מהפכת הסלולר לאן? סלקום רוכשת את גולן טלקום בעבור 1.17 מיליארד שקל

לאחר כמה שבועות של שמועות שהתרכזו בהוט מובייל ובזק-פלאפון, מסתמן כי דווקא המפעילה שאיתה ביקשה גולן לבצע איחוד רשתות תהיה זו שתרכוש אותה. מה תהיה המשמעות עבור הצרכנים?

חדשות משמעותיות, ואולי גם לא טובות, לצרכני הסלולר הישראלים: ב-Globes מדווחים כי סלקום הגיעה להסכמה לרכוש את גולן טלקום בעלות של כ-1.17 מיליארד שקלים חדשים, בתוספת וויתור על חוב של כחצי מיליארד שקל שיש לגולן בשל אי יציאתו לפועל של מהלך איחוד הרשתות בין השתיים אותו ניסתה גולן לדחוף בשנה האחרונה כאלטרנטיבה להקמת תשתית עצמאית.

אם קודם לכן היו מי שהעריכו כי הדיווחים על עסקת רכישה מתגבשת הם דרך של גולן טלקום להפעיל לחץ מסויים על משרד התקשורת במטרה להגמיש את עמדותיהם בכל הנוגע לתנאי קבלת רשיון ההפעלה ודמי הערבות של החברה הישראלית-צרפתית – עתה נראה כי סיפור הרכישה הוא הכיוון האמיתי בו בחרו מיכאל גולן ושותפיו, לצערנו, וסימן השאלה היחיד שנותר נוגע לזהות החברה אשר תרכוש מהם את מאות אלפי הלקוחות שהצטרפו למפעילה בארבעת השנים האחרונות.

לא ממש ברור האם עסקה שכזו תאושר בידי הגורמים הרגולטוריים, בהתחשב בקשרים העסקיים שהיו בין שתי המפעילות לפני כן, ולא ברור כמה זמן יחלוף עד שהיא תהפוך לרשמית וסופית, אך במידה וזה יקרה גולן טלקום עצמה תהיה זו שתטפל בחובותיה אל מול משרד התקשורת (במסגרת הליך קבלת רשיון ההפעלה המותנה שאותו היא קיבלה בתחילת דרכה).

מוכר לסלקום?

בהנחה שעסקת הרכישה אכן תושלם כמתוכנן, יהיה מעניין מאוד לראות מה הן המשמעויות עבור השוק הישראלי כולו. סלקום תחזור להיות המפעילה הגדולה ביותר בקטגוריה בפער משמעותי מפלאפון ופרטנר, ומספר מפעילות הסלולר העצמאיות שאינן מהוות חלק מארבעת השחקניות הוותיקות בתחום (סלקום, פלאפון, פרטנר והוט מובייל שהיא מירס לשעבר) יהיה זעום מאוד. האם נראה חזרה אל תקופת התחרות המינימלית שאפפה אותנו במשך שנים רבות בעבר? אנחנו בהחלט מקווים שלאנשי משרד התקשורת יש כמה אסים בשרוול אשר נועדו למנוע מציאות שכזו.