גוגל תרכוש את Waze ב-1.3 מיליארד דולר (עודכן)

7 תגובות
הדיווחים סביב רכישת אפליקציית הניווט הישראלית על ידי חברת ענק מקבלים תפנית חיובית נוספת, כשהסיכויים לחתימת עסקה ביןWaze  לגוגל הולכים ומתעצמים
זהו אינו סוד: כבר כמה חודשים שהרשת מוצפת בידיעות שמעלות כי מייסדי Waze מנהלים משא ומתן עם חברות ענק כגון גוגל ופייסבוק, בנושא רכישה או הטמעת האפליקציה בשירותיהן של החברות. אפילו אפל התעניינה באופן רציני בקנייה של האפליקציה, אם כי המגעים בין החברות הגיעו למבוי סתום. כעת, נראה שהענקית הצליחה "לנצח" במכרז על האפליקציה – ולמקם את עצמה בעמדה נוחה מאוד לרכישה קרובה שמתבשלת.
העובדה שהאפליקציה הישראלית שווה למעלה ממליארד דולר גם היא איננה חדשה, אם כי כעת מתברר שזוהי עסקה שסכומה עולה על כל הציפיות ומתקרב לסכום עתק של 1.3 מיליארד דולר. חדי ההבחנה מבינכם ודאי כבר הבינו שהעסקה תהפוך את מייסדי Waze לבעלי הון של עשרות מיליוני דולרים כל אחד.
מסודרים
למען הדיוק, מנהל הטכנולוגיה הראשי של החברה (CTO) אהוד שבתאי ירוויח 78 מליון דולר, בעוד הנשיא אורי לוין ירוויח 38 מליון דולר. מנהלי המחקר והפיתוח אמיר שנער ואחיו גילי שנער ירוויחו מהעסקה ביחד סכום של 65 מליון דולר.
במקביל לרכישה, ממשיכה האפליקציה לגדול כשנכון לימים אלו קרוב ל-50 מליון נהגים משתמשים בה באופן סדיר. בחברת Waze מתעקשים שהעובדים בה שמועסקים בארץ, ימשיכו בעבודתם גם לאחר הרכישה – דבר שאליו פייסבוק התנגדה, אם כי יתכן שעם הושגה פשרה. ניתן להסביר זאת בכך שבניגוד לפייסבוק (שסגרה את רוב החברות שרכשה, כולל כמה ישראליות), לגוגל יש נוכחות גדולה יחסית בארץ וגם מרכז דיי משמעותי עבורה.
למרבה הצער, ו-Waze עדיין לא מגיבות בצורה רשמית לפרסומים בנוגע לרכישה שמתקרבת, אך בהתבסס על הדיווחים נראה כי לחבורה הישראלית יש סיבה טובה מאוד לחייך.
 

עדכון: הדיווחים הרבים התבררו כנכונים, כשבתאריך ה-11.6.2013 נחתמה רשמית העסקה בין ענקית החיפוש לחברת הישראלית. ההערכות הן שגוגל מעוניינות להפוך למונופול בתחום המפות ולהטמיע את האפשרויות החברתיות של בשירותיה. סכום העסקה ככל הנראה עומד על 1.1 מיליארד דולר במזומן, מה שנחשב למעט נמוך מההערכות, אך בכל זאת מדובר באפליקציה היקרה ביותר בעולם שנמכרה אי-פעם.

בחברה הישראלית מגיבים לראשונה בנוגע לעסקה: "חברת חולקת איתנו את אותו החזון, של פיתוח שירות מפות גלובלי שמתעדכן בזמן אמת על ידי קהילות מקומיות. אנחנו שמחים משיתוף הפעולה" אמר מנכ"ל החברה נועם ברדין. עוד הוא הוסיף כי "נעבוד ביחד עם צוות המפות של וניצור את יישום המפות הטוב ביותר שניתן למצוא". בכירים בגוגל מוסרים כי החברה תתחשב בעובדיה ובמיוחד בקהילת הנהגים שמשתמשים באפליקציה, וזאת במטרה לטפח את האפליקציה כמה שניתן.