AMD ב-CES 2022: המעבד שיחזיר את כתר הביצועים וטיזר לתושבת AM5 החדשה

AMD עורכת את כנס העיתונאים הוירטואלי שלה לתערוכת CES 2022 ומכריזה כי בזכות טכנולוגיית זיכרון המטמון החדשה שלה היא תחזיר אליה את כתר הגיימינג, עוד לפני המעבר אל תושבת הדור החדש שלה

AMD השנה ערכה כנס וירטואלי צנוע למדי במסגרת תערוכת CES 2022 בו ראינו שלל הבטחות והשקות עתידיות של מעבדים וכרטיסי מסך. בין היתר, אנחנו מקבלים הצצה לפרי הראשון אשר הולך להשתמש בטכנולוגיית זיכרון המטמון האנכי עליה שמענו בשנה שעברה.

טכנולוגיית ה-3D V-Cache מבטיחה ליישם שכבה שלמה של זיכרון מטמון על גבי יחידת ליבות העיבוד במעבדי Zen 3 של AMD וכך להגביר בפועל את ביצועים המעבדים בשלל אפליקציות כמו גיימינג וגם פרודוקטיביות.

במקום להציג סדרה שלמה של מעבדים אשר משתמשים בטכנולוגיית ה-3D V-Cache, מתחילה AMD בהכרזה של דגם ספציפי אחד אשר צפוי לשרת קהל משתמשים גדול למדי. ה-Ryzen 7 5800X3D יהיה המעבד הראשון שמכיל זיכרון מטמון מרמה שלישית בנפח 64MB בנוסף ל-32MB הסטנדרטיים שאנחנו מכירים בגרסת Ryzen 7 5800X הקיימת. תדר הבסיס מוגדר ל-3.4GHz (בהשוואה ל-3.8GHz שב-5800X) והתדר המירבי הינו 4.5GHz שזה מעט פחות מאשר 4.7GHz שיש ב-Ryzen 7 5800X. מעטפת החום נשארה 105W.

רוצים עוד? כל החדשות מתערוכת CES 2022 במקום אחד

במבחני ביצועים פנימיים טוענת AMD לשיפורים רציניים, ממש בין-דוריים של Ryzen 7 5800X3D לעומת Ryzen 9 5900X בעל 12 הליבות, שידוע כאחד ממעבדי הגיימינג המהירים ביותר של AMD כיום.

הנה עוד הצהרה אמיצה במיוחד. במספר כותרים קטן שבחנה, טוענת AMD כי Ryzen 7 5800X3D החדש הולך לגנוב את כתר ביצועי המשחקים בחזרה מאינטל, שעשתה זאת עם מעבדי Core בדור 12 לאחרונה. מדובר כאן על מספק מצומצם של כותרים שנבחנו, אבל אפילו לטעון שביצועיו יהיו דומים לאלו של Core i9 12900K אומר ש-AMD לא ממתינה לעבור לתושבת חדשה בשביל לטעון לכתר הביצועים במשחקים – היא רוצה לעשות זאת עוד בתושבת AM4.

אם בתושבת עסקינן, כפי שהזכרנו המעבד החדש יגיע תואם לתושבת AM4 הקיימת. משמעות הדבר היא לוחות אם מבוססי ערכות השבבים B550 ו-X570 יתמכו בו לאחר עדכון ביוס פשוט. בשלב זה עדיין לא ידוע אם לוחות המבוססים B450 ו-X470 יתמכו במעבד הזה. גם מחיר ספציפי ותאריך השקה לא ניתן לנו בשלב זה עבור ה-Ryzen 7 5800X3D וזה משאיר כמה שאלות.

בראש ובראשונה – האם ה-5800X3D יהיה המעבד היחיד מסוגו? האם אנחנו צפויים לראות Ryzen 9 5950X3D בעל כמות מפלצתית של זיכרון מטמון שיקח בחזרה את השליטה למחנה של AMD?

Zen 4 בדרך ואיתו תושבת חדשה

בחצי השני של שנת 2022 אנחנו צפויים לראות את AMD עושה קפיצה לתושבת מעבדים חדשה לחלוטין עבור המעבדים השולחניים. ממש כמו שאינטל עשתה לאחרונה, גם AMD מתכוננת למעבר לתושבת שונה משמעותית עם תמיכה בתקנים מהירים. מעבדי Zen 4 של AMD יגיעו בתהליך 5nm של מפעל TSMC הטאיוואני.

מה שאתם רואים בתמונה הוא רינדור של מעבד טיפוסי אשר יגיע לתושבת AM5 וזו בהחלט סיבה לפתח ציפיות. מעבדי תושבת AM5 של AMD צפויים להגיע באריזה חדשה לחלוטין עם גוף קירור שבהחלט מושך תשומת לב. אנו שמים לב לצורך של AMD לכלול כמות גדולה של קבלים בצדדי המעבד. אנחנו שומעים על התאריך 2H22 (חצי שני של 2022) אבל לא הרבה מעבר לכך. זה יכול להיות אוגוסט או ספטמבר, זה יכול להיות גם נובמבר.

תושבת AM5 עוברת סוף כל סוף לתצורת LGA (ר"ת Land Grid Array) כמו אינטל ותכיל 1718 נקודות מגע, ממש בדומה לתושבת LGA1700 של אינטל. המעבר לתושבת החדשה יביא איתו התקדמות לתקן PCI-Express 5.0 הטרי וגם לזיכרון DDR5. אנחנו טרם יודעים אם התושבת החדשה תתמוך ב-DDR4 כמו ש-LGA1700 של אינטל עושה, וכך תספק פתרון לבעלי שני סוגי הזיכרון.

החדשות הטובות לבעלי קירורים מתקדמים הם שתושבת AM5 תתמוך בגופי הקירור בהם תומכת תושבת AM4. כמות כאב הראש שההחלטה המכאנית הזאת חוסכת מוערכת מאוד. כמובן שחשוב לבדוק תאימות ברגע שיושקו לוחות האם החדשים, דבר אשר היצרניות יספקו באתר לפי קירור.

תחרות כה צמודה בין AMD לבין אינטל מזה כמה דורות הם לא פחות מאשר היסטוריה בשוק הזה. אנחנו רגילים לנוק אאוטים מהירים אחרי השקות וחזרות איטיות לשוק. מאז שהושקה הסדרה הראשונה של AMD Ryzen אנחנו רואים סיפורי קרבות בין סדרות מעבדים של AMD לאלו של אינטל בכל השקה אפשרית וזה מחמם את ליבנו הותיק שכבר חווה תקופות פחות תחרותיות בעשרים השנים האחרונות. תחי התחרות, ואנו מלאי ציפיה לראות כיצד AMD עומדת בהבטחותיה להשאר תחרותית.

רוצים עוד? כל החדשות מתערוכת CES 2022 במקום אחד