גם היא בעניין? דיווח – סוני עובדת על חיישן ראשון לסמארטפונים ברזולוציה של 100 מגה-פיקסל

לאחר שסמסונג טרחה והציגה לעולם סנסור שני עם רזולוציית 200 מגה-פיקסל אימתנית – נראה כי גם המתחרה הגדולה שלה בתחום עומדת להתחיל ולאמץ את טרנד אינפלציית הפיסקלים

קצת אחרי ההכרזה של סמסונג על סנסור שני לסמארטפונים עם רזולוציית 200 מגה-פיקסל מירבית, אנחנו מקבלים דיווח מרשת Weibo הסינית על כך שבמתחרה המרכזית סוני מתכוננים להשקת סנסור סמארטפונים ראשון מסוגו במשפחת ה-IMX – עם רזולוציה מירבית של 100 מגה-פיקסל שתנסה לספק את התשובה מיפן עבור הטרנד המתפתח של Pixel Binning מוגדל.

אין הרבה פרטים על הסנסור העתידי בדיווח, אך נראה כי הוא עתיד להשתייך את משפחת ה-800 בקו ה-Exmor RS של סוני אשר כוללת נכון להיום אך ורק את דגם ה-IMX800 עם רזולוציית 54 מגה-פיקסל – שערך את הופעת הבכורה שלו לאחרונה ב-Honor 70 Pro ו-Honor 70 Pro Plus.

החיישן עתיד להיות מוכוון הן למכשירי דגל והן למכשירי שוק בינוני-גבוה, כאשר הטיזר עבור ה-IMX989 אותו קיבלנו רק לאחרונה משיאומי עוזר להבהיר כי סוני אינה ממהרת לנטוש את התפיסה הנפוצה שלה עם סנסורים גדולים פיזית בעלי כמות קטנה (יחסית) של פיקסלים בינתיים. במילים אחרות, כנראה שהסנסור ברזולוציית 100 מגה-פיקסל יהיה מעין מוצר נסיוני, ולא יריית פתיחה להחלפת חלק ניכר מקו החיישנים הנוכחי של היצרנית בגרסאות עם רזולוציות של 100 מגה-פיקסל ו-200 מגה-פיקסל כמו אצל סמסונג.

היתרון הפוטנציאלי העיקרי בחיישני צילום עם כמות אדירה של פיקסלים קטנטנים נעוצה בטכנולוגיית ה-Pixel Binning (קיבוץ פיקסלים, בתרגום בסגנון חופשי) כאמור, שמעבדת את המידע אשר נקלט במספר פיקסלים סמוכים לכדי תוצר אשר מדמה את המידע אותו היה קולט פיקסל פיזי אחד גדול לו היה נמצא שם במקומם – כך שבסופו של דבר מתקבלים חיישנים "קלים" וזולים יותר לייצור עם ביצועים שאינם נופלים מאלו של חיישנים בעלי פיקסלים אינדיווידואליים גדולים יחסית.

מרבית מצלמות הסמארטפונים המודרניות עושות שימוש ב-Pixel Binning של ארבעה פיקסלים סמוכים לכדי פיקסל וירטואלי יחיד כבר היום, בכדי ליצור תמונות סטילס ברזולוציות רלוונטיות יותר של 12 מגה-פיקסל או 16 מגה-פיקסל עם איכות טובה מחיישנים של 48 מגה-פיקסל או 64 מגה-פיקסל – אך המעבר לרזולוציות של יותר מ-100 מגה-פיקסל איפשר לסמסונג לקחת את הטכניקה צעד נוסף קדימה עם Pixel Binning של תשעה פיקסלים סמוכים ואפילו של 16 פיקסלים סמוכים, במקרה של חיישני ה-ISOCELL HP1 וה-ISOCELL HP3 ברזולוציית 200 מגה-פיקסל.

אם לקחת בחשבון כי שבבי ה-Dimensity 9000 המודרניים מבית Mediatek תומכים על הנייר בחיישני צילום עם רזולוציות של עד 320 מגה-פיקסל, נראה כי לגישה זו יש עוד פוטנציאל להמשיך ולהתפתח עם קיבוץ של 25 פיקסלים סמוכים לכדי פיקסל יחיד, 36 פיקסלים סמוכים וכן הלאה – בהנחה שנוכל לראות הוכחות מעשיות לכך שהטכניקה מסוגל לספק איכות שמתחרה עם חיישני צילום בעלי רזולוציה מעשית צנועה ופיקסלים אינדיווידואליים גדולים של 1.6 מיקרון ויותר.

ניתן להמשיך ולתאר את המאבק בין טכנולוגיות הצילום המודרניות השונות הללו עוד ועוד, אך לעת עתה כנראה שמוטב לקנח עם המלצה לקחת את כל העניין בתוספת קמצוץ ספקנות – כל עוד לא קיבלנו שום הכרזה רשמית מצידה של סוני עבור החיישן המדובר, ובטח שלא הכרזה על מכשירים מסחריים ממשיים שיעשו בו שימוש.