כרטיסי SD בנפח של 2 טרה-בייט

בעוד שנראה לנו כי ישנם מספיק סוגים של כרטיסי זיכרון, קשה שלא להתלהב מההכרזה של ארגון ה-SD, ומנגד גם מההכרזה של סוני וסנדיסק על כרטיסי SD בנפחים ובמהירויות גבוהים מן הרגיל.

לפי הצהרת ארגון ה-SD בתערוכת CES, התקן הפתוח (תקן שכל אחד יכול לממש אותו) החדש SDXC (ר"ת Secure Digital Extended Capacity) פותח בעקבות הדרישה הגוברת של נפח אחסון גדול ומהירויות העברה גבוהות. תקן ה-SDXC יאפשר נפח אחסון של עד 2 טרה-בייט ומהירויות קריאה/כתיבה של 104 מגה-בייט לשניה, כשבעתיד מתוכנן אף להגיע למהירות של 300 מגה-בייט. ה-SDXC יתחיל את דרכו בנפח של 64 ג'יגה-בייט כשלבסוף ימצה את יכולתו בנפח של 2 טרה-בייט.

הכרטיס יגיע עם מערכת קבצים exFAT מבית מיקרוסופט (גם ידועה כ-FAT64) אשר מאפשרת אחסון קובץ בודד בנפח של מעל ל-4 ג'יגה-בייט ואחסון של מעל ל-1000 קבצים בתיקיה אחת. בשלבים הראשונים, הכרטיס יהיה זהה בגודלו הפיזי לכרטיסים קודמים ולכן לא ידרוש רכישה של קורא-כרטיסים יעודי. עם זאת, מהירות העברת הקבצים בכרטיסים החדשים צפויה לשדרג גם את קוראי הכרטיסים למהירות אפיק הנתונים של עד 140 מגה-בייט לשניה, דבר שמכפיל פי ארבע את המהירויות הקיימות. בנוסף, צפוי גם לצאת כרטיס microSDXC, לכאורה, אשר השוק אליו הוא ייועד הוא טלפונים סלולריים.

אולי העתיד הוא לא SSD?

זמינות ותמחור
ארגון ה-SD מוסיף כי מפרט התקן החדש, ה-SDXC, ישוחרר ברבעון הראשון של שנת 2009 ונוכל למצוא את הכרטיסים בחנויות לקראת סוף השנה. בנוסף, לא קיימות הערכות באשר לתמחור ה-SDXC אך בהנחה שהתקן החדש יעמוד בהצהרת החברה, ניתן לשער שהכרטיסים כלל לא יהיו זולים הודות לנפח הגדול ולמהירויות הגבוהות.
האם צפוי להיות מהפך בשוק אמצעי האחסון? להזכירכם, כונני ה-SSD (ר"ת של Solid State Drive) רחוקים מה שנראה כמו שנות אור מנפחים אלו ורק לאחרונה היינו עדים לאפשרות של כוננים קשיחים בנפח שכזה.

תחרות זה דבר יפה
לא עבר זמן רב מההצהרה של ארגון ה-SD על תקן ה-SDXC והמילה תחרות כבר עולה על הפרק. החברות סנדיסק וסוני הכריזו על פיתוח משותף של שתי סדרות של כרטיסי זיכרון חדשים, המבוססות על סדרות קודמות של החברות, המיועדות לשני הצרכים העיקריים בשוק האחסון, הלוא הם נפח ומהירות.

הסדרה הראשונה היא בעלת השם הנסיוני "Memory Stick Format Series for Extended High Capacity", היא מרחיבה את הסדרה הישנה "Memory Stick PRO", וכשמה כן היא, בדומה לקודמה, בעלת נפחי אחסון גדולים של עד 2 טרה-בייט. הסדרה השניה כוללת למעשה כרטיס אחד הקרוי "Memory Stick HG Micro", שמרחיב את הדגם "Memory Stick Micro" (M2), והיא בעלת מהירויות העברה גבוהות של עד 60 מגה-בייט לשניה.