קאמבק בשחור: בלאקברי 10 כמעט כאן

 חברת RIM הציגה את גרסת הבטא השלישית למערכת ה-BlackBerry 10 שלה, ולנו נותר טעם של עוד. המערכת מצליחה לחדש גם את מה שנראה בנאלי, נראית מעולה ורצה בצורה חלקה ביותר. פטל שחור (אוסנה) מעולם לא נראה טוב כל כך.

באירוע שערכה שלשום חברת RIM (ר"ת Research In Motion) הקנדית הציגה היא בפנינו את מערכת ההפעלה החדשה שלה, BlackBerry 10 (בה נתקלנו כבר רבות בעבר) בגרסת Beta 3, שכבר מאוד קרובה למערכת המוגמרת. המערכת מאוד חלקה וללא ספק מרעננת, ויש לה פוטנציאל גדול להצליח. מנכ"ל החברה, ת'ורסטן היינס (Thorsten Heins) אמר בעבר שהחברה שוקלת למכור רישיונות שימוש למערכת לחברות אחרות, ואנו מאוד מקווים כי דבר זה אכן יתממש.

יחד עם המערכת הדנדשה הוצג גם מכשיר הפיתוח השני למערכת, ה-Dev Alpha B, שכנראה יכיל מפרט דומה למכשיר המוגמר שיוצג כנראה בתחילת השנה הבאה. מעברת לרזולוציית המסך – 768X1280 וגודלו – 4.2", לא ידוע על המכשיר הרבה.

מנכ"ל RIM, ת'ורסטן היינס באירוע שלשום

המערכת מתבססת באופן נרחב על מחוות מגע והחלקות אצבע (בדומה למכשיר ה-MeeGo של נוקיה, ה-N9), ופחות על כפתורים פיזיים (שלא קיימים פרט לכפתור נעילה וכיבויי וכפתורי ווליום), וכנדרש ממערכת לסמארטפונים, מריבוי מסכי בית. בלי הקדמות נוספות, הבא נצלול אל קרבי מערכת ההפעלה הטרייה.

על מנת לפתוח את המכשיר ולהעירו, אין צור ללחוץ על שום מקש פיזי, אלא מספיק להחליק את האצבע מתחתית המכשיר כלפי מעלה (Swipe). החברה ב-RIM דאגו לכך שהתנועה תהיה אינטואיטיבית, ואין צורך להתחיל את התנועה ממיקום מסוים או לסיים אותה בכזה.

לאחר שתפתחו את המכשיר, יחשף בפניכם מסך ובו תצוגת האפליקציות הפעילות. למעלה נמצא באר עם השעה, הקישוריות השונות ומצב הסוללה, ולמטה שורה עם מספר אייקונים מעוגנים שיוצגו תמיד במסכי הבית – חייגן, חיפוש ומצלמה. לתצוגת האפליקציות הפעילות קוראת החברה "Active Frames" (פריימים פעילים). ניתן להציג עד 8 פריימים כאלו, בתצוגת 2X2. אם יותר מארבע אפליקציות פתוחות, האחרות יוצגו בעמוד נוסף, מתחת לעמוד הראשון.

אותם הפריימים אינם תצוגה סטטית מוקטנת של האפליקצייה, אלא מתעדכנים בזמן אמת, ויכולים (בהתאם לאפליקצייה) להכיל תצוגה מיוחדת, שמותאמת למסך הבית. כך לדוגמה אפליקציית מזג אוויר יכולה להציג במצבה הרגיל את מזג האוויר באותו היום ובנוסף תחזית שבועית מפורטת, ואילו במסך הבית תוצג התחזית ליום המדובר בלבד. המערכת מסוגלת להתמודד עם יותר משמונה אפליקציות פתוחות בו זמנית, אך רק השמונה העדכניות ביותר יוצגו במסך הבית, לדברי החברה על מנת לשמור על חוויית שימוש אופטימלית.

החלקת האצבע ממסך האפליקציות הפתוחות שמאלה תעביר את המשתמש למספר מסכים נוספים, בהם ירוכזו כל האפליקציות המותקנות על המכשיר. ניתן לסדר את האפליקציות בכל סדר בו יחפוץ המשתמש, וניתן ליצור תיקיות ע"י גרירת אפליקצייה אחת על גבי אפליקצייה אחרת.

תצוגת האפליקציות הפעילות, פריימים חיים תצוגת האפליקציות הרגילות

החלקת האצבע מעלה ואז ימינה (מעין ר' בכתב מראה) בתחתית המסך, מכל אפליקצייה או חלון תפתח את ה- BlackBerry Hub, מרכז הודעות והתראות. שם ירוכזו כל הודעות ה-SMS, כל המיילים, פגישות ביומן, מידע מרשתות חברתיות (כרגע זמינה אינטגרציה של פייסבוק, טוויטר ו-LinkedIn) ועוד. אם תחפצו ליצור פגישה ביומן או לענות למייל, תוכלו לעשות כן ישירות מתוך מרכז ההתראות, מבלי לפתוח אף אפליקצייה אחרת.

במידה ולא תסיימו את התנועה הדרושה כדי לפתוח את מרכז ההודעות, תוכלו "להציץ" ולראות אילו התראות חדשות התקבלו, מבלי לצאת מהחלון בו אתם נמצאים. בתוך חלון ההודעות ישנם שני מצבי צפייה – ניתן לצפות בכל ההתראות, או לבחור מקור אחד באופן פרטני. בעתיד מפתחים יוכלו לשלב את האפליקצייה שלהם במרכז זה, והוא יהיה מרכז התראות לכל דבר ועניין.

התצוגה המלאה של מרכז ההודעות הצצה למרכז ההודעות

כדי לחזור למסך הבית מכל חלון או אפליקצייה, על המשתמש להחליק את אצבעו מתחתית המכשיר מעלה. החלקה ימינה תחשוף את האפשרויות, או תפריט קונטקסטואלי אחר. אפשרות אחרת ומאוד מעניינת של המערכת החדשה היא קביעת מצב עבודה למכשיר – אישי או תעסוקתי. החלפה בין המצבים השונים תשנה את האפליקציות הזמינות, את התמונות בגלריה, את הרקע, ואת הדרך בה האפליקציות עובדות.

המצב נוצר עבור אנשים שירצו להפריד את חייהם האישיים מעבודתם, וכן עבור ארגונים, שעשויים לרצות להגביל כל מיני דברים, כמו לדוגמה הפעלת הדפדפן במצב מאובטח בלבד או הגבלת העתקה והדבקה בכל מיני אפליקציות. שני המצבים יכולים לפעול במקביל, והחלפה ביניהם מתבצעת בפשטות ע"י בחירה באפשרות המתאימה בתפריט שיפתח בעת החלקת האצבע מלמעלה למטה במסכי הבית.

דפדפן המכשיר עבר התאמה לשימוש ביד אחת, ושדה הכתובת עבר לתחתית החלון. החלקה ימינה תפתח את התפריט, בו ניתן לפתוח טאב חדש, להיכנס להיסטוריה ולמועדפים, ולעבור בין הטאבים השונים שמוצגים שם ברשימה. חנות האפליקציות תכיל כמובן אפליקציות, אך גם שירים וסרטים.

אפליקציית המצלמה של המכשיר (אותה ראינו עוד בחודש במאי) מכילה טכנולוגיה מעניינת ומרשימה מאוד שמגיעה מחברת Scalado, חברה מאוד גדולה אך אנונימית למשתמש בתחום הצילום, שכבר הציגה בעבר טכנולוגיות מעניינות מאוד. במקום לצלם תמונה אחת, המכשיר מצלם כמה תמונות ברצף (או סרטון קצת אם תרצו), ומאפשר לבחור אזורים מסוימים בתמונה שצולמה (לדוגמה פרצופים שונים), ולהזיז אותם בזמן. כלומר- אם האדם המצולם בדיוק מצמץ או זז, תוכלו לבחור "פריים" מעט מוקדם (או מאוחר) יותר ברצף התצלומים, וע"י כך להשיג את התמונה המושלמת.

אפליקציית השעון מעניינת אף היא. מלבד העיצוב היוצא מן הכלל, חברת RIM מצאה דרך לחדש אף בשעון. כדי להפעיל את השעון המעורר, יש להזיז סוויץ' קטן בתחתית, ואז יופיע עיגול אדום מחוץ לשעון. כדי לכוון את השעון המעורר יש להזיז את העיגול מסביב לשעון עצמו.

המקלדת היא סימן ההיכר של מכשירי ה-BlackBerry, ולכן לא מפתיע שהושם דגש מיוחד בעיצוב המקלדת. פרישת המקלדת סטנדרטית, אך RIM חידשה בחיזויי המילים. ברוב המקלדות המציעות שירות שכזה, המילים המוצעות מוצגות מעל המקלדת, בשורה מיועדת, וכדי להוסיפן יש ללחוץ עליהן. RIM נקטה בגישה שונה- המילה המוצעת תוצג על המקלדת, מעל האות הבאה במילה, וכדי להוסיף אותה עליכם יהיה להחליק את האצבע עליה מעלה. לדוגמא- אם הקלדתם "א", מעל האות נ' תוצג המילה "אני". בנוסף, מחיקת מילים תתבצע ע"י החלקת האצבע עליהן שמאלה (באנגלית).

מנכ"ל החברה ציין אתמול שהחברה לא מנסה להעפיל על אנדרואיד או על iOS, אלא להיות השלישית הגדולה ביותר. אנו מקווים כי יש לחברה פשוט ציפיות ריאליסטיות, ולא שהם לא רציניים לגבי המערכת.

בגדול ניתן לומר ש-RIM הצליחו, ובגדול. המערכת נראית מעולה, מרגישה חדשנית ומרעננת, מהירה וחלקה. אנו בהחלט היינו שמחים לראות (ולקנות) מכשירים שיריצו את המערכת, ומפתחים שיתחילו לעבוד במרץ על יצירת אפליקציות.

האם מערכת ההפעלה החדשה תבלום את נפילתה של RIM? שתפו אותנו בטוקבקים, או בואו לדבר על זה בפורום סלולר וטאבלטים!