לאחר עיכובים של שנים האישורים הסופיים הושגו – ושלושת השחקניות העכשוויות בתחום תשתיות הסלולר בישראל יוכלו להתחיל להציע תקשורת 5G לצרכנים המקומיים בפעם הראשונה

קצת קשה להאמין שאכן הגענו לזה, אנחנו יודעים – טכנולוגיית הסלולר של הדור החדש, המוכרת יותר בשם 5G, סוף סוף זמינה רשמית בישראל.

מכרז תדרי הדור החמישי ששהה בלימבו במשך זמן רב יצא לפועל סוף כל סוף בחודש שעבר, כאשר כל שלושת החברות המחזיקות בתשתיות סלולר פעילות בארץ קיבלו לעצמן נתח קטן מהעוגה שיאפשר להן להציע מהירויות תיאורטיות גבוהות במיוחד עם יציבות וזמני שהות נמוכים יותר: פלאפון, שיתוף פעולה בין פרטנר להוט מובייל ושילוב כוחות בין סלקום, גולן טלקום ואקספון המפעילה את המותג We4G (שיזדקק כנראה לרענון בקרוב).

הפרסומים של חברות הסלולר אודות הדור החמישי החלו כבר לפני כמה חודשים בתקווה להכין את הצרכנים למהלך – אך נראה כי בפועל ההפעלה של הרשת עדיין תהיה בגדר הפתעה עבור רבים

כעת, לפי הדיווחים ברשתות התקשורת בארץ, החברות קיבלו רשיון רשמי של משרד התקשורת להפעלה של הרשתות החדשות – ויוכלו להתחיל ולהציע למשתמשים את הטכנולוגיה לצד רשתות הדור השני, הדור השלישי והדור הרביעי הקיימות.

נראה כי חלק מהפעילות מתכננות לשלב את התמיכה ב-5G בחבילות הקיימות שלהן ללא תוספות למחיר – בזמן שאחרות ינסו לשווק חבילות חדשות ייעודיות (והמחירים גבוהים יותר בכמה מהמקרים)

שלושת הקבוצות יפעילו תשתיות 5G בישראל ברצועות תדר סביב 700MHz, סביב 2,600MHz וסביב 3,500MHz עם חלוקה כמעט שווה, ללא תמיכה בתדרים גבוהים במיוחד של מעל 6GHz (המכונים mmWave ומספקים את התוספת התיאורטית העיקרית למהירויות העברת מידע העצומות בעידן החדש) בשלב הזה – ולמרות שנראה כי לאף אחת מהשחקניות אין עדיין פריסת תשתית מלאה ומקיפה בכל חלקי הארץ, הציפייה היא לכך שפרסומים טריים עם מיתוגים רלוונטיים יחלו להתקיף אותנו מכל פינה בתוך זמן קצר.

המפעילות זכו ברצועות תדר דומות בגודלו במסגרת מכרז ה-5G – כך שיתכן כי ההבדלים החשובים ביותר בין כל השמות והמותגים יתמקדו יותר באיכות והיקף הכיסוי ברחבי הארץ, ופחות במהירויות ההעברה הגבוהות ביותר באופן מוחלט, תחת התנאים הטובים ביותר שלרוב אינם תואמים את חוויית השימוש המעשית

גם היצע מכשירי ה-5G בשוק המקומי הוא מצומצם מאוד, עם דגמי ה-Mi 10 5G וה-Poco F2 Pro מבית שיאומי ודגמי ה-OnePlus 8 ו-OnePlus 8 Pro שבולטים ללא קושי תודות לשימוש ב-Snapdragon 865 בתוספת הבטחה להשקה של ה-Galaxy Z Fold2 האולטרה-יוקרתי מעבר לאופק. מתרגשים או שומרים על ספקנות בכל הנוגע להבטחות מרחיקות הלכת במסגרת הדבר הגדול הבא של עולם המובייל? בואו לדבר על זה עם כולם בתגובות.