המדריך הטכני לכורה המתחיל

5 תגובות

מדריך למי שרצה אבל לא ידע איך – במדריך זה נסביר איך מתחילים לכרות מטבעות דיגיטליים

כחלק מבהלת הביטקוין נוצר עניין רב במסחר ובכרייה של . כאחד שהתחיל להתעניין בתחום בתקופה האחרונה, נתקלתי בקשיים טכניים ובעולם מושגים מורכב.

 
למי שלא מכיר את עולם המטבעות האלקטרוניים, אני ממליץ בחום על המאמר הזה שפורסם באתר.
 
במאמר זה אני לא אפרש את עולם המושגים ואת השיקולים בבחירת המטבע, אלא רק אתעסק רק בפן הטכני של הכרייה. דרך הכרייה של כל המטבעות דומה ולכן ניסיתי לכתוב את המדריך כך שיכלול בתוכו כמה שיותר מטבעות, ולכן הרבה מושגים ונתונים יהיו נכונים להרבה מטבעות ולא רק למטבע הספציפי עליו נדגים.
 
היכרות קצרה
 
ישנם עשרות סוגי מטבעות הנבדלים אחד מהשני בסוג האלגוריתם עליו הם מבוססים, כמות סופית (מספר המטבעות המירבי שייווצר), תאריך השקה, שווי ועוד. על מנת להיות בעל מטבע מסוים, עומדות בפנינו שתי אפשרויות: לקנות אותו בכסף באתרי מסחר באינטרנט או לכרות את אותו המטבע.
 
 
ככה זה נראה כשזה לא דיגיטלי
פעולת הכרייה מבוססת על חישובים מתמטיים, וחישובים אלו מתבצעים באופן יעיל במיוחד בכרטיסי מסך של . בגלל זה הפופולאריות שלהם בשוק רק עולה, וקשה להשיג כרטיסים מדגמים מסויימים.
 
בקישור הבא תמצאו רשימה מלאה של כל כרטיסי המסך והמעבדים ביחד עם קצב החישוב, הצריכה ואפילו הגדרות מומלצות. שימו לב שלמרות שהטבלה נוצרה עבור , קצב החישוב יהיה נכון גם לגבי מטבעות אחרים – רובם, אם לא כולם.
 
אתר CoinWarz, שתמצאו בקישור הבא, מרכז הרבה מאוד מטבעות דיגיטליים ביחד עם נתוני הכרייה וההמרה שלהם. היום כל המטבעות נמדדים ביחס לביטקוין ולפעמים גם לליטקוין, כיוון שאלו הם שני המטבעות המובילים. למסחר במטבעות נמליץ על האתרים Cryptsy ו-BTer.
 
ארנק דיגיטלי
 
לאחר שבחרתם את המטבע שאותו תרצו לכרות, יש להוריד את הארנק המיועד למטבע זה. הארנק משמש לקבלת, שליחת ואחסון מטבעות. הארנק הזה בעצם מדמה את הארנק הפיזי שלכם, כך שאם הוא הולך לאיבוד (נמחק או נגנב) – כך גם הכסף.
 
לכל מטבע דיגיטלי יש אתר בית שדרכו ניתן להוריד את הארנק. רוב הארנקים דומים בצורת העבודה שלהם ואפילו בעיצוב, אבל הם לא מתאימים אחד לשני! אם תנסו לשלוח מטבע מסוג אחד לארנק של מטבע מסוג אחר (למשל לשלוח לארנק של לייטקוין), המטבע ילך לאיבוד.
 
 
קבוצות – Pools
 
בכריית מטבעות יש לנו שתי אפשרויות, או לכרות לבד או להצטרף לקבוצה כרייה. בכרייה אנחנו בעצם מתחרים מול הרשת על פתירת חידה בצורה של ניחוש. כלומר, הרשת שולחת שאלה, למשל "איזה יום היום?", שאליה היא יודעת את התשובה. הכורה צריך לפתור את החידה בצורה של ניחוש – הוא לא מבין את השאלה אך ברגע שהוא יגיע לתשובה הנכונה אנחנו נקבל את המטבעות של אותה השאלה. המינוח המקצועי הוא בלוק, ובכל בלוק יש כמות מסויימת של מטבעות שמשתנה ממטבע למטבע.
 
כאשר אנחנו כורים לבד, הסיכוי שננחש את התשובה הוא קטן מאוד, שכן דרושים הרבה מאוד ניחושים ולכן כוח עיבוד גדול. אך אם ננחש לבד נכון – נזכה בסכום גדול יותר של מטבעות.
 
על מנת לאפשר לכורה היחיד להרוויח כסף בצורה שוטפת, נוצרו קבוצות כרייה (mining pools) – קבוצות כורים המתאגדים יחד כדי לנחש את התשובה. סיכוי הקבוצה לפתור את החידה גבוה יותר בצורה משמעותית, אך בהתאם לכך, סכום הזכייה של הכורה היחיד קטן יותר. סכום הזכיה כאשר אנו בתוך קבוצה הוא יחסי להספק שלנו בתוך הקבוצה. לא משנה איזה כורה גילה את הפתרון, הסכום יתחלק בצורה יחסית בין כל שאר הכורים בקבוצה.
 
למשל, אם ההספק של כל הקבוצה הוא  1GH/sוההספק שלנו הוא 1MH/s, החלק היחסי שלנו מהבלוק יהיה 1/1000. משמע שאם פתרון החידה מזכה ב-500,000 מטבעות, אתם תקבלו 500 מטבעות.
 
גם כאן, לכל מטבע קיים אתר בית בו מפורטות קבוצות הכרייה של המטבע. הן נבדלות אחת מהשניה בעמלות שהן גובות (נע בין 0% לבין 5%), הסכום המינימלי שאפשר למשוך וגודל הקבוצה.
 
תוכנות
 
על מנת להתחיל לכרות בפועל, יש להוריד את אחת מהתוכנות הבאות: CGminer או BFGminer. תוכנות אלו מבצעות את פעולת הכרייה עצמה.1
2