פיזיקאי שלא דופק חשבון: הסיפור מאחורי Half-Life

בואו לראות מה עומד מאחורי אחת מסדרות המשחקים הטובות והמשפיעות ביותר שנוצרו מאז ומעולם

הפעם נעסוק בסיפור מאחורי אחת מסדרות המשחקים המוערכות בכל הזמנים. סדרה שהצליחה להשפיע על כלל תעשיית הגיימינג כששינתה את חווית המשחקים מגוף ראשון והציבה סטנדרט חדש למשחקים שבאו אחריה. זכתה בעשרות פרסים והולידה לא מעט מודים שהפכו למשחקים עצמאיים ומצליחים משל עצמם: Half-Life.

הסיפור שלנו מתחיל בשני עובדים של חברת מייקרוסופט בשם Gabe Newell ו-Mike Harrington. השניים היו מפתחים בצוות שעבד על יצירת מערכת ההפעלה חלונות, ועבדו בחברה שנים רבות. Newell אפילו הפסיק את לימודיו באוניברסיטת Harvard כדי להתחיל לעבוד שם. יחד איתם בצוות היה מפתח נוסף בשם Michael Abrash. כש-Abrash עזב את מייקרוסופט ב-1993 כדי לעבוד בחברת id Software על הפיתוח של דום, Newell ו-Harrington חשבו לעצמם שהיה בטח מעניין יותר ליצור משחקים ממערכות הפעלה.

שלום שנים מאוחר יותר, הם החליטו שזה הזמן ללכת בעקבות הלב. השניים התפטרו ממייקרוסופט, ובשנת 1996 פתחו את חברת Valve Software. אבל למרות שלשניהם היה הרבה נסיון בפיתוח תוכנה, לא היה להם הידע הדרוש לפיתוח משחק. הם פנו ל-Michael Abrash על מנת לקבל כמה טיפים, והוא ייעץ להם שלא להשקיע זמן בפיתוח מנוע גרפי מאפס. עם מעט מעזרתו, השניים קבלו מ-id software רשיון למנוע הגרפי של Quake. כעת משהיה להם מנוע גרפי, זה היה הזמן ליצור משחק.

Newell ו-Harrington אהבו לשחק בדום, אבל גם לא היו טובים במיוחד במשחק, ולכן הסביבה שלו נתנה להם הרגשה כאילו הם ניצודים ע"י המפלצות ולא להפך. הם החליטו להפוך את ההרגשה הזאת למשחק.

לאחר ששכרו לעבודה צוות של מפתחים, החלו לפתח משחק יריות מגוף ראשון בעל שם הקוד "Quiver", שם של בסיס צבאי מתוך ספר של סטיבן קינג, שהיווה השראה מוקדמת למשחק.

Newell ו-Harrington היו שאפתנים במיוחד, ורצו ליצור משחק שונה ממה שגיימרים הכירו עד אז. הם החליטו לגרום לשחקן להרגיש כאילו הוא חלק ממנו. הדרך שלהם לעשות זאת הייתה ליצור משחק ללא קאטסינס כלל, כשהשחקן נמצא בשליטה מלאה, והדמויות השונות במשחק וארועים מתוזמנים אחראיים על קידום העלילה.

מאותה סיבה גיבור המשחק, Gordon Freeman, הוא מדען, כלומר איש רגיל, ולא לוחם וגיבור טיפוסי של משחק פעולה. והוא גם נטול קול, שיטה שגורמת לשחקנים לשים את עצמם במקום הדמות.

עלילת המשחק מתחילה כשאתם, כלומר גורדון, מגיעים באיחור ליום עבודה שגרתי במתקן מדעי, כשאותו יום משתבש כשניסוי יוצא מכלל שליטה ופותח שער למימד שמאוכלס ע"י יצורים מפלצתיים. עלילה שקבלה לא מעט השראה ממשחקי Doom.

את שמו, Gordon Freeman קיבל בשיחה אקראית בנסיעה באוטו בין Gabe Newell ו-Marc Laidlaw התסריטאי של המשחק. השם הוא מחווה לשמו של המדען והפילוסוף Freeman Dyson. העיצוב שלו עבר מספר גלגולים, כשבאחד מהם נקרא "Ivan the Space Biker". העיצוב הסופי שלו נבנה ע"י שימוש מרפרנסים של ארבעה אנשים שונים.

כך נראה המודל של Ivan the Space Biker, לפני שגורדון פרימן ירש אותו
כך נראה המודל של Ivan the Space Biker, לפני שגורדון פרימן ירש אותו

המשחק גם קיבל שם חדש – Half Life, שלקוח ממונח בפיזיקה, כשסימן הלמבדה שמופיע בלוגו המשחק מגיע מהסימון שלו במשוואה פיזיקלית.

לאחר שעבדו על המשחק שנה שלמה, ב-Valve החליטו להעריך את העבודה של עצמם, והבינו שיש להם בעיה. האוייבים התנהגו בצורה טפשית אם לא נלחמו בהם בצורה בה Valve התכוונו, עיצוב השלבים היה בעייתי ולא פעל טוב ביחד עם שלבים אחרים, המשחק היה מלא בבעיות טכניות, ובקיצור, הם גילו שהמשחק בינוני במקרה הטוב.

אבל למרות הלחץ לעמוד בזמנים שקבעו לעצמם, ב-Valve החליטו להתחיל שוב, והפעם לעשות את זה טוב. הם שינו את שיטת העבודה של הצוותים, וב-1998 היה להם מוצר מוגמר.

וכאן הם נתקלו בבעיה אחרת. אף חברה לא הסכימה לקבל על עצמה את הפצת המשחק, שהיה שאפתני מדי לטעמם. אבל בסופו של דבר חברת Sierra החליטה לתת לחברה הצעירה הזדמנות, וחתמה על חוזה הפצה עם Valve.

המשחק הפך להצלחה מיידית ושבה את לב הגיימרים, מכר מליוני עותקים וקיבל לא פחות מ50 פרסים שונים של "משחק השנה". עזרו להצלחה שלו גם מודים שונים שנוצרו ע"י הקהילה, כש-Valve שכרה לעבודה חלק מהמפתחים של המודים הפופולאריים ביותר, שהפכו בהמשך למשחקים עצמאיים, כמו Counter Strike ו-Team Fortress. המודים עזרו ל-Half Life להופיע בראש טבלאות המכירות, הרבה אחרי שהמשחק יצא לשוק.

Half Life היה משחק מוצלח ומצליח. מאוד מצליח
Half Life היה משחק מוצלח ומצליח. מאוד מצליח

מייד בתום הפיתוח על Half Life החל הפיתוח של המשחק השני, כשלצוות ניתן חופש ליצור את המשחק הטוב ביותר, לא משנה כמה זה ייקח. מנוע המשחק נכתב מחדש, ועם התפתחות הטכנולוגיה באותם שנים, בצוות הפיתוח יכלו כעת ליצור אנימציות תלת מימד מורכבות יותר, ובכך ליצור הבעות פנים וגוף לדמויות. עם היכולת הזאת, הושם דגש גדול במיוחד על יצירת אופי ייחודי לדמויות, נשכרו שחקני קול, אנימטורים, הכל במטרה לגרום למשחק להרגיש יותר מציאותי. הפיתוח של המשחק נשמר בסוד.

בשנת 2003, בתערוכת E3, גייב ניוול הפתיע את המבקרים בתערוכה כשסיפר להם שמשחק חדש של האלף לייף עומד לצאת עוד באותה השנה. אבל לרוע מזלה של Valve, האקר גרמני שיבש להם את התוכניות.

ההאקר שהצליח להשתיל תוכנות זדוניות על המחשבים בחברה, גנב את קוד המקור של Half Life 2 והפיץ אותו וגרסא מוקדמת של המשחק לאינטרנט. הפריצה הביאה לדחיית יציאתו של הכותר, שבסופו של דבר יצא לשוק רק שנה לאחר מכן.

היום זה אולי כבר לא נראה כל כך מדהים, אבל תסמכו עלינו - בשנת 2004 המראה הזה של Half Life 2 היה פשוט פנומנלי
היום זה אולי כבר לא נראה כל כך מדהים, אבל תסמכו עלינו – בשנת 2004 המראה הזה של Half Life 2 היה פשוט פנומנלי

ביחד עם המשחק, הושקה החנות של Valve, סטים, שכיום הפכה לאחת הפלטפורמות הפופואלאריות ביותר לרכישת משחקים, אבל כשהושקה, מבקרי המשחקים התלוננו על כך שכדי לשחק ב-Half Life החדש הייתם חייבים להתקין את התוכנה.

אבל למרות הפריצה, הפצת העותקים הפיראטיים וה-DRM על המשחק, הוא זכה להצלחה לא פחות מקודמו ונחשב לאחד המשחקים הטובים בכל הזמנים.

כעת כל העולם נושא עיניים לחברת Valve בתקווה לשמוע חדשות על משחק המשך, אבל נכון לעכשיו אין עדיין כל פרטים.

אנחנו עדיין מחכים ומאמינים...ואתם?
אנחנו עדיין מחכים ומאמינים…ואתם?

סבטה ס. היא מפתחת אתרים וגיימרית בנשמה, אתם מוזמנים לעקוב אחריה בערוץ היוטיוב שלה GameGems