ללכת לאיבוד במערב הפרוע של Rockstar Games

Red Dead Redemption 2, הפרוייקט הענקי החדש של יוצרי GTA, מצדיק ללא קושי כל מחמאה וכל מילת אהדה ששמעתם ותשמעו עליו, ומהווה את אחד מההישגים הכי גדולים בעולם הגיימינג כולו

אם אתם מעריצים של משחקי רוקסטאר, והחלטתם לשחק ב-Red Dead Redemption 2 כי שמעתם שזה "GTA עם סוסים", אז בואו, ככה, על ההתחלה נתאם ציפיות. Red Dead Redemption מתקיים בתקופה נטולת טכנולוגייה, שבה הכל רגוע, איטי ואנשים לוקחים את הזמן.

אז למרות שיש במשחק לא מעט קטעי אקשן מטורפים שגורמים לכם להרגיש כאילו אתם חלק ממערבון ישן, את רוב הזמן תבלו בפעילויות הרבה יותר יומיומיות כמו רכיבה על הסוס שלכם בזמן שאתם בוהים בנוף היפייפה. אז אם אתם מוכנים להוריד הילוך, תמורת אחת מחוויות הגיימינג הטובות של כל הזמנים, אז השארו עימי ובואו נמשיך.

ובכן, Red Dead Redemption 2 הוא קדימון למשחק הראשון מ-2010. שזה טוב כי אם לא שחקתם במשחק המקורי, לא תרגישו שפספסתם משהו, ואם כן שחקתם, תקבלו את התמונה המלאה על המאורעות שקדמו למשחק הראשון.

אנחנו משחקים בתור ארתור מורגן, מספר 2 בחבורת פורעי חוק שמונהגת ע"י בחור כריזמתי בשם Dutch van der Linde. המשחק מתחיל כשהחבורה בורחת להרים לאחר ששוד שבצעו השתבש לחלוטין וכל הכסף שלהם נותר מאחור.
כעת הם מנסים להבין מה עליים לעשות, ואיך להמשיך להתקיים בעולם שהופך ליותר ויותר מודרני ודוחה מקרבו פורעי חוק שכמותם.

ובינתיים כיוון שהחבורה צריכה כסף כדי להתקיים, בתור ארתור תצטרכו לתרום את חלקכם ולהצטרף לחבריכם לשוד רכבות, בתים, מרכבות ועוד דרכים יצירתיות להשגת כסף מהיר. שאר החבר'ה בכנופייה הם דמויות מלאות אופי, שהדיבוב והמשחק המעולים מפיחים בהם חיים, כך שכל שוד כזה הופך לכיף טהור.

תוכלו גם לבלות איתם מחוץ למשימות הראשיות, סתם לשבת לשיחה במחנה שלכם, לצאת לבירה בפאב או למשימות קטנות ואישיות יותר כדי להכיר אותם יותר.

גם ארתור עצמו הוא לא רק שודד מחוספס. הוא דמות הרבה יותר עמוקה ממה שהיא נראית על פני השטח, ולמעשה כנראה אחת הדמויות הראשיות הטובות ביותר שנכתבו אי פעם. הוא אדם שנקרע בין הנאמנות שלו לדאטץ' ולשאר הכנופייה שמהווה לו תחליף למשפחה, לבין ההרגשה הפנימית שהוא לא בטוח שדאטץ' יודע מה הוא בכלל עושה, ומדוע הוא עצמו בכלל ממשיך עם חיי האלימות האלה.

בכל מקרה, חוץ מחובותיכם לכנופייה של דאטץ', תהיו חופשיים להסתובב בארה"ב הבדיונית של סוף המאה התשע עשרה, וזוהי הנקודה שבה המשחק מצטיין במיוחד. המשחק מלא בכל כך הרבה דברים לעשות, ובונה עולם כל כך מציאותי, שללא ספק תרגישו כמו ילד בלונה פארק, שכל שנייה מסובב את הראש שלו לדבר המעניין הבא שהוא נתקל בו בדרך.

ברחבי המפה הענקית של המשחק, תפגשו באנשים צבעוניים ומלאי אופי שישלחו אתכם למשימות מקוריות שיגרמו לחברות כמו יוביסופט להתבייש במשימות הצד היבשושיות שלהן.

תוכלו גם לחפש אחר פושעים מבוקשים ולקבל תמורתם כסף ממשרדי השריף, לצאת לצייד אחר בעלי חיים ולדוג, לתור אחר אוצרות עתיקים באמצעות מפות אוצר ישנות, לשחק פוקר, דומינו ועוד משחקי צד שונים, וכמובן אם ישעמם לכם ותרצו להרגיש עוד יותר כמו פורע חוק, לשים מסכה על הפנים ולשדוד מכל הבא ליד.

רוקסטאר הצליחה, באופן מדהים לבנות עולם אורגני שמרגיש חיי ונושם.
אם תסתובבו בטבע, תפגשו בעשרות סוגים של בעלי חיים שמתנהגים כמו בעלי חיים אמיתיים. אם תעברו ליד חווה, תראו אנשים עובדים את האדמה שלהם. אם תגיעו לעיר הגדולה, תראו בה אזור תעשייה, חשמלית שנוסעת ברחבי העיר, תיאטראות, אנשים שהולכים לקניות, פעילים חברתיים ועוד. כשתדהרו לכם בדרכים תפגשו באנשים שיוצאים לציד, משטרה שמובילה פושעים, או סתם אנשים שמעבירים סחורה.

אם תבחרו לדבר איתם, תגלו שהתגובות של ארתור והדמויות מסביב טבעיות בצורה שעוד לא ראיתי שכמותה באף משחק. זה לא רק המשחק והדיבוב שלהן, שהוא לא פחות ממעולה. בד"כ שיחות בין הדמות הראשית לסתם דמויות מרגישות מתוכנתות וחוזרות על עצמן, אבל כאן מדובר בתגובות טבעיות של אנשים שמרגישים אמיתיים, ושאפילו זוכרים איך דיברתם והתנהגתם אליהם בעבר.

את אותה רמת פירוט מטורפת תוכלו למצוא גם בשאר המשחק. והנה כמה דברים קטנים שעלו על דעתי ברגע הכתיבה של הביקורת: אם תרכבו קרוב לעץ, ארתור יתכופף כדי לא להפגע מהענפים. הסוסים במשחק עושים צרכים. לאחר גשם, האדמה תהפוך לבוצית, ולאט לאט תתייבש עם הזמן. על אדמה בוצית ושלג אפשר להשאיר עקבות והם ילכלכו את הבגדים של ארתור ואת הרגליים של הסוס שלו. ארתור יכול לרזות ולהשמין בהתאם לכמה הוא אוכל והאם הוא עושה פעילות גופנית כמו ריצה או שחייה. יכולתי להמשיך ככה לנצח, אבל אתן לכם לגלות לבד את שאר הפרטים הקטנים האלה.

אבל עם כל הריאליזם הזה מגיע מחיר. כי הוא משפיע לא רק על העולם מסביב אלא ממש על המשחקיות. ארתור צריך לאכול ולישון, וגם להאכיל את הסוס שלו. הוא גם צריך להתרחץ מדי פעם, אחרת אנשים יתחילו להתרחק ממנו.
בנוסף, הביגוד שלו צריך להתאים למזג האוויר. אם תגיעו לאזור מושלג בלי מעיל טוב, הסיבולת של ארתור תפגע והוא ייאבד אותה מהר יותר, אותו דבר אם הוא ילבש פרווה באזור חם.

יש אנשים שלא יתחברו לחלק הזה במשחק. אבל בתור מי שלא סובלת מנגנני השרדות במשחקים – כאן זה מבוצע בצורה לא מאוד נוקשה, שלדעתי דווקא מוסיפה לחוויה.

כמו שאמרתי בהתחלה, המשחק הזה איטי ולוקח את הזמן. כלומר אין מה לדאוג, זה עדיין רוקסטאר ככה שיש במשחק לא מעט קטעי אקשן וקרבות יריות שלא יביישו אף מערבון טוב.
מערכת הירי נוחה סה"כ, יש כמה סוגי נשקים שמתנהגים בצורה שונה, ויש מנגנון שנקרא "Dead Eye" שיאפשר לכם להאט לרגע את הזמן כדי לכוון טוב יותר. בנוסף, מדי פעם המשחק מוסיף קטע סינמטי ליריות מוצלחות שלכם, מה שתורם לאווירה שאתם הגיבור בסרט מערבונים.

אבל קטעי האקשן הם רק חלק מהסך הענק של הדברים שנקרא "Red Dead Redemption 2", וזאת הסיבה שאנשים שחייבים אקשן כל הזמן, כנראה יתלהבו ממנו פחות.

אבל עד כמה שהתאהבתי באמת ובתמים במשחק, אני חייבת לציין שיש בו גם לא מעט בעיות. לא בעיות ששוברות את המשחק או משהו, אבל דברים שפשוט יכלו להיות הרבה יותר טובים.

אני אתעלם מהבאגים והגליצ'ים הגרפיים שאולי תתקלו בהם פה ושם, כי זאת נחלתם של כל משחקי העולם פתוח באשר הם. נתחיל בזה שהתפריטים במשחק נוראיים. הם סופר איטיים, לוקח שנים לצאת מהם, והתפריט המהיר מאוד לא אינטואיטיבי.

שנית, השליטה על הדמות ועל הסוס שלכם קצת נוקשה ומוזרה. ולא פעם תמצאו את עצמם עושים תנועה שלא התכוונתם לעשות ובטעות דורסים מישהו, או מסתובבים שעה סביב חפץ בנסיון לקחת אותו.

דבר נוסף, הוא שמדי פעם כשתרצו לנוח ולהקים מחנה, תופיע הודעה על המסך שיש כרגע פעילות באזור אז אתם לא יכולים לעשות את זה. קרה לי שהסתובבתי דקות ארוכות באזורים מתים לחלוטין, ללא אוייבים, בעלי חיים או בני אדם באזור, ועדיין קבלתי את ההודעה הזאת.

ומשהו אחרון שבולט לעין בייחוד לאחר שתעשו כמה משימות ראשיות – אין מה לעשות עם כסף במשחק. משימות ראשיות, ואולי איזה מפת אוצר מזדמנת יספקו את כל הצרכים שלכם מבחינת מזומנים. ולאחר שתקנו לכם כמה כלי נשק מוצלחים, ואולי כמה סטים של בגדים ואוכף חדש, לא ממש יהיה לכם יותר על מה להוציא אותו. זה קצת מבאס, כי למעשה, למעט הכיף שבעניין, אין לכם ממש סיבה להתאמץ ולשדוד אנשים כדי לחטוף את המשטרה על הראש, כי מה כבר תעשו עם הכסף?

אבל כאמור, לא מדובר בבעיות רציניות מדי, והן בטח לא מעיבות על ההישג של רוקסטאר.

אז, תכלס, יכולתי להמשיך ולדבר עוד הרבה על המשחק. על זה שהגרפיקה שלו יפייפה, שהתאורה מטורפת והופכת כל שנייה במשחק לתמונה שאפשר למסגר, על הדיבוב, הכתיבה והמשחק המעולה של השחקנים שמאחורי הדמויות, על הסאונדטרק שממש מתאים עצמו לאווירה. אבל אם אני אמשיך, אנחנו נצטרך להשאר פה עוד הרבה זמן. אז אחסוך לכם, ואגיד שלדעתי הבאמת לא משוחדת מדובר כאן במשחק מדהים, ואבן דרך חדשה במשחקי עולם פתוח. מי שלא ינסה אותו לכל הפחות, לדעתי הולך לפספס חוויה של פעם בחיים.

סבטה ס. היא מפתחת אתרים וגיימרית בנשמה, אתם מוזמנים לעקוב אחריה בערוץ היוטיוב שלה GameGems