מחטף של 1.2 מיליארד דולר: EA Games תהפוך לבית החדש עבור מפתחת משחקי הנהיגה המצליחה

כולם היו משוכנעים כי העסקה בין המפיצה האמריקאית Take-Two Interactive לבין המפתחת הבריטית Codemasters היא עניין סגור – אבל אז הגיחה מתחרה נוספת ברגע האחרון וחטפה לעצמה את הגביע

משחק מירוצים איכותיים שווים הרבה כסף, זה לא סוד – ועכשיו אנחנו מתחילים להבין כמה בדיוק הם עשויים להיות שווים כאשר עסקת הרכישה של חברת Codemasters מול Take-Two Interactive מתפרקת, ומוחלפת בעסקת רכישה יוקרתית עוד יותר מול EA Games.

בחודש שעבר דיווחנו לכם על עסקה מתבשלת ובה המפתחת והמפיצה הבריטית הוותיקה, שפועלת קרוב ל-35 שנים ללא תלות בענקיות התחום הבינלאומיות, תעבור לבעלותה של Take-Two, אחת מאותן ענקיות מדוברות, בתמורה לסכום שמתקרב למיליארד דולר. במסגרת הטרנד הנוכחי שבו מפתחות עצמאיות רבות נבלעות בתוך חברות גדולות מהן בקצב מואץ (מיקרוסופט, אנחנו מסתכלים עלייך), טבעי כי היו כמה וכמה מחזרות פוטנציאליות שבחנו את הכדאיות ברכישתה של Codemasters – וברגע שהדיווחים על הצעה והסכם מתהווה עם Take-Two הפכו לפומביים אותן מתחרות נדרשו לפעול גם הן.

EA Games היא זו שרצתה יותר והייתה מוכנה לשלם על כך, מסתבר – וכעת עם עסקה בשווי מוערך של 1.2 מיליארד דולר שמהווה תוספת של יותר מ-20 אחוזים לעומת ההצעה הקודמת, נראה כי Codemasters בדרכה להעשיר את היצע משחקי המירוצים הזמין של החברה שמחזיקה בבעלות על המותגים Need for Speed ו-Burnout.

סביר להניח כי בריטים רבים אינם מרוצים מכך שאחת מהדוגמאות הטובות האחרונות שנותרו לפיתוח משחקים עצמאי מצליח בממלכה המאוחדת עומד להפוך לרק עוד חתיכה קטנה בפאזל של תאגיד אמריקאי עצום

בדומה ל-Take-Two שמחזיקה בבעלותה את מותגי הספורט NBA 2K ו-WWE 2K ו-PGA Tour 2K המתבססים על השקות מעודכנות בכל שנה, EA Games היא זו שמחזיקה בבעלותה את EA Sports ואת הסדרות FIFA, Madden NFL ו-NHL שמושקות גם הן בכל שנה ושנה – כך שנראה כי מדובר בגישה עסקית דומה אותה הן חולקות עם Codemasters, שזוכה להצלחה מוגדלת בשנים האחרונות תודות למשחקי מירוצים תחת המותג F1 שמושקים גם הם בכל שנה קלנדרית. האם זו הסיבה שבגללה דווקא שתי המפיצות הבולטות הללו נאבקו ביניהן על הזכות לרכוש את המפתחת הבריטית שמתמחה בעיקר במשחקי מירוצים מכל הסוגים והמינים?

קשה לדעת מה מתרחש במוחם הקודח של הבכירים ב-EA – אבל אנחנו מקווים שלא מדובר ב-Need for Speed: Dirt או כל שילוב יומרני אחר בין מותגים שונים בתכלית

עסקת הרכישה החדשה מתוכננת להפוך לרשמית במהלך הרבעון הראשון של שנת 2021, אז Codemasters תימחק מהמסחר בבורסת לונדון ותעבור לפעול בתור חטיבה חדשה של EA עם כל 700 העובדים שלה – ולנו נותר רק לאחר שהמהלך הזה יעניק לנו שלל כותרים חדשים ואיכותיים תחת המותגים האהובים Dirt ו-GRID (ואולי גם Need for Speed ו-Burnout? קשה לדמיין מה התוכניות הספציפיות שמתבשלות להן אצל המנהלים אי-שם בקומות הגבוהות), ולא יהיה שחזור חוזר של מה שהתרחש כש-EA רכשה אולפני פיתוח מצליחים אחרים כדוגמת Westwood Studios, Origin Systems או Bullfrog Productions.