קפיצה ענקית מתקרבת? מבחן ביצועים ראשון עבור ה-Snapdragon 875 נחשף ברשת

שבב מסתורי בעל שם הקוד Lahaina שובר שיאים במאגר של מבחן הביצועים Antutu וגורם לרשת לגעוש

יש לא מעט תלונות שניתן להשמיע אודות הסמארטפונים המודרניים המובילים, אך ספק אם היעדר כוח עיבוד הוא אחד מהם – כמה וכמה ספינות דגל פופולריות לשנת 2020 מציעות נפחי זכרונות וקישוריות שלא היו מביישים מחשב נייד, עם כוח עיבוד מפתיע ביחס לצריכת ההספק ובתוספת חיי סוללה נאים.

למרות זאת, אנחנו ממש לא נתנגד לראות עוד תוספת יכולות וביצועים בקטגוריה, שתאפשר שימושים מקצועיים נוספים, מולטי-טאסקינג מתקדם יותר וגם גיימינג איכותי ומרשים יותר בקצבי תצוגה גבוהים – ועתה יש לנו רמז לכך שה-Snapdragon 875 העתידי יוכל לספק לנו את אחת מהקפיצות המלהיבות ביותר בין דור לדור בהן נתקלנו.

תוספת של 23 אחוזים לציונים הגבוהים ביותר שפגשנו עד עכשיו, היתכן?

תוצאה טרייה אשר תועדה לכאורה במאגר של מבחן הביצועים המוכר Antutu, שבוחן ונותן ציון מספרי לכל רכיבי החומרה במכשירי מובייל, מעניקה ציון כולל מטורף של 847,000 נקודות למוצר מסתורי הנושא את שם הקוד Lahaina – ולפי המדליף מדובר למעשה בשם הקוד של שבב ה-Snapdragon 875 העתידי מבית קוואלקום (Qualcomm) שעשוי לבצע גם הוא מעבר מתהליך ייצור של 7 ננומטר לתהליך 5 ננומטר פורץ דרך בדומה לשבבים העדכניים מאפל ו-Huawei. מדובר בשיפור של כ-30 אחוזים ואף יותר לעומת התוצאות הממוצאות המוכרות של שבבי Snapdragon 865 ו-Snapdragon 865 Plus – שמהווה ניגוד מובהק ומעניין לשיפור הצנוע שסיפקו מכשירי ה-iPhone 12 עם שבבי Apple A14 בהשוואה למכשירי ה-iPhone 11 באותו מבחן ביצועים (מה שזיכה את אפל בלא מעט תלונות ממשתמשים שונים ברשת).

שבב הדור החדש מבית קוואלקום אמור לכלול מודם 5G מובנה שיסייע לשיפור צריכת ההספק, וגם להתבסס על תהליך ייצור חדיש ב-5 ננומטר מבית סמסונג – האם שני השיפורים האלו הם הסוד מאחורי הזינוק האפשרי ביכולות?

כעת נגיע לשלב בו ראוי בכל זאת לצנן ולמתן את ההתלהבות – מקור המידע המסתמן אודות ביצועי ה-Snapdragon 875 המיועד הוא חשבון טוויטר צנוע מהודו שאינו אוחז במוניטין משמעותי, וגם אם ההצהרה כי מדובר בשבב המוביל הבא מבית קוואלקום היא נכונה אין לנו מידע אודות הפלטפורמה והסביבה בה הוא נבדק. יתכן מאוד שבשלב מוקדם שכזה, כחודש לפני מועד החשיפה המתוכנן וכמה חודשים לפני שנראה השקות מעשיות של סמארטפונים המבוססים על המוצר, מקורה של התוצאה הזו הוא בערכת פיתוח שולחנית כלשהי, שאינה מוגבלת בצריכת ההספק או ביכולות הקירור האופייניות למכשירי מובייל ועל כן פועלת בתדרים גבוהים הרבה יותר במסגרת פרקי זמן ארוכים יותר.

טבלת הציונים של הדגמים המובילים לחודש ספטמבר 2020 לפי Antutu מסייעת להבהיר את היקף השיפור האפשרי ב-Snapdragon 875

זו לא תהיה פעם ראשונה בה ראינו ערכות פיתוח מוקדמות משיגות תוצאות עדיפות במבחני ביצועים בהשוואה למכשירים חכמים מסחריים שנמכרים בחנויות (ונדרשים להבטיח יציבות ואריכות חיים למספר שנים עבור הרוכשים בכל מצב) – אך הזווית החיובית היא שגם אם תוצאות עתידיות ב-Antutu עבור ה-Snapdragon 875 יהיו נמוכות יותר מזו העכשווית, הן עדיין יוכלו להיות עדיפות באופן בלתי מבוטל מכל שבב ARM אחר שזמין בקטגוריה בהווה, כולל השיאן הנוכחי Kirin 9000 שמשיג מספרים במרחק יריקה מרף של 700,000 נקודות.

השליטה של ה-Kirin 9000 האקזוטי מבית Huawei בפסגת טבלאות הביצועים עשויה להיות קצרה למדי

מה יכולה להיות הנוסחה שתביא את הדור הבא מבית קוואלקום לזנק קדימה? האם מדובר בארכיטקטורה משופרת לליבה הגראפית, תדרי פעולה מוגדלים משמעותית לליבות העיבוד הכלליות או אפילו גישה חדשה ויעילה לשימוש בזכרון הדינאמי במערכת? את התשובות לכך אנחנו אמורים לקבל כבר בתחילת החודש הבא, ולעת עתה אתם יכולים לנסות ולנבא את העתיד בכוחות עצמכם.