גוגל תרכוש את Waze ב-1.3 מיליארד דולר (עודכן) • HWzone
טכנולוגיה

גוגל תרכוש את Waze ב-1.3 מיליארד דולר (עודכן)

הדיווחים סביב רכישת אפליקציית הניווט הישראלית על ידי חברת ענק מקבלים תפנית חיובית נוספת, כשהסיכויים לחתימת עסקה ביןWaze  לגוגל הולכים ומתעצמים
זהו אינו סוד: כבר כמה חודשים שהרשת מוצפת בידיעות שמעלות כי מייסדי Waze מנהלים משא ומתן עם חברות ענק כגון גוגל ופייסבוק, בנושא רכישה או הטמעת האפליקציה בשירותיהן של החברות. אפילו אפל התעניינה באופן רציני בקנייה של האפליקציה, אם כי המגעים בין החברות הגיעו למבוי סתום. כעת, נראה שהענקית הצליחה "לנצח" במכרז על האפליקציה – ולמקם את עצמה בעמדה נוחה מאוד לרכישה קרובה שמתבשלת.
העובדה שהאפליקציה הישראלית שווה למעלה ממליארד דולר גם היא איננה חדשה, אם כי כעת מתברר שזוהי עסקה שסכומה עולה על כל הציפיות ומתקרב לסכום עתק של 1.3 מיליארד דולר. חדי ההבחנה מבינכם ודאי כבר הבינו שהעסקה תהפוך את מייסדי Waze לבעלי הון של עשרות מיליוני דולרים כל אחד.
מסודרים
למען הדיוק, מנהל הטכנולוגיה הראשי של החברה (CTO) אהוד שבתאי ירוויח 78 מליון דולר, בעוד הנשיא אורי לוין ירוויח 38 מליון דולר. מנהלי המחקר והפיתוח אמיר שנער ואחיו גילי שנער ירוויחו מהעסקה ביחד סכום של 65 מליון דולר.
במקביל לרכישה, ממשיכה האפליקציה לגדול כשנכון לימים אלו קרוב ל-50 מליון נהגים משתמשים בה באופן סדיר. בחברת Waze מתעקשים שהעובדים בה שמועסקים בארץ, ימשיכו בעבודתם גם לאחר הרכישה – דבר שאליו פייסבוק התנגדה, אם כי יתכן שעם הושגה פשרה. ניתן להסביר זאת בכך שבניגוד לפייסבוק (שסגרה את רוב החברות שרכשה, כולל כמה ישראליות), לגוגל יש נוכחות גדולה יחסית בארץ וגם מרכז דיי משמעותי עבורה.
למרבה הצער, ו-Waze עדיין לא מגיבות בצורה רשמית לפרסומים בנוגע לרכישה שמתקרבת, אך בהתבסס על הדיווחים נראה כי לחבורה הישראלית יש סיבה טובה מאוד לחייך.
 

עדכון: הדיווחים הרבים התבררו כנכונים, כשבתאריך ה-11.6.2013 נחתמה רשמית העסקה בין ענקית החיפוש לחברת הישראלית. ההערכות הן שגוגל מעוניינות להפוך למונופול בתחום המפות ולהטמיע את האפשרויות החברתיות של בשירותיה. סכום העסקה ככל הנראה עומד על 1.1 מיליארד דולר במזומן, מה שנחשב למעט נמוך מההערכות, אך בכל זאת מדובר באפליקציה היקרה ביותר בעולם שנמכרה אי-פעם.

בחברה הישראלית מגיבים לראשונה בנוגע לעסקה: "חברת חולקת איתנו את אותו החזון, של פיתוח שירות מפות גלובלי שמתעדכן בזמן אמת על ידי קהילות מקומיות. אנחנו שמחים משיתוף הפעולה" אמר מנכ"ל החברה נועם ברדין. עוד הוא הוסיף כי "נעבוד ביחד עם צוות המפות של וניצור את יישום המפות הטוב ביותר שניתן למצוא". בכירים בגוגל מוסרים כי החברה תתחשב בעובדיה ובמיוחד בקהילת הנהגים שמשתמשים באפליקציה, וזאת במטרה לטפח את האפליקציה כמה שניתן.

קבלו עדכונים לפני כולם בטלגרםקבלו מאיתנו עדכונים לפני כולם - בטלגרםהצטרפו כבר עכשיו לערוץ הטלגרם של הזוןתגיות

7 תגובות

 1. מה היה עכשיו
  על עתיד החברה נחקה וניראה וגם בטח לא היה יותר Waze למשתמשי אפל או שאפל ירצו להשתמש גוגל תרצה הרבה כסף בשביל להחזיר לפחות חלק מההשקעה נחקה וניראה

 2. בשורות טובות לאנשי ווייז בשורות רעות למשתמשי וויז.
  ברגע שגוגל ישימו את ידם על וויז הם ימחקו אותה מפני שזו המטרה שלהם. הם לא רוצים מתחרים לאפליקציות המפות שלהם.

 3. המודל העסקי של וייז
  המודל העסקי של וייז היה לאסוף כמה שיותר מידע, במטרה למכור בסופו של דבר את המידע הזה, הפרסומות היו רק כסף קטן לתחזוקה.
  תחשבו על זה, כמה קש גוגל אכלה עד שקיבלה היתר מחברת מפה שמחזיקה את המפות בארץ להשתמש בנתוני המפות שלה בסמארטפונים, ואלו מפות שמתעדכנות אחת ל..
  בוייז המשתמשים יכולים לעדכן בעצמם ולהוסיף כבישים חדשים, מה שאומר שזו אמורה להיות המפה הכי עדכנית שיש, תוסיפי לזה את כל הנתונים האישיים של זמני נסיעות קבועות, עומסים, אפשרות לפרסום ממוקד בהתאם למיקום, רק טבעי שחברה כמו גוגל שרק אוספת מידע כל היום תרצה לרכוש חברה כזו.

 4. 78+65+38=181 מיליון דולר
  בנחה שהחברה תימכר ב1.3 מיליארד דולר עדיין חסרים לי 1.1 מיליארד.

 5. פששש יפה
  ולה היתי קונה פרארי אדומה אם אאיתי במקומם

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close