בלי כבלים, למרחק של 20 מטר: טעינה אלחוטית אמיתית

טכנולוגיות עתידניות של טעינה ללא כבלים במרחקים של עשרות סנטימטרים ואפילו מטרים בהתבסס על קרינת RF מתקרבות להשקה מסחרית

טעינה אלחוטית היא מושג שמלווה אותנו כבר כמה שנים, אם כי חלק לא קטן מהצרכנים טוען, ודי בצדק, כי מדובר במינוח מטעה – זה נכון שבמכשירים הנתמכים העכשוויים אין צורך בחיבור כבל לביצוע הטעינה, אך כן נדרש מגע ישיר (או משהו קרוב מאוד לכך) בכדי ליהנות מהיכולת, במיקום מאוד ספציפי אשר מגביל משמעותי את היכולת להמשיך ולהשתמש במוצר בזמן שקיבולת הסוללה שבו מתמלאת מחדש.

מה עושים? ובכן – מסתבר כי קיימות כמה וכמה חברות בשוק שמסתכלות על הצעד הבא כבר היום, ומבטיחות לספק לנו טעינה אלחוטית אמיתית, שאיתה נוכל להמשיך לנוע ולהשתמש במכשירים החכמים, מבלי להגיע לנקודת הזמן שבה הסוללה שובקת חיים והמסך הופך שחור.

Powercast: טעינה במרחק של יותר מ-20 מטר, היתכן?

חברה בשם Powercast מפתחת ומפיצה טכנולוגיית טעינה אלחוטית בהתבסס על קרינה בתדרי רדיו (RF) כבר מספר שנים – מה שמאפשר להתרחק למרחק עשרות סנטימטרים, מטרים ואפילו עשרות מטרים (!) בין המקרן למקלט ועדיין לקבל אנרגיה, ללא שום חיבור חוטי ביניהם.

היצירה העדכנית של החברה היא מטען בשם PowerSpot, שנראה בערך כמו רמקול בלוטות' נייד, אך מהווה למעשה עמדת טעינה אשר מסוגלת לספק אנרגיה ל-30 מוצרים מותאמים בו זמנית, במרחקים של עד ל-25 מטרים מהיחידה, במפתח של עשרות מעלות מהמיקום הפיזי שלה.

זה לא רמקול – אלא משדר אנרגיה ייחודי בתדר של 920 מגה-הרץ שיוכל לטעון את המכשירים סביבכם בקרוב

בחברה כבר קיבלו אישור שימוש מסוג 15 של רשות התקשורת הפדרלית בארצות הברית שמבהיר כי המוצר בטוח לשימוש ביתי, על אף החשש הטבעי של חלק מהצרכנים מרעיון של אנרגיה שמועברת לה באופן אלחוטי ברחבי החדר שלהם – מה שאומר כי ברגע שנתחיל לראות גאדג'טים מסוגים שונים תומכים בטעינה האלחוטית, סביר להניח שנוכל למצוא בחנויות גם את ה-PowerSpot ומוצרים דומים לו, במחיר שלא אמור להיות יקר יותר מכמה עשרות דולרים ליחידה.

תצוגת תכלית של היכולת לטעון מספר גדול של מוצרים במקביל

אפקטיביות הטעינה תושפע באופן ישיר ממרחק המוצר הנטען מהמטען, כאשר מרחקים של עשרות מטרים יתאימו בעיקר למוצרים בהם צריכת האנרגיה היא אפסית (חיישנים ונורות חכמות, למשל), אך מגוון רחב הרבה יותר של מכשירים יכולו לפעול באופן מעשי בהתבסס על טעינה במרחקים של כמה מטרים – כדוגמת אוזניות ועכברים, בקרי גיימינג, רמקולים ניידים וכדומה. כמובן שגם סמארטפונים ומכשירים חכמים אחרים נמצאים ברשימה זו, עם כי לא מדובר בטכנולוגיה שתתחרה עם הטעינות החוטיות המהירות, אלא בכזו שמיועדת לספק בעיקר טעינה איטית הדרגתית במצבים בהם המשתמש והמכשיר נמצאים באותו המקום למשך מספר שעות ברצף.

WattUp: שלוש דרגות שונות של אלחוט

גם ב-Energous Corporation האמריקאית חולמים לספק טעינה אלחוטית באמת לכל בית ובית, ומתגאים באישור FCC מסוג 15 כמו אצל Powercast שיהיה שלב חשוב בדרך לשם, לצד אישור FCC מחמיר יותר מסוג 18 אשר מגדיר ציוד תעשייתי, רפואי ומדעי.

טוענים מרחוק, דרך הטלוויזיה או המחשב

טכנולוגיית ה-WattUp של החברה מסוגלת לספק טעינה במרחק של כמה מטרים, אך מציעה גישה מעט שונה בשלוש שכבות פעולה שונות שיוכלו לסייע לה להתקדם אל עבר אימוץ מסחרי רחב היקף, מבלי לקפוץ היישר אל תוך המים העמוקים. בחברה מציעים טכנולוגיית טעינה בהתבססות על RF בטווחים קרובים שדומה לטעינה האלחוטית אותה אני מכירים היום (אך מבלי להתבסס על שדה מגנטי שנוצר מסלילים), בטווחים בינוניים של עשרות סנטימטרים ובטווחים ארוכים של מטרים ועד קצת יותר מעשרה מטרים בקצה העליון.

אחד מהמוצרים הראשונים שתומכים רשמית בטעינה אלחוטית של WattUp (בטווח קצר בלבד כרגע) עם בגדים תחתונים חכמים עם מגוון חיישנים – והמחיר תואם את החדשנות

בחברה מתכננים לא רק שימוש במטענים אלחוטיים ייעודיים, אלא גם בשילוב של טכנולוגיות הטעינה האלחוטיות במוצרים קיימים, כדוגמת מסכי מחשב, מארזי מחשב וטלוויזיות, שיוכלו לטעון את הציוד ההיקפי והסמארטפונים אשר יונחו או יופעלו לפניהם. פנטזיה או אפשרות ממשית? כנראה שנגלה בקרוב.

Wi-Charge: טעינה מתוך המנורה

חברה אחרונה וחביבה שתנסה לפרוץ אל שוק הטעינה האלחוטית ממרחק היא Wi-Charge הישראלית הצנועה, וגם היא פונה אל השוק הביתי והעולמות הציבוריים והעסקיים כאחד – ומאמינה ששילוב נבון בתוך מוצרים קיימים הוא הכיוון הנכון.

הקונספט אותו קיבלנו בשנה האחרונה מהחברה? מנורות מעוצבות, שיתפקדו גם כמטען אלחוטי בתדר רדיו לכל מה שמואר ונמצא מתחת להן.

דוגמה אחת מתוך כמה למנורה עתידנית, שהטעינה האלחוטית תהיה חלק ממנה – ללא צורך בהתערבות או התקנה מתוחכמת כלשהי מצד הצרכן

מדובר ברעיון אפקטיבי למדי, גם בשל הטענה שהטכנולוגיה ניתנת לשילוב במגוון רחב של בתי תאורה, אשר מהווים מאפיין בסיסי שנמצא כמעט בכל חדר וכל חלל (מה שיאפשר פריסה רחבה באופן מירבי), גם משום שמיקום מעל למכשירים האלקטרוניים השונים יוכל להבטיח קו ראייה ישיר שיגדיל מהותית את אפקטיביות הטעינה – וגם אם לוקחים בחשבון פוטנציאל עתידי להטמעה של טכנולוגיות נוספות באותם אמצעי הארה, כדוגמת תקשורת נתונים אלחוטית מסוג Li-Fi שגם עליה אנחנו מקבלים לא מעט דיווחים במהלך השנים האחרונות.

ההדגמה העדכנית היא של רכבות צעצוע, אך עם כיסוי מותאם – גם הסמארטפון שלכם יוכל ליהנות מאותה הטכנולוגיה

יתכן שלא נוכל לראות התקדמות אמיתית בתחום הזה עד שנראה שיתופי פעולה עם יצרניות בינלאומיות גדולות – אך אנחנו נאחל הרבה בהצלחה לנציגה המקומית שלנו בשוק המרשים והמבטיח הזה.

מה הפייבוריט שלכם לספק לנו טעינה אלחוטית מרוחקת לפני כל השאר? בואו לשתף בתגובות.