אימפריית גיימינג אירופאית בהתהוות?

המפיצה ומפתחת המשחקים THQ Nordic אינה מפסיקה להתחמש – ומכריזה על רכישתם של 11 אולפני פיתוח חדשים שיצטרפו אל המערך המשמעותי שכבר פעיל תחתיה

THQ המקורית, מפתחת ומפיצת המשחקים שצמחה בקליפורניה החל משנת 1990, אינה קיימת כבר יותר משבע שנים למעשה – אבל השם שלה ממשיך להיות רלוונטי גם היום דווקא תודות לשוק האירופאי, באופן די מפתיע.

פשיטת הרגל של THQ הגיעה אל נקודת השיא (או נקודת השפל) שלה עם מכירה פומבית של כל המותגים אשר היו בבעלותה לכל המרבה במחיר – כולל את השם שלה עצמה, אשר מצא את דרכו אל מפיצת משחקים שבדית בשם Nordic Games שהפכה לאחר מכן ל-THQ Nordic. כעת, THQ Nordic פועלת תחת מטריה של חברה שנקראת Embracer Group – ולמרות שהשם הזה כנראה לא מצלצל מוכר מסתבר כי מדובר במעין מעצמה של חברות ומותגים מסדר שני שלפחות חלק מהם מוכרים ואהודים בידי רבים.

תחת Embracer Group פועלת כיום לא רק המפיצה THQ Nordic ששומרת על השם והלוגו של THQ הקלאסית, אלא גם המפיצות Koch Media ו-Saber Interactive (ועוד מספר גופים מוכרים פחות באופן פומבי) אשר מחזיקות גם הן במספר אולפני פיתוח ומותגים משלהן. כעת Embracer מכריזה על רכש של עוד 13 (!) אולפני פיתוח חדשים עבור חברות הבת שלה, בתוספת למספר רכישות גדולות אחרות שכבר התרחשו בשקט יחסי ומאחורי הקלעים במהלך שנת 2020.

קבוצת הגיימינג הזו אלמונית מצד אחד – אך מחזיקה במספר גדול של מוצרים מוכרים מהעבר ומהווה מצד שני, ולא מפסיקה בנסיונות להגדיל את ההיצע שלה

מעתה, תחת חברת Koch Media תפעל המפתחת הפולנית Flying Wild Hog, אשר אחראית על האתחול המוצלח של סדרת הפעולה Shadow Warrior שאמורה לזכות לפרק שלישי במהלך השנה הקרובה – זאת בנוסף ל-Volition האחראית על סדרת Saints Row שנמצאת תחת אותה מטריה מאז שנת 2018, ביחד עם Warhorse Studios שהביאו לנו את משחק התפקידים Kingdom Come, סטודיו Milestone האיטלקי שמפתח את כותרי מירוצי האופנועים Ride ו-MotoGP ועוד.

תחת חברת Saber Interactive, שמחזיקה במפתחת של סדרת משחקי Metro האיכותית ובמפתחת של משחק הפעולה הטקטיים Insurgency, יפעלו מעתה שלושה אולפנים נוספים: Nimble Giant Interactive אשר יצרו את הרימייק לסדרת Master of Orion לפני כמה שנים, Snapshot Games שהשיקו בשנה שעברה את משחק האסטרטגיה בתורות Phoenix Point ו-Zen Studios שאנשיה מתמחים בפיתוח משחקי פינבול דיגיטליים (ולא רק).

כמה מהכותרים הללו הושקו ועמדו בציפיות בגדול, כמה מהם פחות ואחרים עדיין לא נחשפו או סובלים מדחיות – האם העתיד (עם לפחות 34 פרוייקטים שטרם הוכרזו לכאורה, לפי המידע בשקופית זו) יהיה במגמת שיפור שתעשה רק טוב לכל חובבי הגיימינג באשר הם?

לקינוח, THQ Nordic איתה פתחנו את הכתבה הזו קיבלה לידיה מפתחת בשם Purple Lamp Studios, אשר פיתחה את משחק האסטרטגיה והניהול The Guild 3 בעבר והייתה אחראית גם על גרסת המחשבים האישיים של Sea of Thieves עבור מיקרוסופט – והיא מצטרפת אל מארג הכולל את Bugbear המפתחת של משחק המירוצים הנהדר Wreckfest (בתוספת למשחקי FlatOut המקוריים ששימשו בסיס השראה עבורו), Gunfire Games שהוכיחה את עצמה עם Darksiders 3 ובעיקר עם Remnant: From the Ashes המוצלח והמצליח, Piranha Bytes אשר יצרה את משחקי התפקידים בסדרת Gothic, משחקי Risen והמשחק ELEX ועוד.

האולפנים החדשים שיהפכו לחלק מ-Embracer Group ומ-THQ Nordic – כאשר הבשורה המשמעותית ביותר בגל הנוכחי היא כנראה הצטרפותו של סטודיו Flying Wild Hog האיכותי אל הקבוצה

האם מדובר כאן בהתקבצות מבולגנת של שלל יוצרים ומותגים אירופאים שסופה לדעוך ולהתפרק בשל שאפתנות מוגזמת – או התחלה של משהו טוב שיספק בסיס כלכלי יציב למפתחים מוכרים ויעזור לנו לקבל משחקים מתקדמים ומרשימים יותר שיספקו תחרות למפיצות החזקות ביותר מרחבי הגלובוס? אנחנו נחזיק אצבעות ונקווה כי מדובר באפשרות מספר 2.