יוני הגדול של AMD

זה רשמי – מעבדי ה-FX-Series ומעבדי ה-A-Series יושקו ביוני, מעבדי ה-Llano יתמכו ב-Hybrid CrossFireX

בתקופה האחרונה עלתה AMD לכותרות אצלנו פעם אחר פעם (אחר פעם), מה שלא מפתיע בהתחשב שיצרנית מעבדי ה-x86 מתכוננת במרץ להשקתן של שתי סדרות מעבדים חדשות ומבטיחות ממש בקרוב – ועכשיו אנחנו גם יודעים בדיוק מתי זה ה"בקרוב" הזה.

מסמך שהודלף מהאתר הטורקי donanimhaber.com חושף את תוכנית ההשקה המפורטת של AMD לשתי סדרות המעבדים החדשות שלה – מעבדי ה-FX-Series שמבוססים על ליבות הבולדוזר (Bulldozer) החדשות, ומעבדי ה-A-Series, הנושאים את שם הקוד Llano, ומשתייכים לדור מעבדי ה-Fusion החדש של החברה.
על פי השקופית המוצגת, המהומה תתחיל כבר ב-1 ביוני בכנס ה-Computex בטאיוון, בו תציג AMD את פלטפורמת ה-Sabine (מעבדי Llano ניידים) לשוק האסיאתי, תציג את מעבדי ה-Vision (כשהכוונה היא כנראה למעבדי ה-FX) וגם תשיק את ערכת השבבים החדשה שלה – סדרה 900, אשר תחתה יכללו, ככל הנראה, גם ערכות השבבים שיפעילו את מעבדי ה-Llano למיניהם, וגם ערכות השבבים שיפעילו את מעבדי ה-FX.

ל-AMD ולכולנו לא יהיה הרבה זמן לנוח מ-Computex, שכן כבר ב-7 ביוני היא מתכננת לערוך לנו היכרות רשמית עם מותג ה-FX המחודש שלה וגם עם פלטפורמת ה-AM3+ החדשה, בתערוכת המשחקים E3 בלוס אנג'לס.
הבא בתור יהיה הכנס של AMD עצמה, Fusion Developers Summit, בו יוכלו המבקרים להיפגש עם מפתחים ולהיחשף לתכנים טכניים אודות הפלטפורה של AMD.

Hybrid CrossFireX: תתאים רק לכרטיסי מסך לשוק הנמוך,
ומסדרת HD 6000 ומעלה?
אם המעבדים של AMD מעניינים אתכם,
אל תקבעו תוכניות לחודש יוני

גולת הכותרת תגיע, ללא ספק, בסיום אותו כנס, כשב-14 ביוני ייערך בסיאטל אירוע ההשקה הרשמי של סדרות המעבדים החדשות, ובו יושקו מעבדי ה-Vision ויוצגו מעבדי ה-Llano, הן הניידים והן הנייחים – במה שעשויה להיות נקודת המפתח החשובה ביותר עבור AMD בשנים האחרונות.

אמנם המושגים של השקה או הצגה/הכרזה (announcment) הם קלושים מעט, אך עושה רושם שהחל מה-14 ביוני הופעתם של המעבדים השונים בחנויות ברחבי העולם תהיה רק עניין של זמן, ותושפע בעיקר מהאזור הספיציפי (כמו שמעבדי ה-Sandy Bridge החלו להימכר בארצות המזרח עוד לפני ההשקה הרשמית של אינטל, לדוגמא).

מידע מעניין נוסף שנחשף לאחרונה בנוגע למעבדי ה-Llano מאשר את תמיכתם בטכנולוגיית ה-Hybrid CrossFireX, שתאפשר עבודה משותפת של הליבה הגרפית המובנית וכרטיס המסך הייעודי (מעין תשובה של AMD ל-Virtu של לוסיד ול-Synergy של NVIDIA). למרות ההשקה הקרובה עדיין חסר מידע בנוגע לתמיכה ולמאפיינים של הטכנולוגיה, אך מן המידע הקיים עולה שליבת ה-Radeon HD 6550, הליבה המובנית העוצמתית ביותר שיכילו חלק ממעבדי ה-A-Series, תוכל לעבוד במערך יחד עם הכרטיסים הייעודיים Radeon HD 6570 או Radeon HD 6670 (המבוססים על ליבת ה-Turks), כשהמערך ההיברידי הזה יזוהה כ-"Radeon HD 6690".
אנחנו נחכה בקוצר רוח לעוד מידע בנושא המסקרן הזה, וננסה לראות במה דומה ובמה שונה השיטה של AMD מול השיטה בה נקטה אינטל בשילוב הליבה הגרפית המובנית שלה יחד עם כרטיסי מסך ייעודיים.
עד שזה יקרה אתם מוזמנים להכין את טבלת הייאוש – כי בעוד קצת יותר מחודש תיכנס AMD רשמית לדור חדש לגמרי עבורה.