המדריך הטכני לכורה המתחיל • HWzone
טכנולוגיהמדריכים

המדריך הטכני לכורה המתחיל

מדריך למי שרצה אבל לא ידע איך – במדריך זה נסביר איך מתחילים לכרות מטבעות דיגיטליים

כחלק מבהלת הביטקוין נוצר עניין רב במסחר ובכרייה של . כאחד שהתחיל להתעניין בתחום בתקופה האחרונה, נתקלתי בקשיים טכניים ובעולם מושגים מורכב.

 
למי שלא מכיר את עולם המטבעות האלקטרוניים, אני ממליץ בחום על המאמר הזה שפורסם באתר.
 
במאמר זה אני לא אפרש את עולם המושגים ואת השיקולים בבחירת המטבע, אלא רק אתעסק רק בפן הטכני של הכרייה. דרך הכרייה של כל המטבעות דומה ולכן ניסיתי לכתוב את המדריך כך שיכלול בתוכו כמה שיותר מטבעות, ולכן הרבה מושגים ונתונים יהיו נכונים להרבה מטבעות ולא רק למטבע הספציפי עליו נדגים.
 
היכרות קצרה
 
ישנם עשרות סוגי מטבעות הנבדלים אחד מהשני בסוג האלגוריתם עליו הם מבוססים, כמות סופית (מספר המטבעות המירבי שייווצר), תאריך השקה, שווי ועוד. על מנת להיות בעל מטבע מסוים, עומדות בפנינו שתי אפשרויות: לקנות אותו בכסף באתרי מסחר באינטרנט או לכרות את אותו המטבע.
 
 
ככה זה נראה כשזה לא דיגיטלי
פעולת הכרייה מבוססת על חישובים מתמטיים, וחישובים אלו מתבצעים באופן יעיל במיוחד בכרטיסי מסך של . בגלל זה הפופולאריות שלהם בשוק רק עולה, וקשה להשיג כרטיסים מדגמים מסויימים.
 
בקישור הבא תמצאו רשימה מלאה של כל כרטיסי המסך והמעבדים ביחד עם קצב החישוב, הצריכה ואפילו הגדרות מומלצות. שימו לב שלמרות שהטבלה נוצרה עבור , קצב החישוב יהיה נכון גם לגבי מטבעות אחרים – רובם, אם לא כולם.
 
אתר CoinWarz, שתמצאו בקישור הבא, מרכז הרבה מאוד מטבעות דיגיטליים ביחד עם נתוני הכרייה וההמרה שלהם. היום כל המטבעות נמדדים ביחס לביטקוין ולפעמים גם לליטקוין, כיוון שאלו הם שני המטבעות המובילים. למסחר במטבעות נמליץ על האתרים Cryptsy ו-BTer.
 
ארנק דיגיטלי
 
לאחר שבחרתם את המטבע שאותו תרצו לכרות, יש להוריד את הארנק המיועד למטבע זה. הארנק משמש לקבלת, שליחת ואחסון מטבעות. הארנק הזה בעצם מדמה את הארנק הפיזי שלכם, כך שאם הוא הולך לאיבוד (נמחק או נגנב) – כך גם הכסף.
 
לכל מטבע דיגיטלי יש אתר בית שדרכו ניתן להוריד את הארנק. רוב הארנקים דומים בצורת העבודה שלהם ואפילו בעיצוב, אבל הם לא מתאימים אחד לשני! אם תנסו לשלוח מטבע מסוג אחד לארנק של מטבע מסוג אחר (למשל לשלוח לארנק של לייטקוין), המטבע ילך לאיבוד.
 
 
קבוצות – Pools
 
בכריית מטבעות יש לנו שתי אפשרויות, או לכרות לבד או להצטרף לקבוצה כרייה. בכרייה אנחנו בעצם מתחרים מול הרשת על פתירת חידה בצורה של ניחוש. כלומר, הרשת שולחת שאלה, למשל "איזה יום היום?", שאליה היא יודעת את התשובה. הכורה צריך לפתור את החידה בצורה של ניחוש – הוא לא מבין את השאלה אך ברגע שהוא יגיע לתשובה הנכונה אנחנו נקבל את המטבעות של אותה השאלה. המינוח המקצועי הוא בלוק, ובכל בלוק יש כמות מסויימת של מטבעות שמשתנה ממטבע למטבע.
 
כאשר אנחנו כורים לבד, הסיכוי שננחש את התשובה הוא קטן מאוד, שכן דרושים הרבה מאוד ניחושים ולכן כוח עיבוד גדול. אך אם ננחש לבד נכון – נזכה בסכום גדול יותר של מטבעות.
 
על מנת לאפשר לכורה היחיד להרוויח כסף בצורה שוטפת, נוצרו קבוצות כרייה (mining pools) – קבוצות כורים המתאגדים יחד כדי לנחש את התשובה. סיכוי הקבוצה לפתור את החידה גבוה יותר בצורה משמעותית, אך בהתאם לכך, סכום הזכייה של הכורה היחיד קטן יותר. סכום הזכיה כאשר אנו בתוך קבוצה הוא יחסי להספק שלנו בתוך הקבוצה. לא משנה איזה כורה גילה את הפתרון, הסכום יתחלק בצורה יחסית בין כל שאר הכורים בקבוצה.
 
למשל, אם ההספק של כל הקבוצה הוא  1GH/sוההספק שלנו הוא 1MH/s, החלק היחסי שלנו מהבלוק יהיה 1/1000. משמע שאם פתרון החידה מזכה ב-500,000 מטבעות, אתם תקבלו 500 מטבעות.
 
גם כאן, לכל מטבע קיים אתר בית בו מפורטות קבוצות הכרייה של המטבע. הן נבדלות אחת מהשניה בעמלות שהן גובות (נע בין 0% לבין 5%), הסכום המינימלי שאפשר למשוך וגודל הקבוצה.
 
תוכנות
 
על מנת להתחיל לכרות בפועל, יש להוריד את אחת מהתוכנות הבאות: CGminer או BFGminer. תוכנות אלו מבצעות את פעולת הכרייה עצמה.


1 2העמוד הבא
תגיות

5 תגובות

 1. אני בספק גדול מאוד לגבי הכדאיות הכלכלית
  הכווה היא לכדאיות הכלכלית של קנייית מערכת מחשב שתוכננה לקריה של המטבע – כמה זמן יקח להחזיר את ההשקעה שלא לדבר על חשמלבלאי.

 2. זה לא בדיוק מיועד לחובבנים
  (כאשר חובבנים = בין היתר, אנשים שקראו פוסט או כתבה על כריית מטבעות ואמרו לעצמם "יאללה למה לא, ננסה את זה")
  הם לרוב חושבים שהם הולכים להרוויח מזה משהו, אבל אפילו אחרי כמה חודשים טובים* יהיה להם רווח נקי קטן מאוד (או כמו שקורה (Pun intended) ברוב המקרים, רווח נקי שלילי).
  כמובן שגם אנשים שלוקחים את העסק ברצינות לא תמיד מרוויחים, שכן כל העסק הזה קצת הפכפך, אבל בהחלט יש כאלה ש"הולך להם".

  *אני לא אגיד שנים כי לרוב לאנשים יימאס יותר מהר מזה.

 3. חברים, אתם מדברים מחוסר הבנה
  תקראו על הנושא ותבינו. תחום מטבעות האלט (כל המטבעות הדיגיטליים שאינם ביטקוין) צומח במהירות מסחררת, ולא רק בגלל כמות המטבעות החדשים שמומצאים כל יום. המטבעות שהחזיקו מעמד כבר חודשים כמו לייטקוין ודוגקוין למשל עולים בערך שלהם גם בלי קשר לביטקוין. וכן ניתן לכרות אותם. עדיף בפול כי כריית סולו כבר לוקחת יותר מדי זמן.

 4. ל-3
  שלום, אתה מוזמן להיכנס לאתר הבא:
  http://ohlife.com/timecapsule
  או http://www.futureme.org/
  או כל אתר דומה,
  ולהזכיר לעצמך לפרסם כאן תגובה בפברואר 2015.
  (אל תשכח לצרף את הכתובת: http://hwzone.co.il/tech/guides/mining_guide_beginners)

  אני בטוח שכולם ישמחו לשמוע את דעתך בפעם השנייה (בלי ציניות; זה באמת יהיה מעניין).

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close