט האפליקציות המיושן שהחברה יישמה בחלונות 8.

גם לוח הבקרה של המערכת קיבלה מתיחת פנים, כאשר פה נוגעת בבעיה שעלתה מאז שהציגה את ממשק המטרו למסכי מגע בחלונות 8. בממשק זה הוסיפה תפריט ההגדרות, שבא לצד לוח הבקרה הקיים של המערכת, לשינוי הגדרות ואפשרויות במערכת בסביבה המותאמת לטאבלטים ולמסכי מגע. הטמעת שני תפריטים אלו במערכת אחת יצרה בלבול וחוסר הבנה בין המשתמשים, שחלקם בכלל לא רצו לפעול בממשק המותאם למגע, וההפך. כעת משלבת בין תפריטים אלו ליצירת תפריט הגדרות אחד, שמגיע עם ממשק מופשט ונקי הרבה יותר, ושמותאם גם למגע וגם לעכבר. 

גם השימוש בטאבלטים שופר, עם האפשרות לגרור מחלקו העליון לתחתית המסך בכדי לסגור אפליקציות, אפשרות שעובדת עם אפליקציות המותאמות למגע ועם אפליקציות רגילות. השימוש בהצמדת לצדדיו של הממשק קיים גם הוא, עם שיפור באפשרויות ההתאמה האישית לקביעת גודל החלון ושימושו.

Win10_Windows_Skype_Print phone_start

אפליקציית ההודעות המחודשת לצד דף הבית המשופר של 10 למובייל

לעומת אירוע החלונות 10 הקודם שקיימה מיקרוסופט, הפעם החברה הציגה את המערכת החדשה רצה גם על גבי מכשירי סמארטפון. שינויים ראשוניים שאולי תוכנו להבחין בהם, לעומת מערכת החלונות 8.1 שנמצאת על סמארטפונים אלו, מבינהם ניתן למצוא את האפשרות לקבוע רקע למסך הבית, עם שינויים גדולים יותר שנעשו למספר מפתח, הן למחשב והן לסמארטפון.

אם נחזור לרעיון המרכזי שמיקרוסופט מטמיעה עם מערכת ההפעלה 10, פה ניתן לראות בברור את ניסיונה של החברה לאחד בין מערכות המכשירים השונים בספקטרום. בגלל ליבת ה-"OneCore" המשותפת למחשבים, טאבלטים וסמארטפונים, פיתוח אפליקציות נעשה לא רק פשוט יותר, אלא גם אינטואיטיבי הרבה יותר. על פי מיקרוסופט, מפתחים כבר לא צריכים לשנות חלקים מהאפליקציה שלהם בכדי להתאימה למכשירים שונים, כאשר אפליקציה אשר פותחה לגרסה השולחנית של 10 תעבוד גם על סמארטפון המריץ את אותה מערכת ההפעלה, וההפך. דוגמה ברור לכך היא תפריט ההגדרות החדש שהטמיעה מיקרוסופט בחלונות 10, שמטבעה כלולה גם בגרסה של המערכת לסמארטפונים המפשטת את תפריט ההגדרות הקודם והמסורבל שהפריע למשתמשי Phone.

מיקרוסופט הציגה מספר חידושים לאפליקציות מוכרות, הן למחשב והן לסמארטפון, מבינהם ניתן למנות את אפליקציית המוסיקה Music שקיבלה מתיחת פנים גם היא. החברה ציינה כי בקרוב מאוד יוכלו משתמשי Music ומשתמשי שירות ה-OneDrive להעלות שירים ולאחסן אותם בענן בשביל שימוש רחב יותר בכלל המכשירים של המשתמש, בדומה לשיטה שגוגל מיישמת עם שירות ה-Play Music All Access. 

Win10_Windows_Photos_Print
אפליקציית התמונות החדשה של 10

בנוסף, מיקרוסופט הציגה מגוון של אופיס חדשות המיועדות לסמארטפונים ולטאבלטים קטנים (עם גודל מסך של עד 8"), המספקות חווית שימוש מלאה כמעט לחלוטין בהשוואה לגרסאות המלאות המיועדות למחשבים שולחניים. האפליקציות היחידות שהציגה מיקרוסופט הן Word, Excel ו-PowerPoint, כאשר בשלושתן ניתן לערוך, לצפות ולשתף מסמכים, מה שבהחלט מעצים את הפרודקטיביות של משתמשים על גבי .

אפליקציות נוספות שהוצגו באירוע ושנכתבו מחדש בכדי שיפעלו הן בסמארטפונים והן במחשבים כוללות אפליקציות דואר ולוח שנה חדשות, המציגות ממשק חדש ופשוט יותר מבעבר, בנוסף לאפליקציית אנשי קשר, שגם היא משותפת לכל מימדי המערכת, המזכירה בממשקה את העיצוב המחודש של גוגל לאפליקציית אנשי הקשר שבמערכת ההפעלה 5.0 לוליפופ. גם השימוש באפליקציות החדשות שופר, כך שלדוגמה ניתן למחוק אימייל על ידי גרירת האצבע מימין לשמאל, או לסמן אותו בתור אימייל חשוב, עם המחווה ההפוכה.

אך זה לא הרעיון היחיד שמיקרוסופט "השאילה" מגוגל. החברה הציגה אפליקציית תמונות חדשה, המסוגלת לסנן כפילויות של תמונות, בנוסף להעצמה אוטומטית של תמונות, בדיוק כמו שנעשה באפליקציית התמונות באנדרואיד ובשירות ה-Google+ של . בנוסף, האפליקציה יכולה למיין בעצמה את המשתמש באלבומים, אם נמצא מידע על מיקום, זמן ונושא התמונות, שוב, ממש כמו שגוגל עושה בפלטפורמה שלה. החברה גם עדכנה את אפליקציית ההודעות שבחלונות 10 לסמארטפונים, כאשר היא הציגה את האפשרות לשנות את דרך ההתכתבות בזמן שהמשתמש במסך ההודעות המוכר, אם זה שליחת הודעות SMS, הודעות או כל שירות הודעות אינטרנטי אחר שהחברה מצפה שמפעילות סלולריות יתחילו להציע.

Win10_Windows_People_Print
אפליקציית אנשי הקשר החדשה שבחלונות 10

 אחד מהדברים היותר מעניינים שמיקרוסופט חשפה באירוע הוא את הדפדפן החדש שהחברה עתידה להשיק לצד מערכת ההפעלה 10. בשם קוד "Spartan", הדפדפן החדש של מיקרוסופט מבוסס על מנוע חדש לגמרי של החברה, והוא מגיע בעיצוב חד ומודרני, המזכיר במעט את המראה של דפדפן הכרום של . כעת ניתן לרחף מעל טאבים שונים הפתוחים בדפדפן והממשק יציג תמונה מזערית של החלון הפעיל, תוספת נחמדה המפשטת זמנים בהם מספר רב של דפים פתוחים היוצרים בלבול. מיקרוסופט בנתה את הספארטן עם מספר תכונות חדשות ומרכזיות, כאשר הראשונה מבינהן היא האפשרות להשתמש בדף אינטרנט בתור קנבס לשיתוף. כמו שהחברה הראתה באירוע, הספארטן מאפשר למשתמש "להקפיא" את המסך ובעזר מגע או עט לכתוב ואף לסמן קטעים שונים בדף האינטרנט, לשמור קטעים אלו או אפילו לשתף אותם במגוון רחב של דרכים כמו אימייל, הודעה, OneNote ועוד.

מיקרוסופט, כמו שרוב הדפדפנים המודרניים מאפשרים כיום, הוסיפה מצב המאפשר למשתמש לפשט את דף האינטרנט בו הוא נמצא למבנה פשוט ונוח יותר לקרוא. בנוסף, שילבה הישר בדפדפן את האפשרות לשמור דפי לקריאה בזמן מאוחר יותר ולסנכרן אותם בין כל מכשיריו, עם האפשרות לשמור דפים אלו לקריאה גם ללא חיבור .

לבסוף, מיקרוסופט הציגה את ההטמעה של קורטנה בדפדפן החדש, שכעת נמצאת הישר בשורת הכתובת שבחלקו העליון של הספארטן. החברה הדגימה מצב בו בעל המחשב עוקב אחר טיסה שאישתו נמצאת בה בעזרת קורטנה, וכאשר משתמש זה התחיל לכתוב בשורת הכתובת של הספארטן את שם חברת התעופה, קורטנה מיד הציגה את המידע העדכני בנוגע לטיסה הרצויה. דוגמה נוספת לכך היא הצגת מידע על מזג אוויר בהכנסת המילה "Weather" לשורת הכתובת ועוד.

Win10_Windows_Spartan_Print
ב-Spartan החדש של בחלונות 10

 מידע נוסף לגבי מערכת תוספים (כמו בדפדפן הכרום) או המועדפים בדפדפן החדש עוד לא נחשף על ידי החברה, אך בשביל שדפדפן הספרטן יוכל להתמודד היטב אל מול דפדפנים מודרניים כמו , פיירפוקס וספארי, תצטרך לספק חווית משתמש משופרת בהרבה ממה שאנחנו מכירים היום מדפדפן האקספלורר.

מיקרוסופט לא פסחה גם על תחום הגיימינג במערכת ההפעלה החדשה שלה. החברה הציגה את אפליקציית ה- החדשה שלה לחלונות 10, בה ניתן לראות את ההישגים של המשתמש ולדבר עם חבריו, ואפילו להקליט קטעים ממשחקים המופעלים באותו המחשב ולשתפם ברשת ועם חברים, בשם "Game DVR". שכלול נוסף שכללה מיקרוסופט באפליקציית ה- החדשה לחלונות 10 הוא האפשרות לשחק במשחקים הקיימים בקונסולת ה- הביתית של המשתמש הישר במחשב. אופציה זו, הדומה לטכנולוגיה של סוני המאפשרת למשתמשים לשחק במשחקים השייכים לקונסולת ה- שלהם על גבי הקונסולה הניידת של החברה.

בנוסף, מיקרוסופט הציגה את הפוטנציאל של טכנולוגיית ה- 12 ביצירת משחקים עם גרפיקה מתקדמת ביותר, עם הדגמה מיוחדת שהציגה את היכולת של החברה ליצור עולם וירטואלי גדול ואיכותי יותר, ללא פגיעה ניכרת בביצועי המחשב, בעזרת 12.

Win10_Xbox_Devices_Print
חווית ה- החדשה בחלונות 10

מיקרוסופט הצהירה כי גרסה חדשה של 10 צפויה להגיע בזמן הקרוב מאוד למשתתפי תוכנית ה-Tech Preview של החברה, עם גרסה ראשונית של 10 למכשירים ניידים שתיהיה זמינה למשתמשי Phone זמן מה אחרי זה.

על פי מיקרוסופט, 10 צפויה להיות מוכנה וזמינה לקהל הרחב יותר מאוד חצי שנה מהיום, כך שהסקרנים מבינכם יעדיפו להשתתף בתוכנית לקבל עדכונים מוקדם ולהתפעל ממערכת ההפעלה 10 על בשרם.

האם מיקרוסופט הצליחה להרשים אותכם? האם החברה תצליח לצבור נתח שוק עם 10 לסמארטפונים? האם הדפדפן החדש שלה יוכל להתמודד היטב אל מול השוק המודרני של היום? רק הזמן יענה על תשובות אלו, אך בינתיים אתם מוזמנים לחלוק את דעתכם בתגובות.