למה כולם שונאים את ה-Epic Store?

חנות המשחקים הדיגיטלית הצעירה של יוצרי Unreal מפלגת את עולם הגיימינג במחשבים האישיים

לפני מספר חודשים חברת Epic, הודיעה שהיא פותחת חנות דיגיטלית משל עצמה. חנות שלמעשה מתחרה ישירות בשירותים קיימים כמו Steam, GOG, Origin וכדומה. החנות החדשה רחוקה מלהיות מושלמת מבחינת פיצ'רים ונמצאת בברור בתחילת דרכה, אבל כבר עכשיו סופגת קיתונות זעם ואפילו קריאות להחרים מפתחים שבוחרים למכור דרכה את המשחקים שלהם.

אז לפני שנכנס ללמה אנשים כועסים, ואחלוק עמכם את דעתי בעניין, בואו רק נעשה קודם קצת סדר בארועים האחרונים.

אם אתם נמנים עם הצופים היותר מבוגרים שלי, אתם מכירים את חברת Epic תודות לסדרת משחקי Unreal, וכמובן משחקי ילדות כמו Jazz Jackrabbit ו-Jill of the Jungle. הצעירים יותר, או אלו שלא חיים מתחת לסלע, מכירים אותם בזכות משחק הרשת Fortnite, שאמנם קצת איבד מהפופולריות שלו בזמן האחרון, אבל עדיין מותקן על מאות מיליוני מחשבים ברחבי העולם.

ההתחלה הייתה צנועה מאוד

בחברת אפיק לא ממש חזו את ההצלחה של Fortnite ואת העובדה שהמשחק הולך להטביע אותם בכסף. המטרה הייתה סה"כ להוסיף מוד של באטל רויאל למשחק קיים, בגלל משחק אחר בז'אנר שהיה פופולרי באותו רגע – PUBG. אבל מהר מאוד ההצלחה יצאה מפרופורציה, ועכשיו לחבר'ה שם היה זמן לחשוב לאן הם רוצים להתפתח.

הכל בזכות, או בגלל, ה-Fortnite?

אז לפני כארבעה חודשים, אפיק הודיעו שהם פותחים חנות דיגיטלית למשחקי מחשב. חנות שלטענתם מהווה אלטרנטיבה הוגנת יותר גם למפתחים וגם לצרכנים מהמתחרים שלהם. לשם השוואה, Steam למשל גובים 30% מכל הרווחים של יוצר שבוחר למכור דרכם את המשחק שלו. אפיק הודיעו שיגבו רק 12%.

סטים אוכפים DRM על כל הרכישות שלכם, כלומר לא תוכלו להתקין, לשחק או לעשות פעולה אחרת מבלי שהתוכנה של החנות פתוחה ברקע. אפיק לעומת זאת, מוכרים חלק מהמשחקים ללא DRM, כך שתוכלו להוריד את המשחק, ומשם לעשות מה שבא לכם, אפילו להתקין אותו על כל המחשבים בבית.

המספרים מדברים בעד עצמם

על פניו נשמע לא רע לא? אפיק אפילו מציעים משחק חינם כל שבועיים כדי לפתות אתכם להוריד את הקליינט אליכם למחשב. אז מה בעצם הבעיה פה? מאין מגיע הכעס?

ובכן, בפברואר השנה יצא לשוק משחק שרבים חיכו לו – Metro Exodus. בצעד שהדליק את מדורת הזעם, התברר שאפיק סגרו עסקה עם הסטודיו של המשחק, שמעניקה להם בלעדיות למכירה שלו למשך תקופה של שנה, למרות שרק עד לא מזמן הוא היה רשום כמשחק בסטים, משם הוא כבר נעלם מן הסתם.

וכמובן שלא מדובר רק במשחק בודד. ממטרו, אפיק המשיכו גם ל-Borderlands 3, Control ועוד כותרים גדולים וקטנים שסגרו איתם על התנאים שמעניקים לאפיק אותם זכויות.

מספר גדול של משחקים מובילים עומדים להיות בלעדיים ל-Epic Store בתחילת דרכם

יש לציין כי אפיק לא מנצלים את הבלעדיות כדי לשנות לרעה את מחירי השוק. המשחקים נמכרים עדיין במחיר של 60$, ולעיתים גם במחיר נמוך יותר, כמו במקרה של מטרו שנמכר במחיר של 50$, עשרה דולרים פחות מהמחיר שהיה בסטים לפני שהמשחק ירד מהחנות. מבחינה צרכנית, הגיימר הממוצע צריך דווקא לשמוח שיש לו דרך זולה יותר להשיג את המשחק. אז מה הניע לא מעט אנשים להתנקם ביוצרים של מטרו אקסודוס ולהשחית עמודי ביקורות בסטים ופלטפורמות אחרות עם ביקורות שליליות על המשחקים השונים בסדרה? האם אנשים באמת עד כדי כל כך נאמנים לסטים שהם לא מסוגלים לשקול אופציות אחרות?

ובכן, לדעתי הבעיה העיקרית היא שאנשים לא אוהבים שמכריחים אותם לעשות משהו או מגבילים אותם לפלטפורמה מסויימת. בטח כשהפלטפורמה הזאת לא ממש טובה טכנית.

מנכ"ל Epic Games נקרא להגן על המיזם החדש שלו פעם אחר פעם

גם הלאונצ'ר של סטים לא היה להיט בתחילת דרכו, אבל ל-Valve היו שנים על גבי שנים לתקן, לשפר ולהוסיף לו פיצ'רים וקהילה. בחנות של אפיק אין דירוג או ביקורות משחקים. אין שמירה בענן, אצ'יבמנטס, פורומים או אפילו

פיצ'רים חמודים כמו קלפים ומרקט שמאוד מאוד חשובים ללא מעט גיימרים כבדים.
מבחינת הגיימר הממוצע להתקין את הלאונצ'ר של אפיק, זה מייגע. זאת עוד תוכנה על המחשב שמספקת חוויה נחותה ממה שהוא רגיל אליה.

שאר הסיבות נעות בהן חששות לא מבוססים, או אפילו נשענות על תיאוריות קונספירציה. למשל אנשים טוענים שהעובדה שלחנות יש בלעדיות על משחק אומרת שלחנות יש את הכוח לשלוט במחיר כרצונה ולהעלות אותו, כי מדובר בקהל שבוי. בעוד שזאת לא טענה בלי משוללת לחלוטין, אפיק ממש משנים את מחיר השוק, ואפילו מוזילים אותו לכותרים שונים. אל תשכחו שהם בתחרות מול סטים, והמהלך נועד דווקא להביא אליהם קונים, לא לדחות אותם, ושבכל מקרה המשחקים כן יופצו לשאר החנויות הדיגיטליות בתום שנה.

השחקנים מרוויחים מן התחרות המוגדלת?

טענות אחרות נוגעות לעובדה ש-40% מהחברה שייכים לחברת Tencent הסינית, ואנשים מקשרים מייד את סין לריגול. ובכן, אין שום הוכחה שאפיק או חבריהם הסינים מרגלים אחריכם. זה אפילו לא הגיוני, לאפיק שכל העסק שלהם מבוסס סביב התוכנה הזאת (כי חייבים אותה כדי להפעיל את פורטנייט, מקור הפרנסה העיקרי של החברה), לא משתלם בכלל להיתפס עוקבים אחר מיליוני אנשים ברחבי העולם, מה גם ש-Tencent משקיעים גם בלא מעט חברות מוכרות לא פחות כמו בליזארד, יוביסופט ו-Riot, וואלה, לא ראיתי קריאות באינטרנט למחוק את אוברווטץ' או אססין קריד מהמחשב שלכם.

יש לי גם קצת הרגשה שייתכן שמדובר בשנאה בלתי רציונלית לאפיק בגלל שהם היוצרים של פורטנייט. כי כמובן זה מגניב לשנוא את מה שפופולארי.

ובכן חברים, זכותכם כמובן להתעצבן על אפיק. אבל לדעתי התגובה לעניין קצת קיצונית מדי. זה לא כמו משחק אקסקלוסיבי לקונסולה שמחייב אתכם להחזיק באותה קונסולה כדי לשחק בו (ולשלם עליה סכום לא מבוטל). סה"כ הלאונצ'ר של אפיק הוא חינמי לחלוטין ובמקרים מסויימים אפילו מוזיל לכם את מחיר המשחק בהשקה. ואם אתם ממש חייבים לשחק בו בסטים, ורוצים באמת להוכיח את כוח השוק שלכם, אז פשוט תחכו שנה ותקנו את המשחק איפה שבא לכם.

הסינים מנהלים את העניינים מאחורי הקלעים?

אבל זכרו שתחרות זה דווקא בריא, לא רק לנו הצרכנים, גם למפתחי המשחקים שהם קצת שבויים של סטים, וכרגע שליש מהרווחים שלהם הולכים למקום שסה"כ מחזיק את המשחק שלהם, רק כי זה המקום הכי פופולארי. אני מודה שגם אני כמו רבים מכם אוהבת מאוד את סטים, הוא נוח, הוא עובד, 99% מהמשחקים שלי למחשב שם.

אבל לסטים, אין כרגע מתחרה רצינית, והתחרות הזאת אומרת שהם צריכים לעבוד יותר קשה כדי לרצות את כולם, ולמנוע נהירה המונית של כותרים למתחרה שלהם אפיק, שמן הסתם תפעל במהירות כדי לפתח את הפיצ'רים שחסרים לה כרגע. ייתכן אפילו שאפיק זה בדיוק מה שהשוק הזה היה צריך כדי שנזכה לראות את ההתפתחות שלו, כי אם רק סטים בתמונה, תהיו בטוחים שלא נגיע לשום מקום.

מחבבים את ה-Epic Store או שומרים אמונים אך ורק ל-Steam הישנה והטובה? בואו לשתף!