מוזילה חושפת את Firefox 4

לאחר שתים עשרה גרסאות בטא ותהליך פיתוח שארך כשנה, משיקה מוזילה את הדפדפן החדש שלה, Firefox 4. בין החידושים: ממשק משתמש משודרג, טאבים מאורגנים יותר ותמיכה ב-Multitouch
רק לאחרונה שחררה מיקרוסופט את הדפדפן החדש שלה Internet Explorer 9, ונראה כי המפתחות המתחרות ממהרות להציג את תשובתן עם דפדפן חדש משלהן. המתחרה הראשית של מיקרוסופט (הלא היא חברת מוזילה) הייתה אמורה  להציג את Firefox 4 עוד בשנה שעברה – אך עקב עיכובים בלתי צפויים בלוח הזמנים, נאלצה החברה לאכזב את המשתמשים ולאלץ אותם להמתין קצת יותר. אך לפי הדיווחים, תמה תקופת ההמתנה הארוכה לדפדפן החדש של מוזילה, שכן כבר בימים הקרובים הוא צפוי להיות זמין להורדה בגרסתו הסופית – ככל הנראה כבר מחר.
 
דפדפן ה-Firefox 4 מבוסס על מנוע ה-Gecko 2.0, ומביא עמו לא מעט פיצ'רים חדשים. בין היתר כולל הדפדפן החדש אפשרות נוחה לעבודה עם כמה אתרים (טאבים) בו-זמנית, וכמו כן הוא גם תומך בהאצה גראפית אשר מעבירה את עומס העיבוד הגראפי מן המעבד אל כרטיס המסך, מה שמאיץ משמעותית את מהירות טעינתם של אתרים אשר מכילים גראפיקה מתקדמת יחסית. הדפדפן החדש יציג גם גם אשף ניהול תוספים משודרג ונוח הרבה יותר, זאת בנוסף לתמיכה משופרת בתקן HTML5, אפשרות לשימוש בדפדפן באמצעות Multitouch במערכות Windows 7 נתמכות וכמובן שגם שלל תיקוני באגים ושיפורים אבטחתיים למיניהם.
יש לציין שלפי הדיווחים, מוזילה הפכה את ממשק המשתמש ליעיל הרבה יותר בכך שכעת תפריט ה-Menu הראשי מוזער ורשימת האתרים הפתוחים מוצגת כעת מעל לשורת כתובת ה-URL ולא מתחתיה.

אלו מכם שנוהגים לגלוש בכמות גדולה של אתרים בו-זמנית, בוודאי יהנו מהאופציה החדשה הנקראת Panorama שתאפשר לגרור אתרים פתוחים ולסדרם בקבוצות. כמו כן, מאפשר הדפדפן החדש ליצור App Tabs: מדובר במעין סימניה אשר כוללת אתרים אליהם המשתמש נכנס לעיתים קרובות, שדואגת גם להתריע כאשר התקבל עדכון מאחד האתרים הללו (כגון מייל, הודעה פרטית או עדכון בפייסבוק).
 
אין ספק ש-Firefox 4 אכן מביא עימו מגוון די רחב של שיפורים ועדכונים – ולמעשה, מאז ששוחררה גרסת הבטא הראשונה של הדפדפן ביולי 2010, ביצעה מוזילה מעל ל-8000 תיקוני באגים בקוד הדפדפן עד לרגע זה, כך שבהחלט מדובר באחד הדפדפנים המאובטחים והמלוטשים ביותר שקיימים בשוק.
אלו ממכם אשר משתמשים בגרסאות 3.5 ו-3.6 של הדפדפן, יתבקשו להוריד את העדכון לגרסה 4.0 בצורה אוטומטית – ואלו ממכם שכבר משתמשים בגרסת הבטא העדכנית ביותר ככל הנראה לא ידרשו להוריד עדכון כלשהו.