פיראטיות מודל 2018 • HWzone
גיימינגטכנולוגיהכתבות נבחרות

פיראטיות מודל 2018

לאחר כחודשיים של שקט יחסי בהם היה נראה כי החברה אשר נאבקת בפיראטיות המשחקים חזרה אל מסלול הנצחונות – אנחנו מקבלים רצף של התפתחויות חדשות שעשויות לטרוף את הקלפים

Denuvo והפיראטים, הסאגה נמשכת. שנת 2017 התאפיינה ברובה המוחלט בסדרה של נצחונות של פצחני הגנות הקבצים על פני הנציגה הבכירה של אלו המגנים על הקניין הרוחני והאינטרס הכלכלי של היוצרים.

ההפתעה המשולשת של Ubisoft

חלק ניכר מהמשחקים הבולטים שהושקו במהלך השנה נפרצו והופצו ברשת באופן חינמי בתוך ימים ספורים מאז השקתם החוקית, ונראה היה כי גם טכנולוגיית ה-DRM המשוכללת ביותר כבר לא מהווה אתגר – אבל אז הגיע Assassin's Creed Origins, עם גירסה מעודכנת ומשופרת להגנת הקבצים של , שהיוותה אחת משלוש שכבות הגנה שונות.

הפיראטים הראו שליטה במהלך העניינים – עד שהגיע המשחק הגדול ביותר של לשנת 2017 והצליח להפתיע – גם בביקורות וגם בהגנות הקבצים שלו

המתנגדים ל-DRM טענו בנחרצות כי כל שיטות הגנה אלו פוגעות באופן משמעותי בביצועי הכותר ומעמיסות על המערכת, אך השיטה בהחלט הוכיחה את עצמה והמשחק נותר חף מפיראטיותיות במשך שלושת חודשיו הראשונים בשוק, מה שנחשב הצלחה לגיטימית וחשובה בלקסיקון של ההגנות הדיגיטליות. לצידו של Assassin's Creed Origins הושקו עוד כמה כותרים גדולים בסוף שנת 2017 שכללו גירסה מעודכנת של שקיבלה את הכינוי הבלתי רשמי v4.8, שנהנו אף הם משבועות או חודשים של שקט במכירות הלגיטימיות – המגינים עלו חזרה על הגל בדיוק בזמן הנכון, עם כניסתנו אל עונת המכירות החמה ביותר של סוף השנה האזרחית.

חלק מהמשחקים שנשאו את הגנת ה- v4.8 כבר נפרצו – אך עדיין לא כולם

הרכישה העסיסית

בזמן שקבוצות הפריצה ברשת מנסות את מזלן בהתגברות על גירסה 4.8 של Denuvo ואתגריה החדשים, קיבלנו בשורה מפתיעה משהו על כך שהחברה האוסטרית האחראית על הגנות אלו נרכשה – על ידי חברה אחרת שמפתחת , ממוקמת בהולנד ועונה לשם Irdeto.

שיתוף פעולה חדש שיציב את פורצי המשחקים בבעיה אמיתית? בקרוב נגלה

ל-Irdeto ייעודית להגנה על קבצים דיגיטליים שעונה לשם Cloakware ומאפשרת הסתרה של מידע קריטי ורגיש. החברה לא עסקה בשירות לשוק הגיימינג או לשוק הבידור עד כה, אך הצהירה כי רכישתה של תאפשר לה להיכנס אל תחומים אלו – וכעת נראה כי חובבי הפיראטיות כבר חוששים משילוב עתידי של ו-Cloakware יחד בכותרי העתיד, שיהפוך את פריצתם לאיטית ומאתגרת יותר מאי פעם בעבר.

לעת עתה כבר נצפתה גירסה משודרגת נוספת של הגנת הקבצים מבית , שקיבלה את הכינוי v5.0 ועשויה להיות זו שתלווה את רוב המשחקים הגדולים במהלך שנת 2018, עד ששיתוף פעולה עמוק יותר בינה לבין בעלת הבית החדשה יבשיל – וגם במקרה הזה נראה כי לפיראטים צפוי אתגר משמעותי אשר יאפשר לכותרים למצות את המכירות החוקיות שלהם בשבועות או בחודשים הראשונים.

מתחילים סבב חדש

בשלב זה אני נמצאים בצומת דרכים מעניין, כש-Assassin's Creed Origins המדובר ועוד כמה כותרים עם הגנת Denuvo v4.8 נפרצו בהצלחה בידי קבוצה העונה לשם CPY, ומשחקים דומים אחרים כמו Injustice 2, Football Manager 2018 ו- Battlefront 2 עשויים להיות הקורבנות הבאים בתור.

Assassin's Creed Origins נפרץ בסופו של דבר – אך כשזה קורה רק שלושה חודשים אחרי ההשקה המקורית ולא בתוך יממה, מדובר בנצחון מבחינת היוצרים

מצד שני, יש כבר גירסה חדשה ידועה אחת לכל הפחות שכנראה תופיע בעוד ועוד כותרים ככל שנתקדם הציר הזמן, ושיתוף פעולה שיוכל להחזיר אותנו לימים של שנת 2015 ו-2016, בהם היה נדמה כי המפיצות ומפתחות ההגנות קרובות להכנעת הפורצים בצורה מלאה ומוחלטת. התחרות הבלתי פוסקת הזו לא מראה שום סימני הפוגה, ונראה כי גם שנת 2018 תהיה עמוסה בהתפתחויות ובנצחונות קטנים של שני הצדדים במשוואה, כל אחד מנקודת מבטו האישית – כך שיש סיבה טובה מאוד להמשיך ולעקוב אחר המתרחש.

הקרב הטכנולוגיה הזה לא נרגע, אלא להיפך – הופך לאגרסיבי עוד יותר מבעבר

תגיות

30 תגובות

 1. רוצים לשחק – תקנו.
  למה להתעסק בקאקי ?
  אם המפתחות יפשטו רגל – כל "הניצחונות" יהפכו
  להפסד צורב, ובעיקר מאוד משעמם !

  1. אל תדאג להם. הם תמיד ירוויחו.
   תחשוב על כל הצעירים של פעם שלא היה להם כסף למערכת הפעלה משחקים ותוכנות משוכללות ובזכות הפורצים היתה להם אפשרות לקבל גישה לתכנים שבין היתר יצרו שיוויות הזדמנויות לכולם.
   בקיצור..מי שיש לו כסף יקנה ומי שאין לו לכל הפחות יקבל הזדמנות ממקום אחר.

   1. וצריך לציין את איביי, שבזכותה יש היום רשיונות ב-20-30 ש"ח למערכות הפעלה, תוכנות ועוד. מהפיכה משמעותית.

 2. :)

   

  שיהיה.

  רובין הוד מודרני …..

  מעניין אם כך, האם כל אותם נדכאי עולם

  שזכו מן ההפקר  יתנו גרוש או שניים לחברה שתקלע לקשיים.

   

  ולא שזה מצדיק לעבור על החוק. בכלל לא.

  1. בטח שכן יא…[email protected]@[email protected]@ _ (ותסלח לי אבל הצלחת לעצבן!)
   אני חיה מקראק ! , עוד מתקופת GCS הגרמנית.
   וברגע שיש משחקים טובים עם עלות שווה אז אני קונה ! _ (והתחלתי לעשות כך ממש בשנים הבודדות האחרונות) _ ולא בגלל שאכפת לי מהחברות, כבודן במקומם, אכפת לי מהכיס שלי!
   האחרון שקניתי היה כל הטרילוגיה של BORDERLANDS שעלתה לי 19$
   נראה לך הגיוני שנשלם סכום של 1500ש"ח בשנה על 5 משחקים?

   1. התגובה הכי ילדותית פה….
    את נותנת לעצמך לגיטימציה לגנוב בכלל ש"אוף זה יקר אין לי מספיק כסף לקנות הכל!!!"
    אין לך מספיק כסף? אל תקני!!

    אני מסכים שמשחקי מחשב צריכים לעלות פחות.
    אני מודה שגם אני נהגתי להוריד משחקים בצורה פיראטית ויותר מזה, לא הייתי קונה אותם אחר כך גם אם הייתי ממש אוהב את המשחק. מודה.
    אבל לתרץ את זה ולתת לעצמך לגיטימציה ע"י טענה שזה יקר?? ילדותי.
    אולי תגנבי גם איזה מרדצס?? מה למי יש כסף לקנות אחת….

    1. זו אולי הייתה התגובה הכי ילדותית עד שאתה הגבת.
     אין ספק ש"אולי תגנבי גם איזה מרצדס" לוקחת את הגביע כל פעם.
     באותה מידה יכלת גם לשאול "אז למה שלא תרצחי גם?" מה זה משנה? פשע זה פשע, זה לא חשוב שאין שום קשר בין אחד לשני.
     אני מוכן עכשיו לשים כסף שאתה חרטטן, ואם עכשיו נעבור על המחשב שלך נמצא איזה סדרה שהורדת או שראית בצפייה ישירה (מה, אבל סדרה X לא משודרת בארץ! אז מותר לי! לא?)
     או איזה אוסף מוזיקה ש"השלמת" ממקורות לא חוקיים (מה, זה ב youtube! זה לא אשמתי שאי אפשר לנגן דברים שם כשהאפליקציה רצה ברקע! הייתי חייב להוריד!)
     ויודע מה? גם אם לא, גם אם אתה צדיק טהור, ההשוואה בין פיראטיות לגניבה היא מטומטמת.
     אני יכול להגיד לך עכשיו שמעולם לא שילמתי ולא אשלם כסף על משחקים ב, נניח, סדרת call of duty. עכשיו אני לא איד לך אם שיחקתי בהם או לא. אולי אני גם צדיק ומעולם לא שיחקתי בהם? אולי אני פיראט מושבע ושיחקתי בכולם? לעולם לא תדע. אבל הנקודה היא שמעבר לעובדה שמעולם לא שילמתי עליהם שקל לחברה שייצרה אותם לא באמת קריטי למה. זה לא שאוםציה אחת גרמה להפסד גדול יותר מהשניה.
     אני באמת צריך לבזבז עוד זמן לכתוב לך למה בגניבה של מוצר פיזי המצב שונה? או שהבנת לבד?

   2. אני הרבה זמן באתר הזה ולא מגיב מעולם לפורומים אבל הפעם אחרוג…

    את מתיימרת להיות גיימרית בנשמה, מוציאה סיקורים למשחקים ורוצה לנהל ערות יוטיוב על חשבון מפיצות שאת גונבת?

    לי יש סט משחקים (שכבר איני משתמש בו) מעל ל-30 משחקים קנויים.

    וכן הורדתי משחקים, כי 240 שקל על דמו זה מוגזם, אם נהניתי – מחקתי את הפרוץ וישר קניתי!

    איפה תקבלי הנאה בתשלום ששווה למשחק מחשב היום? בסנוקר 50 שח לשעה. בסרט 70 שח לשעה בבאולינג מחיר לפי משחק…
    במשחקים שמשחקים 20 שעות ויותר לשלם 240 ש"ח על ההנאה זה לגיטימי מאוד!

    והשאלה האם נראה הגיוני לשלם 1500 שח על משחקים בשנה תלויה ביכולת שלך בדיוק כמו בכל דבר אחר שקונים. כשאנשים מחליפים כל שנה פלאפון שעולה 3000 ש"ח ולא נותן שם דבר משמעותי מעל לדור הקודם זה נראה לי הגיוני מאוד להשקיע 1500 שקל לשנה… יש מבצעים בהם זה משמעותית פחות, ואם אין לך כסף לזה אז תלכי לעבוד בעוד עבודה וממילא יהיה לך פחות זמן לשחק משחקים, כך גם תרוויחי יותר וגם יהיה לך זמן טכנית רק ל-3 או 4 משחקים וגם ההוצאות שלך ירדו!

    ואם את כל היום יושבת על המחשב כמקצוע אז בטח שתשלמי את חיה מזה!

    1. אני מניח שאם היא היתה יכולה להרים כמה מוצרים בסופר בין כל אלו שהיא משלמת עליהם מבלי להיתפס אז היא היתה עושה גם את זה. הרי אין כל הבדל. רשת הסופרים תשרוד גם אם היא תרים פה ושם איזה פריט כזה או אחר.

   3. אני יורה בחשכה…. אבל בכל זאת….
    כמה מיכם קונים בעצמם את המשחקים וכמה מיכם אבא ואמא זורקים להם שטר אדום?

    כן… זה מה שקורה כשמטמיעים מערכות.
    הטעם הטוב והחתירה לאמת מתחלפים באופנה מצוייצת ובליקוט מאפיינים מהמדף ולא מהטבע.

    צר לי עליכם…. אתם חלק מהעדר…. 200ש"ח פירמוט והתקנה.
    ותאמינו לי…. אם תפשפשו לי בכיסים, תמצאו יותר ממה שחשבתם (ולא על כסף מדובר לצערי)

    כמעט… ממש לרגע… כמעט נתתם לי להרגיש נרקסיסטית…. אבל אתם הנרקסיסטים.

 3. הם יהפכו חלק מהעולם. הם יפתחו את המדינות שבהן הם חיים, יפתחו את הכלכלה ובסוף גם יהפכו לצרכנים חוקיים.

  חוץ מזה בלי קשר אם זה יפה או לא..זו מציאות קיימת ולא רק בהקשר של פריצת משחקים אלא בכלל כל נושא מלחמות הסייבר שהפכו גם לעניין צבאי מדינתי.

  שוטרים וגנבים זה משהו שתמיד היה.

 4. הפיתרון יהיה מנוי חודשי, כמו נטפליקס, ספוטיפיי ועוד. אם זה עובד מצויין לסדרות, סרטים ומוזיקה, איך סיבה שגם כאן לא.

  STEAM צריכים לנסות את זה ולהראות שאפשר. אם לא הם – מישהו אחר יקח את הקופה.

 5. מעניין – האם פורצי המשחקים מרוויחים כסף?
  אם כן – איך? הרי הם משחררים את המשחק בחינם…

  1. מהמשחק לא, אבל מההכרה מעסיקים אותם בתור בודקי אבטחה או מפתחי כלי אבטחה.
   רובם עושים את זה מאידיאולוגיה (כמו מתרגמי הסרטים/סדרות) אבל יש כאלה שעושים את זה בשביל הרווח העתידי שהוזכר.

 6. משחקים בלי DRM הצליחו למכור יפה, ע"ע Cuphead. מצד שני, אלו בעיקר משחקים עצמאיים "קטנים" במחירים די עממים.

  בנוגע לכותרי AAA, אני חושב שהצמדה של DRM רק נעשית פחות ופחות כדאית : רוב משחקי המולטיפלייר גם ככה דורשים עדכונים וחיבור מאומת עם השרת. משחקי סינגל פלייר הם אמנם כאלו שאפשר לסיים מההתחלה עד הסוף בגרסה הפרוצה שלהם, אבל עדיין יש את כל הקטע של DLC והרחבות שמכריח אותך להתחיל להתעסק עם עוד גרסאות פרוצות כל פעם שאתה רוצה לקבל תוכן חדש.

  בנוגע למודל של משחקים להשכרה, זה יכול לעבוד, אבל אתרים כמו GameTap הראו שהמפיצות לא מתלהבות, רוב המשחקים שם היו מאוד ישנים. סטרימינג הוא עדיין לא טוב מספיק טוב לדעתי בשביל לספק חוויה איכותית, במיוחד על ה-PC ששם גיימרים רוצים ביצועים מושלמים.

  כל זה לא משנה את העובדה שהמלחמה הזו כנראה לא תגמר, היא הרי התחילה בימים שבהם היו עושים חור בדיסקט עם לייזר בשביל שלא יהיה אפשר להעתיק אותו…

 7. תקנו. גם ככה ניתן למצוא כמעט כל משחק בחצי מחיר חודש אחרי שיצא. לא זוכר מתי הפעם האחרונה ששילמתי מחיר מלא על משחק, כל שני וחמישי יש מבצעים בסטים, בלאק פריידיי, סייבר מאנדיי, האמבל באנדל וכו'. את רזידנט אוויל האחרון ניתן היה למצוא ב23 פאונד, עותק פיזי מקורי מחנות אמיתי, יום אחד אחרי שיצא. 12 שעות משחק ב100 שקל זה סביר לגמרי כשיציאה לקולנוע עולה ככה (דלק+כרטיס+פופקורן/ארוחת ערב, נראה לי 100 שקל זה אופטימי). 

 8. ציטוט של RANNY1

  אני מניח שאם היא היתה יכולה להרים כמה מוצרים בסופר בין כל אלו שהיא משלמת עליהם מבלי להיתפס אז היא היתה עושה גם את זה. הרי אין כל הבדל. רשת הסופרים תשרוד גם אם היא תרים פה ושם איזה פריט כזה או אחר.

   

  הם גם לוקחים בחשבון הפסדים כאלה… 

   

  יש היום דבר שנקרא כלכלה התנהגותית, שלאט לאט חודרת לתודעה. היא טוענת שצריך להתאים את הגישה השיווקית לאופי האנושי. למשל, ככל שעסק יראה אמון כלפי הצרכן, הצרכן יראה אמון כלפיו ויעדיף לקנות ממנו (החנויות החדשות של אמאזון, ללא הקופה או תשלום, מממשות יפה את הרעיון הזה).  לפי הגישה הזו, הגנה על משחקי מחשב אינה מראה אמון בקונה. עוד נגיע לשם.

  1. זה שהם לוקחים בחשבון הפסדים כאלו לא מצדיק או עושה את התופעה לכשרה.

   העסק לא אמור לדעתי להראות אמון בקונה כי לא כל הקונים שומרי חוק. זה שאני שם שומר בפתח של העסק שלי או אזעקה ברכב שלי לא מראה שאין לי אמון בכולם. רק בקומץ שעובר על החוק. זה טיבעי.

 9. ציטוט של RANNY1

  זה שהם לוקחים בחשבון הפסדים כאלו לא מצדיק או עושה את התופעה לכשרה. העסק לא אמור לדעתי להראות אמון בקונה כי לא כל הקונים שומרי חוק. זה שאני שם שומר בפתח של העסק שלי או אזעקה ברכב שלי לא מראה שאין לי אמון בכולם. רק בקומץ שעובר על החוק. זה טיבעי.

   

  אבל הכלכלה הזו אומרת שככל שתיתן יותר אמון, כך הפשיעה תרד… 
  זו נקודה שלישראלים קשה לקלוט… אבל היא מעידה עלינו ולא על העיקרון.

 10. ציטוט של 1stcowgirl

  אני יורה בחשכה…. אבל בכל זאת…. כמה מיכם קונים בעצמם את המשחקים וכמה מיכם אבא ואמא זורקים להם שטר אדום? כן… זה מה שקורה כשמטמיעים מערכות. הטעם הטוב והחתירה לאמת מתחלפים באופנה מצוייצת ובליקוט מאפיינים מהמדף ולא מהטבע. צר לי עליכם…. אתם חלק מהעדר…. 200ש"ח פירמוט והתקנה. ותאמינו לי…. אם תפשפשו לי בכיסים, תמצאו יותר ממה שחשבתם (ולא על כסף מדובר לצערי) כמעט… ממש לרגע… כמעט נתתם לי להרגיש נרקסיסטית…. אבל אתם הנרקסיסטים.

  לא יודע אם לצחוק או לבכות.

  שטר של אבא? מטמיעים מערכות?

  אם הייתי ילד בן 5 הייתי מגיב לך בצורה שהגבתי? קראת בכלל מי ומה ענה לך?

  אני בנאדם בן 36 עוד לפני שנולדת שיחקתי דיגר וסנייק על מחשב XT.

  לא רוצה להכניס לך יד לשום מקום אני נשוי באושר עם ילדים, תלכי לעבוד גם לך לא יהיה זמן להכניס ידיים ולמצוא את הנרקסיסטיות שלך חצופה!

  וכראיה, היית יודעת ששטר אדום שווה היום 20 שקל ולא 200.

   

  ושוב – שיא החוצפה הוא שאת מסקרת משחקים ומעלה סרטונים ביוטיוב וכתבות באתר בחסות היותך גיימרית אמיתית, בנשמה או בכל תואר אחר. אולי ראוי שבסיקורייך תעשי "גילוי נאות" אני גנבתי את המשחק המסוקר, וגם תתני קישור לקראק?

   

  לידיעתך – גיימר אמיתי מקבל כותרים על מנת להעביר עליהם חוות דעת.

  מעניין מה יהיה הדין של כתב רכב שגנב מרצדס כדי לכתוב עליה סיקור…

  ואת עוד מתגאה בזה… כן אני גונבת, מכורה לקראקים… ומי שלא, כנראה אבא שלו…

   

  הרצחת וגם ירשת? את חיה בתוך משחק מחשב של עצמך?

  שוב, לא מובן האם לצחוק או לבכות.

 11. ציטוט של avishem

   

  מעניין מה יהיה הדין של כתב רכב שגנב מרצדס כדי לכתוב עליה סיקור…

   

  התגובה הכי מפורטת, חכמה, ומנוסחת היטב קורסת ברגע שכותבים את ההשוואה הזו. היא דבילית, ילדותית, וחסרת פרופורציות, חבל.

 12. ציטוט של EGarchmorph

  התגובה הכי מפורטת, חכמה, ומנוסחת היטב קורסת ברגע שכותבים את ההשוואה הזו. היא דבילית, ילדותית, וחסרת פרופורציות, חבל.

  זו דעתך ואני מכבד אותה.

  אך דעתי היא שדין פרוטה כדין מאה.

  אתה רואה את זה כילדותי מקובל וזו גם זכותך, אין לי מונופול על השכל או המוסר. כמו כן כל אחד וסולם הערכים עליו הוא גדל ואותו הוא מייצג. בין לבן/בת זוגו בין לילדיו, בין לעובדיו, בין לחבריו (לחיים ולפורומים) וכו'.

  בשורה התחתונה – 

  קיבלת משחק / רכב / כרטיס לסרט (במתנה או בהשאלה) חנם כדי לסקר אותו, תסקר.

  קנית משחק / רכב / כרטיס לסרט ואתה רוצה להעביר עליו חוות דעת – זכותך.

  לגנוב משחק / רכב / להתגנב לקולנוע / להוריד סרט – בחירות שלך בהתאם לסולם הערכים שלך מכאן יש 2 תגובות שונות:

  1. להתגאות ולעדכן את החברים שלך / להעביר חוות דעת עקרונית על המוצר, לא מקובל עלי אבל עדיין, השתמשת וסיפרת לא נורא.

  2. לקרוא לעצמך מסקר סרטים מקצועי, להעלות כתבות באתרים, לפתוח ערוץ יוטיוב שבסוף מעבר לתחביב יכול להיות מקור הכנסה / או להיחשב כמקור ידע… זה כבר נשמע לי לא מוסרי בעליל.

   

  שוב, כל אדם וסולם הערכים שלו. לדעתי זו חוצפה ואיני יודע האם לצחוק או לבכות, והדבר נאמר בהתאם למגיבה שכך מייצגת עצמה, יתכן וכל אדם אחר שהיה כותב שהוא מכור לקראקים והורדות היה עובר לידי…

   

  איני מבין את ההשלכות שהכותבת פרסמה כתבות פה באתר! סיקורים של משחקים… איני יודע האם מנהלי האתר תומכים בסיקור תוכן גנוב והאם זה נכון מבחינתם.

   

  ושוב, כאשר אדם שמציג עצמו כ"איש מקצוע" מתגאה בהיותו גנב שמקדם אותו במקצוע זה דבר רע מאוד.

   

  לפחות בסולם הערכים שלי! אם לא מקובל עליך ונראה / נשמע לך ילדותי זה בסדר גמור. באהבה רבה.

   

 13. אני לא נכנס להאם זה מוסרי או לא מוסרי להוריד משחקים פרוצים, אני אומר שנניח וזה לא מוסרי, להקביל את זה לדברים לא מוסריים אחרים זה לא נכון. האם ההקבלה לגניבת מרצדס היא מקובלת כי מדובר בגניבה? האם ניתן להקביל לכל פשע? למה לא להגיד "מעניין מה יהיה דינו של כתב טור פשיעה שיתחיל לרצוח אנשים כדי לייצר לעצמו תוכן לכתוב עליו"?

   

  תן לי לקחת אותך כמה שנים לעתיד, תיכף לכל אחד מאיתנו תהיה מדפסת תלת מימד בבית. בוא ניקח לדוגמא חברה שגוש גדול מההכנסות שלה זה ייצור מוצרי פלסטיק קטנים. מיניאטורות, קוביות, וכולי. באותו עתיד מדובר, הלכה לך קוביית שש בש, אתה סביר להניח תדפיס לעצמך אחת חדשה. יש מצב שמלכתחילה אתה תדפיס לעצמך כלי משחק. אותה חברה שהיום מכניסה X כסף תכניס הרבה פחות בעתיד כי לאנשים יהיה כל כך פשוט להוריד תוכניות ולהדפיס בבית.

   

  למה נקביל את זה? לרצח? לגניבת מרצדס? להורדת משחקים פרוצים? או שאולי את זה אתה תקבל כתוצר של התקדמות טכנולוגית ותגיד שזה חוקי לגמרי?

  ידעת שבימיו הראשונים של הוידאו המכשיר נתקל בהתנגדות חריפה מצד ארגוני זכויות יוצרים ורשתות טלויזיה? המחשבה שתוכל להקליט משהו ששודר אצלך ולצפות בו בכל רגע שמתחשק לך, או להעביר לחבריך שלא שילמו על הצפייה המקורית זעזעה אותם. למה אתה תקביל את זה? לרצח? לגניבת מרצדס? להורדת משחקים פרוצים? או שכמו כל שאר העולם היום אתה מקבל את זה כמשהו חוקי ומוסרי לחלוטין?

   

  אני לא חושב שמדובר בדעה במקרה הזה, יש כאן סקאלה ברורה של חומרת פשיעה, עם תקדימים מהעבר ודוגמאות לעתיד, ובגלל זה ההשוואה הזו, שאולי היום ב 2018 נראית לך הגיונית, היא בעצם זולה ולא רלוונטית. אתה כמובן רשאי לא להסכים איתי, אבל תזכור שההשוואה שלך שימשה מתנגדי וידאו לפני עשרות שנים, ואיך אנחנו מסתכלים עליהם ועל ההתנגדות שלהם היום.

  (וכמובן איך הטכנולוגיה שהתחילה את כל הנושא השנוי במחלוקת הזה הובילה לשינוי דרסטי ומבורך בתרבות הצריכה של תכני וידאו… מישהו אמר נטפליקס? מעניין איזה מודלים חדשים יצמחו בגלל הטכנולוגיה שמאפשרת פיראטיות משחקי מחשב בעתיד… אבל זה נושא לדיון אחר)

 14. ציטוט של EGarchmorph

  אני לא נכנס להאם זה מוסרי או לא מוסרי להוריד משחקים פרוצים, אני אומר שנניח וזה לא מוסרי, להקביל את זה לדברים לא מוסריים אחרים זה לא נכון. האם ההקבלה לגניבת מרצדס היא מקובלת כי מדובר בגניבה? האם ניתן להקביל לכל פשע? למה לא להגיד "מעניין מה יהיה דינו של כתב טור פשיעה שיתחיל לרצוח אנשים כדי לייצר לעצמו תוכן לכתוב עליו"?

   

  תן לי לקחת אותך כמה שנים לעתיד, תיכף לכל אחד מאיתנו תהיה מדפסת תלת מימד בבית. בוא ניקח לדוגמא חברה שגוש גדול מההכנסות שלה זה ייצור מוצרי פלסטיק קטנים. מיניאטורות, קוביות, וכולי. באותו עתיד מדובר, הלכה לך קוביית שש בש, אתה סביר להניח תדפיס לעצמך אחת חדשה. יש מצב שמלכתחילה אתה תדפיס לעצמך כלי משחק. אותה חברה שהיום מכניסה X כסף תכניס הרבה פחות בעתיד כי לאנשים יהיה כל כך פשוט להוריד תוכניות ולהדפיס בבית.

   

  למה נקביל את זה? לרצח? לגניבת מרצדס? להורדת משחקים פרוצים? או שאולי את זה אתה תקבל כתוצר של התקדמות טכנולוגית ותגיד שזה חוקי לגמרי?

  ידעת שבימיו הראשונים של הוידאו המכשיר נתקל בהתנגדות חריפה מצד ארגוני זכויות יוצרים ורשתות טלויזיה? המחשבה שתוכל להקליט משהו ששודר אצלך ולצפות בו בכל רגע שמתחשק לך, או להעביר לחבריך שלא שילמו על הצפייה המקורית זעזעה אותם. למה אתה תקביל את זה? לרצח? לגניבת מרצדס? להורדת משחקים פרוצים? או שכמו כל שאר העולם היום אתה מקבל את זה כמשהו חוקי ומוסרי לחלוטין?

   

  אני לא חושב שמדובר בדעה במקרה הזה, יש כאן סקאלה ברורה של חומרת פשיעה, עם תקדימים מהעבר ודוגמאות לעתיד, ובגלל זה ההשוואה הזו, שאולי היום ב 2018 נראית לך הגיונית, היא בעצם זולה ולא רלוונטית. אתה כמובן רשאי לא להסכים איתי, אבל תזכור שההשוואה שלך שימשה מתנגדי וידאו לפני עשרות שנים, ואיך אנחנו מסתכלים עליהם ועל ההתנגדות שלהם היום.

  (וכמובן איך הטכנולוגיה שהתחילה את כל הנושא השנוי במחלוקת הזה הובילה לשינוי דרסטי ומבורך בתרבות הצריכה של תכני וידאו… מישהו אמר נטפליקס? מעניין איזה מודלים חדשים יצמחו בגלל הטכנולוגיה שמאפשרת פיראטיות משחקי מחשב בעתיד… אבל זה נושא לדיון אחר)

  בוקר טוב,

  ראשית אם זה כיוון החשיבה שלך אסביר לך איפה אנחנו חלוקים.

   

  אם נבין את זה אז הפתרון לשיח יכול להיות בדוגמת "אין הסכמה" כי זו גישה לחיים.

   

  שלל הדוגמאות שהבאת, למעט כתב פלילים, אינן דומות כלל למקרה המדובר:

  בוידאו – אתה מקבל תוכן בצורה חוקית לשימושך ופשוט רוצה לצפות בו שוב, כאן מראש לא היתה קבלת תוכן חוקית, כמו כן כאשר השימוש בטלויזיה הוא ציבורי, אתה יכול לעשות בו שימוש אישי! בטח לא לפתוח ספריית וידאו להשכרה מתכנים מוקלטים מהשידור הציבורי.

  שימוש דומה למקרה הנ"ל בוידאו – אדם זר נכנס לקולנוע עם מצלמה מצלם את הסרט, נותן לך ואתה כותב עליו חוות דעת מקצועית ומפרסם אותה.

   

  שימוש במדפסת התלת מימד לא דומה גם כן, במקרה של התלת מימד – אם הכנת תוכניות / הורדת תוכניות חוקיות בתשלום או להפצה בחינם – ומהם הדפסת אין בעיה.

  אם גנבת תכניות עם פטנט והדפסת בבית לשימושך הפרטי לא מטוב אבל אין פה מקרה חמור כמו מצב בו אתה עושה בזה שימוש מסחרי – פה  יש בעיה.

  לחלופין, אם ראיתה משחק שש בש ועיצבת משחק דומה למדפסת והדפסת אז אין בעיה.

   

  במקרה שלנו לא דובר על משתמש/ת שכתב מחדש לעצמו את קוד המשחק, אלא לקח תוכן גנוב ופרוץ, ועושה שימוש מסחרי (לא אישי) במשחקים גנובים.

   

  אם זה מוסרי בעינך, בסדר ב-2018, בסדר.

  פעם לפני 300 שנים אשה יפה היתה ה-"בריאה ביותר" היום ככל שיש פחות בד בבגד אז הוא עולה יותר מכאן מובן שאולי יש שינוי תפיסה…

   

  אז לשיטתך – יתכן וב-2019 תהיה קפיצה טכנולוגית משמעותית, יבוטל משרד הפטנטים ותוכל להדפיס לעצמך בבית גם מרצדס ואף אחד לא יאמר כלום… כיום זה לא המצב!

   

  ושוב, להבדיל, גם בסמים יש הבדל בין צריכה אישית לשימוש מסחרי. יכול להיות שבהולנד זה סבבה, אבל אנחנו לא בפורום הולנדי…

   

  את הכתוב על דעתי כתבתי, איני עו"ד ואיני מפתח משחקים.

  ואם אינך מסכים זו זכותך ואני מקבל לחלוטין.

 15. אתה נותן הרבה השוואות נכונות, ושוב, אני לא אמרתי שזה בסדר ולא אמרתי שזה לא בסדר להוריד או להפיץ משחקים פרוצים, לא רציתי להכנס לזה כי זו לא הנקודה שלי, הנקודה שלי הייתה השוואות למקרים לא מוסריים אחרים. בהודעה האחרונה שלך כתבת הרבה דברים מעניינים ונכונים, על מקרים של שימוש בוידאו באופן מסחרי (אתה מרוויח משהו בשימוש מסחרי, אבל מה אם זה לא היה שימוש מסחרי? מה אם לא היו כותבים על זה ביקורות? מה אם רק השאלת לכל החברים שלך את הקלטת? ומתי זה נהיה לא מוסרי? כבר מהחבר הראשון שהשאלת לו? מהחבר העשירי? אף פעם?) ועל הורדה של תוכניות גנובות להדפסה. אלה ההשוואות הנכונות, זו בדיוק הייתה הנקודה שלי. הרי בבירור יש הבדל דרסטי בין הורדה של התוכניות של מרצדס והרכבה של אחת בבית שלך מגניבה של המרצדס של השכן שלך. אחד יוצר עותק של המוצר שלא שייך לאף אחד שבו אתה עושה שימוש, ואתה יכול להגיד שזה לא מוסרי, אני לא מתווכח על זה, והשני גוזל משהו פיזי מהידיים של אדם אחר (בין אם אתה עושה בו שימוש או לא, הגזילה היא עוול בפני עצמה).

   

  לא סתם הנושא של הפיראטיות הוא שנוי במחלוקת, הוא נמצא על הסקאלה במקום אחר מגניבה פיזית, כמו שאתה מנסה לדחוף את הפיראטיות לגניבה אני יכול לדחוף אותה לכיוון השני בסקאלה. אני יכול להגיד שאין שום סיכוי בעולם שאני קונה משחק X. אני לא אשלם עליו לעולם אפילו אגורה אחת. ולכן בין אם שיחקתי בו או לא לא שיניתי את מאזן הרווחים של החברה שייצרה אותו אפילו במעט, ולכן לא גרמתי נזק כלל לחברה היוצרת, ולא רק שאני לא פושע, לא עשיתי שום דבר לא מוסרי. לא יותר מללכת לחבר ולראות אצלו סרט. לא שילמתי בקולנוע, לא התחברתי לחברת כבלים או לוויין, השתמשתי בתוכן מבלי להוציא עליו שקל (הרי לפני שמשחק נפרץ מישהו מהפורצים צריך לקנות עותק אחד שלו, לא?)

   

  כמובן שההשוואה שלי פגומה, אני מדגיש שוב אני לא תומך ב ולא מגנה פיראטיות בתגובות שלי, דעתי האישית לא חשובה לדיון הזה, אבל כמו שההשוואה הזו שדוחפת פיראטיות למשהו שהוא חד משמעית לא פסול לא נכונה כך גם ההשוואה לגניבת רכב. שתי ההשוואות מנסות לדחוף את הסוגיה למשהו אבסולוטי שתומך בדעת המגיב, וזו לא דרך לנהל דיון, יש להתייחס אך ורק לסוגיה המדוברת, שהיא חדשה, ונמצאת בתחום ביניים אפור.

 16. ציטוט של EGarchmorph

  אתה נותן הרבה השוואות נכונות, ושוב, אני לא אמרתי שזה בסדר ולא אמרתי שזה לא בסדר להוריד או להפיץ משחקים פרוצים, לא רציתי להכנס לזה כי זו לא הנקודה שלי, הנקודה שלי הייתה השוואות למקרים לא מוסריים אחרים. בהודעה האחרונה שלך כתבת הרבה דברים מעניינים ונכונים, על מקרים של שימוש בוידאו באופן מסחרי (אתה מרוויח משהו בשימוש מסחרי, אבל מה אם זה לא היה שימוש מסחרי? מה אם לא היו כותבים על זה ביקורות? מה אם רק השאלת לכל החברים שלך את הקלטת? ומתי זה נהיה לא מוסרי? כבר מהחבר הראשון שהשאלת לו? מהחבר העשירי? אף פעם?) ועל הורדה של תוכניות גנובות להדפסה. אלה ההשוואות הנכונות, זו בדיוק הייתה הנקודה שלי. הרי בבירור יש הבדל דרסטי בין הורדה של התוכניות של מרצדס והרכבה של אחת בבית שלך מגניבה של המרצדס של השכן שלך. אחד יוצר עותק של המוצר שלא שייך לאף אחד שבו אתה עושה שימוש, ואתה יכול להגיד שזה לא מוסרי, אני לא מתווכח על זה, והשני גוזל משהו פיזי מהידיים של אדם אחר (בין אם אתה עושה בו שימוש או לא, הגזילה היא עוול בפני עצמה).

   

  לא סתם הנושא של הפיראטיות הוא שנוי במחלוקת, הוא נמצא על הסקאלה במקום אחר מגניבה פיזית, כמו שאתה מנסה לדחוף את הפיראטיות לגניבה אני יכול לדחוף אותה לכיוון השני בסקאלה. אני יכול להגיד שאין שום סיכוי בעולם שאני קונה משחק X. אני לא אשלם עליו לעולם אפילו אגורה אחת. ולכן בין אם שיחקתי בו או לא לא שיניתי את מאזן הרווחים של החברה שייצרה אותו אפילו במעט, ולכן לא גרמתי נזק כלל לחברה היוצרת, ולא רק שאני לא פושע, לא עשיתי שום דבר לא מוסרי. לא יותר מללכת לחבר ולראות אצלו סרט. לא שילמתי בקולנוע, לא התחברתי לחברת כבלים או לוויין, השתמשתי בתוכן מבלי להוציא עליו שקל (הרי לפני שמשחק נפרץ מישהו מהפורצים צריך לקנות עותק אחד שלו, לא?)

   

  כמובן שההשוואה שלי פגומה, אני מדגיש שוב אני לא תומך ב ולא מגנה פיראטיות בתגובות שלי, דעתי האישית לא חשובה לדיון הזה, אבל כמו שההשוואה הזו שדוחפת פיראטיות למשהו שהוא חד משמעית לא פסול לא נכונה כך גם ההשוואה לגניבת רכב. שתי ההשוואות מנסות לדחוף את הסוגיה למשהו אבסולוטי שתומך בדעת המגיב, וזו לא דרך לנהל דיון, יש להתייחס אך ורק לסוגיה המדוברת, שהיא חדשה, ונמצאת בתחום ביניים אפור.

  ידידי היקר,

  שוב, אני נמצא באתר הזה המון שנים, ומעולם לא הגבתי, רק התייעצתי.

  בטח שלא נכנסתי לאף אחד למחשב הפרטי שלו האם הוא משחק משחק פרוץ או לא.

  מה שגרם לי להגיב ועליו באתי בטענתי הראשונית (ראה מההתחלה) לכותבת ספציפית, שמנהלת ערוץ יוטיוב של סיקור משחקים, ומפיצה סיקורים באתר הזהו כו'.

  אותה הכותבת מעלה פה טענה שהיא כמעט ולא משלמת על משחקים אלא מכורה לקראק… משמע – את המוניטין שלה, המקצועיות שלה וכו' נרכשו על ידי גניבות (גדולות, קטנות, מזיזות למישהו תגדיר אתה) וזה משהו מקומם. 

   

  לשאר דבריך כנראה שאדם נותן דין למעלה אחרי 120, רק שם יודעים חומרה של כל דבר ודבר, האם רק השאלת לחבר אחד או הפצת מסחרי…

  מה שכן לעניות דעתי הדלה – אין אף יפה נפש פה שיגיד וישים את הפריצות על הסקאלה של הבסדר ומעשה ראוי ומומלץ! כולל הכותבת עצמה שאומרת (במילים אחרות) – אם היה לי כסף, הייתי מליונרית או אם היה לי אבא עשיר אז בוודאי שהיא היתה קונה…

 17. נכון מאוד, אין כאן אף אחד שישים את הפיראטיות בצד של ה"הכל בסדר" בסקאלה, בדיוק מה שאני אומר, כמו שזה לא נכון למקם את הפיראטיות בצד של גניבה פיזית בסקאלה, זה הכל. כל שאר הדברים שאתה אומר או שנכונים לחלוטין או שמהווים דעה לגיטימית וסובייקטיבית במקום שבו עדיין לא הוכרע הויכוח.

כתיבת תגובה

Back to top button
Close
Close