הדור הבא: אפודי מגן מקורי עכביש מהונדסים גנטית צוברים תאוצה • HWzone
טכנולוגיה

הדור הבא: אפודי מגן מקורי עכביש מהונדסים גנטית צוברים תאוצה

צבא ארה"ב העביר מימון ראשוני של 100,000 דולר לצורך מיגון לביש קל, גמיש וחזק המיוצר מקורי עכביש

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזון


לקורי העכביש תכונות מכניות מרשימות מאד מבחינת יכולת עמידותם, גמישותם וחוזקם ביחס לסיבים אחרים הידועים כיום למדע. במשך שנים נעשו ניסיונות רבים לפתח תהליכי ייצור המוני של קורי העכביש למגוון ישומים בתחומי התעשיה, המיגון, הבניה, הטקסטיל והרפואה.


הקושי העיקרי ביצור המוני של קורי העכביש מצוי בתכונותיהם הקניבליות של העכבישים עצמם. כאשר מגדלים עכבישים בקרבה זה לזה לצורך ייצור כמות גדולה של קורים, העכבישים עוסקים בעיקר בחיסול הדדי במקום להתמקד ביצור הקורים.

קורי עכביש בסביבה טבעית. מקור התמונה: Brocken Inaglory Wikimedia Commons
קורי עכביש בסביבה טבעית. מקור התמונה: Brocken Inaglory Wikimedia Commons

מגוון ניסיונות יצירתיים להתמודד עם האתגר הוצעו על ידי חוקרים רבים, וביניהם ייצור קורי העכביש על ידי (תחזיקו חזק) עיזים שהונדסו גנטית ומפיקות את הפרוטאין של הקורים בחלב שהן מייצרות. ההצלחות בתחום עד היום היו מוגבלות למדי, כשאחד המכשולים הוא העלות היקרה של ייצור הסיבים עצמם באופן סינטטי. חברה שהצליחה לייצר סיבים מחיידקים שהונדסו גנטית תוכל ככל הנראה לספק את הסחורה בעלות של 100,000 דולר לקילו קורי עכביש.

קור עכביש מלאכותי. מקור התמונה: Peterpacz1 Wikimedia commons
קור עכביש מלאכותי. מקור התמונה: Peterpacz1 Wikimedia commons

חברה אמריקאית בשם Kraig Biocraft הודיעה כי היא קיבלה מימון ראשוני מצבא ארה"ב לפיתוח הקורים לתעשיית המיגון הצבאית. הפתרון שייצרה חברת Kraig Biocraft הוא על ידי של תולעי משי. התולעים, שבוייתו לאורך ההיסטוריה, מתאימות הרבה יותר לייצור המוני של אותם סיבים. 40% מגופן של התולעים מוקצה לבלוטות המשי ובניגוד לעכבישים, הן גם אינן מאופיינות כקניבליות. כך למעשה מיוצרים קורי העכביש דווקא על ידי תולעי המשי שהונדסו גנטית.

Kraig Biocraft טוענת שקורי העכביש בצורתם הטהורה חזקים יותר מפלדה (וקלים ממנה כמובן בהרבה), ולתכונות אלו משמעות אדירה בתחומי המיגון הלביש. המוצר המוביל של החברה כרגע הוא סיב המיוצר בשילוב פרוטאין של קורי עכביש וסיבים של תולעי משי. ייצור סיב שהוא למעשה קורי עכביש טהורים נמצא כרגע בשלבי מתקדמים.

אם הניסוי הראשוני במיגון מקורי עכביש יצליח, צבא ארה"ב יממן עד 1,000,000 דולר להמשך המוצר. כפי שהדברים נראים ישנו סיכוי טוב שבעתיד הלא רחוק יילחמו חיילי ארה"ב תוך שימוש במיגון קל מאוד, גמיש ועמיד בצורה בלתי רגילה – העשוי מקורי עכביש.תגיות

תגובה אחת

כתיבת תגובה

Back to top button
Close

זוהה שימוש בחוסם פרסומות

אנא שקול לתמוך באתר על ידי ביטול חוסם הפרסומות שלך