פורמט HD-DVD סופג מכה אנושה

פורמט HD-DVD סופג מכה אנושה – אולפני האחים וורנר בוחרים לתמוך באופן בלעדי בפורמט ה-Blu-Ray המתחרה.
 
המונח שידור בהפרדה גבוהה (High Definition – ר"ת HD) הופך אט אט לנחלת הכלל. יצרניות המסכים חרטו מזמן את הכיתוב HD על דגלן וחברות הכבלים והלווין כבר החלו לתמוך בשידורים בפורמט זה. אך בינתיים, מאחורי הקלעים, מתחרות שתי טכנולוגיות בשליטה על הדרך בה נאחסן את הסרטים החדשים, פורמט ה-HD-DVD מחד ופורמט ה- Blu-Rayמאידך.
 
פורמט ה-HD-DVD ופורמט ה- Blu-Ray קמו בכדי לתפוס את מקומו של פורמט ה-DVD אשר אינו מסוגל להתמודד עם כמות המידע המעורבת באחסון סרט בהפרדה גבוהה. בעוד שפורמט DVD מסוגל להכיל 4.7 ג'יגה-בייט בשכבה בודדת, הפורמטים החדשים, ה-HD-DVD וה-Blu-Ray, מסוגלים לאחסן 17 ו-25 ג'יגה-בייט בשכבה יחידה, בהתאמה. בדומה לפורמט ה-DVD, גם ה-HD-DVD וה-Blu-Ray מסוגלים לנצל שכבות מרובות ובכך להגיע לנפחים של 51 ו-50 ג'יגה-בייט (פורמט ה-HD-DVD תומך גם בניצולן של 3 שכבות), בהתאמה. נפחים אלו מתאפשרים הודות לקיצור אורך הגל של הלייזר המתאפיין כעת בצבע כחול (ומכאן שמו של ה-Blu-Ray) לעומת צבעו האדום של הלייזר הסטנדרטי. הודות לשינוי זה, קריאת וכתיבת המידע על גבי הדיסק תתבצע כעת בצפיפות מידע גבוהה יותר (יותר ביטים בעבור אותה יחידת שטח). הבדל נוסף וחשוב לצרכן בין שני הפורמטים הנ"ל הוא שפורמט ה-HD-DVD תומך אחורנית בצורה מלאה; כלומר, כל נגן התומך בפורמט HD-DVD יתמוך גם ב-DVD ואף ב-CD, בעוד שתמיכה אחורנית בנגן התומך ב-Blu-Ray, תלויה בלעדית בשיקולי היצרנית.
 
התחרות בין הפורמטים טמונה בתחרות בין האיגודים להם הם שייכים; פורום הדי.וי.די (DVD Forum), בעל המותג HD-DVD, המאגד תחתיו חברות כגון טושיבה, אינטל ומיקרוסופט, מתחרה ראש בראש כנגד ה- Blu-Ray Disc Associationהמאגד תחתיו, בין היתר, את סוני, דל, סמסונג ואפל. אולם כעת, סופג פורום הדי.וי.די מכה אנושה. אולפני האחים וורנר הכריזו כי הם מתכוונים להשתמש בפורמט ה-Blu-Ray בלבד. אולפני האחים וורנר מהווים בת-ברית חזקה במיוחד, כיוון שאלו מחזיקים בספריית הסרטים הגדולה בתעשייה ומשחררים מדי שנה סרטים מצליחים ביותר לשוק. לפי הדיווחים, שני המחנות, גם פורום הדי.וי.די וגם ה-Blu-Ray Disc Association נלחמו באופן עיקש על מנת להשיג את תמיכתם הבלעדית של אולפני וורנר. מקור אחד טוען כי טושיבה הציעה לאולפנים מעל למאה מיליון דולרים בתמורה לאותה התמיכה, בעוד שסוני הציעה קרוב ל-400 מיליון דולרים. מנכ"ל אולפני וורנר הכחיש את הטענות על הסף וטען כי השיקול היחיד שהניע אותו לבחור הוא מכירות הנגנים. אך למרות ההערכות כי פחות ממיליון נגנים יעודים נמכרו עד עתה מכל מחנה, ככל הנראה מדובר בפלייסטיישן 3 של סוני אשר הטה את הכף לכיוונה של ה-Blu-Ray Disc Association.
 
פלייסטייישן 3: הטה את הכף לטובת Blu-Ray
פורמט ה-HD-DVD לא יעלם בין לילה
תגובתה של טושיבה, המובילה העיקרית של פורום הדי.וי.די, לא איחרה לבוא. טושיבה הכריזה כי למרות תמיכתם הבלעדית של אולפני האחים וורנר בפורמט ה-Blu-Ray, פורמט ה-HD-DVD לא עתיד להעלם. אולפנים נוספים כגון: Universal Studios, New Line Cinema, Dreamworks ועוד עדיין תומכים בפורמט ה-HD-DVD. אולם, טושיבה הביעה תמיהה וציינה כי היא הופתעה מהמהלך, שכן היו הסכמים בינה ולבין אולפני האחים וורנר בנוגע לעתידו של ה-HD-DVD. בנוסף ציינה כי שתי החברות עבדו יחד בכדי לבסס את מעמדו של פורמט ה-DVD ולעצב את עתידו של ה-HD-DVD כממשיך דרכו.
 
למרות העובדה כי החלטתם של אולפני האחים וורנר תהווה מהמורה בדרכו של פורמט ה-HD-DVD להצלחה, התחייבויותיו של פורום הדי.וי.די בנוגע לדאגה לצרכן עומדות בשלהן, וכי גורל ממשיך דרכו של ה-DVD נתון בידי הצרכנים בלבד.