מהפכת הסלולר לאן? סלקום רוכשת את גולן טלקום בעבור 1.17 מיליארד שקל • HWzone
טכנולוגיהצרכנות

מהפכת הסלולר לאן? סלקום רוכשת את גולן טלקום בעבור 1.17 מיליארד שקל

לאחר כמה שבועות של שמועות שהתרכזו בהוט מובייל ובזק-פלאפון, מסתמן כי דווקא המפעילה שאיתה ביקשה גולן לבצע איחוד תהיה זו שתרכוש אותה. מה תהיה המשמעות עבור הצרכנים?

חדשות משמעותיות, ואולי גם לא טובות, לצרכני הסלולר הישראלים: ב-Globes מדווחים כי הגיעה להסכמה לרכוש את בעלות של כ-1.17 מיליארד שקלים חדשים, בתוספת וויתור על חוב של כחצי מיליארד שקל שיש לגולן בשל אי יציאתו לפועל של מהלך איחוד הרשתות בין השתיים אותו ניסתה גולן לדחוף בשנה האחרונה כאלטרנטיבה להקמת תשתית עצמאית.

אם קודם לכן היו מי שהעריכו כי הדיווחים על עסקת רכישה מתגבשת הם דרך של להפעיל לחץ מסויים על משרד התקשורת במטרה להגמיש את עמדותיהם בכל הנוגע לתנאי קבלת רשיון ההפעלה ודמי הערבות של החברה הישראלית-צרפתית – עתה נראה כי סיפור הרכישה הוא הכיוון האמיתי בו בחרו מיכאל גולן ושותפיו, לצערנו, וסימן השאלה היחיד שנותר נוגע לזהות החברה אשר תרכוש מהם את מאות אלפי הלקוחות שהצטרפו למפעילה בארבעת השנים האחרונות.

לא ממש ברור האם עסקה שכזו תאושר בידי הגורמים הרגולטוריים, בהתחשב בקשרים העסקיים שהיו בין שתי המפעילות לפני כן, ולא ברור כמה זמן יחלוף עד שהיא תהפוך לרשמית וסופית, אך במידה וזה יקרה עצמה תהיה זו שתטפל בחובותיה אל מול משרד התקשורת (במסגרת הליך קבלת רשיון ההפעלה המותנה שאותו היא קיבלה בתחילת דרכה).

מוכר לסלקום?

בהנחה שעסקת הרכישה אכן תושלם כמתוכנן, יהיה מעניין מאוד לראות מה הן המשמעויות עבור השוק הישראלי כולו. תחזור להיות המפעילה הגדולה ביותר בקטגוריה בפער משמעותי מפלאפון ופרטנר, ומספר מפעילות הסלולר העצמאיות שאינן מהוות חלק מארבעת השחקניות הוותיקות בתחום (סלקום, פלאפון, פרטנר והוט מובייל שהיא מירס לשעבר) יהיה זעום מאוד. האם נראה חזרה אל תקופת התחרות המינימלית שאפפה אותנו במשך שנים רבות בעבר? אנחנו בהחלט מקווים שלאנשי משרד התקשורת יש כמה אסים בשרוול אשר נועדו למנוע מציאות שכזו.

תגיות

6 תגובות

 1. סתם אנשים אוכלים סרט, יש בסך הכל 10 חברות כולל גולן טלקום, אם אחת תעלם לא יקרה כלום

 2. כמה שאתה טועה…

  בתכלס יש את אפ"ס ואת כל חברות הבת שלהן, מעבר לזה יש את גולן טלקום, הוט מובייל ורמי לוי (אולי עוד אחת "עצמאית" שפיספסתי). הוט מובייל לא צפויה להוביל כאן את המהפכה כשגולן תרכש ע"י סלקום, מה שמשאיר את רמי לוי שהוא כבר הגיע לקצה יכולתיו וכנראה יאלץ לעלות מחירים.

  אולי אני טועה, אבל לדעתי גולן טלקום מחזיקים את השוק הזה בביצים, כאשר המצב ישתנה, לאט לאט נראה את המחירים עולים (ומי יודע איפה זה יעצור).

 3. 1.הצרפתי השקרן. הוא אמר לפני מספר ימים/שבועות שהכל שמועות.
  2.משרד התקשורת לא יאשר.
  3.הסכמים יש לכבד. אם ימצא קונה אחר, אז יש לקנוס את גולן ובעליה על כל ההטבות שקיבל.

 4. שקרן או לא, הוא הוריד את מחירי הסלולר לריצפה. מעבר לזה למיטב הבנתי משרד התקשורת חייב אותו להקים תשתית דור 3 שכבר מיושנת במקום לתת לו להקים תשתית דור 4 או להיות שותף לתשתית של סלקום.

  גולן הוא איש עסקים, הוא לא בא להפסיד כסף. מהתנהלות ביבי (שר התקשורת) עד כה, אני מניח שהוא יאשר את עסקת סלקום-גולן.

  חוץ מזה אכן עשה עלינו סיבוב.

 5. קל להוריד את מחירי הסלולר כשלא משלמים על תשתית ולא משלמים לחברה המארחת על אירוח

 6. מעבר לזה למיטב הבנתי משרד התקשורת חייב אותו להקים תשתית דור 3 שכבר מיושנת במקום לתת לו להקים תשתית דור 4 או להיות שותף לתשתית של סלקום. 
  
  גולן הוא איש עסקים, הוא לא בא להפסיד כסף. מהתנהלות ביבי (שר התקשורת) עד כה, אני מניח שהוא יאשר את עסקת סלקום-גולן. 
  
  חוץ מזה אכן עשה עלינו סיבוב (שגם אנחנו הרווחנו ממנו כל עוד הוא נמשך).

  את התשתית הוא היה צריך להקים ב2012 ולהגיע ל40% פריסה בארץ
  בפועל הוא כיום ב0% פריסה – גם את התשתית שהיה לו פירק על דעת עצמו.
  נתנו לו להקים ביחד עם סלקום תשתית, אבל להיות שותף מלא בהשקעה ובבעלות (ולא מפעיל וירטואלי על רשת שסלקום משקיעה בה)
  וגם לא לפרק את התשתית (המעטה) הקיימת לפני שהתקבלו כל האישורים.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close