חלונות 9 – גלגל ההצלה של מיקרוסופט בשוק המשתנה? • HWzone
טכנולוגיה

חלונות 9 – גלגל ההצלה של מיקרוסופט בשוק המשתנה?

לאחר שמערכת ההפעלה החדשנית שלה – 8 – לא הצליחה למשוך את הלקוחות בחזרה לפלטפורמת ה- הוותיקה, הבינו במיקרוסופט שאי אפשר לעשות צעדים קטנים אם הם רוצים להמנע מלהפוך בלתי רלוונטיים בשוק הסוער של היום

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


כאשר 8 יצאה, כוונתה של מיקרוסופט הייתה לחלק את השוק – משתמשי המכשירים הניידים – באמצעות לטלפונים חכמים, וגרסת 8 RT עבור טאבלטים שהציעה שימושיות מוגבלת ואי תאימות לאפליקציות של מערכת 8 המלאה – לבין משתמשי המחשב המסורתיים – מחשבים נייחים וניידים שימשיכו להשתמש במערכת 8 המלאה.

אך הטקטיקה הזו הוכיחה את עצמה כצולעת ובעייתית ביותר. שותפות החומרה ההיסטוריים של כעסו על הצעד שלווה בהשקת הסורפס החדש שאיים על השוק שלהם, ומשתמשי ה- לא אהבו את אי התאימות של המכשירים הניידים למערכת שליוותה אותם במהלך שנים ארוכות, כמו גם שינוי הממשק הדרסטי שלא איפשר שימוש בכפתור התחל ללא התקנת תוכנות צד שלישי (מה שהביא לעדכון הקרוב לגרסה 8.1).

ענקית התוכנה-חומרה רשמה הפסד של 900 מיליון דולר על 8 RT, או יותר נכון על הטאבלט החדש (Surface, וכעת הדגם המשופר Surface 2) שמיקרוסופט הוציאו במטרה לחזק את מערכת ההפעלה ה"קלה" שלהם באמצעות חומרה משלהם, לאחר שאנשים פשוט לא רצו לקנות מכשיר שהיצע התוכנות שלו קטן, ואינו מציע כל תאימות לאפליקציות .

לאחרונה, כמה משותפות החומרה (אסוס, לנובו ודל) הכריזו כי הן מפסיקות לייצר מכשירים המבוססים על מערכת 8 RT, וימשיכו לייצר מכשירים מבוססי בגרסה המלאה בלבד.

מתי המערכת החדשה תגיע? קשה לומר, אך כדאי למיקרוסופט למהר…

לכן, הגרסה הבאה של חלונות, צפויה להביא בשורה משמעותית לשוק בכך שהיא תאחד את כל הפלטפורמות תחת גרסה אחת. 9 צפויה לרוץ הן על מחשבים אישיים, טאבלטים (מחשבי לוח), וסמארטפונים ולשמור על מראה אחיד (ודיי דומה לחלונות 8 כפי הנראה), ותאימות מלאה של .

תחשבו על התסריט הבא: אתם נכנסים לחנות האפליקציות במחשב הביתי שלכם, רוכשים כזאת או אחרת, והיא מותקנת אוטומטית גם על הטאבלט והטלפון החכם שלכם – ללא כל שינוי ותוך שמירה על אותן הגדרות! (בהנחה, כמובן, שכל המכשירים מריצים את מערכת ההפעלה העתידית של מיקרוסופט) 

סגן הנשיא הבכיר של קבוצת מערכות ההפעלה של מיקרוסופט, טרי מיירסון, אף התבטא בנושא ואמר, "אנו זקוקים לסט אחד של ממשקי תכנות לכל המכשירים שלנו. לאפשר לכל האפליקציות שאנחנו מציעים למשתמשים שלנו לעבוד על כל המכשירים… חלונות RT רץ על הטאבלט מבוסס הראשון שהצענו ועכשיו, כאשר ההבדלים בין טלפונים חכמים וטאבלטים ממשיכים להטשטש, ניתן יהיה לצפות למכשירים רבים מבוססי שיריצו את בעתיד"

זוהי בהחלט בשורה מסעירה, ואם יצליחו להוציא את המערכת הזו במהרה, אולי הם יצליחו להתמודד עם שורת האיומים שלפניהם, ולהימנע מגורלם של דינוזאורים אחרים בהיסטוריה.

לאורך השנים האחרונות, מיקרוסופט נקטה במדיניות זוחלת של קירוב מערכות ההפעלה שלה אחת לשנייה. כרגע, יש ברשותה שלוש מערכות הפעלה: 8 במגוון תת-גרסאות למחשבים אישיים, 8 לטלפונים חכמים, וחלונות 8 RT. הן אינן תואמות אחת לשניה. כן, גם 8 לטלפונים חכמים וחלונות 8 RT אינן חולקות תאימות (צעד לא מאוד חכם מצד שיכלה לנצל את ההזדמנות ולמנף את מערכת ההפעלה הקיימת שלה לטלפונים חכמים, ולהשאיר את השוק שלה פחות מחולק עם שתי מערכות הפעלה במקום שלוש) למרות שהשימושיות שלהן דיי דומה.

אחד מהנושאים שבהם הגרסה החדשה של צפויה להתמקד הוא חיסכון באנרגיה. בין אם המערכת רצה על מחשב שולחני "רגיל" או טלפון חכם, ובין אם נעשה שימוש במעבד אטום דל אנרגיה או מעבד מרובע או משושה ליבות מהדור הנוכחי (האסוול) או הדור הבא של שולחניים, מערכת ההפעלה תצטרך לדעת לכבות את רוב הרכיבים שבמכשיר בכדי לחסוך אנרגיה בזמן שהם אינם בשימוש. מדובר על כיבוי כמעט מוחלט של רכיבי המעבד למשך שניות ואף דקות, וזהו אתגר לא פשוט למהנדסי התוכנה והחומרה.

תרשים מבקשת הפטנט של בנוגע לזיהוי מחוות

פיתוח נוסף שעשוי לעשות את דרכו לחלונות 9, הוא שימוש בזוג מצלמות רשת זולות לזיהוי מחוות בסגנון "דו"ח מיוחד" או הבקר הייעודי Leapmotion. מיקרוסופט רשמה פטנט שעוסק בשליטה בקבצי מדיה באמצעות מחוות. ייתכן שהפטנט מיועד לגרסה הבאה של קונסולת XBOX, אך כבר ידוע ש- מתבסס על גרעין (קרנל) של מערכת , כך שהדרך לשילוב הטכנולוגיה במערכת ההפעלה המלאה סלולה. (שלא לדבר על כך שסביר להניח שמערכת הפעלה אחודה תעשה את דרכה גם לקונסולה בגרסאות עתידיות)

עכשיו הכול תלוי בתזמון של מיקרוסופט. אם תצליח לשחרר את המערכת החדשה במהלך השנה הבאה, יש לה סיכוי לשמר את מעמדה בשוק המשתנה שמסביבה. עבור פלטפורמה אחידה לשלל מכשירים יש סיכוי אמיתי לערער את ו- שמיועדות למכשירים בלבד, ושתי מערכות ההפעלה הללו אינן מסוגלות להתחרות בבסיס התוכנות והמשחקים הענקי שמיקרוסופט כבר מחזיקה.

האם תצליח להפתיע, האם תמציא את עצמה מחדש, או שאולי זה יהיה מעט מדי ומאוחר מדי? שתפו אותנו בדעתכם בתגובות!


תגיות

17 תגובות

 1. למשתמשים לא אכפת מזה
  מה אכפת לי אם הטאבלט והמחשב שלי מריצים את אותם האפליקציות ובנויים על אותה המערכת?
  להפך לגמריי, מה שמפריע זה בדיוק מה שהם מנסים לעשות, הסיבה שווינדוס 8 לא מצליחה זה כי הם עשו לה ממשק של טאבלט.
  משתמש טאבלט ומשתמש מחשב ממש לא יכולים ולא רוצים לעבוד עם אותו הדבר. זה אולי יכול להיות אותו בסיס אבל בטח שלא אותו ממשק. במחשב זה פשוט לא הגיוני להגיד לאנשים להזיז את העכבר אל הפינות בשביל למצוא פעולות.
  (עזבו את זה שגם בטאבלט זה רעיון גרוע, למה משתמש צריך לזכור בעל פה באיזה צד נמצא כל דבר? זה מתאים רק למשתמשים מאוד מנוסים יחסית.)

 2. מייקרוסופט תצליח לדרוך לעצמה על הרגליים
  היריבים שלה הרבה יותר מתוחכמים, יעילים וחזקים מאשר IBM וגארי קילדול גרסת 81', ומסטיב ג'ובס גרסת 87'.

 3. אני לא מצליח להבין דבר פשוט
  למה לא להפריד את גרסת הPC מגרסת הסמארטפונים/טאבלטים?

  אין שום הגיון באותה מערכת לכולם…

  ניראה שמייקרוסופט מנסה להספיד את שוק הPC.

  אין בעיה נישאר עם 7 .

 4. היתרון במערכת מאוחדת:
  מאפשרת להתחיל משחק במחשב הביתי ולהמשיכו מאותה נקודה בטאבלט. או להתחיל לכתוב מסמך, ולהמשיך אותו בסמארטפון או בטאבלט. או לדפדף באינטרנט באותן כרטיסיות אוטומטית..

 5. ל-4
  אתה מתכוון לסנכרון וזה לא ממש קורה בווינדוס 8.
  האמת אתה יכול ללעשות את זה עם כל מכשיר אנדרויד וIOS כמעט על כל מערכת הפעלה (באנדרויד אפשר לעשות יותר).
  הרעיון זה לא לסבך את המשתמש עם כמה ממשקים, יש ממשק אריחים בכל הפלטפורמות (טלפון, טאבלט, מחשב, קונסולה וכו') הבעיה זה שהממשק לא טוב לא לטאבלטים ולא למחשבים, Ubuntu עשתה את מה שמייקרוסופט ניסתה לעשות בצורה הרבה יותר טובה ויעילה.

 6. זה לא יילך
  כל הקונספט החדש הזה של אפליקציות נדחה על ידי רוב המשתמשים והם לא יצליחו לדחוף את ז לציבור דרך האף. כי מה לעשות סמארטפון ומחשב זה שני דברים שונים.

 7. אתם מסתכלים קרוב מדי
  בעתיד אנשים לא יעבדו עם מחשבים כמו שאנחנו עובדים איתם היום – כבר היום הטאבלטים והטלפונים עולים בהמון על המכירות של המחשבים הקלאסיים. אם מיקרוסופט תמשיך לעשות רק מערכת קלאסית לדסקטופ היא אולי תרצה אותנו אבל תמות לגמרי בעתיד – רק מעבר למערכת הפעלה שמיועדת לדור המחשוב הבא תחזיק – יחד עם מעבר לשירותים מתוכנות. חלונות 8 זו גרסה 1.0 של המעבר הזה, והדרך לבשלות עוד ארוכה – אבל היא דרך נכונה. הדבר היחידי שהם עשו לא חכם זה לזרוק מהר מדי למים, ולא לתת עוד "דור" של בחירה. אני מהמר שבגרסה 9 או 10 הדסקטופ יהיה כבר אפליקציה שמתקינים, וניתן להסיר, ולא מובנה במערכת. זה אולי מבאס למי שאוהב ורגיל, אבל חיוני בשביל הדרישות של הדור הצעיר יותר. תזכרו כמה נוראי היה לעבור מדוס לחלונות פעם… כשזו רק היתה ההתחלה…

 8. לשלומי בורוביץ מפייסבוק
  אני לא שונא את מיקרוסופט. אני מאוד מעריך חלקים גדולים מהמוצרים שלהם. והעולם הולך לקראת התכנסות של פלטפורמות בין אם אתה רוצה או לא. המחשב האישי יעבור שינוי לפלטפורמה ניידת, אחרת הוא ייעלם ויוחלף בגרסאות מתוחכמות יותר של מערכות הפעלה כמו אנדרואיד, או יהפוך למוצר נישה כמו מחשבי אפל שמשמשים לעיבוד גרפי בעיקר. מצטער שאתה כל כך במצב רוח "טרולי" אבל שיהיה לך יום טוב! :)
  א.א.

 9. ה PC השולחני לא ימות אף פעם
  לדעתי אף פעם ה PC השולחני הרגיל לא ימות, ואני לא רואה סיבה שזה מה שיקרה, תמיד החומרה של PC שולחני רגיל תהיה חזקה בהרבה ממחשב נייד, TABLET מהיר ועוצמתי ככל שיהיה, תמיד החומרה השולחנית והמעבדים השולחניים יהיו חזקים יותר, ונוחים יותר למי שאוהב להריץ משחקים כבדים כמוני כמו battlefild 3 וכד'.
  נכון שהסמארטפונים והטאבלטים תופסים נתח שוק גדול יותר, אך זה לא יעלים את ה PC לעולם.

 10. מספר גירסה לא משנה את העובדה שמיקרוסופט משתרכת מאחור
  אני תולה תקוות בSteam OS. ברגע שיהיו מספיק משחקים ללינוקס מיקרוסופט תיעלם מהאופק שלי לעד.
  בשוק העסקי למיקרוסופט אין הרבה מה להציע היום. חלונות 2012 לא מהווה שינוי רב ביחס לגרסאות הקודמות. PowerShell פשוט לא מספיק נוח לשימוש ביחס לשפות סקריפטים אחרות. גם לשאר המוצרים לשוק העסקי ישנן אלטרנטיבות לינוקס עדיפות לדעתי.
  בשוק הביתי חלונות קיימת רק בגלל הרגלי שימוש וכמות המשחקים. לדעתי בסביבה שמשתנה מהר יותר ממיקרוסופט עצמה המשוואה יכולה להשתנות די מהר.

 11. אני חושב שזה מהלך גאוני
  בבת אחת מליארדי התוכנות שכתובות לוינדוס פיסי יהיו שמישות בניידים.
  ובבת אחת מיליארד לקוחות שבויים של וינדוס יעברו באופן טבעי לנייד שלהם.
  גם בשבילי, אם אני אוכל לקמפל משהו בויז'ואל ולהריץ על הנייד, מבחינתי אני לא אלמד לכתוב אפליקציות לפלטפורמה אחרת. יש כמוני עוד מליוני מתכנתי וינדוס "שבויים".
  אבל נכון – הם חייבים לעשות את זה מהר.

 12. microsoft פשוט איכזבו הפעם …
  עדכנתי את מערכת ההפעלה במחשב הנייד ל-8.1ויש ברשותי wp8 של Nokia Lumia 920 – חשוב לציין כי יש אי תאימות בין 2 המערכות וכי במחשב לא מזהה את המכשיר ושום דרייבר לא עוזר.

 13. קשיים
  ישנם המון קשיים טכניים באיחוד מערכות ההפעלה

 14. צריכים באיזשהו מקום לעצור את הפיתוח
  כמו שעצרו פיתוח פטישים. פטיש זה פטיש, ובורג זה בורג.

  XP היה די טוב. למה היו צריכים את חלונות7. בקושי למדנו חלונות 7 וכבר הגיע חלונות8. ואחר כך 8.1 גם 8.1 הוא שונה.

  צריכים אחידות ותאימות קצת גם עם העבר. אי אפשר לדרוש מאנשים שכל שנתיים יתחילו לעבוד באופן שונה.

  המחשבים של חלונות כבר 30 שנה או יותר, צריכים לעצור באיזשהו מקום ולהגיד: זהו זה. לא משנים יותר, רק מוציאים באגים, ומשפרים מהירויות, ובעצם גם זה מספיק.

 15. חלונות 9 והצרכן הישראלי
  רק מתלוננים ובכיינים יש פה שום דבר לא טוב למתלונן הישראלי חלונות 8 זה לא רק ממשק טאבלט טוב שנתנו לנו לבחור מה מתאים לנו ויותר חופש יצרתי ויותר תוספות ושפורים במנוע ובממשק הגרפי אני ישר נכנס אוטומטי לשולחן העבודה וממשק האריחים לא מפריע לי זה עוד האופציה נחמדה לכול המוגבלים פה אפשר להשתמש גם בעכבר זה נוח מאוד לא צריך מסך מגע אז מספיק להיות בכיינים ישראליים גם לפרגן לא יזיק

 16. צעד מדהים
  אני שכבר היספדתי את מיקרוספט מוכן לחזור בי . מערכת אחת לכל המכשירים יחזיר את הענק לראש.

 17. מה הלאה? מערכת ווינדוז אחידה גם לטלויזיה?
  אלה צריכות להיות פלטפורמות שונות.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close