ככה תבחרו את עכבר הגיימינג המושלם • HWzone
ציוד הקפיגיימינגמדריכים

ככה תבחרו את עכבר הגיימינג המושלם

שאלו את השאלות הנכונות
 
בתחילת תהליך בחירת עכבר הגיימינג הבא שלנו, ולאחר שענינו על השאלה: "למה אני צריך עכבר גיימינג בכלל?" – נשאל את עצמנו שאלות נוספות שיקדמו אותנו צעד נוסף על עבר הרכישה המיוחלת:
  • האם אתם שמאליים?
  • האם אתם מעדיפים עכבר עם פרופיל גבוה/נמוך (פירוט בהמשך)?
  • עכבר שיש בו אפשרות להוספת משקל?
  • מעדיפים עכבר עם תאורה?
  • ה-) CPIפירוט בהמשך) חשוב לכם?
  • אתם מתמקדים במשחק כלשהו? (יריות וכד')
 
לאחר ששאלתם את עצמכם את השאלות ננפץ עבורכם מיתוס נוסף: "העבר המושלם", למעשה אין דבר כזה, בכל עכבר יש יתרונות רבים, וגם חסרונות. בעזרת שאילת השאלות הנכונות נגיע למצב בו היתרונות רבים יותר מהחסרונות וכך נוכל למצוא את האיזון המושלם.
 
אופטי או לייזר?
 
רוב העכברים שקיימים בימים אלו בשוק מתחלקים לשתי מחנות – עכברים אופטיים ועכברי . ההבדל בין עכבר ועכבר אופטי הוא הקרן המשמשת לזיהוי תנועת העכבר. המנוע האופטי של העכבר אופטי מצויד בקרן LED אדומה לזיהוי תנועה, לעומת עכברי הלייזר המצויידים בקרן (בלתי נראית) המשמשת לזיהוי תנועה.
 
ככל שהעכבר יוכל לקרוא יותר נקודות פר אינץ' (CPI) כך רמת הדיוק שלו תעלה בהתאם. רק בכדי לסבר את האוזן נספר לכם כי עכבר אופטי ממוצע קורא בין 400 ל-800 CPI, לעומת עכבר המסוגל להגיע למעלה מ-2000 CPI.
 
כיום, השימוש בעכבר אופטי הוא מזערי, אם לא כמעט אפסי. הטכנולוגיה שלו היא ישנה וכמו שבטח כבר הבנתם, הביצועים שלו לצד עכברי הלייזר נמוכים בהרבה.
הסוד נמצא בפנים
הגודל כן קובע
 
כל אחד מאיתנו ניחן באנטומיה שונה של כף-היד, ולכן לא כל עכבר יתאים לכם. נניח וחיפשתם עכבר המצויד במירב הטכנולוגיה, אבל מה לעשות – לכם יש כף יד גדולה, כל כך גדולה שבזמן המשחק העכבר יראה כאילו שאתם מחזיקים טמגוצ'י. מה שווה עכבר שנראה ומתנהג כמו אופטימוס פריים אבל לא מתלבש לכם היטב בכף היד?
 
זכרו, עכבר צריך להיות כלי, ולא קישוט נוצץ בלבד. הוא צריך להמשיך להיות נוח גם לאחר שעות של משחק ולכן בכל הנוגע לבחירת עכבר גיימינג שישמש אתכם לשעות ארוכות של כדורגל, מירוצי מכוניות או הריגת אוויבים וירטואלים – הגודל כן קובע והוא הגורם העיקרי והמשפיע ביותר על נוחות העכבר.
 
אחיזה
 
בין אם אתם מודעים לעניין או לא, אתם מחזיקים כרגע את העכבר שלכם באחד מהמצבים הבאים:
אחיזת "טפר" – באה לידי ביטוי כשאתם מחזיקים את העכבר עם קצות האצבעות שלכם.
אחיזה מלאה – באה לידי ביטוי בכך שכל כף היד שלכם מונחת על העכבר. ליפוף מלא.
  
כשמדברים על אחיזה, אין נכון או לא נכון – כל אחד ומה שנוח לו. בסופו של דבר, כמעט בכל עכבר אפשר לאחוז בשני המצבים. אך יש גם עכברים שבנויים יותר עבור אחיזה ספציפית, בדיוק כמו העכבר שבתמונה.
שימו לב לקצה העכבר באזור הכפתורים, בעכבר הראשון נראה כי הוא בעל פרופיל גבוה – על-מנת לתת יותר נגישות לאחיזת "טפר" על-ידי הגבהת אזור כלחצנים. העכבר השני לעומתו – יוצר צורה סימטרית כמעט ומלאה לאחיזה מלאה של כף ידכם, "צורת חצי ירח" או פרופיל נמוך אם תרצו. הכל עניין של העדפה.
 
מיקום לחצנים
 
לחצנים בעכבר גיימינג הוא לא דבר מובן מאליו. אלו כבר לא אותם שלושת המוסקטרים שאליהם התרגלנו במירוץ השנים. מלבד כפתור הגלגלת והשניים האחרים, עכבר גיימינג ממוצע יכיל בנוסף עוד כשלושה-ארבעה כפתורים נוספים. ויש כאלה שאפילו יותר, שאת כולם ניתן בדרך כלל לתכנת כרצון המשתמש.
 
היצרניות מפתחות תוכנות ודרייברים המגיעים עם העכבר באריזתו במיוחד בשביל שיהיה ניתן לתכנת את אותם הלחצנים לצרכים של כל משתמש. לדוגמא, כשלא רוצים שכפתור מסויים יעשה את מה שהוא עושה, פשוט נכנסים לתוכנה וקובעים את גורלו בשימושכם העתידי.
הדוגמא הכי נפוצה בנושא התאמת הכפתורים היא שינוי רמת הרגישות בזמן אמת. למשל, העכבר שלכם מזיז את הציין על המסך במהירות מסוימת, על-ידי לחיצה קלה על העכבר אתם יכולים לגרום לעכבר להיות מהיר יותר או איטי יותר.
  
בתמונה ניתן לראות כי קיימים שלושה מצבים לרמת הרגישות שהעכבר הספציפי הזה יכול להגיע אליה – ואותם אפשר לשנות לגמרי. העכבר יגיע כברירת מחדל עם רמותCPI  המוגדרים מראש על-ידי היצרן. בכדי לשנות את ההגדרות האלו נכנסים לתוכנה ומשנים למה שרק תרצו. מתחת למכסה מנוע של העכבר שלכם יש טווח CPI שבין 200 ל-5700. אז כשריבוע אחד דולק, העכבר יעבוד בהספק של CPI600, שני ריבועים – 1700 CPI והשלישי יהיה  CPI 2500.
 
דיאטה לעכבר
 
יש עכברים המספקים דינאמיקת משקל מעניינת. נניח שאהבתם את המאפיינים של עכבר מסוים, אבל אתם רוצים שיהיה קל או להיפך – כבדיותר. בדיוק בשביל זה היצרניות עשו מקום יעודי בעכבר שבו תוכלו להכניס או להוציא משקולות.
 
לא מדובר בקילוגרמים כמובן, אלה בכמה עשרות גרמים (22.5 גרם נוספים לדוגמא). אלה, יהפכו את עכברכם הנאמן ליותר מקובע לקרקע ופחות טס באוויר בזמן תנועות עכבר אינטנסיביות. במקרה הזה כולם יוצאים מנצחים: הוא מוגש לכם כקל או כבד, אתם תבחרו.
מתאבק סומו או דוגמנית במשקל נוצה?
פרופילים
 
זוכרים שדיברנו על זה שאפשר להגדיר רמת רגישות בין לחיצה ללחיצה? ובכן, בעכברים מסוימים אפשר לקבוע שבפרופיל מסוים, כשריבוע אחד דלוק רמת ה-CPI תהיה-X, ובפרופיל אחר, הריבוע יהיה מספר CPI Y.
  
את ההגדרה הזאת ניתן לקבוע באמצעות התוכנה שדיברנו עליה. אפשר ליצור, לערוך ולמחוק פרופילים כאוות נפשכם. בעכברים מסוימים, אפשר להחליף פרופיל דרך העכבר אפילו מבלי לצאת מהמשחק.
נתונים טכניים וביצועים
 
 (CPI) Counts Per Inch או בעברית ("נקודות לאינץ'") – העכבר שלכם הוא מלשן לא קטן. כל תזוזה של כף ידכם הוא מדווח ישר למחשב שדואג להזיז את השחקן במשחק ימינה, שמאלה או לכל כיוון שרק תרצו. אז מה גורם לציין/שחקן לנוע בצורה חדה ומהירה יותר? התשובה היא כמות הנקודות על המשטח שהעכבר מדווח עליהן.CPI   גבוה יותר משמע שהוא ידווח על יותר נקודות על המשטח, מה שיוביל למהירות גבוהה בתזוזות העכבר.
 
כיום, עכברי הגיימינג יודעים כמעט "לטוס". הם מצוידים בחיישנים שיכולים להביא את העכבר לרגישות גבוהה כל-כך, שעם תזוזה קלה של כף היד אפשר להגיע מקצה אחד של המסך לקצה השני. סביר להניח שאתם כבר יודעים בערך על איזו רגישות אתם משחקים. אך אם לא, בררו זאתף חפשו חבר שיש ברשותו עכבר גיימינג, ובדקו מה נוח לכם. לדעתנו, 3000CPI  יהיה מעל לכל עבר בשביל המשתמש הממוצע. אבל כמו בעולם המכוניות – חולי מהירות לא חסר.
 
– Acceleration או בעברית "האצה" – וסביר להניח שרבים מכם לא שמעו על זה מעולם. זוהי אפשרות המשנה את התנהגות העכבר בהתאם למהירות שבה מזיזים אותו. ואי לכך, נגרמת אי-עקביות במהירות שבה יזוז הציין על המסך.
 
נניח שאנחנו מזיזים את העכבר מנקודה א' לנקודה ב'. ככלל, הציפייה היא, שהוא ינוע בין שני הנקודות באותה המהירות כל פעם – אך לא כך המצב. עם אפשרות ה-"האצה", אתם תתקלו בבעיות של חוסר עקביות בתזוזה של הציין שלכם על המסך או של השחקן שלכם במשחק.
 
כפתרון לבעיה זו חברת "סייבורג", אותה אחת שפיתחה את עכברי ה-R.A.Tפיתחה כלי המוחק את האפשרות הזאת ממערכת ההפעלה שלכם והוא חינמי וזמין להורדה. הכלי הזה משנה הגדרות וקבצי ה-Registry במערכת ההפעלה וגורם לה לשכוח מהאפשרות לגמרי.
 
עוד דבר שחברת "סייבורג" ממליצה זה לבטל אפשרות הנקראת "Enhance Pointer Precision" במידה ומסומנת אצלכם בהגדרות העכבר שבלוח הבקרה.
איכות ויצרן
  
הרבה כסף משקיעות היצרניות למינהן, ובנוסף לכך הן נותנות חסות ומפתחות מוצרים בעזרת השחקנים בליגה המקצועית של ענף הגיימינג (MLG). לאחר שרואים עכבר שפותח בעזרת מקצועי, ניתן להסיק מסקנה ברורה אחת: "שחקן מקצועי שזו עבודתו מעדיף  את העכבר הזה, אז ברור שהוא יתאים גם לי." התשובה היא לא. יכול להיות שהשחקן המקצועי הזה גם אוהב בובות ברבי ונרדם לקולו של ג'סטין ביבר. במילים אחרות: הם גם בני אדם ואוהבים דברים בצורה מסוימת שסביר להניח, שלא תתאים לכם.
 
המלצתנו – אל תקראו רק ביקורות של מבקרים. רדו לעם, תראו מה צרכנים כמוכם חושבים. את הכסף שאתם הולכים להשקיע בעכבר, תשקיעו פעם אחת ושיחזיק כמה שנים.
 
משטח העכבר
 
עכבר והמשטח שלו זה כמו גבר ואישה. כשיש זיווג נכון, כולם מרוצים וחיים באושר. יש כאלו שהם זיווג יעודי, כלומר, פותחו במקביל על-מנת לאהוב אחד את השני. ויש כאלו שאם משלבים ביניהם, זה יהיה כמו מה שהולך בבית האח הגדול – בלאגן וחוסר רצון לחיות בהרמוניה.
לא כל כך מסובך למצוא את בת הזוג לעכבר שלכם, צריך לקרוא ביקורות ולראות ומה שאר הצרכנים אומרים. דברים כאלו, מוזכרים כמעט תמיד. אפשר גם תמיד לחפש. לרוב, החיישן האופטי בעכברי לייזר הוא לא בררן כל-כך, מסתדר עם כל מה שנותנים לו. אך יש לשים לב, משום שייתכן שתקבלו טובים יותר עם משטח מסוים.

העמוד הקודם 1 2 3העמוד הבא
תגיות
Back to top button
Close
Close